1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Karate Kid – powinieneś obejrzeć, jeśli lubisz Cobra Kai! Karate Kid – wszystko, co musisz wiedzieć o serii

Rozrywka

30.09.2021 17:36

Karate Kid – powinieneś obejrzeć, jeśli lubisz Cobra Kai! Karate Kid – wszystko, co musisz wiedzieć o serii

Filmy i seriale
10
2
0
10
2

Dużą popularnością na Netflixie cieszy się kontynuacja Karate Kid – serial Cobra Kai. By wiedzieć wszystko o rywalizacji Daniela LaRusso i Johnny’ego Lawrence’a niezbędne jest jednak poznanie całej serii. Co warto wiedzieć o tym uniwersum?

Karate Kid – skąd wziął się fenomen filmu?

Filmy o sztukach walki to kultowy gatunek, który został zapoczątkowany w latach 70. za sprawą Wejścia smoka i kolejnych brawurowych części hitu z udziałem Bruce’a Lee. Fenomen filmów o Małym Smoku zapoczątkował erę kina karate, kung-fu, chińskiego wuxia i amerykańskich produkcji kina kopanego. Problem polegał na tym, że dzieła tego typu były emitowane zazwyczaj w godzinach nocnych. Wszystko to za sprawą bolesnych kopniaków, finezyjnych uderzeń ciosów i krwi lejącej się z rozbitych nosów. Filmy sztuk walki przeznaczone były zazwyczaj dla dorosłego widza.

Karate Kid
Źródło: cda.pl

Do czasu. Karate Kid z 1984 roku stał się pierwszym tak popularnym filmem sztuk walki dostępnym także dla młodszych odbiorców. Klasyczny Karate Kid to połączenie kina kopanego z teen movie i nurtem Coming of Age. Opowieść o chłopaku, który poszukując męskiego wzorca trafia na mistrza Miyagi stała się prawdziwym familijnym hitem. Co więcej, film dobrze się zestarzał. Karate Kid to dla wielu widzów kultowy obraz z dzieciństwa. Dzieło w reżyserii Johna Avildsena to świetnie poprowadzona akcja i metamorfoza głównego bohatera, który udowadniając swoją siłę, niejednego widza podniósł na duchu. Fenomen Karate Kid potwierdza fakt, że do dziś ten tytuł ogląda się z wypiekami na twarzy.

Wszystkie części z serii Karate Kid

Karate Kid doczekał się trzech sequeli, jednego remake’u oraz kontynuacji w formie serialu. Wszystko zaczęło się jednak w roku 1984. Pierwszy film serii opowiada historię Daniela Larusso. Chłopak wpada w oko młodej dziewczynie – Ali. Nie podoba to się jednak Johnny’emu, jej byłemu chłopakowi. Johnny daje więc nauczkę głównemu bohaterowi, wykorzystując do tego celu biegłość w karate. Upokorzony chłopak przysięga się odegrać. Przypadek sprawia, że trafia pod skrzydła sympatycznego staruszka pana Miyagi, który okazuje się mistrzem wschodnich sztuk walki. Widz śledzi drogę Daniela do tytułu zawodowego karateki.

Na kontynuację nie trzeba było długo czekać. Już dwa lata po premierze pierwszej części cyklu na ekrany kin wchodzi Karate Kid 2. Tym razem akcja przenosi się do Okinawy w Japonii. Daniel jedzie do Kraju Kwitnącej Wiśni wraz ze swoim mistrzem, by pożegnać jego umierającego ojca. Na miejscu okazuje się jednak, że na pana Miyagi czeka jego dawny rywal, który wciąż gotowy jest stoczyć z nim pojedynek. W trzeciej części, powstałej w 1989 roku, twórcy kontynuują akcję z „jedynki”. Pojawiają się także dawni antagoniści. Karate Kid III krąży wokół turnieju sztuki walki, do którego tytułowy Karate Kid przygotowuje się w konkurencyjnej szkole prowadzonej przez Terry’ego Silvera. Kolejna część, Karate Kid IV: Mistrz i uczennica, podejmuje zupełnie inną opowieść. Główną bohaterką jest Julie Pierce. Po śmierci rodziców dziewczyna trafia do szkoły znanego widzom Mistrza Miyagi, który zaczyna uczyć ją karate. Film z 1994 roku opowiada historię zupełnie nowej bohaterki uniwersum.

Karate kid 4
Źródło: netflix.com

W 2010 roku reżyser Harald Zwart podjął się nakręcenia remake’u klasycznego Karate Kida z 1984. Nowy Karate Kid opowiada historię młodego Dre, który poznaje samotnego dozorcę Hana (w tej roli Jackie Chan), który okazuje się mistrzem sztuk walki. Zasadniczą różnicą jest fakt, że akcja filmu nie rozgrywa się w Chinach. Film z Jackie Chanem jest jak dotychczas, ostatnim filmem serii o Karate Kidzie. W 2018 roku powstał serial Cobra Kai, który wskrzesza postaci z pierwszej części cyklu: Daniela LaRusso i Johnny’ego Lawrence’a. Akcja serialu rozgrywa się 30 lat po wydarzeniach z oryginału. Dwójka przeciwników ponownie rywalizuje, jednak nie tylko na polu sztuk walki. Tłem do historii jest decyzja Johnny’ego o ponownym otwarciu okrytego złą sławą dojo Cobra Kai.

Czy trzeba znać Karate Kid, aby oglądać Cobra Kai?

Oglądanie Cobra Kai jako odrębnej produkcji może przynieść dużo frajdy. Pamiętajmy jednak, że serial jest bezpośrednią kontynuacją Karate Kid, a jego głównymi bohaterami są Daniel oraz Johnny. Warto więc najpierw zaznajomić się z filmami długometrażowymi, aby lepiej zrozumieć powiązania między postaciami. Aby zrozumieć fabułę dwóch pierwszych sezonów serialu, przyda się znajomość przede wszystkim oryginalnego Karate Kida z 1984 roku. Podobnie, jeśli chcesz lepiej orientować się w wydarzeniach rozgrywanych w odcinkach 3. sezonu, twórcy zalecają nadrobienie drugiego filmu serii.

Cobra Kai - aktorzy z Karate Kid
Źródło: filmweb.pl

W ostatnim odcinku 3. sezonu Cobra Kai pojawia się scena, w której John Kreese dzwoni do swojego przyjaciela, Terry’ego Silvera. Ta dwójka to antagoniści znani z Karate Kid III. Być może jest to sugestia, że znajomość trzeciej części filmowej sagi przyda się w trakcie oglądania 4. sezonu, którego premiera zapowiedziana jest na 31 grudnia 2021.

Obsada Karate Kid – kto pojawił się w Cobra Kai?

W serialowej kontynuacji zagościła spora część obsady oryginalnego Karate Kida. W rolę tytułową ponownie wciela się Ralph Macchio. Jego rywal, Johnny, również nie zmienił odtwórcy – ponownie jest to William Zabka. Niestety w momencie, w którym rozgrywa się akcja Cobra Kai, Pat Morita, czyli ekranowy Mistrz Miyagi, już nie żyje.

obsada karate kid
Źródło: polityka.pl

W rolę Ali, dziewczyny, o której względy rywalizowali Daniel oraz Johnny, znów wciela się aktorka Elisabeth Shue. Bez niej obsada Cobra Kai byłaby niepełna. Innym aktorem, który powrócił do swojej dawnej roli, jest Yuji Okumoto jako antagonista drugiej filmowej części – Chozen. W sezonie trzecim wspomniana już postać Kreese’a została zagrana przez tego samego aktora znanego – Martina Kove’a. W przypadku Terry’ego Silvera twórcy długo trzymali fanów w niepewności, by ostatecznie potwierdzić, że jego również zagra aktor znany z oryginału (Thomas Ian Griffith).

Co łączy Cobra Kai i Karate Kid?

Na planie serialu Cobra Kai ponownie spotykają się dawni wrogowie z filmowej sagi: Daniel LaRusso i Johnny Lawrence. Powracają także bohaterowie drugo- i trzecioplanowi, znani z części 2. i 3. oryginalnego cyklu. Widz może dowiedzieć się, jak układają się ich losy po upływie 30 lat.

Chronologię uniwersum nieco zaburza remake Karate Kid z 2010 roku. Choć należy on do tej samej franczyzy, to jednak przedstawiony w nim świat istnieje osobno od oryginału; potwierdził to zresztą producent Cobra Kai, Jon Hurwitz. Co więcej, Jackie Chan, który przecież zagrał w Karate Kidzie z 2010 roku, jest wspomniany w pierwszym sezonie Cobra Kai… jako aktor istniejący „w prawdziwym świecie”. Nie może więc być mowy, by fabuła remake’u była powiązana z wydarzeniami przedstawionymi w serialu.

Zobacz: Cobra Kai 4. sezon – data premiery, obsada. Co wiemy o nowym sezonie Cobra Kai?

Cobra Kai to dla fanów oryginalnego Karate Kida zaskakujący (i satysfakcjonujący) powrót do ulubionych filmowych postaci. Jeśli zainteresował Cię serial z biblioteki Netflixa, przypomnij sobie najpierw klasyczne produkcje, aby jeszcze lepiej orientować się w fabule.

Źródło obrazka głównego: screenrant.com

10
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.