Ingmar Bergman - szwedzki reżyser

Rozrywka

17.12.2021 07:15

Ingmar Bergman – szwedzki reżyser pesymistycznych dramatów psychologicznych

Filmy i seriale
9
0
0
9
0

Ingmar Bergman to jeden z najbardziej oryginalnych i ważnych dla kinematografii twórców w historii. Jego produkcje zadziwiają i zachwycają widzów od lat. Ingmar Bergman – filmy, fenomen oraz biografię artysty przedstawiamy w artykule!

Ingmar Bergman – życiorys szwedzkiego reżysera

Ingmar Bergman urodził się 14 lipca 1918 roku w Uppsali. Był synem luterańskiego pastora. Już jako kilkuletni chłopiec tworzył w domu swój pierwszy teatr – skonstruowany z zabawek, figurek i własnych kwestii. Lata spędzone w szkole średniej nie były dla Bergmana szczęśliwe. Jedne ze swoich wakacji spędził w Niemczech. Tam brał udział w wiecu Adolfa Hitlera, który przez lata go fascynował.

Został studentem sztuki i literatury na Uniwersytecie Sztokholmskim, ale nie ukończył nauki. W trakcie studiów zajmował się działaniem w tamtejszym teatrze i zgłębianiem wiedzy kinowej. Na początku lat 40. XX wieku wyreżyserował swoją pierwszą sztukę Śmierć Kacpra. Zajął się także korektą scenariuszy innych twórców. W 1944 roku zadebiutował pierwszy film ze scenariuszem Bergmana – Skandal. Jego filmowy debiut reżyserski miał miejsce dwa lata później i był to Kryzys. W następnych latach, a szczególnie w latach 50. XX wieku, nastąpił szybki rozwój kariery Bergmana.

Reżyser, znany z pesymistycznych dramatów psychologicznych, często korzystał z własnych doświadczeń | Źródło: athensinsider.com

W 1957 roku otrzymał nagrodę jury na festiwalu w Cannes za film Siódma pieczęć. Nagrodzono go wtedy ex equo z Andrzejem Wajdą i jego filmem Kanał. Bergman w trakcie swojej kariery otrzymał mnóstwo ważnych statuetek i nominacji, m.in. do Oscarów czy Złotych Globów. Na początku lat 60. stworzył niezwykle istotną w swojej filmografii trylogię opowiadającą o zwątpieniu w Boga, a w 1973 roku zadebiutował jego słynny miniserial Sceny z życia małżeńskiego.

Sprawdź też: Klasyka kina — filmy, które musisz obejrzeć. Najlepsze filmy wszechczasów. Zestawienie TOP 15

W latach 70. oskarżono go o uchylanie się od płacenia podatku dochodowego i mimo że został uniewinniony, mocno odbiło się to na jego kondycji psychicznej. Bergman na jakiś czas przeniósł się do Niemiec, a później powrócił do Szwecji, by stworzyć jedno ze swoich najwybitniejszych dzieł – Fanny i Alexander. W trakcie swojego życia Bergman miał pięć żon i dziewięcioro dzieci z sześcioma kobietami. Przestał reżyserować w 2003 roku, a trzy lata później poddał się operacji biodra. Zmarł 30 lipca 2007 roku na wyspie Faro.

Czym wyróżniały się filmy Ingmara Bergmana?

Twórczość Ingmara Bergmana składa się przede wszystkim z pesymistycznych dramatów psychologicznych. Reżyser przy tworzeniu dzieł często korzystał z własnych, trudnych doświadczeń. Cechą charakterystyczną filmów Bergmana są wyważone, minimalistyczne dialogi stojące niemal na równi z często występującą ciszą i milczeniem. Na ekranie nierzadko można zobaczyć zbliżenia, szczególnie na twarze bohaterów, którzy za pośrednictwem mimiki przekazują widzom treści i emocje. Najczęściej poruszanymi tematami są m.in. wiara w Boga czy życie artysty.

Najbardziej znane filmy Ingmara Bergmana

Wśród filmów Ingmara Bergmana znajduje się wiele klasyków, które miały ogromny wpływ na kształtowanie się historii kina. Dzieła reżysera od lat doceniane są zarówno wśród krytyków, jak i widzów na całym świecie. Poniżej znajduje się lista czterech tytułów, które koniecznie musisz zobaczyć, zapoznając się z twórczością Bergmana.

Sprawdź też: Czy projektor sprawdzi się zamiast telewizora? Wszystko o projektorach

Siódma pieczęć (1957) – pojedynek ze Śmiercią

Film Siódma pieczęć zadebiutował w 1957 roku. Ingmar Bergman jest zarówno jego reżyserem, jak i scenarzystą. Dramat opowiada o rycerzu Antoniusie, który wraca z wyprawy krzyżowej. Na swojej drodze spotyka Śmierć, jednak zamiast się jej oddać, wyzywa ją na pojedynek szachowy. Podczas rozgrywki stara się uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące Boga, życia i śmierci. W roli rycerza wystąpił Max von Sydow, w postać jego giermka wcielił się Gunnar Björnstrand, a Żniwiarzem został Bengt Ekerot. Siódma pieczęć zdobyła nagrodę specjalną jury podczas festiwalu w Cannes. Była także nominowana do Złotej Palmy i Złotego Sztandaru.

Tam, gdzie rosną poziomki (1957) – podróż do przeszłości

W tym samym roku, co Siódma pieczęć, zadebiutował także nagradzany film Tam, gdzie rosną poziomki. Obraz Bergmana poświęcony tematyce przemijania opowiada o profesorze Borgu, który wraz ze swoją synową podróżuje ze Sztokholmu do Lund. Celem ich wyprawy jest przyjęcie przez profesora tytułu doktora honoris causa. Podczas podróży bohater ucieka pamięcią do minionych lat swojego życia. W roli głównej w produkcji wystąpił Victor Sjöström, a w rolę synowej wcieliła się Ingrid Thulin. Film zdobył m.in. Złotego Globa, Złotego Niedźwiedzia i nominację do Oscarów.

Szepty i krzyki (1972) – dramat trzech sióstr

Bohaterkami Szeptów i krzyków są trzy siostry – Agnes, Karin i Maria. Gdy Agnes znajduje się na łożu śmierci, siostry przybywają do jej dworu, by trwać przy niej w cierpieniu. Kobiety nie miały dobrych stosunków, a ich nieszczęścia i dramaty wychodzą na jaw, gdy wszystkie przebywają pod jednym dachem. W rolach głównych wystąpiły Harriet Andersson, Ingrid Thulin i Liv Ullmann. Szepty i krzyki zostały nagrodzone Oscarem za najlepsze zdjęcia, których autorem był Sven Nykvist.

Fanny i Aleksander (1982) – traumatyczne przeżycia rodzeństwa

Fanny i Aleksander przez wielu uważany jest za najlepszy film Ingmara Bergmana. Opowiada o losach rodziny Ekdahlów. Ojciec tytułowych bohaterów, czyli dwójki małego rodzeństwa, umiera, a jakiś czas później jego żona postanawia ponownie wyjść za mąż. Ojczym Fanny i Aleksandra nie traktuje dzieci najlepiej. Okazuje się, że wprowadza w ich życie ograniczający je terror. W roli Aleksandra wystąpił Bertil Guve, a w postać Fanny wcieliła się Pernilla Allwin. Film zdobył aż cztery Oscary – za najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepsze kostiumy, zdjęcia i scenografię.

Ingmar Bergman to jedna z najbardziej nietuzinkowych i barwnych postaci światowej kinematografii. Jego dzieła wzbudzają silne emocje, wywołują kontrowersje, zmuszają do refleksji. Koniecznie daj znać w komentarzu, który film reżysera jest Twoim ulubionym.

Źródło głównego zdjęcia: ascmag.com

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *