Fortnite obraz głowny

Rozrywka

12.08.2021 18:04

Informacje o wymaganiach sprzętowych gry Fortnite. Czy wymagania Fortnite’a pójdą w górę?

Gry
11
3
0
11
3

Choć jakiś czas temu jasna gwiazda najpopularniejszego Battle Royale na świecie lekko przygasła, to jednak wciąż szalenie popularna gra. Jeśli zastanawiasz się, czy Twój komputer jej podoła, zapraszamy do tekstu o wymaganiach sprzętowych gry Fortnite.

Rzekoma przesiadka Fortnite’a na Unreal Engine 5 wraz z sezonem 8.

Unreal Engine to autorski silnik marki Epic Games. System ten funkcjonuje na rynku od 1998 roku i stanowi podstawę wielu popularnych gier. Fortnite od czasu powstania w 2017 roku działa na Unreal Engine 4, ale wkrótce zostanie pierwszą grą, która otrzyma nowy, ulepszony silnik Unreal Engine 5. Z nieoficjalnych informacji wynika, że ulepszona wersja ma pojawić się już w 8. sezonie gry. Epic Games ogłosili na swoim blogu już w 2020 roku, że przygotowują się do przesiadki w połowie 2021, nadal jednak nie znamy pewnego terminu.

Fortnite wymagania

Co zmieni nowy Unreal Engine 5? Według doniesień, od których wrze internet, silnik ma poprawić ogólną wydajność gry, jakość grafiki oraz mechanikę. Te ulepszenia mogą wpłynąć na wzrost wymagań sprzętowych, ale nie powinny one poszybować w górę bardzo drastycznie.

Fortnite — minimalne wymagania sprzętowe

Jakie wymagania aktualnie ma Fortnite? Epic Games, chcąc udostępnić możliwość włączenia się do gry jak największej liczbie użytkowników, wprowadziło trzy poziomy wymagań sprzętowych. Najniższy z nich — minimalny pozwoli uruchomić grę, ale nie z najwyższymi ustawieniami. Rozgrywka będzie możliwa, ale prawdopodobnie mało płynna. Aby poprawić funkcjonowanie gry na sprzęcie tylko z minimalnymi wymaganiami, ogranicz ustawienia graficzne w Fortnite i wyłącz aplikacje działające w tle.

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • Karta graficzna: Intel HD 4000 lub odpowiednik AMD,
 • Procesor: Intel Core i3-3225 3,3 GHz,
 • Pamięć: 4 GB RAM,
 • System operacyjny: Windows 7/8/10 64-bit.

Zobacz: Wymagania sprzętowe i systemowe – co to dokładnie jest?

Fortnite — rekomendowane wymagania sprzętowe

Mimo że minimalne wymagania sprzętowe pozwolą na uruchomienie gry, nie doświadczysz w ten sposób rozgrywki na wysokim poziomie. Przy bardziej wymagających scenach ilość klatek na sekundę może spadać – zwłaszcza, gdy w jednym miejscu pojawi się wielu graczy naraz. Dlatego też twórcy wyszczególnili zalecane wymagania sprzętowe, które pozwolą na płynny przebieg rozgrywki i większą widoczność detali.

Rekomendowane wymagania sprzętowe:

 • Karta graficzna: Nvidia GTX 960, AMD R9 28,0 lub odpowiednik obsługujący DX11,
 • Pamięć karty graficznej: 2 GB VRAM,
 • Procesor: Intel Core i5-7300U 3,5 GHz,
 • Pamięć: 8 GB RAM,
 • System operacyjny: Windows 10 64-bit.

Fortnite — „epickie” wymagania sprzętowe

Najwyższą jakość doznań z gry pozwoli osiągnąć komputer z wymaganiami sprzętowymi, które Epic Games nazwało „epickimi”. Dzięki nim doświadczysz pełni możliwości i udogodnień graficznych oraz mechanicznych gry. Lepiej będą się prezentować m.in. efekty związane z ogniem, dymem, cieczami, cieniami, rozmyciami, chmurami czy burzami. Jeśli więc grafika jest dla Ciebie ważna, to aby grać w Fortnite’a na najlepszym poziomie, zainwestuj w komputer z „epickim” wyposażeniem.

Fortnite wymagania

Epickie wymagania sprzętowe:

 • Karta graficzna: Nvidia GTX 1080 lub odpowiednik AMD,
 • Pamięć karty graficznej: 4 GB VRAM lub więcej,
 • Procesor: Intel Core i7-8700, AMD Ryzen 7 3700x lub ich ekwiwalent,
 • Pamięć: 16 GB RAM lub więcej,
 • System operacyjny: Windows 10 64-bit,
 • Dysk: SSD NVMe.

Fortnite — wymagania sprzętowe na komputerach Mac

W przypadku sprzętu firmy Apple, granie w Fortnite’a jest nieco bardziej skomplikowaną sprawą. Wynika to z faktu zaprzestania współpracy pomiędzy Apple i Epic Games. W 2020 roku wydawca gry sprzeciwił się zasadom funkcjonowania App Store, na co Apple odpowiedział zablokowaniem możliwości instalacji oraz aktualizacji Fortnite’a.

Wynikiem tego konfliktu jest fakt, że użytkownicy Maców nie mogą pobrać tego Battle Royale z App Store. Epic Games, nie chcąc odbierać nikomu możliwości zagrania w swoją grę, umożliwili pobranie Fortnite’a na macOS ze swojej strony internetowej.

Sprawdź: Elex 2 – data premiery, zwiastuny, wymagania. Wszystko o Elexie 2 – nowej produkcji Piranha Bytes

Jednak gracze ucierpieli trochę na wojence Epic Games i Apple. Wynikiem sporu jest brak nowych aktualizacji gry dla komputerów Mac. Użytkownicy sprzętu firmy Apple mogą nadal grać w wersję 13.40 w trybie Battle Royale. Zobacz, jakie wymagania sprzętowe musi dodatkowo spełniać Mac, abyś mógł uczestniczyć w rozgrywce.

Minimalne wymagania sprzętowe na komputerach Mac:

 • Karta graficzna: Intel Iris Pro 5200,
 • Procesor: Core i3-3225 3.3 GHz,
 • Pamięć: 4 GB RAM,
 • System operacyjny: macOS Mojave 10.14.6 lub wyższy.

Fortnite Mobile — wymagania

Podobnie, jak w przypadku komputerów, Apple zablokowało dostęp do Fortnite’a na wszystkich swoich produktach z systemem iOS — mobilnych urządzeniach iPhone, iPod touch oraz iPad. Fortnite nie jest również dostępny w sklepie Google Play z tego samego względu, co na App Store — Epic Games nie godzi się na płacenie 30% prowizji od każdej transakcji dokonanej w obu sklepach i sprzeciwia się ich monopolistycznym praktykom.

Mimo to na urządzeniach z Androidem można uzyskać dostęp do gry. Fortnite’a obecnie pobierzesz z poziomu aplikacji Epic Games, w sklepie Samsung Galaxy Store lub na epicgames.com. Jakie wymagania musi spełniać telefon, aby skorzystać z tej oferty?

Fortnite Mobile — wymagania:

 • Karta graficzna: Adreno 530, Mali-G71 MP20, Mali-G72 MP12 lub lepsza,
 • Procesor: ARM64,
 • Pamięć: 4 GB RAM,
 • System operacyjny: Android 64-bit w wersji 8.0 lub nowszej.

Jeśli chcesz cieszyć się popularną grą, jaką jest Fortnite, wyposaż się w PC, który zapewni Ci nieograniczony dostęp do rozgrywek. Wraz z unowocześnieniem i wprowadzeniem silnika Unreal Engine 5 wymagania sprzętowe Fortnite’a mogą wzrosnąć, ale zmiana ta nie powinna mocno uderzyć w graczy. Jeśli akurat planujesz zakup nowego sprzętu, warto poczekać na oficjalne oświadczenie Epic Games w sprawie wymagań.

11
3

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *