1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Ile lat ma Minecraft? Sprawdzamy, kiedy powstał Minecraft!

Rozrywka

22.10.2021 12:58

Ile lat ma Minecraft? Sprawdzamy, kiedy powstał Minecraft!

Gry
16
0
0
16
0

Prosta grafika i ogromny wirtualny świat — za to właśnie miliony osób pokochało Minecraft. Data wydania tej kultowej gry zapadła w pamięci jej fanów. Kiedy powstał Minecraft? Na których platformach jest dostępny? Jaka jest historia Minecraft’a?

Kiedy powstał Minecraft — fenomen w świecie gier, kto jest jego twórcą?

Minecraft jest niezwykle popularną w wielu krajach grą survivalową. Zadaniem gracza jest jak najdłuższe przeżycie w wirtualnym otoczeniu, zbudowanym z sześciennych figur. Fenomen tej gry stanowi fakt, że grafika przedstawiająca wirtualną rzeczywistość jest bardzo prosta i nieskomplikowana, co znacząco odbiega od trendów XXI wieku. Twórcy rekompensują jednak te odstępstwa osadzeniem rozgrywki w praktycznie nieograniczonym świecie, w którym gracze mogą tworzyć swoją własną rzeczywistość i tym samym samodzielnie kreować dalszą rozgrywkę. 

kiedy powstał minecraft notch
Oto twórca Minecrafta! Markus Notch Persson | źródło: fobres.com

Sprawdź też: Oto najciekawsze mody do Minecraft – lista najlepszych modów do Minecrafta

To właśnie ten ogromny świat czyni Minecraft’a czymś wyjątkowym. Sprawia, że może być postrzegany jako sposób na spędzenie wolnego czasu, jednocześnie niosąc ze sobą walory edukacyjne. Tworzący swoją arenę młodzi gracze muszą wykazać się logicznym myśleniem, kreatywnością, a także umiejętnością koncentracji. Zadbanie o szczegóły wymaga poznania podstawowych praw fizyki i zaznajomienia się z geometrią przestrzenną. Wszystkie te elementy wpływają na efekt, który zależy tylko i wyłącznie od gracza.

Kto stworzył Minecraft’a? Twórcą tej niezwykle popularnej gry jest szwedzki programista — Markus Persson. Pierwotnym wariantem był tzw. Java edition, który obecnie przez graczy określany bywa wersją klasyczną. Oczywiście doczekała się ona licznych aktualizacji oraz kolejnych odsłon i rozszerzeń. Po kilku latach rozgrywka została przeniesiona także na inne platformy niż PC.

Kiedy powstał Minecraft? Historia Minecrafta w pigułce

Jeśli pierwszy raz masz styczność z tą grą, prawdopodobnie nasuwa Ci się pytanie, ile lat ma i kiedy powstał Minecraft? Czy słaba szata graficzna może świadczyć, że była to jedna z pierwszych dostępnych na PC gier? Chociaż jej twórca swoje pierwsze programy graficzne tworzył jeszcze na Commodore 128, to tytuł ten ujrzał światło dzienne zdecydowanie później.

kiedy powstał minecraft premiera pc
Oficjalna premiera Minecraft odbyła się prawie 10 lat temu! | źródło: minecraft.net

Pierwsze testy i premiera PC

Historia Minecrafta rozpoczęła się od prywatnych testów prowadzonych przez Markusa Perssona wśród wąskiego grona odbiorców. Pozycja ta swą popularność zaczęła zdobywać jednak dopiero po publicznym udostępnianiu przez twórcę testowej wersji beta w 2009 r. Widząc potencjał w swym dziele, Persson powołał do życia studio Mojang AB, które pozwoliło dalej rozwijać i promować projekt Minecraft

Reklama

Rozbudowując tryby rozgrywki, wprowadzając do wirtualnego świata nowe przedmioty i detale, Mojang doprowadziło do oficjalnej premiery pełnej wersji Minecraft’a. Kiedy powstał Minecraft? Data wydania nie była wybrana przypadkowo, miała bowiem miejsce podczas wydarzenia Minecon 2011 zorganizowanego przez studio Perssona — głównym celem była właśnie promocja nowego produktu.

Na początku gra była dostępna tylko dla posiadaczy komputerów, jednak twórcy, chcąc trafić do jak największej grupy odbiorców, rozpoczęli równolegle prace nad rozwojem tego otwartego świata dla innych platform sprzętowych. Powstała między innymi wersja kieszonkowa na iOS czy Android, która pozwala, chociaż w okrojonej wersji, cieszyć się rozgrywką w dowolnym miejscu i czasie. 

Minecraft na PlayStation, Xbox i Nintendo Switch

Również właściciele konsol nie zostali pominięci w ekspansji świata Minecraft’a. Wersje na PlayStation 3 czy Xbox 360 pojawiły się niecały rok po oficjalnym wydaniu ich komputerowego pierwowzoru. Różniły się one jednak w pewien sposób od swojego pierwowzoru — ograniczenia w postaci niewidzialnych ścian nałożone na wirtualne światy były rekompensowane np. nowym trybem rozgrywki multiplayer na dzielonym ekranie.

Tryb multiplayer w połączeniu np. z Nintendo Switch daje możliwość wspólnego grania ze znajomymi w przerwie między zajęciami w szkole czy na uczelni. Warianty konsolowe, podobnie jak gra na PC, doczekały się kilku aktualizacji i rozszerzeń. Wersja na Xbox One zbliżyła do siebie świat konsol i komputerów osobistych, zwiększając ich użytkownikom możliwość ekspansji. 

kiedy powstał minecraft dungeons
Poza podstawową wersją Minecrafta powstały także spin-offy, jak np. Minecraft Dugneons | źródło: minecraftdunegons.com

Microsoft i Minecraft

15 września 2014 r. studio Mojang zmieniło właściciela, a nowym wydawcą gry stał się Microsoft. Minecraft zdobył tym samym szansę trafienia do jeszcze większej rzeszy odbiorców. Przechodząc w ręce podmiotu, który jest twórcą najpopularniejszego systemu operacyjnego na komputery osobiste, rozwija oprogramowanie dla smartfonów i produkuje znaną na całym świecie rodzinę konsol Xbox, Minecraft zyskał możliwość integracji tych wszystkich systemów i umożliwia współzawodnictwo pomiędzy użytkownikami różnych platform. 

Według ówczesnego prezesa Microsoftu — Satya Nadella — zakup gry miał nie tylko cel biznesowy. Dostrzegał on również jej potencjał edukacyjny, a także widział możliwość rozwoju technologii HoloLens i integracji jej ze światem przedstawionym w Minecraftcie. Takie połączenie miało wprowadzić graczy w zupełnie nowy świat rozrywki.

Którą wersję Minecraft’a najlepiej kupić?

Wybrór produktu w przypadku użytkowników konsol jest ściśle zdeterminowany przez platformę, na której będą grać. W 2021 roku Minecraft jest dostępny na wszystkich najpopularniejszych sprzętach, wykorzystywanych do gamingu. Dodatkowo w sprzedaży znajdują się różne edycje, urozmaicające rozgrywkę i porawiające grywalność.

kiedy powstał minecraft windows

Sprawdź też: Minecraft – poradnik w pigułce. Czym jest Minecraft, jak grać, crafting, strategie

Dla użytkowników PC wybór nie jest już tak oczywisty. W 2021 roku w sprzedaży dostępne są dwie wersje gry: Java edition i tzw. Windows 10 edition. Decydując się na jedną z nich, musisz dokładnie wiedzieć, czego oczekujesz. Java edition  była rozwijana od samego początku istnienia gry. Ma bardzo dużą liczbę rozszerzeń, a społeczność graczy jest mocno rozbudowana. Wersja ta umożliwia grę z użytkownikami  będącymi posiadaczami sprzętu, który działa na różnych systemach operacyjnych.

Wariant Windows 10 edition powstał z myślą o użytkownikach właśnie tego systemu z rodziny Microsoft. Cechują go lepsze walory wizualne, jednak nie pozwala na wspólne granie z użytkownikami wersji Java. Szczegół ten twórcy starają się rekompensować, wprowadzając np. sklepik, gdzie gracz może nabyć dodatki personalizujące jego rozgrywkę.

Przeglądając ciekawostki o Minecrafcie, możesz znaleźć jeszcze jedną wersję, nazwaną Education Edition. Jest to specjalny wariant gry dedykowany nauczycielom. Stanowi on nowoczesną pomoc dydaktyczną, umożliwiającą przedstawienie np. procesu wytwarzania szkła w sposób obrazowy i ciekawy. W trakcie rozgrywki uczniowie dowiadują się, co jest potrzebne do wytworzenia danego przedmiotu.  Dzięki takim rozwiązaniom gra nie jest stratą czasu, lecz sposobem, aby rozwijać zainteresowania i metodą na skuteczne dotarcie do młodych ludzi. 

Projekt, który na początkowym etapie charakteryzował się głównie prostą grafiką i nieograniczoną możliwością ekspansji, z upływem lat bardzo się rozwinął. Łatwa dostępność na konsole i PC oraz kolejne aktualizacje sprawiają, że Minecraft zyskuje wciąż nowych fanów.

16
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.