1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Historia serii gier Yakuza — najważniejsze informacje o nietypowej japońskiej produkcji

Rozrywka

3 tygodnie temu

Historia serii gier Yakuza — najważniejsze informacje o nietypowej japońskiej produkcji

Gry
4
1
0
4
1

Seria Yakuza cieszy się wielką popularnością nie tylko w Japonii, lecz także na całym świecie. Od premiery pierwszej części gry wiele się jednak zmieniło, zarówno pod względem wizualnym, jak i w kwestii samej rozgrywki. Na czym polega jej fenomen i jak seria rozwijała się na przestrzeni lat? 

Yakuza — historia serii

Początki serii Yakuza sięgają 2005 roku, gdy zadebiutowała na PlayStation 2. Przez długi czas PS2 i PS3 pozostawały jedynymi platformami, na których gracze mogli poznać historię Kazumy Kiryu, byłego członka tokijskiej mafii. 

Z czasem seria rosła w siłę, a twórcy wprowadzali do niej nie tylko nowe postacie, lecz rozszerzali ją także na inne platformy, jak Xbox czy komputery osobiste. O popularności serii może świadczyć sprzedaż ponad 14 milionów kopii gier z serii. 

yakuza

Zobacz też: Historia serii gier Mafia – najważniejsze informacje o popularnej grze gangsterskiej

Fenomen gier Yakuza

Wiele osób może zastanawiać się, na czym polega fenomen tej japońskiej serii gier akcji. Fani cyklu, pytani o największe zalety gry, najczęściej wskazują jej rozbudowaną fabułę, która zachęca do zakupu i przechodzenia kolejnych części. 

Bez wątpienia duże znaczenie dla popularności serii ma także jej orientalizm — w Yakuzie mamy niepowtarzalną możliwość zwiedzenia Tokio „oczyma” autochtona. Wiele miejsc występujących w serii inspirowanych jest istniejącymi lokacjami, aczkolwiek z odrobinę zmodyfikowanymi nazwami.

Przez 20 lat od premiery Yakuzy, na rynku ukazały się nie tylko kolejne części serii, lecz także najróżniejsze dodatki w postaci płyt z oryginalnymi ścieżkami dźwiękowymi, przewodników, filmów, a także magazynu oraz zabawek i figurek.

Lista wszystkich gier Yakuza

Lista gier z uniwersum Yakuzy jest długa i obfitująca w interesujące pozycje wprowadzające nowe elementy rozgrywki, ciekawe postacie oraz unowocześnienia. Kwestią sporną wśród fanów pozostaje kolejność, w jakiej należy po nie sięgnąć. Postaram się przedstawić krótko każdą z nich, żebyście mieli ogólny zarys tej niezwykle popularnej serii!

yakuza

Yakuza

Pierwsza część serii została wydana w 2005 roku przez studio Sega, które odpowiadało także za jej produkcję. Mówi się, że jest to japońskie GTA — gra stworzona jako odpowiednik, czy też odpowiedź na Grand Theft Auto, czyli serię cieszącej się ogromnym sukcesem na arenie międzynarodowej. 

W pierwszej części Yakuzy wcielamy się w Kiryu Kazumę, byłego członka mafii, który właśnie opuścił więzienie i nie planuje wiązać się już ze światem przestępczym. W części tej czeka na nas 12 różnych misji oraz intuicyjny system walki. Eliminuje się zarówno policjantów, jak i mafiosów. Rozgrywka prowadzona jest w trybie single player z perspektywy trzeciej osoby. 

yakuza

Yakuza Kiwami 2 na PS4

Yakuza 2

Jest to kontynuacja Yakuzy, której premiera miała miejsce w 2006 roku. Twórcy zaserwowali dalsze przygody protagonisty pierwszej części. Tym razem staje on przed trudnym zadaniem złagodzenia konfliktu, który narodził się pomiędzy dwoma klanami. 

Gracze zaznajomieni z mechaniką „jedynki” odnaleźli się w Yakuza 2 doskonale. Wzbogacono repertuar ciosów bohatera, zwiększono rolę NPC (mogą nam pomagać!), a także ulepszono stronę graficzną.

Pierwsza i druga część gry doczekały się remake’u — dzięki temu zwiększyła się ich dostępność i popularność. Pozycje te znane są jako Yakuza Kiwami oraz Yakuza Kiwami 2.

yakuza

Yakuza Remastered Collection na PS4

Yakuza 3

W 2009 gracze otrzymali kolejną odsłonę Yakuzy. Za produkcję odpowiadało studio Amusement Vision, a wydawcą pozostała Sega. 

Mimo upływu lat główny bohater się nie zmienił i jest to nieustannie Kiryu Kazuma. Decyduje się on w końcu na podjęcie stanowczych kroków w celu odcięcia się od mafii i na wyspie Okinawa zakłada sierociniec. 

Twórcy nie pozwalają mu jednak wieść sielankowego życia i wkrótce czekają go kolejne niebezpieczne akcje. Na graczy wciąż czekają liczne zadania oraz aktywności sandboxowe. Nowością są trofea oraz elementy pościgowe. 

Yakuza przeszła też znaczącą zmianę pod względem wizualnym i prezentuje się z nową, lepszą, trójwymiarową grafiką. 

GTA

Yakuza 4

Yakuza 4 ukazała się pierwotnie w 2010 roku. Tym razem bohater walczy o przejęcie władzy w dystrykcie Kamurocho. Od teraz Kiryu nie jest już jednak sam, bo towarzyszą mu trzy inne postacie, których losy można poznać wraz z rozwojem fabuły. 

Do dyspozycji graczy oddano również większy świat oraz usprawniony system walki. Wraz z nowymi bohaterami pojawiają się trzy nowe style walki. Pojawia się także więcej aktywności, które nie pozwalają się nudzić. Gra przeszła też kilka zmian pod względem wizualnym, przy czym głównie skupiono się tutaj na wyglądzie postaci. 

gry sandbox

Yakuza 5

W 2012 roku premierę miała Yakuza 5. Odtąd twórcy pozwalają graczom na przygodę nie z jednym, nie z czterema, lecz aż z pięcioma postaciami! Wśród nich znajduje się niezmiennie Kiryu Kazuma. Główną bohaterką części staje się jednak Haruka, którą fani znają z poprzednich odsłon.

Kolejną zmianą jest również dodanie czterech nowych japońskich miast: Sapporo, Osaki, Fukuoki i Nagoyi. Niezmiennie czekają na nas minigierki oraz złożony system walki. Mimo że oprawa graficzna nie została znacznie ulepszona, twórcy wiernie oddali klimat nowych miast i przerywali monotonię, na którą narzekali niektórzy gracze.

yakuza

Yakuza 0

2015 rok przyniósł ze sobą prequel do serii, znany jako Yakuza 0. Został on wyprodukowany i wydany przez studio Sega. Fabuła przenosi się do roku 1988, gdzie możemy poznać młodego Kiryu Kazumę i jego ówczesne życie. Nie jest on jednak jedynym bohaterem gry. Na przemian ze znaną nam postacią kierujemy losami yakuzy z innej rodziny – Majima Goro. 

W prequelu pojawiają się wszystkie znane nam elementy rozgrywki: aktywności sanboxowe, bijatyki oraz misje fabularne. Na uwagę zasługuje jednak wprowadzenie trybu multiplayer. Pozycja ta spotkała się z pozytywnym odbiorem wśród graczy, a wielu fanów serii twierdzi wręcz, że jest to najlepsza z odsłon. 

gry mafia

Yakuza 6 na PS4

Yakuza 6

Jedną z nowszych gier z serii, wyprodukowaną przez Ryu ga Gotoku Studio i wydaną przez Segę w 2016 roku, jest Yakuza 6: The Song of Life. Okazuje się ona być ostatnim rozdziałem poświęcającym uwagę znanemu z wszystkich części Kiryu Kazumie. 

Gdy wraca do sierocińca, gdzie oczekuje zastać Harukę, okazuje się, że dziewczyna zniknęła. Wyrusza więc na poszukiwania, które wiążą się z licznymi zwrotami akcji. Na graczy czekają nowe zadania fabularne oraz trzynaście rozdziałów historii naszego bohatera. 

Pojawiają się również zadania poboczne, znacznie łatwiejsze i krótsze. Na uwagę zasługuje też ulepszona grafika, okrzyknięta najlepszą, najbardziej precyzyjną i barwną z całej serii.

gry jrpg

Yakuza: Like a Dragon na PS5

Yakuza: Like a Dragon

Najnowszą odsłoną z serii jest jej siódma część znana jako Yakuza: Like a Dragon, która swoją premierę miała pod koniec 2020 roku. Tym razem gracze mogli oddać się rozgrywce nie tylko na PS4, lecz także na PC, Xbox One, a od 2021 także na PS5. 

Jak zostało już wcześniej zapowiedziane, tym razem nie towarzyszy nam już Kiryu Kazuma. Poznajemy Ichibana Kasugę, który po 18 latach opuszcza więzienie i udaje się do rodzinnej miejscowości. Zmienia się nie tylko postać, lecz także miasto — w Like a Dragon zwiedzimy Jokohamę. Starcia odbywają się w nowym, turowym trybie, a każdy bohater cechuje się własnymi, niepowtarzalnymi umiejętnościami. 

Spin-offy serii

Popularność serii skutkowała nie tylko wydawaniem kolejnych części, lecz także licznych pozycji bardziej lub mniej z nią związanych, które pozwalały twórcom na przedstawianie innych historii i rozwijanie różnorodnych wątków. Wiele z nich nie obejmuje też kanonu gry, przez co gracze mogą sięgać po nie całkowicie dowolnie i poza jakąkolwiek kolejnością.

gry zombie

Yakuza: Dead Souls

W 2011 roku premierę miał spin-off wyprodukowany przez Amusement Studio, noszący nazwę Yakuza: Dead Souls

Jak może wskazywać nazwa gry, tym razem gracze mają do czynienia z zombie, które pojawiły się w dzielnicy wskutek tajemniczej zarazy. Znani z serii bohaterowie przejmują inicjatywę i próbują odkryć, kto stoi za destrukcją miasta i zainfekowaniem jego mieszkańców. Jako że z martwymi nie da się prowadzić kulturalnych rozmów, gra skupia się głównie na walce.

gry anime

Fist of the North Star: Lost Paradise

Ryu ga Gotoku Studio w 2018 roku wyprodukowało nowy spin-off do serii Yakuza, który został wydany przez studio Sega — Fist of the North Star: Lost Paradise

Produkcja ta przenosi graczy do alternatywnej rzeczywistości, gdzie fabuła toczy się w zniszczonym wojną atomową świecie. Kenshiro to głowny bohater, który przybywa do miasta Eden, dokąd doprowadzają go usłyszane plotki dotyczące jego narzeczonej. 

Gracze mogą podejmować najróżniejsze misje, a jednocześnie odkrywają całkowicie nowe miejsca. Twórcy przedstawiają też interesujący system walki wręcz, a gra oferuje szeroki wybór ciekawych przeciwników. 

gry kryminał

Judgement

Mówiąc o spin-offach do Yakuzy, nie można pominąć gry Judgement, która w Japonii ukazała się w 2018 roku. 

Wracamy do znanej nam już dzielnicy w Tokio, gdzie wraz z prywatnym detektywem (głównym bohaterem) prowadzimy śledztwo dotyczące morderstwa. Pojawiają się nie tylko elementy walki, lecz także parkour oraz tryb śledztwa. 

Oprócz głównej misji bohater może podjąć się również tych pobocznych, które znacznie urozmaicają grę i nie pozwalają się nudzić. Gra spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem, a niedługo później została zremasterowana. 

yakuza

Lost Judgement

Fani Judgement mają na co czekać — już na wrzesień 2021 roku zapowiedziana została kontynuacja pozycji nosząca tytuł Lost Judgement. Jej głównym bohaterem znów będzie prywatny detektyw Takayuki Yagami, prowadzący sprawę dotycząca molestowania i morderstwa. 

Zobacz też: TOP gry 2021 – zobacz najlepsze gry tego roku na PC i konsole oraz tytuły, na które jeszcze czekamy

Gra ma oferować wszystko to, co „zagrało” w pierwszej części, a także usprawnienia trybu skradania się i śledztwa. Tak jak w przypadku Judgement, gracze mogą podejmować się misji pobocznych, w tym zatrudnić się w liceum w celu zdobycia nowych informacji w prowadzonym śledztwie.

Już same zapowiedzi przekonują fanów serii, że warto być cierpliwym, by znów rzucić się w świat Yakuzy! A Wy? Czekacie?

Źródła zdjęć: materiały prasowe

4
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.