
Spis treści
Mam dla Was zagadkę: kiedy powiem „gra RPG w klimacie postapo” to myślę o…? Przyznajcie się — wielu z Was pomyślało, że chodzi o Fallout. Według rankingów jednak królem postapo jest Wasteland. Zaintrygowani? Zatem zapraszam do lektury!
Wasteland — historia serii
Historia serii zaczyna się w 1988 r. kiedy to studio Interplay Productions pod kierownictwem Briana Fargo wydaję grę Wasteland, której akcja osadzona jest w postapokaliptycznym świecie. Teraz gra ta pod względem graficznym czy dźwiękowym nie budzi u współczesnego gracza dreszczy na całym ciele, ale warto zaznaczyć, że w latach 80. Wasteland dawał graczom ogromne możliwości eksploracji postapokaliptycznej pustyni. Wtedy to było coś!
Kolejnym faktem, który warto przytoczyć jeśli chodzi o serię, jest data wydania kontynuacji. Gracze na Wasteland musieli czekać, aż do 2014 roku! Sami przyznacie, że to kawał czasu. Nad grą w dalszym ciągu czuwał Brian Fargo. Tym razem otrzymujemy zdecydowanie lepszą oprawę wizualną oraz dźwiękową.

Zobacz też: Historia serii gier Fallout. Wszystko o kultowych grach z serii Fallout
Potem było już z górki. W lutym 2020 roku otrzymaliśmy Wasteland Remastered. Studio inXile Entertainment całkowicie odświeżyło oprawę audiowizualną klasycznej wersji gry, a już w maju 2020 roku na PS4, XONE i PC trafiła trzecia część serii.
Warto też w tym momencie wspomnieć, że akcja każdej części gry prezentowana jest z lotu ptaka i w każdej z nich otrzymujemy do eksploracji rozległe i niebezpieczne terytorium. Starcia z napotkanymi przeciwnikami odbywają się w trybie turowym.
Zainteresowani? Chcecie dowiedzieć się więcej? Zatem zastanówmy się, co przyczyniło się do fenomenu serii.
Fenomen gier Wasteland
Pewnie już zakiełkowała Wam w głowie myśl — „O co tyle szumu, przecież Wasteland nie jest wybitny, było mnóstwo podobnych gier, np. Fallout!”. Otóż…
Kiedy Wasteland debiutował pod koniec lat 80., twórcy gier dysponowali już dosyć dobrymi możliwościami technicznymi i coraz chętniej prezentowali swoje wizje. Wasteland był jednak czymś wyjątkowym — jak na tamte czasy gra prezentowała się rewelacyjnie i stała się prawdziwym prekursorem dla przyszłych tytułów z gatunku postapo. To właśnie Wasteland stał się inspiracją dla takich dzieł jak XCOM czy Fallout!

Dodatkowo Wasteland 2 powstał niemal trzy dekady po swoim prequelu i to przy ogromnym udziale fanów, którzy wpłacili ponad 3 miliony dolarów na rozwój serii.
Rozumiecie to? Ludziom tak bardzo podobała się wydana w latach 80. gra, która — umówmy się — z każdym rokiem wizualnie się mocno starzała, że nie tylko chętnie nadal w nią grali, ale i wpłacali pieniądze na powstanie kontynuacji oraz wiernie czekali ponad ćwierć wieku, aż się ona ukaże!
Wasteland jest, moim zdaniem, fenomenem samym w sobie. Nie znam podobnego tytułu, z którym wiązałaby się taka historia. Twórcy gier dwoją się i troją, żeby wydawać 10, 20 czy 30 części, próbują nowych mechanik, testują silniki palące procesory i serwują grafikę, przez którą Twój RTX wylatuje przez okno, a okazuje się, że można było zrobić „tylko” tyle, co twórcy Wasteland.
Lista wszystkich gier Wasteland
Seria ta nie jest długa, jeśli oczywiście chodzi o liczbę odsłon. Jeśli o lata — jak wcześniej wspominałam, ma na karku ponad 30 lat. Od 1988 roku powstały zaledwie 4 części gry. Oto i one:

Wasteland
Dzieło Briana Fargo to rozbudowany RPG, który pozwala nam poznać ponurą przyszłość jaka nastała po zakończeniu III wojny światowej. Naszym zadaniem jest dowodzenie grupą śmiałków, która przemierza południowozachodnią część Stanów Zjednoczonych.
Krajobraz zdecydowanie różni się od tego znanego nam współcześnie. Jest to jałowe pustkowie zniszczone przez liczne bomby atomowe, po którym krążą zmutowane i krwiożercze bestie.
Desert Rangers, bo tak nazywa się dowodzone przez nas paramilitarna grupa, muszą przeżyć w tym niegościnnym środowisku, z czasem jednak rozgrywka zafunduje nam starcia z dosyć potężnymi wrogami.
Obszerny teren postapokaliptycznej Nevady możemy do woli eksplorować. Wchodzić do jaskiń, eksplorować osiedla ludzkie lub gniazda zmutowanych bestii. Kiedy na takową trafiamy zostajemy przeniesieni do trybu walki turowej, w której każdy członek naszej drużyny (max. 7 bohaterów) wykonuje przypisane do niego komendy. Twórcy duży nacisk podczas walk położyli na wykorzystaniu sprzętu, który znajdujemy podczas eksploracji obszernego terenu.
Kolejnym dużym novum, jak na lata 80., było podejście twórców do rozwiązywania problemów w grze. Tak jak przy eksploracji terenu, tak przy napotykanej trudności mamy bardzo dużą dowolność wybrania rozwiązania. Nie znajdziemy w Wasteland jednego i słusznego planu rozwikłania danej zagwozdki. Bramę możemy otworzyć kluczem, wytrychem, jak i „pociągnąć ją z kopa”, albo spróbować znaleźć inne wejście z drugiej strony — efekt będzie ten sam. Wszystko zależy od tego, jakie wyposażenie w danej chwili posiadają Desert Rangers.
Sami członkowie drużyny posiadają różne umiejętności, co wpływa znacząco na interakcję np. z postaciami pobocznymi w trakcje gry.
Jak nie trudno się domyślić, sama gra nie jest arcydziełem wizualnym czy dźwiękowym. Kluczową rolę pełni tu zaś tekst. Warto również dodać, że do gry została dołączona instrukcja, do której podczas rozgrywki jest sporo odniesień.

Wasteland 2 w wersji cyfrowej na PC
Wasteland 2
26 lat… sama nie mogę w to uwierzyć, ale właśnie tyle czasu zajęło stworzenie sequela Wasteland.
Za sterami projektu ponownie stanął Brian Fargo, a gra została sfinansowana z pieniędzy użytkowników, którzy swoje datki wpłacali za pomocą serwisu Kickstarter. Powiedzenie „chcieć to móc” nabiera w tym przypadku nowego znaczenia, prawda?
Wasteland 2 to klasyczny RPG. Nadal obowiązuje tu rozgrywka turowa oraz widok z lotu ptaka. Znajdziemy też tu wiele odniesień do produkcji z 1988 roku. Gra początkowo miało trafić tylko na komputery PC, jednak wymiana silnika z Unity 4.5 na Unity 5 pozwoliła konsolowcom cieszyć się urokami gry. Co ciekawe, pełna nazwa gry brzmi Wasteland 2 Director’s Cut.
Fabuła Wasteland 2 osadzona jest 15 lat po wydarzeniach z jedynki. Znowu dowodzimy nieustraszonymi Pustynnymi Strażnikami, których rozwój podczas rozgrywki zależy prawie wyłącznie od nas. To, jaką drogą podążymy podczas rozwoju naszej postaci, będzie miało prawdziwe konsekwencje podczas rozgrywki.
Warto również zaznaczyć, że nie tylko postacie mogą być personalizowane, również broń i interfejs kreujemy według własnego uznania.

Wasteland Remastered
W 2020 roku wydana została gra Wasteland: 30th Anniversary Edition, czyli zremasterowana wersja matki postapokaliptycznych rolplejów z 1988 roku.
Twórcy skupili się przede wszystkim na odświeżeniu warstwy graficznej gry, która pomimo zmian, zachowała ducha oryginału. Rozgrywka została nieznacznie zmieniona w stosunku do klasycznej gry.

Wasteland 3 na PS4
Wasteland 3
Również w 2020 roku studio inXile Entertainment wypuściło na rynek trzecią część serii — Wasteland 3. Tym razem produkcja oferuje nam wiele zmian – od czasu i miejsca akcji, po samą rozgrywkę.
Podczas dwóch pierwszych odsłon grzały nas pustynne krajobrazy Arizony. Tym razem nasze serca skuje lód pustkowia Kolorado. Wcielając się w członka Team November naszym zadaniem będzie nawiązanie współpracy z panującym w regionie Patriarchą, który posiada niezbędne zasoby kluczowe dla przetrwania całego oddziału.
Tak jak w poprzednich odsłonach serii Wasteland, rozgrywka opiera się na eksploracji terenu oraz walkach z napotkanymi wrogami. Twórcy, aby ułatwić i umilić nam tę eksplorację, oddali do dyspozycji graczy pojazd pieszczotliwie nazwany Kodiak, który czasem nawet pomoże nam w walce.
Potyczki nadal rozgrywają się w systemie turowym, w tej kwestii twórcy postanowili trzymać się klasyki, jednak rozbudowali go o dodatkowe umiejętności. Dzięki temu podczas walki możemy korzystać z bardziej zaawansowanych możliwości taktycznych naszych żołnierzy. Ważną rolę w rozgrywce odgrywają dokonywane przez nas wybory moralne, które kształtują naszą reputację wśród różnych frakcji. Podejmowane decyzje znacząco wpłyną na przebieg oraz samo zakończenie gry.
Wasteland 3 oferuje nam również tryb kooperacji z drugim graczem i co ciekawe możemy grać kiedy jest on nieobecny. Jednak będzie on musiał mierzyć się z konsekwencjami naszych samotnych działań.
Mała ciekawostka na koniec – Wasteland 3 jest dostępny w Game Pass 😉

Zobacz też: Gra Atomic Heart – data premiery, trailer, akcja
Wasteland — przyszłość serii
Brian Fargo w 2020 roku rozgrzał Twittera do czerwoności kiedy na swoim koncie ogłosił, że pracuje nad nowym RPG-iem. Gracze od razu założyli, że będzie to Wasteland 4.
Niestety do tej pory nie ma potwierdzenia, czy faktycznie tak będzie, a sam Fargo napisał, że prace nad grą są na bardzo wczesnym etapie.
Możemy mieć jedynie nadzieję, że dostaniemy kolejną odsłonę serii Wasteland. Kto wie, może narodzi się nowa seria, która podbije serca graczy. Czas pokaże.