Rozrywka

31.08.2021 11:33

Historia serii gier Sonic the Hedgehog — najważniejsze informacje o kultowych grach z niebieskim jeżem

Gry
17
5
0
17
5

Sonic the Hedgehog ma fanów na całym świecie. Każdy z nas choć raz spotkał się z postacią niebieskiego jeża, który niczym błyskawica pokonuje zło i ratuje świat.

Nie każdy jednak wie, że tej postaci stuknęło niedawno 30 lat! Czas dowiedzieć się więcej o Sonicu i jego świecie!

Sonic the Hedgehog — historia serii

Historia jeża Sonica zaczęła się 30 lat temu za sprawą pana Yuji Naka. Japoński projektant gier przedstawił swój pomysł firmie SEGA, która dała zielone światło przygodom niebieskiego jeża. Pierwsza gra z Soniciem pojawiła się w 1991 roku na konsoli Sega MegaDrive. Bardzo szybko okazało się, że to największy hit sprzedażowy na tę konsolę. Sprzedano ponad 15 mln kopii gry.

Zachęcone wynikiem sprzedażowym władze SEGA wypuszczały kolejne produkcje z najszybszym jeżem świata i, mimo że nie odnosiły one już tak spektakularnego wyniku sprzedażowego, nadal utrzymywały zainteresowanie produktami z Soniciem.

gry jeż

Zobacz też: Wspominamy Jetix! TOP 10 kultowych bajek z dzieciństwa

Należy tu zaznaczyć, że do 2001 roku seria z niebieskim jeżem była wyłącznie związana z konsolami SEGA, a mimo to osiągała wysokie wyniki sprzedażowe.

Sytuacja zmieniła się właśnie w 2001 roku wraz z premierą Sonic Adventure 2 Battle, która została wydana na GameCube oraz premierą Sonic Advance, która pojawiła się na Game Boy Advance. Potem poszło już z górki i jeż Sonic zawojował pozostałe konsole.

Sama fabuła gier jest dosyć prosta. Najczęściej są to platformówki 2D lub 3D. Głównym bohaterem jest wspomniany już niebieski jeż, który potrafi poruszać się z prędkością Flasha. Naszym zadaniem jest pokonywanie najeżonych (hehe) pułapkami poziomów i zbieranie złotych obręczy, aby pokrzyżować niecne plany złego Doktora Ivo Eggmana Robotnika. 

jeż sonic

Fenomen gier Sonic the Hedgehog

W sieci jest takie popularne pytanie – dokąd nocą tupta jeż? Tego do tej pory nie wie nikt, ale jeśli jesteś ponaddźwiękowym niebieskim jeżem, to zapewne tuptasz w blasku fleszy i jupiterów oraz bezgranicznego uwielbienia rzeszy fanów.

Nie ma co ukrywać, że Sonic stał się jedną z największych ikon popkultury. W 1991 roku nikt się nie spodziewał, że gra odniesie taki sukces. Dziś flagowa postać firmy SEGA stała się międzynarodową franczyzą, na którą składają się nie tylko gry, ale również animacje, komiksy, seriale oraz film live action, w którym grają hollywoodzcy aktorzy i to wszystko dla niebieskiego jeża!

Wielu graczy jako jedną z głównych zalet serii wskazuje świetną oprawę audiowizualną całego cyklu, która w połączeniu z dynamiczną rozgrywką daje wiele frajdy i wciąga na długie godziny.

Czas zatem przyjrzeć się poszczególnym produkcjom z szybkim jak błyskawica niebieskim jeżem. 

Sonic the Hedgehog — lista klasycznych produkcji z jeżem:

Produkcji z Soniciem przez 30 lat jego działalności w popkulturze było naprawdę sporo. Jednak dziś zajmiemy się tymi klasycznymi, które wywindowały humanoidalnego jeża na sam szczyt. Oto i one:

sonic the hedgehog

Sonic The Hedgehog

W 1991 roku po raz pierwszy spotkaliśmy się z sympatycznym ponaddźwiękowym jeżem.

Fabuła pierwszej gry z Soniciem jest dosyć prosta. Nikczemny doktor Eggman porwał przyjaciół Sonica oraz zwierzęta, które zamienił w złe roboty. Nasz bohater wyrusza przez pełne pułapek poziomy, aby uratować swoich przyjaciół i pokrzyżować niecne plany Eggmana.

Jeśli chodzi o stronę techniczną, Sonic to typowa platformówka, którą od innych produkcji odróżnia to, że do celu możemy dojść różnymi drogami. Każda z nich stanowi inny poziom trudności, są takie, które wymagają od nas sporej dozy spostrzegawczości i zręczności.

Podczas gry przemierzamy sześć różnych światów, z których każdy podzielony jest na 3 odrębne levele.

Wielu graczy jako zaletę, ale też jednocześnie wadę wskazuję na szybkość, z jaką potrafi poruszać się nasz niebieski jeż. Perfekcyjne panowanie nad Soniciem w jego pełnej szybkości wymaga nie lada wprawy i cierpliwości.

Podczas rozgrywki możemy też odblokowywać nowe życia i zdolności, a to za sprawą porozrzucanych po poziomach złotych pierścieni, które na przestrzeni lat również wpisały się jako jeden z charakterystycznych elementów gry.

sonic the hedgehog

Sonic The Hedgehog 2

Włodarze SEGA po sukcesie pierwszej części gry kuli żelazo, póki gorące i w 1992 roku na rynek trafił Sonic The Hedgehog 2. Gra nie odniosła już tak spektakularnego sukcesu jak poprzedniczka, ale nadal mocno zarysowała swoją obecność na rynku.

Sonic w pierwszej części pokonuje złego doktora Eggmana i ratuje przyjaciół. Jednak nikczemny doktor ucieka i już planuję zemstę oraz przejęcie władzy nad światem.

W drugiej odsłonie niebieskiego jeża zachodzi dosyć znacząca zmiana. Oprócz możliwości kierowania postacią samego Sonica pojawia się druga grywalna postać – lis Tails. Trzeba przyznać, że jest to dosyć spore urozmaicenie rozgrywki.

Innym ciekawym rozwiązaniem, które sprezentowali nam twórcy, jest tryb gry zwany Versus. Pozwala on nam rywalizować z innym graczem poprzez podzielenie ekranu na dwie części lub online.

Kolejną przydatną opcją wprowadzoną w Sonic The Hedgehog 2 jest możliwość zapisania gry w dowolnym momencie. Choć obecnie wydaje się to standardem, w latach 90. było czymś zupełnie nowym. Dzięki temu wielu graczy odetchnęło z ulgą, bo sama gra nie jest długim tytułem, jednak ostatnie poziomy wymagają od nas naprawdę sporej zręczności. 

sonic the hedgehog

Sonic The Hedgehog CD

W 1993 roku w świecie Sonica nastąpił ogromny przełom. Sympatyczny jeż po raz pierwszy pojawił się na nośniku CD-ROM. Oprócz tego w tej produkcji poznajemy takie postacie jak Metal Sonic – złego robota oraz Amy Rose – jeżycę do szaleństwa zakochaną w Sonicu.

Fabuła tej części przenosi nas na Małą Planetę, gdzie znajdują się magiczne kamienie pozwalające na podróże w czasie. Na wieść o tym cudzie doktor Eggman już knuje niecny plan ich zdobycia i wykorzystania do przejęcia władzy nad światem. Gdy tylko Sonic dowiaduje się o planach doktora rusza Małej Planecie na ratunek.

Zupełnym novum w grze są podróże w czasie. Każdy poziom posiada 4 różne linie czasowe, które różnią się od siebie.

Sonic The Hedgehog CD spotkał się z bardzo dobrym odbiorem wśród graczy. Głównymi plusami są grafika i układ poziomów, ścieżka dźwiękowa oraz wykorzystanie podróży w czasie. Gra dosyć długo okupowała rankingi najlepiej sprzedającego się w tym okresie tytułu.

sonic the hedgehog

Sonic Chaos

Gra zadebiutowała na rynku w 1993 roku na konsoli Sega Master System. W produkcji możemy wcielić się w dwie grywalne postacie jeża Sonica oraz lisa Tailsa.

Fabuła opowiada o zdobyciu przez doktora Eggmana jednego z kryształów chaosu, co powoduje zachwianie równowagi na całym świecie. Sonic i Tails muszą ruszyć z odsieczą i pokrzyżować niecne plany doktora.

Jeśli zaś idzie o rozgrywkę, jest ona taka sama jak w poprzednich wersjach 8 – bitowej serii. Jest to klasyczna dwuwymiarowa platformówka tak dobrze już znana graczom.

Sama produkcja w chwili wydania zbierała dobre recenzje i była chętnie kupowanym tytułem z serii Sonic The Hedgehog.

Trzeba jednak przyznać, że z biegiem lat gra zaczęła zbierać więcej krytycznych głosów. Gracze zaczęli zauważać, że w Sonic Chaos zabrakło inspiracji i prawdziwego wyzwania.

sonic the hedgehog

Sonic The Hedgehog 3

Pod koniec Sonic The Hedgehog 2 doktor Eggman traci swoją siedzibę, która rozbija się na wyspie, na której znajduje się Główny Szmaragd. Wyspa oraz szmaragd strzeżone są przez kolczatkę Knuckles. Zły doktor Robotnik przekonuje Knuckles, że to Sonic i Tails chcą ukraść szmaragd, a sam zabiera się do naprawy swojej siedziby.

Trzecia część serii o Sonicu została dosyć znacząco zmieniona. Twórcy zdecydowanie postawili na wątek fabularny. Do gry zostały dołożone cut-scenki, które pogłębiają naszą wiedzę o bohaterach, jak i samej historii.

Jednak zamysł gry pozostaje nadal taki sam. Naszym zadaniem jest przedzierać się przez kolejne poziomy, które twórcy podzieli na zgrabne akty. Każdy taki level kończy się walką z bossem lub mini-bossem. Podczas trwania rozgrywki możemy również zbierać kryształy chaosu, po których zebraniu zamieniamy się w Super Sonica!

gry sonic

Sonic & Knuckles

Wydana w 1994 roku gra nosi miano bezpośredniej kontynuacji Sonic The Hedgehog 3.

W produkcji mamy rozwinięcie rozpoczętej historii z trzeciej odsłony Sonica oraz wykorzystanie podobnych elementów rozgrywki.

Nowością w tej odsłonie jest możliwość ukończenia gry w dwóch różnych wątkach fabularnych. W pierwszym kierujemy Soniciem, a w drugim Knucklesem. Są to dwie zazębiające się historie.

Sama rozgrywka jest taka sama jak w Sonic The Hedgehog 3. Twórcy nadal kładą nacisk na wątek fabularny i sposób opowiadania historii. Poszczególne poziomy składają się z 1-2 aktów i są zakończone walką z bossem, który wymaga od nas pewnej dozy umiejętności.

W tej odsłonie serii pierwszy raz kierujemy Knucklesem. Posiada on podobny zestaw umiejętności co Sonic uzupełniony o możliwość szybowania i wspinania się po ścianach.

gry platformowe

Sonic 3D Blast

Wydana w 1996 roku gra z serii Sonica zasłynęła głównie z nietypowego stylu rozgrywki. Po raz pierwszy naszym celem nie jest przejście poziomu, ale uratowanie i bezpieczne dostarczenie w wyznaczone miejsce ptaszków Flicky. Innym novum dotąd niespotykanym w świecie Sonica jest to, że gra rozgrywa się w rzucie izometrycznym.

Fabuła Sonic 3D Blast rozgrywa się na wyspie Flicky. Zły doktor Eggman szukając Szmaragdów Chaosu, natyka się na wyspę zamieszkałą przez ptaki potrafiące podróżować pomiędzy dwoma wymiarami. Postanawia je zrobotyzować i wykorzystać ich zdolności. Na wieść o tym nikczemnym procederze Sonic i jego przyjaciele ruszają im na pomoc.

W Europie i Japonii gra nosiła tytuł Sonic 3D: Flickies’ Island.

jeż sonic

Sonic Advance

Jest to gra, która zapoczątkowała nowy rozdział w historii niebieskiego jeża. Została ona wydana na konsolę Game Boy Advance (po raz pierwszy w historii premiera nie odbyła się na konsoli SEGA) oraz zapoczątkowała odrębną serię gier o Sonicu.

Fabuła gry nie jest szczególnie odkrywcza dla weteranów serii. Doktor Eggman niestrudzenie dąży do zdobycia Szmaragdów Chaosu a nasi bohaterowie z Soniciem na czele próbują go powstrzymać.

Gra Sonic Advance daje natomiast graczowi, aż 7 różnych trybów rozgrywki: klasyczny, wieloosobowy, wyścig, próbę czasu, Chao Hunt (polegający na szukaniu stworków), próbę czasu na wcześniej odwiedzonych poziomach oraz… opiekę nad stworkiem Chao.

Chyba nie trzeba zaznaczać, który tryb rozgrywki stał się najbardziej popularny!

Lista najlepszych gier z serii Sonic The Hedgehog:

Mamy za sobą listę najbardziej klasycznych pozycji z jeżem Soniciem w takim razie czas na te najlepsze. 

gry sonic

Sonic Mania

Gra powstała w 2017 roku i bezpośrednio nawiązywała do klasycznych tytułów serii takich jak: Sonic The Hedgehog, Sonic The Hedgehog 2, Sonic The Hedgehog 3 oraz Sonic & Knuckles. Po wielu mniej lub bardziej udanych eksperymentach z tytułami z serii SEGA postanowiła wrócić do korzeni i zaprezentować klasyczny tytuł z niebieskim jeżem.

Sonic Mania oprócz całkiem nowych, stworzonych na potrzeby gry poziomów oferuje również zremiksowane i poprawione poziomy z poprzednich odsłon serii. Stanowi to gratkę dla wiernych fanów serii i dodatkowo zachęca do sięgnięcia to ten tytuł. Oprócz tego Sonic zyskał nowy manewr, który pozwalał mu zwinąć się w kulkę raz po wykonanym skoku.

Sonic Mania oprócz klasycznej oprawy graficznej i dźwiękowej nie zmienił się też w kwestii samej mechaniki. 

sonic the hedgehog

Sonic Generations

Tytuł ten ukazał się, aby uczcić dwudziestolecie naszego niebieskiego jeża Sonica.

W zamyśle twórców gra miała łączyć klasyczną dwuwymiarową rozgrywkę z nowszym  i bardziej zaawansowanym 3D.

W związku z tym do wyboru dostajemy, aż dwie postacie Sonica. Pierwsza to klasyczna odsłona niebieskiego jeża znana graczom z pierwszych odsłon serii. Druga to wersja uwspółcześniona. Fabularnie obecność dwóch wersji naszego bohatera została wytłumaczona dziurami w czasoprzestrzeni, które nasz duet będzie miał za zadanie pozamykać.

Podobnie jak w Sonic Mania, w Sonic Generations dostajemy ponownie do rozegrania klasyczne poziomy, które wiernie zostały odtworzone. Reszta to całkiem nowe, stworzone na potrzeby tego tytułu poziomy.

Sama grafika została dostosowana do możliwości współczesnego sprzętu (obraz wyświetlany jest w jakości HD) i zachwyca nasyceniem barw i jakością obrazu.

gry ps2

Sonic Adventure

Tym tytułem Sonic wszedł do trójwymiaru już na dobre. Sonic Adventure to pierwsza w pełni trójwymiarowa gra z całej serii oraz pierwsza, która zapoczątkowała nowy podcykl w serii.

Jeśli chodzi o warstwę fabularną, to tym razem została potraktowana z przymrużeniem oka, co daje nam lekką i pełną humoru produkcję. Dostajemy też kilkadziesiąt zróżnicowanych poziomów, które możemy przemierzać już nie tylko Soniciem, ale również 5 innymi dobrze już nam znanymi postaciami. 

gry nintendo

Sonic Adventure 2

To druga odsłona Sonica z serii Adventure. Gra wydana w 2001 roku składa się z 3 części fabularnych. W pierwszej kierujemy drużyną złożoną z dobrych bohaterów (Sonic, Knuckles i Tails), w drugiej nasza drużyna to „złole” (Shadow, Rogue i Doktor Eggman). W trzeciej zaś musimy połączyć siły dobra i zła, aby uratować świat przed zagładą.

Produkcja to trójwymiarowa platformówka, w której akcję obserwujemy za pleców naszych bohaterów. Twórcy tym razem zadbali o to, aby lepiej wykorzystać naddźwiękowe możliwości Sonica. Przemierzane przez nas poziomy tym razem mają charakter długich i zakręconych tras, co zdecydowanie ułatwia rozwijanie dużych prędkości.

najlepsze gry 2021

Sonic Colors

Gra została wydana w 2010 roku i zaskoczyła wielu graczy wprowadzając do rozgrywki Wispy. Wispy to różnokolorowi kosmici, którzy zapewniają Sonicowi różnorodne moce. Każdy taki Wisp jest unikatowy w swoim wyglądzie i zdolnościach. Sonic korzystając z ich pomocy, dostaje moce, które nie tylko ułatwiają nam przejście poziomu, ale czasami wręcz są niezbędne, aby go ukończyć. Poza wprowadzeniem Wispów gra nie odbiega od poprzednich odsłon serii.

sonic the hedgehog

Sonic Rush

Tym razem nasz ponaddźwiękowy jeż Sonic zawitał na konsolę Nintendo DS. W Sonic Rush dostajemy dwie grywalne postacie – Sonica oraz kotkę Blaze. Razem ta para wyrusza na poszukiwanie znanych już nam magicznych szmaragdów. Każdy bohater posiada indywidualne umiejętności, co daje zupełnie inne wrażenia z odbioru danego poziomu.

Zróżnicowanie poszczególnych leveli zadowoli nawet najbardziej wymagających graczy. Dostajemy naprawdę zacną ilość pułapek oraz ukrytych przejść. Sama oprawa wizualna nie zaskakuje. Całość gry wykonana jest w 2D natomiast nasi bohaterowie oraz ich przeciwnicy dostąpili zaszczytu wystąpienia w 3D.

Sonic R

Sonic R to produkcja, w której będziemy mogli przeżyć dreszczyk emocji na torze wyścigowym, a właściwie aż na 5 różnych torach. Gra daje nam możliwość wyboru trzech różnych trybów gry: Grand Prix, Time Attack i multiplayer. Jedynym mankamentem, który wychwycili gracze po premierze, to długość gry. Dla fanów okazała się ona za krótka i nie ukrywajmy – ciut niedopracowana.

Sonic Heroes

Kolejna odsłona serii wydana w 2004 roku nawiązuje do korzeni Sonica i spółki. Jako pierwsza gra prezentuje graczom drużynowy styl rozgrywki. Jednocześnie możemy sterować aż trzema postaciami. Daje to dosyć sporą frajdę podczas przechodzenia poszczególnych poziomów. Sonic Heroes pozwala nam skupić się bardziej na rozgrywce niż fabule, dlatego opinie graczy, co do tytułu, są dosyć mocno podzielone. 

Sonic & All-Stars Racing

Znacie Mario Kart? Więc co powiecie na grę wyścigową z Soniciem i spółką? Gra Sonic & All-Stars Racing to pełna humoru wyścigowa potyczka dobrze znanych nam postaci. Wsiadamy do bolidu i już za chwilę mkniemy po torze. Do wyboru mamy aż kilkadziesiąt tras osadzonych w krainach znanych nam z gier SEGA.

Zobacz też: Filmy na podstawie gier – nasz ranking. Które ekranizacje warto obejrzeć?

Sonic Riders

Były bolidy, czas na latające deski! Kolejna gra wyścigowa rozwijająca uniwersum niebieskiego jeża Sonica.

Doktor Robotnik zorganizował turniej, w którym główną nagrodą jest… Szmaragd Chaosu. Nasz Sonic nie może pozwolić, żeby tak cenne trofeum wpadło w niepowołane ręce, więc staje w szranki z innymi uczestnikami turnieju.

Podczas szalonego wyścigu naszym zadaniem jest nie tylko wyprzedzanie poszczególnych zawodników, ale także bronienie się przed ich atakami. 

Przyszłość serii

Jak na trzydziestoletniego jeża musicie przyznać, że Sonic trzyma się całkiem nieźle i nie myśli jeszcze o przejściu na emeryturę. Wręcz przeciwnie! Ma zamiar próbować nowych rzeczy.

Włodarze SEGA niedawno zapowiedzieli remaster gry Sonic Colors z 2010 roku oraz enigmatycznie wspomnieli, że możemy spodziewać się całkiem nowych grywalnych produkcji z Soniciem.

Mało tego — fani Minecrafta mogą spodziewać się specjalnego DLC, dzięki któremu Sonic i spółka wejdą do kwadratowego świata!

Sonic też nie zamierza porzucać swojej aktorskiej kariery. Paramount i Sega potwierdziły, że trwają pracę nad kontynuacją filmowego hitu. Data premiery, póki co nie jest znana.

Źródło zdjęć: Materiały prasowe

17
5

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *