ratchet and clank seria

Rozrywka

15.08.2021 13:03

Historia serii gier Ratchet and Clank — najważniejsze informacje o legendarnej serii platformówek

Gry Online
8
0
0
8
0

Seria Ratchet and Clank cieszy się wielką popularnością już od czasu premiery pierwszej części w 2002 roku. Zręcznościowa produkcja Insomniac Games szybko zyskała wielu fanów. Dowiedz się wszystkiego o tej znanej platformówce wydanej przez Sony.

Ratchet and Clank — historia serii

Pierwsza edycja Ratchet and Clank pojawiła się na rynku w 2002 r., a w Polsce stała się dostępna rok później. Zainteresowanie, jakim cieszyła się pozycja, sprawiło, że powstało wiele jej części. Wchodzą one w skład oryginalnej serii, serii Future, spin-offów, a nawet reboota.

Wszystkie części przedstawiają historię niewielkiego robota Clanka oraz Ratcheta, który jest lombaxem — przedstawicielem humanoidalnej rasy charakterystycznej dla produkcji. Fabuły gier skupiają się na historii poznania bohaterów, ich przeszłości i pochodzeniu, a także wspólnych przygodach. Wydawcą kosmicznej sagi jest Sony Computer Entertainment. Dlatego tak jak w przypadku innych ekskluzywnych gier marki, w zręcznościową platformówkę można zagrać tylko na konsolach PlayStation.

ratchet and clank seria
Źródło: store.playstation.com

Gry, cechujące się świetną grafiką, zyskały tak dużą popularność, że na ich podstawie powstał nawet animowany film Ratchet and Clank. Produkcja, opowiadająca o tytułowych bohaterach, ujrzała światło dzienne w 2016 roku.

Fenomen gier Ratchet and Clank

Dlaczego seria Ratchet and Clank jest niezwykła? Jej fenomen wynika z przemyślanej, długiej, ale i ciekawej fabuły. Stworzenie 14 części gier, które nie będą nudzić graczy to nie lada wyzwanie, a Insomniac Games sprostało mu w świetnym stylu. Oprócz wciągającej historii seria Ratchet and Clank może poszczycić się doskonałą grafiką i rozwiązaniami technicznymi. We wszystkich częściach znajdzie się wiele postaci, galaktycznych lokacji, gadżetów, świetnie wyposażony arsenał, a także spora dawka humoru.

Zobacz: Historia serii gier Devil May Cry — najważniejsze informacje o kultowej grze Capcom

Każda kolejna gra zyskiwała nowe ulepszenia, które wynikały nie tylko z nowych pomysłów, ale i z powstawania nowych konsoli PlayStation. Seria liczy: pięć części gry na PS2, sześć na PS3, port gry Ratchet & Clank: Załoga Q na Playstation Vitę oraz jedną część na PS4 i PS5.

Lista wszystkich gier Ratchet & Clank

Od czasu wydania pierwszej produkcji w 2002 roku, twórcy wciąż rozwijają serię i wydają liczne kontynuacje. Poznaj wciągające fabuły wszystkich części.

Ratchet and Clank

Akcja gry toczy się w roku 5354 w Galaktyce Solana, której planety zagrożone są zniszczeniem przez Przewodniczącego Dreka. Postać ta tworzy własną przestrzeń dla swojej rasy i zabiera przy tym materiały z innych planet. Kiedy tytułowy robot Clank dowiaduje się o zamiarze unicestwienia reszty galaktyki, ucieka w celu odnalezienia kapitana Qwarka — kosmicznego bohatera. Zostaje jednak zestrzelony i trafia na planetę, gdzie spotyka Ratcheta, któremu brakuje silnika do ukończenia statku. Bohaterowie postanawiają pomóc sobie nawzajem. Dzięki silnikowi Clanka mogą odpalić statek i wyruszyć w misję, mającą na celu powstrzymanie zamiarów Dreka.

Ratchet and Clank
Źródło: youtube.com

Ratchet and Clank 2: Going Commando

Po pokonaniu złowrogiego Dreka, w drugiej części bohaterowie przedostają się do galaktyki Bogon. Tytułowe postaci chcą pomóc firmie Megacorp odzyskać skradziony przez tajemniczego złodzieja i gang eksperyment Protopet — małe niebieskie zwierzątko, stanowiące najcenniejszy wynalazek spółki. Gra zawiera wiele ulepszeń w stosunku do oryginalnej gry. Wyróżnia się tu lepsza grafika czy możliwości rozbudowywania broni.

Ratchet and Clank 2: Going Commando
Źródło: youtube.com

Ratchet and Clank 3: Up Your Arsenal

Ta część jest pierwszą grą serii zawierającą tryb multiplayer. W fabule trzeciej części Ratchet and Clank tytułowi bohaterowie powracają do rodzimej galaktyki Solana, która atakowana jest przez morderczą rasę Tyhrranoidów. Wrogowie dowodzeni przez robota Dr Nefariousa napotkają opór w postaci Załogi Q, na której czele stoi Kapitan Qwark. Główni bohaterowie dołączają do ekipy ratunkowej i razem walczą o swój galaktyczny dom.

Ratchet and Clank 3: Up Your Arsenal
Źródło: konsolowe.info

Ratchet: Gladiator

Kolejna produkcja podejmuje wątek porwania Ratcheta i Clanka. Dwójka zostaje wzięta w niewolę przez grupę Eksterminatorów. Dowódca gangu prowadzi program DreadZone, w którym zmusza uczestników do walk przypominających zmagania starożytnych rzymskich gladiatorów. Jedynym sposobem odzyskania wolności jest wygranie wszystkich pojedynków. Rozgrywkę można toczyć w trybie single- lub multiplayer.

Ratchet: Gladiator
Źródło: arhn.eu

Ratchet and Clank: Size Matters

Produkcja z podtytułem Size Matters zaczyna się od momentu, gdy główni bohaterowie odpoczywają na plaży i niespodziewanie stają się świadkami porwania. Chcąc ratować uprowadzoną dziewczynę, postaci wyruszają w kolejną przygodę, która przybiera nieoczekiwane tory. Ratchet i Clank odkryją sekrety miniaturowej rasy Technomitów i stają do walki z Imperatorem Otto.

Ratchet and Clank: Size Matters
Źródło: youtube.com

Ratchet and Clank: Tools of Destruction

Ratchet and Clank: Tools of Destruction to pierwsza gra wydana na PlayStation 3 i otwierająca serię Future. W tej części duet przenosi się do nowej galaktyki Polaris. Jest ona atakowana przez złowrogą armię Drophydów, obierającą sobie za cel wyeliminowanie Lombaxów. Fabuła pozwala poznać historię Ratcheta i jego rasy, którą stara się uratować. Gra wyjątkowo zawiera więcej elementów upodabniających ją do strzelanki, ale nie zabraknie też zagadek i przemieszczania się między platformami.

Ratchet and Clank: Tools of Destruction
Źródło: youtube.com

Ratchet and Clank: Quest for Booty

Quest for Booty kontynuuje wątek fabularny poprzedniej części. Zadaniem Ratcheta jest odnalezienie oraz uratowanie Clanka, który został porwany przez niewidzialne roboty Zoni. Bohater ląduje na wyspie piratów i przy użyciu nowych, ciekawych broni musi eksplorować różne poziomy wyspy oraz poszukiwać rozwiązań zagadek, które uwolnią tytułowego robota.

Ratchet and Clank: Quest for Booty
Źródło: gamereactor.eu

Ratchet and Clank: A Crack in Time

W pierwszej scenie tej części występuje kapitan Qwark, opowiadający o wydarzeniach w Tools of Destrucion i Quest for Booty. Wspomina o tym, ponieważ w dalszej części gry razem z Ratchetem kontynuują poszukiwanie porwanego Clanka.

Ratchet and Clank: A Crack in Time
Źródło: wall.alphacoders.com

Na przeszkodzie staje Dr. Nefarious — wieczny wróg głównych bohaterów, który pojawiał się już we wcześniejszych częściach. Czarny charakter grozi użyciem Wielkiego Zegara, który odwróci bieg wydarzeń i doprowadzi do wielkiej katastrofy w całej galaktyce. Bohaterowie, ratując wszechświat, poznają swoich pobratymców, którzy uznawani byli za zmarłych.

Sprawdź: Historia serii gier Dark Souls – najważniejsze informacje o niezwykle trudnych grach FromSoftware

Ratchet and Clank Into The Nexus

Finałowa część serii Future przedstawia fabułę, w której tytułowe postaci podróżują po całej galaktyce w celu złapania przestępców – Vendre i Neftina Prog. Są oni przedstawicielami rasy Zmorków, którzy wraz ze swoimi sprzymierzeńcami chcą przedostać się do innego wymiaru. Szczelinator, mający im do tego posłużyć, jest niebezpieczny i może zniszczyć wszechświat. Przy użyciu nowej, różnorodnej broni tytułowa dwójka musi ponownie uchronić galaktykę przed zagładą.

Ratchet and Clank Into The Nexus
Źródło: youtube.com

Ratchet and Clank: Rift Apart

Część Rift Apart to najnowsza międzygalaktyczna przygoda wydana w 2021 roku. W nowej grze dostępnej na PS5 główne bohaterowie zmagają się z wrogami na wielu różnych planetach. Wśród postaci pojawia się znany już Dr. Nefarious, który znów próbuje pozbyć się Ratcheta i Clanka. Uszkodzona przez niego struktura czasu i przestrzeni, to jedna z przeszkód na drodze bohaterów. Dostosowanie rozgrywki do nowej konsoli pozwoliło na ulepszenia, wśród których na uwagę zasługują m.in. adaptacyjne spusty i wrażenia dotykowe wprowadzone dzięki kontrolerom DualSense.

Ratchet and Clank: Rift Apart
Źródło: ostatniatawerna.pl

Wszystkie Spin-offy serii

Seria Ratchet & Clank może poszczycić się kilkoma spin-offami w swoich zasobach. Produkcje wydawane pomiędzy częściami z głównych serii, często serwują inny rodzaj rozgrywki, stawiając na odmienną fabułę lub system gry.

Secret Agent Clank

Ten spin-off serii z 2008 roku po raz pierwszy prezentuje w roli głównej Clanka. Robot, który zawsze przemierzał galaktyki z Ratchetem, tym razem sam musi poradzić sobie z wrogimi siłami. Celem robotycznego agenta jest uratowanie niesłusznie aresztowanego towarzysza. Rozgrywkę Secret Agent Clank wyróżnia styl — zmienił się on z otwartej strzelanki w strategiczną i dyskretną działalność. Clank, aby uratować przyjaciela, musi rozwiązać wiele logicznych zagadek i jednocześnie pozostać w ukryciu.

Secret Agent Clank
Źródło: ratchetandclank.fandom.com

All 4 One

Ratchet & Clank: All 4 One to spin-off, który oferuje możliwość przeprowadzenia rozgrywki w pojedynkę lub nawet z trójką innych graczy. Użytkownicy wcielają się tutaj w Ratcheta, Clanka, Qwarka i Dr. Nefariousa. Każdy z nich posiądzie inne umiejętności i unikalny arsenał broni. Postaci muszą połączyć siły w celu pokonania potwora. Wydanie z 2011 roku odniosło sukces komercyjny, sprzedając się w nakładzie 1,5 miliona egzemplarzy na całym świecie.

All 4 One
Źródło: youtube.com

Full Frontal Assault

Spin-off Full Frontal Assault w Polsce znany jest również pod tytułem Ratchet & Clank: Załoga Q i został wydany w 10 rocznicę powstania pierwszej części serii. Full Frontal Assault powrócił do korzeni i wykorzystał sprawdzony system sterowania, znane graczom uzbrojenie i charakterystyczne ujęcie kamery — z perspektywy trzeciej osoby. Spin-off nie zyskał jednak tak pozytywnych opinii, jak cała seria Ratchet and Clank. Krytykę zebrała m.in. słabo rozbudowana fabuła, skutkująca krótkim czasem rozgrywki. Wśród pozytywnych aspektów produkcji znajdą się natomiast ciekawy soundtrack i tryb multiplayer.

Full Frontal Assault
Źródło: youtube.com

Ratchet and Clank (2016)

Ostatni ze spin-offów opiera się na historii poznania tytułowych bohaterów i jest remakiem pierwszej części. W tę produkcję możesz zagrać więc niezależnie od tego, czy inne są Ci znane. Klasyczna rozgrywka została ulepszona na potrzeby nowej generacji technologii. Gra dostępna na PS4 posiada rozbudowaną fabułę, nowe rodzaje walk z bossami, a także dubbing zapożyczony z animowanego filmu Ratchet and Clank.

Ratchet and Clank (2016)
Źródło: store.playstation.com

Ratchet and Clank to jedna z najlepszych serii platformowych gier. Jej sukces leży u podstaw rozwiniętej i ciekawej fabuły, która upodabnia całość produkcji do wielotomowej sagi. Świetna grafika i wielość funkcji bitewnych, które rozwijały się wraz z wprowadzaniem na rynek nowych konsoli PlayStation, to kolejne aspekty przyciągające graczy do ekranów.

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *