1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Historia serii gier Oddworld — najważniejsze informacje o kultowych grach z dziwacznym kosmitą

Rozrywka

3 tygodnie temu

Historia serii gier Oddworld — najważniejsze informacje o kultowych grach z dziwacznym kosmitą

Gry
4
1
0
4
1

Abe z serii Oddworld ma fanów na całym świecie, którzy już od pierwszej części serii pokochali jego osobowość i z chęcią stali się częścią jego przygód. Artykuł ten dedykuję zarówno fanom, jak i wszystkim zaczynających przygodę z Mudakonami. Opowiem nie tylko o historii serii, lecz także o jej fenomenie oraz zaskakujących planach na przyszłość!

Oddworld — historia serii

Historia serii Oddworld zaczęła się w 1997 roku, gdy studio Oddworld Inhabitants wyprodukowało pierwszą część cyklu pod tytułem Oddworld: Abe’s Oddysee. Została ona wydana przez Sony Interactive Entertainment i trafiła na PS1. 

Była to pierwsza platformowa gra przygodowa z serii o Mudokonach — przedstawicielach wulkanicznej planety. Po rozpoczęciu rozgrywki gracze zapoznają się z wcześniej wspomnianym bohaterem o imieniu Abe, który pojawia się w każdej następnej części. 

Sukces pierwszej odsłony sprawił, że studio w bardzo krótkim czasie zostało poproszone o stworzenie kolejnych odsłon przygód sympatycznego przedstawiciela rasy Mudokonów. 

Przez ponad 20 lat swoją premierę miało aż 9 części. Gra trafiła na różne platformy, w tym na PS4, PS5 oraz na PC. Dziś studio Oddworld Inhabitants może pochwalić się licznymi nagrodami za swoją produkcję oraz milionami sprzedanych egzemplarzy. 

gry oddworld

Zobacz też: Top 10 gier na PSX – najlepsze gry na PlayStation 1

Fenomen gier Oddworld

Ta niepozorna platformówka o niezdarnym Abe’ie i mieszkańcach jego planety skradła serca aż 7 milinów fanów na całym świecie. Po 15 latach od premiery debiutanckiej części, twórcy przygotowali dla fanów remake, który był nie tylko doskonałym prezentem dla wszystkich miłośników gry, lecz także szansą na zyskanie nowych graczy. 

Oddworld: New 'n’ Tasty! może więc pochwalić się nową, ulepszoną oprawą graficzną, połączoną z tradycyjnym klimatem i kolorystyką. 

Duża popularność gry przyczyniła się między innymi do tego, że wspomniana była w licznych serialach telewizyjnych, w tym w Icons i Code Monkeys. Ulubione postacie z Oddworld można też zobaczyć w wersji kostiumów w popularnej grze Little Big Planet!

Lista gier z serii Oddworld:

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, kolejne sukcesy gry skłaniały twórców nie tylko do tego, aby zaprezentować kolejne części, lecz również remake’i. W ten sposób powstała długa lista tytułów, spośród których każdy zasługuje na trochę uwagi. 

oddworld

Oddworld: Abe’s Oddysee

Premiera pierwszej części gry Oddworld odbyła się 18 września 1997 roku. Ta gra platformowa od początku zachwyciła graczy rozbudowanym światem i ciekawą fabułą, a także barwnymi postaciami o ciekawej historii. 

Twórcy przenoszą nas na fikcyjną planetę, na której poznajemy zniewoloną przez Glukkonów rasę Mudakonów. Mieszkańcy wykorzystywani są do niewolniczej pracy w ciężkich warunkach. Pośród nich znajduje się nasz główny bohater — Abe. Gdy dowiaduje się on, że jego rasa ma zostać unicestwiona i przerobiona na mięso, postanawia podjąć niebezpieczne kroki, które mają pomóc w uwolnieniu Mudakonów.

Platformówka pozwala nie tylko na skoki, skradanie się i wspinaczkę, lecz także na porozumiewanie się z innymi mieszkańcami. Na potrzebę tej akcji twórcy stworzyli specjalny język Mudakonów. 

Mudakonowie otrzymali też moc, pozwalającą na opętanie przeciwników. Pozycja przeznaczona jest do gry w pojedynkę. Oddworld: Abe’s Oddysee cechuje się mroczną grafiką i gra skierowana jest do starszych odbiorców, nie tylko ze względu na trudne tematy, lecz także brutalne sceny… Ale nie można odmówić jej pewnej lekkości.

oddworld

Oddworld: Abe’s Exoddus

Rok później, 17 listopada 1998 roku, twórcy przedstawili graczom kolejną część serii: Oddworld: Abe’s Exoddus. Już sama nazwa gry może wskazywać na kierunek rozgrywki. Mimo że Glukkonowie zostali pokonani, to nie koniec historii Mudakonów. Tym razem Abe dowiaduje się o kłopotach podczas wizji…

Twórcy ponownie zapewniają graczom liczne zagadki oraz szeroki wachlarz elementów zręcznościowych. Zmianom ulegli między innymi sami pobratymcy protagonisty, którzy od teraz mogą mieć różne nastroje, do których należy dopasować strategię gry. Zachowana została oprawa graficzna utrzymana w klimacie mrocznego fantasy.

Co ciekawe, krótkometrażowy film utworzony na podstawie krótkich scenek z drugiej części Oddworld uzyskał nominację do prestiżowej nagrody Akademii Filmowej — Oskara, jako pierwsza produkcja bazująca na grze wideo!

oddworld

Oddworld: Munch’s Oddysee

W 2001 roku wraz z premierą Oddworld: Munch’s Oddysee twórcy przenieśli graczy do nowego, trójwymiarowego świata. 

Tym razem Abe pomaga tytułowemu Munchowi. Jest to nowy bohater pragnący ocalić swoją rasę. Aby tego dokonać, musi on jednak odzyskać i wysiedzieć jaja należące do jej przedstawicieli. 

Rozgrywka opiera się na nieustannej współpracy dwóch głównych bohaterów, bez której niemożliwe jest pokonanie wszystkich etapów platformówki. Rozwiązywanie kolejnych zagadek pomaga dostać się do portalu przenoszącego graczy na następne poziomy gry.

gry ps1

Oddworld: Stranger’s Wrath

Po czterech latach od premiery Oddworld: Munch’s Oddysee, fani serii doczekali się czwartej części cyklu — Oddworld: Stranger’s Wrath. Premiera miała miejsce w 2005 roku i przy nowej odsłonie popularnej serii twórcy zdecydowali się na kilka zmian. 

Przede wszystkim nie jest to już zwyczajna platformówka — lecz połączenie gry przygodowej ze skradanką. Zmienił się również klimat. Z mrocznego fantasy można było przenieść się do świata utrzymanego w klimacie westernowym.

Głównym bohaterem Oddworld: Stranger’s Wrath jest Nieznajomy, którego zadaniem jest pogoń za przestępcami, dzięki czemu zarabia pieniądze. Co ciekawe, tym razem ważnym aspektem rozgrywki jest zwiedzanie świata, w tym odkrywanie nowych lokacji i poznawanie postaci. Pozycja ta, mimo dużych zmian, spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem.

abe gra

Oddworld: New 'n’ Tasty!

Z okazji 15. rocznicy wydania debiutanckiej części serii, twórcy zdecydowali się na zaprezentowanie remake’u — Oddworld: New 'n’ Tasty! Wracamy do początków i znów możemy zagłębić się w historię zniewolonej rasy Mudakonów, którym nasz Abe stara się pomóc. 

Produkcja serwuje graczom nie tylko wiele elementów zręcznościowych, lecz także interesujące zagadki zmuszające do logicznego myślenia. Tym razem otrzymujemy jednak wysokiej jakości oprawę wizualną w jakości HD. Fani docenili też zręczną pracę kamery oraz unikalną oprawę dźwiękową. Odnowiona wersja spotkała się z ogromnym entuzjazmem, nowym gronem miłośników Oddworld oraz pozytywnymi recenzjami krytyków.

najlepsze platformówki

Oddworld: Soulstorm

Zamiast klasycznego remake’u Oddworld: Abe’s Exoddus, w 2021 roku twórcy wydali bezpośrednią kontynuację Oddworld: New 'n’ Tasty! Swoją decyzję tłumaczyli między innymi tym, że tym razem mieli nie tylko większy budżet na realizację swojej wizji, lecz także znacznie więcej czasu. W ten sposób, 6 kwietnia 2021 roku na PC, PS4 i PS5 ukazała się gra Oddworld: Soulstorm. 

Gra opiera się zarówno na elementach zręcznościowych, jak i rozwiązywaniu łamigłówek i kreatywnym podejściu do napotykanych podczas rozgrywki problemów. Gracze mają do czynienia z nowymi elementami walki, takimi jak ogłuszenie. Oprócz tego pojawia się także możliwość craftingu. Dzięki temu nasz główny bohater może odblokowywać przepisy i wytwarzać przedmioty. 

Gra cechuje się nie tylko bardziej mrocznym klimatem, lecz także wyższym poziomem trudności, co objawia się między innymi w szybko zmniejszającym się wskaźniku zdrowia. Zmiany i nowe funkcje spotkały się zarówno z pozytywnym, jak i negatywnym odbiorem. Najlepiej jednak przekonać się o nowościach na własnej skórze! 

abe oddysee

Zobacz też: Najtrudniejsze gry wszechczasów – trudne gry, których przejście to droga przez mękę

Przyszłość serii 

Jako że niedawno odbyła się premiera Oddworld: Soulstorm, póki co nie pojawiły się żadne nowe zapowiedzi. W 2022 Soulstorm ma ukazać się na XOne i XSX. 

Na kolejne przygody Abe’a bez wątpienia trzeba będzie jeszcze poczekać. Póki co warto jednak odświeżyć sobie pierwsze części legendarnej serii platformówek i przypomnieć, jak to wszystko się zaczęło.

 Mimo że w najbliższej przyszłości studio raczej nie zaproponuje żadnych nowości, to twórcy bez wątpienia postanowią jeszcze zaskoczyć swoich fanów! Należycie do miłośników Abe’a?

Źródło zdjęć: materiały prasowe

4
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.