1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Historia serii gier Metal Gear Solid — najważniejsze informacje o kultowej skradance Hideo Kojimy

Rozrywka

08.09.2021 12:23

Historia serii gier Metal Gear Solid — najważniejsze informacje o kultowej skradance Hideo Kojimy

Gry
8
1
0
8
1

Kiedy mówimy Metal Gear Solid, myślimy Hideo Kojima z Konami. Twórca i jego wieloletnie dzieło to nierozerwalny duet. Ostatnia część — Metal Gear Solid 5 spotkała się z ogromnym uznaniem graczy. Dlaczego? Cofnijmy się o 3 dekady i sprawdźmy!

Metal Gear Solid — historia serii

Historia serii sięga 1987 roku, kiedy Hideo Kojima stworzył grę, w której postawił na cichą eksplorację i omijanie przeciwników, aniżeli pełną akcji walkę w zwarciu. Pomysł na Metal Gear spotkał się z dużą aprobatą reszty zespołu i wkrótce gra trafiła na MSX2.

Początki serii Metal Gear Solid były dość burzliwe, ze względu na brak pełnego porozumienia między Kojimą a ówczesnym zarządem Konami. Koniec końców zespół jednak doszedł do porozumienia, a gracze zaczęli otrzymywać coraz nowsze i bardziej rozbudowane części MGS. Obecnie seria liczy ponad 20 odsłon wydawanych na konsole PlayStation, Xbox, Nintendo, PC oraz urządzenia mobilne.

Metal Gear Solid to seria, która cieszy się na świecie wielką popularnością. Skąd wziął się jej fenomen?

Zobacz też: Najlepsze gry na PS3. TOP 10 najlepszych gier, w jakie warto zagrać na PlayStation 3

Samo Konami, czyli producent i wydawca serii Metal Gear Solid na rynku działa od ponad 50 lat. Obecnie zajmuje się między innymi wydawaniem gier wideo, zabawek, kolekcjonerskich kart i anime. Do najpopularniejszych dzieł studia, obok MGS należy kultowa Contra, ale także seria Silent Hill, PES i Castlevania.

Hideo Kojima — ojciec gier Metal Gear Solid

Hideo Kojima urodził się w 1963 roku w Tokio i od najwcześniejszych lat przejawiał artystyczne zdolności. Pragnął pisać i rysować ilustracje, jednak japońskie normy społeczne stawiające na sprawdzone i dobrze płatne zawody nieco podcięły jego skrzydła. 

W głębi duszy Kojima nadal pragnął spełniać się artystycznie, pierwotnie jako reżyser filmowy. Na studiach jednak narodziła się jego miłość do gier wideo i postanowił dołączyć do przemysłu gamingowego. Początki w branży były jednak dość trudne, przez kilka pierwszych lat Hideo nie osiągał zbyt wielu sukcesów.

Reklama

Wszystko zmieniło się w 1987 roku, kiedy został poproszony o udział w tworzeniu gry Metal Gear. Kojima wówczas pokazał, na co go stać, projektując jedną z pierwszych skradanek, która, nomen omen, skradła serca zespołu Konami, a tuż po wydaniu — graczy.

Od tego momentu na rynku zaczęły pojawiać się kolejne dzieła Hideo Kojimy z serii Metal Gear, aż do wydanej w 2015 roku gry Metal Gear Solid V: The Phantom Pain, która była ostatnim projektem stworzonym przez twórcę we współpracy z Konami.

W 2019 roku światło dzienne ujrzała solowa produkcja projektanta — Death Stranding, która spotkała się z niezwykle pozytywnymi opiniami!

Obecnie Hideo Kojima uznawany jest za najbardziej wypływowego i innowacyjnego twórcę gier wideo. Jest też laureatem licznych nagród pokroju “Lifetime Achievement Award”.

Lista głównych gier Metal Gear Solid

Od 1987 roku na rynku ukazało się kilkanaście odsłon Metal Gear opowiadających głównie o losach Solid Snake’a — członka elitarnej grupy FoxHound. Pojawiło się 7 głównych części wydanych na konsole oraz komputery, a także szereg spin-offów i pobocznych tytułów wydanych na urządzenia mobilne. Oto one:

metal gear

Metal Gear

Metal Gear to pierwsza gra z serii, która ukazała się w 1987 roku i została wydana początkowo tylko na MSX2. 

Jest ona jedną z pierwszych skradanek, która umożliwiała ciche omijanie przeszkód oraz eliminację wrogów z zaskoczenia. Mechanika ta jednak nie była kwestią przypadku — pewne ograniczenia sprzętowe, jakie narzucała MSX2 sprawiły, że twórca serii zdecydował się stworzyć grę ze znacznie „spokojniejszą” rozgrywką. Ostatecznie był to strzał w dziesiątkę!

Fabuła gry przenosi nas do alternatywnej rzeczywistości i roku 1995. Fikcyjne afrykańskie państwo grozi reszcie świata użyciem tzw. Metal Gear, czyli machiny bojowej uzbrojonej w głowice atomowe. Do akcji wysłany zostaje tajny agent, który jednak nie wraca z misji. Grupa FoxHound wysyła do Afryki swojego drugiego agenta — Solid Snake’a, którego zadaniem jest powstrzymanie Metal Gear i uratowanie przyjaciela.

MG po kilku latach została przeniesiona również na NES, kompuery PC oraz do sklepu Wii. Wersja na NES jednak miała kilka błędów — wszystko dlatego, że w jej produkcji nie brał udziału Kojima.

metal gear 2

Metal Gear 2: Solid Snake

Metal Gear 2: Solid Snake to wydana w 1990 roku kontynuacja Metal Gear, przy której tworzeniu również brał udział Hideo Kojima.

Wydarzenia w MG2 mają miejsce w 1999 roku, w czasach kryzysu paliwowego. Na szczęście genialny czeski biolog, doktor Marv odkrywa mirkoorganizmy, które pozwalają przetwarzać ropę w pełnowartościowe paliwo, co może pomóc zażegnać kryzys. 

Nagle jednak doktor znika w niewyjaśnionych okolicznościach. W tej części ponownie wcielamy się w Solid Snake’a, jednak tym razem agent zostaje wysłany do Zanzibar Land w Azji, gdzie udaje się z misją ocalenia biologa.

metal gear solid

Metal Gear Solid

Metal Gear Solid wydana została w 1998 roku i trafiła już bezpośrednio na konsolę PS1. Tytuł ten w pełni został zaprojektowany i wyreżyserowany przez Kojimę, który czuwał również nad jego wydaniem. 

Wydarzenia w MGS mają miejsce sześć lat po tych, znanych z poprzedniej odsłony. Baza nuklearna zlokalizowana na Alasce zostaje przejęta przez rebeliantów z FoxHound, na których czele stoi genetyczny brat znanego nam już bohatera — Liquid Snake. Terroryści grożą użyciem Metal Gear i atakiem nuklearnym na USA, jeśli w ciągu doby amerykański rząd nie spełni ich żądań. Z misją pokonania wrogów, powstrzymania ataku i uratowania zakładników zostaje wysłany Solid Snake. 

Metal Gear Solid sprzedało się w liczbie ponad 6 milionów egzemplarzy i zostało okrzyknięte jedną z najlepszych i najodważniejszych gier swojej epoki. Bez wątpienia wpłynęło też na spopularyzowanie nurtu skradanek.

meteal gear solid sequel

Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty

Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty to czwarta odsłona serii i bezpośredni sequel Metal Gear Solid. Standardowo za projektem stanął Hideo Kojima, a wydaniem zajęło się Konami. Gra została wypuszczona na rynek w 2001 roku i ukazała się wówczas tylko na PS2. 

Reklama

Fabuła w tej części gry podzielona została na dwa storyline’y. Pierwszy ma miejsce dwa lata po wydarzeniach z bazy na Alasce — Solid Snake pracuje dla organizacji zwalczającej produkcję nowych machin Metal Gear i wyrusza z misją na tankowiec znajdujący się na amerykańskiej rzece Hudson.

W drugim fabularnym segmencie (kolejne dwa lata później) wcielamy się już w zupełnie nową postać — Raidena, który tym razem musi powstrzymać Solid Snake’a i tytułowych Synów Wolności. W trakcie walk Raiden zostaje poważnie ranny i w ten sposób zyskuje swoje pierwsze bioniczne części.

metal gear solid 3

Metal Gear Solid 3: Snake Eater

W 2004 roku na PlayStation 2 ukazała się kolejna część serii MGS, tym razem jednak dostajemy prequel serii, który osadzony został w latach 60.

Bohaterem Metal Gear Solid 3: Snake Eater jest Jack o pseudonimie Naked Snake (który w późniejszych odsłonach serii zostaje Big Bossem). Jego misją jest ocalenie przetrzymywanego w Tselinoyarsku, w ZSRR, naukowca, który ma kluczowe znaczenie w Zimnej Wojnie.

metal gear solid 4 guns of the patriot

Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots

Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots miała premierę 10 lat po ukazaniu się pierwszego MGS i ponad 20 lat po premierze Metal Gear. Była to pierwsza z serii gra, która trafiła na konsolę siódmej generacji – PS3.

Przenosimy się tu do roku 2014, 5 lat po wydarzeniach z MGS2. Ograczenie działań militarnych przyczyniło się do powstania mnóstwa prywatnych firm wojskowych, a to z kolei pociągnęło za sobą rozwój nanotechnologii kontrolowanej przez system nazwany Sons Of Patriots (SOP).

Reklama

Pięć największych firm wojskowych należy do organizacji dowododzonej przez największego nemezis Solid Snake’a — Liquid Snake’a, który aktualnie zamieszkuje ciało swojego pomagiera Revolver Ocelota i pod pseudonimem Liquid Ocelot, planuje połączyć siły militarne i przejąć SOP. Starzejący się już Solid Snake znany obecnie jako Old Snake zostaje wysłany z misją powstrzymania wroga. W tej części wcielamy się w Solid Snake’a po raz ostatni.

W odsłonie tej po raz kolejny spotykamy jednak znanego z dwójki Raidena, który towarzyszy Old Snake’owi w misji. Kolejny raz urazy, jakich doznaje bohater, stają się powodem, dla którego zmienia się on jeszcze bardziej w cyborga.

metal gear solid 5 phantom pain

Metal Gear Solid V: Definitive Edition w wersji cyfrowej na PC

Metal Gear Solid V: Ground Zeroes i Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

Ground Zeroes i The Phantom Pain to wydane kolejno w 2014 i 2015 części, w których znów przenosimy się do przeszłości. Obie zostały też wydane na PC oraz konsole PlayStation i Xbox siódmej, a także ósmej generacji.

W Ground Zeros przenosimy się do 1975 roku i po raz kolejny wcielamy się w Naked Snake’a (już Big Bossa). Jego misją jest infiltracja osadzonej na Kubie bazy Omega, w której przetrzymywana jest Paz Ortega Andrade (znana z wydanej na PSP części Metal Gear Solid: Peace Walker, do której Ground Zeros mocno nawiązuje) oraz dziecko-żołnierz  Ricardo „Chico” Valenciano Libre.

W ostatniej wydanej, jak dotąd, części o podtytule The Phantom Pain, wcielamy się w Venom Snake’a, który w Ground Zeros był nienazwanym wojskowym sanitariuszem zatrudnionym przez Big Bossa — obaj odnieśli poważne rany podczas ostatniej misji. Snake budzi się w szpitalu po 9 latach śpiączki i niemal od razu musi z niego uciekać z powodu ataku. Wkrótce potem zostaje on przywódcą organizacji Diamond Dogs, która zajmuje się tropieniem terrorystów. Wypadek, któremu uległ w poprzedniej części, wpływa na jego niecodzienny wygląd — Snake ma bioniczną rękę oraz odłamki w głowie.

Czymś, co urzekło graczy w MGSV była… możliwość posiadania pieska — walecznego D-Doga, którego, jako szczeniaka, znajdujemy podczas jednej z początkowych misji.

Spin-offy i mobilne gry z serii Metal Gear Solid:

Poza kilkoma głównymi częściami MGS Konami oraz Kojima stworzyli też mnóstwo odsłon pobocznych, spin-offów oraz nawiązujących do uniwersum gier, w których poznajemy zawiłe historie członków FoxHound. 

Tak, jak główne odsłony Metal Gear reprezentują gatunek skradanek lub, jak określił to sam Kojima, taktycznej akcji szpiegowskiej, tak poboczne odsłony to również gry akcji, strategie, a nawet gry karciane!

mgs substance

Metal Gear Solid 2: Substance

W 2002 roku Konami wydało rozszerzone wydanie Sons of Liberty pod tytułem Metal Gear Solid 2: Substance. Gra trafiła na PlayStation 2, Xbox i PC. 

Wydanie to zawiera pewne dodatki względem wersji pierwotnej, m.in. serię 5 Snake Tales, w których głównym bohaterem jest Solid Snake (miało to zrekompensować fanom brak Snake’a w jednym ze storyline’ów w oryginale), 500 misji treningowych, tryb umożliwiający walkę ze wszystkimi bossami, tryb umożliwiający oglądanie filmowych wstawek, a także alternatywne kolory gogli i nazwy nieśmiertelników.

Dodatkowym urozmaiceniem była gra Skateboarding, która rozgrywką przypominała serię Tony Hawk’s. Ten dodatek występował jednak tylko na PS2.

the twin snakes

Metal Gear Solid: The Twin Snakes

W 2004 roku Konami wydało Metal Gear Solid: The Twin Snakes, które było przeznaczone wyłącznie na konsolę GameCube od Nintendo. 

Był to remake wydanego w 1998 na PlayStation Metal Gear Solid, który został nieco ulepszony graficznie i miał dodane kilka nowych cutscenek. Gra została też w pełni przetłumaczona na angielski.

gry metal gear solid

Metal Gear Acid

Również w 2004 roku światło dzienne ujrzała pierwsza gra z serii Metal Gear wydana na konsolę PSP. Metal Gear Acid, w przeciwieństwie do MGS nie jest jednak skradanką, a strategiczną grą turową z wykorzystaniem kart.


Wcielamy się tutaj ponownie w Solid Snake’a, który walczy z porywającymi cywili terrorystami. Fabuła osadzona jest zaś w 2016 roku, w Afryce.

Metal Gear Solid 3: Subsistence

Subsistence to wydana w 2005 roku rozszerzona wersja Snake Eater. Rozszerzenie dodawało m.in. nowe kąty kamery. Gra ta została wydana w kilku wersjach: zwykłej, premium oraz limited edition, w których znaleźć można było m.in. trzecią płytę, headset czy booklet.

gry metal gear solid

Metal Gear Acid 2

Metal Gear Acid 2 to kolejna wydana w 2005 na PSP karciana gra turowa, w której ponownie wcielamy się w Solid Snake’a. Tym razem pada on ofiarą zasadzki, z której musi się wydostać.

metal gear solid komiks

Metal Gear Solid: Digital Graphic Novel

W 2006 Hideo Kojima oraz Konami zaskoczyli swoich fanów po raz kolejny, wydając Metal Gear Solid: Digital Graphic Novel. Nie była to jednak gra, ale interaktywny komiks bazujący na historii znanej z Metal Gear Solid. Został on wydany na PSP, później zaś trafił na DVD i Blu-ray.

metal gear solid przenośny

Metal Gear Solid: Portable Ops

Metal Gear Solid: Portable Ops to wydana w 2006 szósta odsłona cyklu MGS. Część ta trafiła jednak wyłącznie na konsole PSP.

Fabuła osadzona jest w 1970 roku, sześć lat po wydarzeniach ze Snake Eater. Wcielamy się tutaj ponownie w Naked Snake’a. Tym razem musi on stanąć w szranki ze swoim byłym oddziałem, który wszczął bunt i przejął bazę w Ameryce Południowej.

metal gear solid online

Metal Gear Online

Metal Gear Online to nic innego jak multiplayerowa odsłona MGS, która wydana została w 2008 roku. Gra ta pozwalała maksymalnie 16 graczom brać udział w taktycznej wojnie online. 

W MGO mogliśmy stworzyć własną postać, wybierając jej imię, płeć, rasę i głos. Nasza postać mogła brać udział w szeregu różnych rodzajów starć, m.in. deathmatch, capture mission, rescue mission czy sneaking mission.

Amerykańskie i europejskie serwery zostały zamknięte w 2012 roku.

metal gear solid na telefony

Metal Gear Solid Touch

W marcu 2009 roku światło dzienne ujrzało Metal Gear Solid Touch, czyli trzecioosobowa strzelanka stworzona z myślą o urządzeniach z systemem iOS. Nie ukazała się ona jednak we wszystkich państwach.

W tej części wcielamy się w Solid/Old Snake’a i wykonujemy misje oparte na tych z MGS4. W Solid Touch jednak nie musimy się ukrywać, a jedynie chować za osłonami, strzelając do wrogów.

metal gear solid psp

Metal Gear Solid: Peace Walker

Peace Walker to wydana w 2010 roku ósma odsłona serii MGS stworzona z myślą o PSP. Po kilku latach, w 2012, ukazała się ona również na PS3 oraz Xbox 360 w ramach odświeżonej kolekcji 3 gier Metal Gear Solid HD Collection.

Akcja gry rozgrywa się w 1974 roku. Po raz kolejny wcielamy się w Naked Snake’a/Big Bossa, który kieruje armią najemników pod nazwą Militaires Sans Frontières. W tej części poznajemy małego Ricardo „Chico” Valenciano Libre oraz studentkę Paz Ortega Andrade, którzy później odgrywają ważną rolę w MGS5.

metal gear solid raiden

Metal Gear Rising: Revengeance

Metal Gear Rising: Revengeance to wydana w 2013 roku na Xbox 3060 i PlayStation 3 i rok później na PC gra reprezentująca gatunek hack’n’slash. Tytuł ten został stworzony przez PlatinumGames i wydany przez, oczywiście, Konami.

Metal Gear Rising: Revengeance powstał na podstawie nieukończonego kilka lat wcześniej Metal Gear Rising, w którym twórcy chcieli postawić na ciche eliminowanie. Ewidentnie jednak próba stworzenia porządnej skradanki w uniwersum MGS to domena Hideo Kojimy, ponieważ projekt okazał się dla ekipy PlatinumGames zbyt trudny, a następnie porzucony.

Ta część serii skupia się na Raidenie znanym wcześniej z Sons of Liberty i Guns of Patriots. Po wydarzeniach z poprzednich odsłon gry Raiden nadal współpracuje z jedną z prywatnych firm wojskowych (PMC), eliminując cyborgi, roboty i terrorystów na terenie Afryki. Nagle zbuntowany oddział PMC porywa premier Afryki, którą Raiden próbuje uratować. Podczas walki z wrogami traci jednak oko i rękę (brzmi znajomo, prawda?). Na szczęście nowoczesna medycyna przywraca mu pełną sprawność, jednak bohater zostaje w pełni cyborgiem. 

Wcielając się w Raidena walczymy z wrogami, jednak w przeciwieństwie do innych odsłon w serii, używamy tutaj broni białej — przypominającego katanę ostrza.

metal gear online

Metal Gear Survive w wersji cyfrowej na PC

Metal Gear Survive

Metal Gear Survive to wydana w 2018 roku przygodowa gra akcji, w której nie brakuje elementów surwiwalowych. Jest to pierwsza gra z serii, która została stworzona po odejściu Hideo Kojimy z Konami. Wydana została na PC, PS4 i XONE.

Akcja Metal Gear Survive toczy się pomiędzy wydarzeniami z Ground Zeroes i The Phantom Pain. Wcielamy się tutaj w żołnierza MSF, który przenosi się do równoległego wymiaru, aby rozwikłać zagadkę dotyczącą tajemniczego wirusa zamieniającego ludzi w zombie.

Ten tytuł spotkał się z niezbyt przychylnym odbiorem — już przed premierą gra była krytykowana, głównie ze względu na decyzje biznesowe Konami. 

Czy doczekamy się kontynuacji The Phantom Pain? Czas pokaże!

Zobacz też: Top 10 gier na PS2 – najlepsze gry na PlayStation 2

Czy po MGS 5: The Phantom Pain coś jeszcze powstanie? Przyszłość serii Metal Gear Solid

Wokół Metal Gear Solid 6 urosła już legenda — Konami milczy na temat jakiejkolwiek nowej gry z serii, Hideo Kojima zaś podobno pracuje nad kolejnym solowym projektem, wciąż ciesząc się sukcesem Death Stranding.

Ostatnio jednak do sieci wyciekły pewne podejrzenia fanów. Zapowiedziany niedawno horror FPP Abandoned, który ma mieć swoją premierę na PS5, to według niektórych wyczekiwany MGS6. Za projektem tym stoi niewielkie studio BlueBox, natomiast wydawać grę ma Sony, z którym niedawno Kojima nawiązał współpracę. 

Fani podejrzewają, że we wszystkim macza palce również Konami, jednak po porażce związanej z MG Survive, deweloper woli milczeć, aby po prostu zaskoczyć (pozytywnie) swoich fanów.

Jak myślicie? Powstanie nowy MGS czy seria umarła wraz z odejściem Kojimy z Konami?

Źródło zdjęć: materiały prasowe

8
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.