1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Historia serii gier Max Payne – najważniejsze informacje o kultowej strzelance

Rozrywka

31.08.2021 11:43

Historia serii gier Max Payne – najważniejsze informacje o kultowej strzelance

Gry
6
1
0
6
1

Max Payne na tropie sprawiedliwości i celowniku przestępców czym zachwyca seria gier o policjancie z Nowego Jorku? Sprawdź, co warto wiedzieć o wszystkich częściach i filmie. Zdradzamy, jak Bullet Time wpłynął na akcję i co wiemy o Max Payne 4.

Max Payne – historia serii

Max Payne to jeden z pierwszych shooterów w klimacie detektywistycznych filmów noir. Gramy z trzeciej osoby, a gracz wciela się w tytułowego Maxa, który stara się wyjaśnić tajemnice morderstwa swojej żony i córki. Pierwsza część wyszła w 2001 roku, deweloperem jest fińskie studio Remedy Entertainment a wydawcą Take-Two Interactive w pierwszej kolejności na PC, a następnie na konsole Xbox, PlayStation 2 oraz GameBoy Advance

Pierwszy Max spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem – filmowy noir i płynna rozgrywka to rzeczy, jakie pokochali gracze, zwłaszcza ci, którzy szukali naprawdę wciągającej fabuły. Z tego powodu już dwa lata później ukazała się kontynuacja w postaci Max Payne 2: The fall of Max Payne. Przez następne niemal 10 lat fani gry nie doczekali się nowej odsłony, ale w 2012 roku studio Rockstar samodzielnie zajęło się produkcją i wydaniem trzeciej części serii Max Payne.

Fenomen Maxa Payne’a

Seria Max Payne, jak już wcześniej wspominaliśmy, mocno nawiązuje do estetyki filmów noir. W grze króluje emocjonująca akcja, a główny bohater występuje w roli nieustraszonego stróża prawa próbującego stawić czoła przestępcom. Całość zachowana jest w podniosłym tonie, co potwierdza poważna mimika twarzy Maxa. Jednak wytłumaczenie takiego zachowania można odnaleźć w ciągle pojawiających się krwawych strzelaninach, walce o przetrwanie i chęci dowiedzenia prawdy. Kto śmiałby się w obliczu takich okoliczności?

Bohater dysponuje dużym arsenałem broni, a w kwestii gracza jest sterowanie ruchami postaci, oddawanie strzałów i wykorzystanie możliwości Bullet Time, które uznawane jest za kultowy i trzonowy element rozgrywki w serii. Ten fenomen umożliwia zwolnienie całej akcji i jednoczesne celowanie w czasie rzeczywistym, które ułatwia celność. Zastosowanie tej opcji gwarantuje uzyskanie przewagi nad wrogami i sprawdza się doskonale w momentach wymagających niezwykłej precyzji. Ponadto wygląda po prostu epicko!

Sprawdź też: Wojna, mrok i cierpienie — czyli WH40k. Gry z uniwersum Warhammera 40,000

Bullet Time znany jest z Matrixa (koncern Warner Bros nawet zastrzegł znakiem towarowym sekwencję z filmu), jednak dla deweloperów gry inspiracją były efekty strzelania występujące w filmach Johna Woo. W Maxie, przy zastosowaniu trybu jesteś mniej podatny na pociski przeciwników, a spowolnienie ograniczone jest czasem odmierzanym przez wskaźnik w kształcie klepsydry. Dodatkowym atutem jest to, że gracz słyszy uderzenia serca Maxa w czasie trwania spowolnienia akcji. Gęsia skórka wywołana emocjami gwarantowana!

Reklama

Czy warto obejrzeć film Max Payne?

Na podstawie serii Max Payne w 2008 roku ukazał się film. Napisaniem scenariusza zajął się Beau Thorne, natomiast reżyserii podjął się John Moore (Szklana Pułapka 5). W głównych rolach obsadzono aktorów: Marka Wahlberga (Ted) wcielającego się w główną postać, a także znanych z wielkiego ekranu – Milę Kunis (Czarny Łabędź), Beau Bridges (Gwiezdne Wrota) czy piosenkarkę Nelly Furtado. Czy adaptacja filmowa skradła serca fanów kultowej strzelanki? Ciężko jednoznacznie na to odpowiedzieć, choć jedno jest pewne – filmowy Max Payne wzbudził wiele kontrowersji i krytycznych opinii.

Twórcy skupili się głównie na odwzorowaniu mrocznego klimatu, grobowego humoru i przedstawieniu kluczowych cech charakteru bohaterów, jednak pojawiło się wiele nowych, mało emocjonujących wątków i błędów fabularnych. Akcja również nie zasługuje na pochwały – brakuje w niej dynamiki, a gra aktorska prezentuje się na niskim poziomie. Rozczarowaniem jest także mała ilość fragmentów w slow motion oraz muzyki znanej z gier.

Mimo pojawiającego się niedosytu, największe uznanie zdobył kompozytor Marco Beltrami, który zadbał o soundtrack urozmaicający i jakkolwiek spinający całą opowieść. Pozycja ta nie jest obowiązkiem dla fanów wiernych adaptacji, jednak może stanowić ciekawy dodatek do całości serii.

Lista wszystkich gier Max Payne:

Max Payne

Akcja pierwszej części gry Max Payne rozpoczyna się od wydarzeń z właściwie końca całej akcji, jednak gracz szybko zostaje przeniesiony do życia nowojorskiego policjanta sprzed 3 lat. Wtedy to Max znajduje w domu rodzinnym zamordowaną ukochaną żonę i córkę z rąk przestępców zajmujących się handlem Valkyrii – groźnego narkotyku. 

Laptopy gamingowe w doskonałych cenach

Zadaniem gracza jest ustalenie winnych i wymierzenie sprawiedliwości, jednak nie jest to łatwe, gdy tytułowy bohater dodatkowo zostaje oskarżony o morderstwo naczelnika. Dynamiczna akcja naprowadzi nas również na Valkyrię – dotąd nieznany, groźny narkotyk. Co dzieje się dalej? Musisz dowiedzieć się sam, polecamy. Zwłaszcza że gra została sprzedana w ilości przekraczającej 7,5 miliona egzemplarzy.

Max Payne 2

Druga część stanowi kontynuację historii Maxa Payne’a, który ponownie dołącza do policyjnego oddziału, a jego życiu zagrażają złoczyńcy. Mona – piękna zabójczyni należąca do przestępczego gangu skrada serce głównego bohatera, a miłosny wątek spowija świat brutalności i mroku. Gracz może liczyć na więcej wyzwań, a ulepszony tryb Time Bullet zapewnia nieodkryte możliwości uników i widowiskowych elementów strzelaniny.

Max Payne 3

Najnowsza seria przygód Maxa Payne’a w dalszym ciągu rozgrywa się w mrocznym klimacie noir, a wydarzenia przeniesione są o kilka lat w przyszłość. W tej części bohater zostaje pracownikiem ochrony zamożnej rodziny w Sao Paulo, jednak jego praca szybko zamienia się w walkę z demonami przeszłości

Urozmaicono elementy strzelania, dodając system osłon. Rockstar dopracował także grafikę i stworzył całkiem wciągającą fabułę. Mechanika strzelania została upłynniona, a wartka akcja przeplatana z dialogami pełnymi czarnego humoru buduje napięcie od początku do końca.

Czy Max Payne 4 powstanie?

Zakończenie Max Payne 3 sugeruje, że to była już ostatnia część serii. W końcu główny bohater znika w pustynnej oddali… jednak na forach internetowych pojawiło się kilka plotek na temat nowej odsłony znanej gry. W 2016 roku firmy Take-Two Interactive i Rockstar Games, które są odpowiedzialne za powstanie poprzednich części strzelanki zarejestrowały wspólnie nowy znak towarowy „JUDAS”, a w ostatnim czasie został odnowiony jego wpis. 

Sprawdź też: Historia serii gier Gears of War — najważniejsze informacje o brutalnej grze Epic Games

Według przecieku projekt nowej gry jest rozwijany równocześnie z GTA VI, jednak jego premiera ma się ukazać nieco później niż planowane wydanie nowej “kradzieży samochodów”. Istnieją przypuszczenia, że pod nieznaną nazwą kryje się Max Payne 4 lub nowa gra związana z losami głównego bohatera. Brak jednak potwierdzenia tej informacji, więc pozostaje jedynie czekać.

Seria Max Payne to ulubieniec miłośników shooterów o porywającej i mrocznej akcji. Mimo upływu 9 lat od wydania ostatniej części, gracze wciąż powracają do znanych im odsłon, by przypomnieć sobie losy nieustraszonego bohatera, niebanalne dialogi i zanurzyć się w stylistyce noir. Czy Max Payne powróci, a jeśli tak, to w jakim wydaniu?

Konsole PlayStation w świetnych cenach

6
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.