1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Historia serii gier Gran Turismo — najważniejsze informacje o kultowych wyścigach

Rozrywka

3 tygodnie temu

Historia serii gier Gran Turismo — najważniejsze informacje o kultowych wyścigach

Gry
4
1
0
4
1

Seria Gran Turismo cieszy się wielką popularnością wśród fanów gier wyścigowych. Cykl autorstwa Kazunori Yamauchiego zachwyca entuzjastów szybkiej jazdy już od 1997. Zapnij pasy i poznaj historię serii.

Gran Turismo — krótka historia serii

Duchowym ojcem Gran Turismo jest Kazunori Yamauchi. Japończyk od zawsze interesował się samochodami i za wszelką cenę pragnął stworzyć realny symulator wyścigów. Pierwsze szkice projektu powstały, gdy skończył zaledwie piętnaście lat. Jego pierwszą produkcją było Motor Toon Grand Prix — komiksowa gra wyścigowa podobna do Mario Kart.

gran turismo seria - Kazunori Yamauchi
Ojciec serii Kazunori Yamauchi / Źródło: gtplanet.net

Po sukcesie MT GP Yamauchi wypuścił jej sequel oraz został dyrektorem naczelnym studia Polyphony Digital. Wkrótce Kazunori spełnił swoje marzenie i wyprodukował pierwszego Gran Turismo. Dzisiaj ekskluzywna dla PlayStation seria składa się z 7 produkcji i cieszy się opinią jednej z najlepszych gier wyścigowych!

Kazunori Yamauchi oraz całe Polyphony Digital są obecnie ważnymi figurami w branży gier komputerowych, oraz w świecie sportów motorowych. Dyrektor naczelny studia w 2009 roku dołączył do World Car Awards i wystartował m.in. w serii wyścigów na torze Nürburgring.

Fenomen gier Gran Turismo

Gran Turismo — seria zrzesza zarówno niedzielnych graczy, jak i zagorzałych fanów symulatorów, a nawet profesjonalnych kierowców. Cykl jest znany z genialnego balansowania na granicy realizmu i arcade’owego stylu jazdy. Jednak nie znajdziemy tutaj spektakularnych kolizji znanych z tego typu gier wyścigowych. Pod tym względem seria skupia się przede wszystkim na realizmie. Potwierdza to choćby wypuszczony na rynek zestaw kierownicy i pedałów kompatybilny z grami cyklu.

Zobacz: Historia serii gier Need For Speed — najważniejsze informacje o kultowych grach wyścigowych

Dodajmy do tego piękną grafikę, która z produkcji na produkcję staje się tylko lepsza. Gran Turismo cechuje także uwaga poświęcona detalom. Modele pojazdów, dzięki oryginalnym licencjom, niczym nie różnią się od swoich rzeczywistych odpowiedników. Nie mówimy tu wyłącznie o wyglądzie zewnętrznym. Kokpit każdego auta w GT jest wzorowany na wnętrzu samochodu istniejącego w realnym świecie. Polyphony Digital współpracowało m.in. z Nissanem w celu stworzenia wielofunkcyjnego wyświetlacza, którego zadaniem jest pokazywanie kierowcy informacji i danych.

Warto także zwrócić uwagę na sztuczną inteligencję, z którą rywalizujemy podczas wyścigów. Boty potrafią zarówno jeździć czysto, bezpiecznie, jak i agresywnie wyprzedzać pojazd gracza.

Lista wszystkich gier z serii Gran Turismo

Gran Turismo

Pierwsza gra studia ujrzała światło dzienne w 1997. Produkcja rozpoczęła się już pięć lat wcześniej, jeszcze przed premierą Motor Toon Grand Prix. Pracę nad GT trwały równocześnie z tworzeniem sequela MT GP. Yamauchi określa ten okres jako jeden z najtrudniejszych w jego życiu. W jednym z wywiadów mówi: „Produkcja trwała pięć lat, w których trakcie nie widzieliśmy linii mety naszej pracy. Budziłem się i zasypiałem w biurze, w domu byłem może 4 razy w roku. Rozpoznawałem zbliżającą się zimę tylko po tym, że w studiu robiło się chłodniej”.

gran turismo seria - pierwsza odsłona gry

Gra była warta wszystkich wyrzeczeń twórców, stając się komercyjnym sukcesem oraz zbierając najwyższe noty recenzentów. Sprzedano ponad 10 milionów kopii pierwszej części serii. Gran Turismo było powiewem świeżości wśród gier wyścigowych. GT wyznaczyło nowe tory dla tego gatunku, wprowadzając takie elementy jak kariera kierowcy budowana od podstaw, testy na różne kategorie prawa jazdy, czy tuning i wymiana części. Dodatkowo gracze dostali do dyspozycji 140 aut i 11 torów wyścigowych.

Gran Turismo 2

Druga część serii miała swoją premierę w 1999 roku. Po nieoczekiwanym sukcesie „jedynki” Sony przyspieszyło premierę sequelu. Crunch spowodowany tą decyzją sprawił, że do finalnej wersji gry wkradło się wiele błędów. Auta potrafiły znikać z garaży bez żadnego powodu, a w niektórych wyścigach pojawiały się samochody, które normalnie nie mogłyby wziąć w nich udziału. Najczęściej miało to miejsce podczas wyścigu długodystansowego Trial Mountain. Wystartować w nim mogły wyłącznie maszyny o mocy maksymalnie 295 koni mechanicznych. Przez pewien bug gracz musiał mierzyć się z Vectorem M12 przekraczającym limit o całe 384 KM, co czyniło wyścig niemożliwym do wygrania.

GT 2

Pomimo glitchy gra podobnie jak pierwsza część sprzedała około 10 milionów kopii. Pod względem rozgrywki Gran Turismo 2 było bardzo podobne do swojej poprzedniczki. Silnik fizyczny „dwójki” różnił się wyłącznie ulepszoną mechaniką hamowania. Największą zmianą był zakres dostępnych pojazdów i map, druga część cyklu oddaje w ręce gracza aż 650 aut i 27 torów.

Gran Turismo 3: A-Spec

A-Spec to pierwsze wydanie serii na PlayStation 2. Nowa generacja konsol pozwoliła twórcom ulepszyć wszystkie elementy techniczne swojej produkcji. Silnik fizyczny i szata graficzna uległy gruntownej przebudowie. O skali różnic mówił sam Yamauchi. W Gran Turismo 1 i 2 pojazdy zbudowane były z 300 wielokątów, natomiast te z trzeciej części mają ich od 4000 aż do 10 000!

Na świetnej grafice ucierpiała jednak liczba dostępnych pojazdów. Jest ich „tylko” 180. Wszystkie auta można testować na 19 torach, z których dwie (Laguna Seca Raceway i Côte d’Azur) wzorowane są na rzeczywiście istniejących obiektach. Dodatkowo Polyphony Digital rozpoczęło współpracę z Logitechem w celu stworzenia kierownicy dedykowanej do GT3. W ten sposób powstało GT Force, które do dziś uznawane jest za jeden z lepszych kontrolerów swojego typu.

gran turismo seria - A-Spec

Gran Turismo 4

„Czwórka” ujrzała światło dzienne w 2004. Polyphony Digital chcąc uniknąć crunchu, który wystąpił przy produkcji GT2, przeciągnęło premierę Gran Turismo 4 o rok. Była to bardzo dobra decyzja, ponieważ gra okazała się jedną z najlepszych w serii. Gracz dostaje w niej możliwość przejechania się aż 700 pojazdami na 51 mapach.

W produkcji pojawiają się także nowe tryby rozgrywki. Znajdziemy w niej lekko zmodyfikowaną wersję charakterystycznego dla serii symulatora kariery kierowcy rajdowego. Gracz oprócz pieniędzy może także zbierać punkty A-Spec, które są swego rodzaju wskaźnikiem poziomu umiejętności gracza — dostajemy ich więcej, jeśli wygrywamy starcia z botami, używając gorszych pojazdów. W pojedynczym wyścigu można maksymalnie uzyskać 200 punktów. Kompletną nowością dla serii jest tryb B-Spec pozwalający wcielić się w rolę załogi ekipy wyścigowej. W tym trybie nie kontrolujemy kierowcy, możemy jedynie sugerować mu kolejne działania na torze.

Grafika w Gran Turismo 4 jest jeszcze lepsza niż oprawa zaprezentowana w „trójce”! Widać to zwłaszcza w detalach, które może uchwycić nowy Photo Mode. Samochody posiadają ruchome części karoserii, a nowy silnik fizyczny realnie odzwierciedla tarcie przy kontakcie z barierkami. Sprzedano prawie 12 milionów kopii gry!

GT4

Gran Turismo 5

W 2010 roku wydano piąta część, która miała wprowadzić nowy standard dla gier wyścigowych. PS3 i jego moc obliczeniowa pozwoliły serii ponownie osiągnąć niewiarygodny sukces w kategorii oprawy graficznej. Było to pierwsze Gran Turismo, które wprowadziło modele uszkodzeń dla każdego pojazdu. W autach zniszczeniu ulegają zarówno elementy karoserii, jak i części mechaniczne. Gra ma także zaimplementowany system pogody oraz efekty cząsteczek (pył czy ślady opon).

Sprawdź: Polski wydawca CENEGA – zbiór informacji o firmie

Długi proces twórczy sprawił, że Gran Turismo 5 jest jedną z największych gier w cyklu. Do dyspozycji dostajemy 1089 pojazdów, które dzielą się na dwie kategorie: premium i standard.

Jest to pierwsza odsłoną serii, która wprowadziła rozgrywkę wieloosobową, w której mierzyć się mogło aż szesnastu kierowców naraz. Produkcja posiadała też pewne elementy społecznościowe. Gracze mogli się spotkać w różnych lobby, wymieniać się autami lub częściami oraz udostępniać stworzone przez siebie zdjęcia, czy tory. Funkcje sieciowe Gran Turismo 5 zostały wyłączone w maju 2014.

GT5

Gran Turismo 6

Wieści o szóstej części serii ujrzały światło dzienne na dwa lata przed premierą gry. Wyścigi w „szóstce” miały rozgrywać się na 71 torach, w tym na pierwszej trasie osadzonej w Australii — na Mount Panorama. Finalnie w produkcji znalazło się tylko 30 map, za to aż 1200 pojazdów. Co ciekawe, Gran Turismo 6 testowało dwóch profesjonalnych kierowców formuły 1: Sebastian Vettel oraz Bruno Senna.

Krytycy zachwalali coraz lepsze oddanie rzeczywistej wizji wyścigów samochodowych przez produkcję, jednak fani zarzucili jej brak innowacyjnych pomysłów. Niestety trudno się z tym nie zgodzić. GT6 bardziej sprawia wrażenie minimalnie ulepszonej „piątki” niż zupełnie nowej gry. Gra miała sporo błędów i glitchy. Wielbicielom cyklu nie spodobało się także dodanie wielu mikrotransakcji.

Te mankamenty nie przeszkodziły jednak Gran Turismo 6 w osiągnięciu niezłych wyników sprzedaży. Gracze kupili ponad 5 milionów kopii. Wynika to m.in. z faktu, że seria nie ma realnego przeciwnika na rynku. Forza 5, która ukazała się w podobnym okresie co GT6, została zmiażdżona w bezpośrednim zestawieniu. USgamer stwierdził, że pomimo posiadania obu gier przez tygodnie, to wyłącznie produkcja Japończyków trzymała go w nocy przed telewizorem.

Gran Turismo Sport

W 2017 swoją premierę miało Gran Turismo Sport. Produkcja skrajnie różni się od swoich poprzedniczek. Tryb gry jednoosobowej mógłby równie dobrze nie istnieć, gdyby nie darmowe aktualizacje pojawiające się aż do dziś. Cała idea GT Sport opiera się na rywalizacji online, w różnych ligach podzielonych według umiejętności kierowców.

Szata graficzna ponownie uległa znacznej poprawie. Można śmiało powiedzieć, że Sport to najlepiej wyglądające Gran Turismo. PS4 wyniosło grafikę oraz fizykę pojazdów na zupełnie nowy poziom. Pojazdy są perfekcyjnie odwzorowane, a tory, po których się ścigają, po prostu olśniewają. Najnowsze Gran Turismo wspiera także technologię VR, dzięki dostępnemu dla PlayStation 4 zestawowi do wirtualnej rzeczywistości.

GT Sport to jest oficjalnie wspierane przez FIA — ciało sankcjonujące światowe serie wyścigowe, takie jak Formuła 1. Seria posiada swoją e-sportową rywalizację, a najszybsi zawodnicy mogą trafić na prawdziwe tory wyścigowe.

gran turismo seria - najnowsza odsłona: Sport

Przyszłość serii

Kazunori Yamauchi zapowiedział premierę Gran Turismo 7 zarówno na PS4, jak i PS5. Produkcja ma ponoć wrócić do swoich korzeni, a jej rozgrywka ma przypominać tę z GT4. Oznacza to ponowne skupienie się studia na grze jednoosobowej i trybie kariery kierowcy. Choć nie znamy konkretnej daty premiery, to możemy przypuszczać, że gra ukaże się na sklepowych półkach w 2022 roku.

Może Cię zainteresować: Najlepsze gry o motorach – propozycje gier, w których jeździ się na motocyklu

Czy „siódemka” zawiedzie fanów podobnie do GT6? Ze wszystkich przecieków wynika, że raczej możemy spodziewać się solidnej produkcji. Twórcy nie mogą przecież pozwolić sobie na kolejną wpadkę. Poduszki powietrzne wystrzeliły już parę lat temu, teraz należy bezpiecznie doprowadzić serię do mety.

Źródło obrazów użytych w tekście: gran-turismo.com

4
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.