
Spis treści
Seria Devil May Cry cieszy się wielką popularnością od niemal 20 lat. Historia łowcy demonów to jednak nie tylko gry komputerowe. Kto doprowadził do tego, że diabeł może płakać? Za co tę serię pokochali gracze? Prześledźmy historię Devil May Cry.
Devil May Cry — kulisy powstania serii
Geneza Devil May Cry sięga lat 90, gdy w 1998 roku studio Capcom rozpoczęło prace nad spin-offem Resident Evil 2. Jego pierwotny tytuł brzmiał Team Little Devil. Na czele projektu stanął Hideki Kamiya, który postanowił odświeżyć klimat gry. Współczesne lokacje Racoon City i laboratorium korporacji Umbrella zastąpić miały mroczne, gotyckie wnętrza. Inspiracji do ich stworzenia szukano w hiszpańskich zamkach. Nowi mieli być także wrogowie. Ludzie i zwierzęta zmutowane przy pomocy T-virusa zastąpić miały demony. Kolejną innowacją był również odświeżony gameplay. Starcia miały stać się szybkie i widowiskowe.

W trakcie tworzenia gry twórcy zreflektowali się, że ich pomysły są coraz bardziej odległe od klimatu uniwersum Resident Evil. Wtedy to doszło do podjęcia historycznej decyzji. Reżyser Team Little Devil, Shinji Mikami (twórca obu części Resident Evil) przekonał lidera projektu Hidekiego Kamiyę do tego, by stworzyć zupełnie nową grę. Tak powstało Devil May Cry.
Fenomen gier Devil May Cry
Seria Devil May Cry odniosła sukces z kilku powodów. Pierwszą z nich była dobrze napisana postać głównego bohatera. Nazwano go Dante, a inspiracją do takiego właśnie imienia był jeden z najwybitniejszych poetów w historii Europy — Dante Alighieri i jego najbardziej znane dzieło — Boska komedia, czyli historia o nim samym schodzącym do najgłębszych kręgów piekła.
Zobacz: Wszystko o Assassin’s Creed. Assassin’s Creed to nie tylko kultowa seria gier od Ubisoft
Dante z Devil May Cry jest mieszańcem człowieka i demona. Arogancki charakter łowcy demonów szukającego zemsty za zabójstwo matki przypadł do gustu graczom. Dante nie boi się niczego i nikogo. Niezależnie od tego, jaka bestia stanie na jego drodze, jest przekonany, że dzięki swoim nadnaturalnym mocom poradzi sobie bez problemu. Jego przechodząca w ponurość powaga doskonale pasuje do mrocznych wnętrz, w których toczy boje z zastępami piekielnych kreatur.

O popularności Devil May Cry zadecydował także nowatorski sposób rozgrywki. Pokonywanie wrogów jest szybkie i efektowne. Co więcej, gra sama do tego zachęca. Gracz nagradzany jest za styl, szybkość ukończenia walki, rodzaj wykorzystanej broni i jak najmniejszą liczbę odniesionych obrażeń. Urozmaiceniem potyczek jest także specjalna umiejętność. Jako że Dante sam jest w połowie demonem, może używać Devil Trigger, mocy dającej mu diabelskiej siły, zależnej od używanej właśnie broni. W połączeniu z wysokim poziomem trudności Devil May Cry tworzy mieszankę, która daje graczowi dużą satysfakcję ze zwycięstwa.
Nie bez znaczenia był również moment wydania gry. Devil May Cry został ostatecznie wydany w 2001 roku, na jeszcze świeże PlayStation 2. Postęp technologiczny związany z nową generacją konsol sprawił, że gra była atrakcyjna wizualnie. Całość dopełniła świetnie dobrana, rockowa muzyka.
Lista wszystkich gier z serii Devil May Cry
Seria Devil May Cry liczy sobie już niemal dwie dekady. W tym czasie powstało sześć tytułów. W każdym z nich twórcy starali się wnieść nowości do fabuły i rozwijać gameplay.
Devil May Cry
Pierwsza odsłona cyklu rozgrywa się na fikcyjnej wyspie Mallet. Dążący do pomszczenia śmierci swojej matki, Evy, Dante pragnie pokonać jej zabójcę — władcę demonów Mundusa. Na swojej drodze spotyka swojego brata Vergila, z którym łączy go trudna relacja. Kolejną napotkaną postacią jest Trish. Stworzona na podobieństwo Evy przez Mundusa jest początkowo przeciwniczką Dantego. Z czasem staje się kolejnym sojusznikiem.

Za pokonywanie demonów gracz jest oceniany w skali od D do S. Skróty te pochodzą od angielskich słów: D — Dull, C — Cool, B — Bravo, A — Absolute, S — Stylish. Na gracza czeka też poszukiwanie przedmiotów potrzebnych do ukończenia głównego wątku fabularnego. W niektórych lokacjach można także trafić na misje poboczne. Dzięki ich wykonaniu postać może otrzymać dodatkowe umiejętności i punkty zdrowia.
Devil May Cry 2
Posępne, gotyckie lokacje w drugiej części serii zostały zastąpione przez nowoczesne miasto. To właśnie w nim przyjdzie graczowi zmierzyć się z Ariusem. Ten chciwy biznesmen pragnie zdobyć piekielną moc, która pozwoli mu zawładnąć światem. W tym celu chce obudzić pradawnego demona.
Tym razem Dante nie walczy sam. Oprócz niego gracz może pokierować Lucią, która również ma w połowie demoniczne pochodzenie. W odróżnieniu od potężnego, ale dość powolnego Dantego, Lucia jest słabsza, ale bardzo szybka. Obie postaci mogą korzystać z Devil Trigger.

W Devil May Cry 2 zmodyfikowano sposób walki. Postać może unikać ciosów przeciwników, przetaczając się między nimi. Broń można zmieniać bez potrzeby wychodzenia do menu ekwipunku. Obniżono także poziom trudności starć.
Devil May Cry 3
Krytykowana za zmianę klimatu i niższy poziom trudności „dwójka” stała się przyczyną powrotu do korzeni. Devil May Cry 3: Dante’s Awakening to prequel serii. Gracz poznaje młodego Dantego jeszcze sprzed pierwszej potyczki z Mundusem. W specjalnej edycji gry można sterować Vergilem.

Poza powrotem do mrocznego klimatu Devil May Cry 3: Dante’s Awakening chwalony był za sześć różnorodnych stylów walki. Wisienką na torcie była metalowa oprawa muzyczna dodająca grze klimatu.
Devil May Cry 4
Kolejne DMC powróciło do koncepcji z części drugiej. Znów postaci są dwie: oprócz Dantego jest też Nero, członek Zakonu Świętych Rycerzy. Zabójstwo mistrza bractwa czyni z Dantego wroga zakonników. Misję jego zabicia dostaje właśnie Nero. Dalsze losy bohaterów skupiają się na walce z Agnusem, szalonym naukowcem działającym na polecenie mistrza zakonu. Jego zadaniem jest przywołanie potężnego Demona — Zbawcy.

Gameplay Devil May Cry 4 różni się od poprzednich części tym, że przez połowę czasu gracz steruje Nero, a nie Dantem. Pokonywanie tych samych wrogów oboma bohaterami oraz kolejna zmiana koncepcji lokacji (znów jasne i otwarte) przyczyniła się do krytyki graczy.
DmC — Devil May Cry
Gra ta różni się znacznie od poprzednich tytułów cyklu. DmC — Devil May Cry nie jest bowiem ani kontynuacją, ani prequelem serii. Początkowo miał to być reboot, ostatecznie osią fabuły jest tu alternatywna rzeczywistość. Dante mieszka w Limbo City, ludzkim mieście rządzonym potajemnie przez demony. Jako jeden z niewielu świadomych sytuacji jest przez nie ścigany.

Walka w DmC — Devil May Cry została wzbogacona o dwa tryby — Anioła i Demona. Na różne sposoby przekształcają one broń Dantego w jeszcze bardziej zabójczą. Pokonywanie przeciwników jest jeszcze bardziej widowiskowe dzięki unikom i Diabelskiemu Zawieszeniu. Przez które Dante może spowalniać czas, unosić rywali w powietrze, mocniej atakować i szybciej się regenerować.
Devil May Cry 5
W piątej części Devil May Cry kontynuowany jest wątek Nero. Tym razem jednak oprócz niego i Dante jest jeszcze trzeci bohater. Tym trzecim jest tajemniczy V. W czasie, gdy Dante stara dowiedzieć się, czemu złe duchy znów interesują się ludzkim światem, Nero poszukuje demona Urizena. Dążąc do osiągnięcia swoich celów, obaj trafiają do miasta, w którym rośnie drzewo żywiące się krwią ludzi.

Tak jak w poprzednich częściach, w Devil May Cry 5 na gracza czeka wiele starć z siłami zła. Każdy z bohaterów walczy w inny sposób, co zwiększa różnorodność pojedynków. Walkę ułatwia tryb ułatwiający łączenie ataków w kombinacje, który jednak zmniejsza ilość punktów możliwych do otrzymania za styl.
Devil May Cry w innych mediach
Popularność przygód Dantego nie kończy się na grach. W uniwersum związanym z tym tytułem znaleźć można także serial, komiksy i grę planszową.
Sprawdź: Historia serii Crash Bandicoot — jednej z najlepszych gier platformowych
Anime
Składający się z dwunastu odcinków serial anime skupia się na wydarzeniach rozgrywających się między pierwszą a drugą częścią gry. Dante jest przedsiębiorcą prowadzącym firmę Devil May Cry specjalizującą się w łowieniu demonów. Nie jest to jednak zajęcie zbyt dochodowe. W wyjściu na finansową prostą pomaga mu jego agent Morrison, który wyszukuje nowych zleceń dla Dantego. Serial został po raz pierwszy wyemitowany w 2007 roku w Japonii. Z czasem dogrywano do niego różne ścieżki dźwiękowe, w tym polską.

Manga
Historie bohaterów Devil May Cry przybliża także manga. Poza oryginalnym wydaniem japońskim jest też wersja angielska. Składa się ona z dwóch tomów, w których można poznać wydarzenia dziejące się na rok przed akcją z gry Devil May Cry 3: Dante’s Awakening. Manga pozwala także poznać dzieje waśni między Dantem a Vergilem.

Komiks
Swój komiks wydali także Kanadyjczycy. Nakreślona przez Brada Micka fabuła luźno nawiązuje do pierwszej części gry. Jednym z przedstawionych wątków jest walka ojca Dantego — Spardy z Mundusem. Miała ona miejsce 2000 lat przed wydarzeniami z pierwszej części gry. To właśnie ta walka jest początkiem wszystkiego, co doprowadziło Dantego do zostania łowcą demonów i konfliktu z Mundusem.

Pierwszy tom komiksu wydano w 2004 roku. Ze względu na bankructwo wydawnictwa Dreamwave Productions rok po wydaniu pierwszych trzech tomów, serii nie kontynuowano.
Gra planszowa
Devil May Cry: The Bloody Palace to gra planszowa, w którą może grać do 4 osób. Do wyboru są postaci takie jak Dante, Trish, Nero i V. Rozgrywka polega na rywalizacji o jak najbardziej widowiskowe pokonywanie kolejnych przeciwników. Za zwycięskie walki otrzymuje się karty umożliwiające stosowanie bardziej wyszukanych kombinacji ciosów. Wygrywa gracz, który zgromadzi najwięcej punktów za styl pojedynków i pokona zastępy demonów.

Devil May Cry to seria będąca jednym z największych sukcesów studia Capcom. Japończykom udało się stworzyć tytuł, który podbił serca graczy i stał się ponadczasowy. Czy pojawi się Devil May Cry 6? Tego jeszcze nie wiemy, ale biorąc pod uwagę dotychczasowe zainteresowanie grą, jest to jak najbardziej możliwe.