
Spis treści
Seria Deus Ex jest dobrze znana każdemu fanowi gier RPG. Produkcja jest mieszanką wielu gatunków, na czele z grami fabularnymi. Odkryj Cyberpunkowy świat chipów, cyborgów i rozmyślań nad istotą ludzką. Poznaj historię Deus Ex!
Fenomen Deus Ex — dlaczego warto zagrać?
Deus Ex to seria gier komputerowych z gatunku action-RPG. Produkcja łączy elementy strzelanki pierwszoosobowej i fabularnej gry akcji Scenariusze produkcji stworzonych przez firmy Ion Storm i Eidos Montreal mają miejsce w cyberpunkowym świecie. Pierwsza część serii ukazała się na rynku w 2000 roku i od tamtego czasu wydano już kilka kontynuacji oraz spin-offów. Na podstawie jednej z części (Human Revolution) powstał nawet krótkometrażowy film fabularny, który dla fanów gry był prawdziwą gratką.
Dystopijne realia niedalekiej przyszłości oraz naszpikowanie elektroniką światy to charakterystyczne elementy fabuły Deus Exa. Dojrzałe, ale i zagmatwane wątki stanowią podstawę wszystkich części. Każda z nich opiera się na nieco innej historii, ale we wszystkich wydaniach głównym zadaniem i celem przyświecającym graczom jest zapobiegnięcie technologicznej opresji wymierzanej wirtualnemu społeczeństwu.

Gry z serii Deus Ex cieszą się popularnością ze względu na duże pole do działania, jakie oferują użytkownikom. Decyzje graczy mają bezpośredni wpływ na wydarzenie rozgrywające się w świecie gry. Nieliniowość fabuły pozwala na wielokrotne przechodzenie ich bez monotonnego powtarzania tych samych schematów i znudzenia się.
Wszystkie gry z serii Deus Ex
W skład serii wchodzi kilka części oraz spin-offów. Od 2000 roku Deus Ex zdołało mocno się rozwinąć, a dzięki wieloletniemu doświadczeniu twórcy mogą oferować graczom coraz to lepsze rozwiązania wpływające na urozmaicenie rozgrywki. Wciągająca fabuła i wiele możliwości rozgrywek sprawiły, że Deus Ex zyskał ogrom fanów z wytęsknieniem czekających na kolejne wydania.
Może Cię zainteresować: Historia serii gier Mortal Kombat — najważniejsze informacje o kultowej bijatyce
Deus Ex — prawdziwe RPG w klimacie cyberpunk
Pierwsza część serii Deus Ex została wydana w 2000 roku i zapoczątkowała cykl gier o mechanice łączącej elementy strzelaniny FPP, skradanki oraz RPG-a. Produkcja powstała z myślą o komputerach, ale w dwa lata od premiery wydano również wersję na PlayStation 2 (konwersja zyskała nieco zmienioną nazwę Deus Ex: The Conspiracy). Świat gry cechuje się wysoką interaktywnością i ulokowany jest w dystopijnej przyszłości, a dokładnie w 2052 roku.
Gracz wciela się w postać agenta JC Dentona, który żyje w czasach zagrożonych zagładą. Świat nękany jest przez tajemniczą zarazę zwaną Szarą Śmiercią. Epidemia przyczynia się do krachu ekonomicznego, upadku moralności i naturalnego toku życia. Wszystko to prowadzi do chaosu, rozwoju korupcji oraz terroryzmu, z którymi zmaga się główny bohater. Agent Denton wpada na trop spisku, mającego na celu przejęcie kontroli nad światem. Bohater odkrywa zaskakujące fakty, które mają wpływ nie tylko na jego losy, ale i na przyszłość całej ludzkości. Szybko zdaje sobie również sprawę z tego, że nie może nikomu ufać i musi samodzielnie zmierzyć się z trudną rzeczywistością.
Wraz z rozwojem gry, rozwija się też bohater. Twórcy zaplanowali rozbudowany system ulepszeń, które można wprowadzić w swojej postaci i jej akcesoriach. Dentona wyposażysz w specjalne mikrowszczepy pozwalające m.in. na hakowanie komputerów czy biegłość w posługiwaniu się różnymi rodzajami broni. Które również można modyfikować. Celowniki, tłumiki czy rozmaite modyfikatory zasięgu — to niektóre z elementów udoskonalających dostępne dla gracza uzbrojenie.
Dzięki możliwościom podejmowania różnych decyzji i zmiennym modelom dialogów rozgrywka Deus Ex posiada aż 3 możliwe zakończenia. Co znacząco wyróżnia produkcję, w latach, w których powstała, było to bowiem całkiem nowatorskie rozwiązanie.
Seria Deus Ex – wersja cyfrowa na PC
Deus Ex: Invisible War — rozczarowująca kontynuacja
Po sukcesie, jaki odniosła pierwsza część, liczono, że Deus Ex: Invisible War również zachwyci i rzuci graczy na kolana. Jednak w przeciwieństwie do cieszącej się dużym zainteresowaniem „jedynki”, kontynuacja okazała się rozczarowująca. Opis gry brzmi bardzo przekonująco — użytkownik znów wciela się w agenta Dentona, który w 20 lat po ostatnich wydarzeniach ściera się z korporacyjno-terrorystycznym konfliktem o przejęcie władzy nad światem. Producent zapewnia rozbudowaną fabułę oraz ogromny świat o wielu wspaniałych lokacjach — od USA, przez Egipt, Niemcy czy Antarktydę.
Wystarczy jednak zagrać dłużej, aby przekonać się, że jakość obiecanych elementów zdecydowanie odbiega od standardu wyznaczonego przez pierwszą część serii. Lokacje gry są niewielkie oraz mało różnią się od siebie nawzajem. Fabuła wydaje się nie do końca przemyślana i pełna luk — pomimo przetasowań wśród skonfliktowanych grup, intryga nie ulega zmianie. Produkcja nadrabiała braki w scenariuszu świetną oprawą graficzną, wolnością wyborów gracza oraz ciekawym gameplayem. Krytycy ocenili grę dość pozytywnie, jednak niesmak graczy pozostał.
Deus Ex: Human Revolution — wielki powrót serii
Na kolejną odsłonę serii trzeba było czekać aż osiem lat! Prace nad grą ruszyły już w 2007 roku. Po paru nieudanych próbach wdrożenia w życie koncepcji łączącej się fabularnie z Niewidzialną Wojną deweloperzy postanowili stworzyć reboot serii. Przez pierwsze dwa lata produkcji twórcy zajmowali się „recyklingiem treści”. Producenci ogrywali dwa pierwsze wydania i zapisywali elementy, które podobały im się w grach oraz te, które nie pasowały do koncepcji „nowego startu” cyklu.
Finalnie gra ukazała się w 2011 roku. W Human Revolution wcielamy się w postać Adama Jensena — szefa ochrony w firmie Sarif zajmującej się biotechnologią i wszelkiego rodzaju wszczepami. W wyniku ataku terrorystycznego na siedzibę główną nasz bohater zostaje krytycznie ranny i musi poddać się operacji. Zabieg polega na wymianie wszystkich uszkodzonych części organizmu Adama na cybernetyczne wszczepy. Nowe realia życia sprawiają, że Jensen zostaje wrzucony w sam środek konfliktu polityczno-socjologicznego. Gracz musi zdecydować, której ze stron pomóc, co wiąże się z wieloma dylematami natury etycznej. Fabuła Deus Ex: Human Revolution jest jednym z najlepszych scenariuszy w historii gier wideo, dlatego nie zamierzamy spoilerować jej dalej!
Skupmy się na gameplayu trzeciego Deus Ex. Podobnie jak w poprzednich wydaniach, gracz może wypełnić misję na dowolny sposób. Przeciwników da się kompletnie ominąć, wyeliminować po cichu lub po prostu wystrzelać. Gra posiada zaawansowany system rozwoju postaci. Jensen za pomocą zestawów Praxis może zamontować w siebie więcej wszczepów. Ulepszenia mogą być w pełni pasywne (ulepszenie wizji, czy siły bohatera), jak i możliwe do użycia w dowolnym momencie (bezpieczny zeskok z ogromnej wysokości). Nasza postać ma ograniczone miejsce w ekwipunku, przez co musimy mądrze zarządzać naszymi zasobami.
Human Revolution spełniło większość wymagań fanów. Krytycy także podzielili ich opinię — oceny gry oscylowały w okolicach 9/10. Szczególnie wiele pochwał zostało skierowanych w stronę świata gry oraz fabuły. Game Informer podkreślił, jak intrygująca jest fabuła produkcji, pomimo nie najciekawszej postaci głównego bohatera. Trzeci Deus Ex sprzedał ponad dwa miliony kopii na całym świecie!
Deus Ex: Mankind Divided — Adam Jensen walczy dalej
Na premierę kontynuacji przygód Adama Jensena musieliśmy czekać przez pięć lat. Akcja Mankind Divided rozgrywa się dwa lata po wydarzeniach opisywanych w poprzedniej odsłonie cyklu. Ponownie zmierzymy się z grupą Iluminatów próbujących zaszkodzić dystopijnemu światu niedalekiej przyszłości. Rozgrywka w małym stopniu różni się od tej przedstawionej w Human Revolution, jednak śmiało można powiedzieć, że jest jeszcze lepiej dopracowana. Głównym aspektem różniącym gry, jest wprowadzony w najnowszej odsłonie tryb Breach, który później został udostępniony jako samodzielna produkcja.
Jeszcze przed premierą gra spowodowała dość dużą kontrowersję. Internautom nie spodobało się użycie słowa „apartheid” w materiałach promujących produkcję. Oczywiście chodziło o rasistowskie nacechowanie zwrotu, określającego system segregacji rasowej występujący w XX wieku na południu Afryki. Twórcy uwarunkowali wystąpienie słowa w reklamie, jego pozornie ważnym udziałem w fabule Mankind Divided. Kontrowersje ponownie wezbrały na sile po upublicznieniu przez deweloperów concept artu, na którym widniało hasło „Aug Life Matters”. Zwrot oczywiście nawiązuje do rzeczywistego ruchu społecznego Black Lives Matters, natomiast w świecie Deus Ex, mianem „Aug” określa się osoby ze wbudowanymi wszczepami.
Mankind Divided zebrał bardzo pozytywne noty. Krytycy wychwalali jego scenariusz, a zwłaszcza to, jak rozwijała się postać Adama Jensena. Recenzentom spodobała się także oprawa wizualna produkcji. Największym mankamentem gry była sztuczna inteligencja, która niestety nie grzeszyła, nomen omen, inteligencją właśnie. Boty potrafiły zignorować odgłosy walki dobiegające z pokoju obok lub nagle zrezygnować z pościgu za graczem, po niecałej minucie poszukiwań. Deus Ex: Mankind Divided wygrał też sporo nagród. Produkcja dosłownie zmiażdżyła konkurencję na Canadian Video Games Awards. Dzieło Eidos Montreal zgarnęło pierwsze miejsce w każdej kategorii, do której było nominowane. Gra sprzedała około 2 milionów kopii.
Zobacz: Historia serii gier Prince of Persia — najważniejsze informacje o klasycznych platformówkach
Spin-offy Deus Ex
Project: Snowblind
Początkowo gra miała być kontynuacją pierwszych dwóch części Deus Ex z bardziej zręcznościową rozgrywką. Z biegiem czasu studio stwierdziło, że produkcja zasługuje na samodzielne wydanie. Project: Snowblind ukazał się na PC, PS2 i Xboxa 360 w 2005. Rozgrywka z oczywistych powodów przypomina pierwsze Deus Ex i Invisible War, jednak jest nieco bardziej nastawiona na walkę. W grze obecny był także tryb multiplayer, mieszczący jednocześnie do 16 graczy w jednym lobby.
Deus Ex: The Fall
The Fall to jedyny Spin-Off serii, który wliczany jest do fabularnego kanonu. Pierwotnie gra miała ukazać się wyłącznie na iOS, jednak rok po premierze, która odbyła się w lipcu 2013 roku, doczekała się portu na PC i Androida. Akcja gry rozgrywa się równolegle z wydarzeniami opisanymi w Human Revolution. Produkcja próbowała przenieść najważniejsze elementy rozgrywki z głównego cyklu na urządzenia mobilne. Wydanie na smartfony zebrało pozytywne recenzje, jednak jego port na komputery nie prezentuje zbyt wysokiego poziomu.
Deus Ex Go
Deus Ex Go to kolejna produkcja na urządzenia mobilne. Gra kontynuuje schemat rozgrywki ze spin-offów innych dużych serii, takich jak Hitman Go i Lara Croft Go, polegający na rozwiązywaniu zagadek logicznych w systemie turowym. Sterujemy w niej znanym z Human Revolution i Mankind Divided Adamem Jensenem. Bohater może używać paru ze swoich wszczepów, które ułatwiają znalezienie rozwiązania, choć gracze lubiący wyzwania nie muszą się nimi posiłkować. Gra jest możliwa do kupienia za około 30 złotych w AppleStore oraz Play Store.
Deus Ex Przełamanie
Wspomniany wcześniej Breach stał się samodzielną produkcją w 2017. W grze wcielamy się w postać hakera, którego zadaniem jest wykradnięcie jak największej ilości danych z banku danych Palisade Blades — najpilniej strzeżonego serwera na świecie. Gra wyróżnia się interesującą oprawą graficzną stworzoną w koncepcji low poly. W produkcji zaimplementowane są mikrotransakcje, jednak gracz nie jest zmuszany do korzystania z nich. Gra jest dostępna do pobrania za darmo na Steamie.
Najlepsze fotele dla graczy
Przyszłość serii — czy powstanie Deus Ex 3?
Niestety Square Enix wstrzymało produkcję kolejnej gry z serii Deus Ex z powodów wyników sprzedaży najnowszej produkcji, które nie były wystarczająco wysokie. Produkcja Mankind Divided kosztowała około 70 milionów kanadyjskich dolarów, co znacznie obciążyło budżet wydawcy. Jednak nie oznacza to, że seria nie doczeka się żadnej kontynuacji. W wywiadzie dla Euro Gamer jeden z producentów wyjaśnia, że pomimo braku trwających prac nad kolejną częścią, Eidos Montreal poszukuje nowych rozwiązań dla „jednej z najważniejszych serii dla studia”.
Seria Deus Ex z każdą premierą zaskakiwała graczy swoimi innowacyjnymi pomysłami. Gracze pokochali świetnie napisane scenariusze, żywy świat i dystopijny setting. Brak informacji związanych z przyszłością serii może nie spędza snu z powiek fanów, jednak budzi niepewność. W oczekiwaniu na nowego Deus Exa musimy wszczepić sobie moduł cierpliwości, ubrać ciemne okulary Jansena i wierzyć, że kontynuacja jednak się ukaże.
Zobacz też: Najlepsze Brutalne gry — TOP 10 najbrutalniejszych gier na rynku!