Rozrywka

20.08.2021 11:44

Historia serii gier Crysis — najważniejsze informacje o kultowej grze twórców Far Cry

Gry
7
0
0
7
0

Seria Crysis cieszy się wielką popularnością wśród fanów FPS-ów. Futurystyczny shooter rozkochał w sobie rzeszę wielbicieli oszałamiającą grafiką i gameplayem. Jak przez ponad dekadę radziła sobie seria od Crytek? Dowiedz się, czytając ten artykuł!

Crysis — historia serii

Odpowiedzialnym za produkcję gier Crysis jest niemieckie studio Crytek, którego założycielami byli Cevat, Avni i Faruk Yerli. Jednym z pierwszych projektów braci było technologiczne demo — X-Isle: Dinosaur Island — prezentujące możliwości ich autorskiego silnika gry. Produkt szybko zwrócił uwagę Nvidii. Firma zaoferowała Yerlim kontrakt na tworzenie benchmarków opartych o projekt X-Isle.

Pierwszym poważnym produktem studia miał zostać Engalus, którego po czasie możemy nazwać pierwotnym pomysłem na serię Crysis. Projekt pomimo wywołania sporego szumu na targach E3 z 2000 roku został anulowany. W tym samym czasie Ubisoft wykazał zainteresowanie w wydanie X-Isle jako pełnoprawnej gry AAA. Po czterech latach pracy nad projektem oczom publiki ukazał się Far Cry. Gra dzięki autorskiemu silnikowi od Crytek (nazwanemu CryEngine) wyprzedziła konkurencję o lata świetlne. Jeśli przedtem uznawano produkcje takie jak GTA: Vice City za ładne, to gra od Crytek była po prostu arcydziełem. Mowa tu nie tylko o pięknych widokach, ale także o świetnie zaimplementowanej fizyce obiektów, pracy światłem i ogólnemu urealnieniu otoczenia gracza. Wyznaczanie trendów i przekraczanie granic możliwości oprawy graficznej stało się dewizą studia z Frankfurtu.

Crysis

Zobacz też: Jakie są najbardziej uzależniające gry? Sprawdź listę 10 tytułów!

Po pierwszym dużym sukcesie z Crytekiem skontaktowało się Electronic Arts w celu wyprodukowania całkowicie nowej serii gier. W ten sposób na początku 2006 roku świat dowiedział się o rozpoczęciu prac nad Crysisfuturystycznej strzelance, w której gracze będą mogli w dowolny sposób pokonać stawiane przed nimi wyzwania. Gra miała działać na CryEngine 2 — jeszcze lepszej wersji silnika, który nie tak dawno zebrał fenomenalne recenzje. Crysis wywołał burzę jeszcze przed oficjalnym debiutem. Ludzie masowo pytali o nowy projekt spod szyldu EA. Miesiąc przed premierą doszło do udostępnienia dema gry, wcześniej niż planowali to twórcy. Gracze skorzystali z przecieku, a to, co zobaczyli, dosłownie wgniotło ich w fotel.

Fenomen gier Crysis

Gameplay Crysis, jego wspaniała szata graficzna oraz genialna fizyka obiektów pokazały graczom, jak w przyszłości będą działać i wyglądać gry. Patrząc na pierwszą część serii dzisiaj, aż trudno uwierzyć w to, że swoją premierę miała 14 lat temu. Ta gra po prostu się nie starzeje! Trudno dziwić się recenzentom, którzy uważają produkcję od Crytek i EA za jedną z najładniejszych strzelanek w historii. Gra cieszyła się tak dużą popularnością, że uznano ją za testera możliwości komputerów graczy. W Internecie pojawił się nawet zwrot: „Ale czy pójdzie na nim Crysis?”.

Pytanie szybko stało się memem naśmiewającym się z wysokich wymagań sprzętowych gry Crytek. Świadczy to o poziomie, na który produkcja wyniosła oprawę graficzną w tamtych czasach. Większość standardowych komputerów po prostu nie dawała sobie rady z Crysis. Każda kolejna odsłona serii sprawiała problemy pecetom, co stało się swego rodzaju znakiem rozpoznawczym cyklu.

crysis

Niemieckie studio zaskoczyło publikę także samym pomysłem na rozgrywkę. Gry Crysis, podobnie jak seria Far Cry, są FPS-ami (First Person Shooter), posiadają szeroki arsenał broni i duże mapy z wieloma detalami. Główną różnicą pomiędzy produkcjami jest wizytówka serii — nanokombinezon. Zbroja wyciągnięta jakby prosto z filmu Sci-Fi dodała głębi pozornie prostej koncepcji shooterów. Pancerz pozwalał wcielić się w niepowstrzymaną machinę zniszczenia, chwilowo redukując wszystkie otrzymane obrażenia. Gracz nie musiał jednak wyłącznie iść do przodu i strzelać do wszystkiego, co oddycha. Wielofunkcyjny kombinezon pozwalał np. na przekradnięcie się obok garnizonu wrogów lub użycia otaczających bohatera przedmiotów do wyeliminowania ich. Samo istnienie w grze zbroi wpłynęło na immersję gry. Dzięki hełmowi otaczającemu twarz protagonisty w prosty sposób wytłumaczono wyświetlane na ekranie elementy HUD-u, takie jak mapa czy liczba naboi w magazynku.

Niedaleka przyszłość, światowy konflikt i oddział specjalny wyposażony w najnowsze cuda techniki kontra obcy, którzy przybyli na naszą planetę wieki temu. Studiu z Frankfurtu udało się wycisnąć z tego dość typowego dla Sci-Fi scenariusza ostatnie soki. Fabuła jest zaskakująco niebanalna, łatwo przywiązać się do bohaterów i z ciekawością śledzić ich losy. Dodajmy do tego zaskakujący finał z otwartym zakończeniem. Crysis pokazał, jak wciągająca może być historia zawarta w shooterze, wyznaczając przy tym nowy standard dla gier tego gatunku.

Lista wszystkich gier Crysis:

crysis

Crysis

Pierwsza część serii Crysis zaskoczyła chyba wszystkich. Innowacyjność i fenomenalny silnik zapewniły grze najwyższe noty recenzentów. Wcielamy się w niej w postać Nomada — żołnierza oddziału Raptor, który wraz z kompanami ma za zadanie ewakuować amerykańskich archeologów z wysp Lingshan. Badacze twierdzą, że odnaleźli coś, co może zmienić świat. Zaalarmowane zostały również wojska Korei Północnej i to pierwotnie z nimi miały się zmierzyć siły USA. Po wylądowaniu na jednej z wysp okazuje się, że archeologowie odkryli obce istoty, które od stuleci przebywały na uśpione na Ziemi.

Gracz będzie musiał zmierzyć się z kosmitami oraz wojskami Korei. Pomocny w tym zadaniu będzie szeroki wachlarz broni, którą można dowolnie modyfikować. Tłumiki, celowniki, podwieszane wyrzutnie to tylko kilka z możliwych dodatków. Wyposażony w nanokombinezon wojak prezentuje także ponadludzkie atrybuty fizyczne, potrafi stać się niewidzialny i niewrażliwy na pociski wrogów. W trakcie rozgrywki można również ulepszać właściwości naszego pancerza. Gra Crysis ukazała się na PC, Xbox 360 i PS3.

crysis

Crysis: Warhead

Warhead to dodatek do pierwszej części gry, który do działania nie wymaga zakupu jej podstawowej wersji. Produkcja opowiada historię Psycho, jednego z kompanów Nomada. Akcja rozgrywa się równolegle do przygód poznanych we wcześniejszej grze. Rozszerzenie, oprócz nowej fabuły, dodaje pokaźny zasób uzbrojenia do i tak obszernego arsenału broni z jedynki. Poza tym twórcy uraczyli nas wieloma nowymi animacjami, przerywnikami filmowymi, wzbogaceniem multiplayera o nowy tryb i drobnymi poprawkami w rozgrywce.

far cry

Crysis 2 Maxium Edition w wersji cyfrowej na PC

Crysis 2

Crysis 2 nie obył się bez kontrowersji. Na długo przed premierą w internecie ukazała się wczesna wersja gry. Brakowało w niej wielu tekstur, a tryb multiplayer był po prostu niegrywalny. O dziwo, przeciek tylko pomógł promocji gry. Fani, wiedząc, czego mogą się spodziewać, z niecierpliwością czekali na premierę. Ta miała miejsce w marcu 2011 roku. Druga część trylogii Crysis zabiera gracza z pełnego zieleni Lingshan do miejskiej dżungli Nowego Jorku. Ponownie zmierzymy się z siłami obcych istot, tym razem atakujących Manhattan.

Oprócz kosmitów spustoszenie sieje nieznany, śmiertelny wirus i żądna władzy nad światem organizacja C.E.L.L. Tym razem do rąk gracza trafia nanokombinezon 2.0 — podrasowana wersja pancerza z pierwszej części. Niestety Crysis 2 jest o wiele bardziej linearna niż jej poprzednicy. Ulice Nowego Jorku, pomimo swojego rozmiaru, nie mogą mierzyć się z częściowo otwartym światem chińskich wysp. Jednak to nie przeszkodziło krytykom w ocenieniu produkcji wysokimi notami.

crysis 3

Crysis 3 w wersji cyfrowej na PC

Crysis 3

Dwa lata po premierze dwójki ukazała się ostatnia część trylogii. Crysis 3 kontynuuje historię z poprzedniej gry. Ponownie dodano wiele treści, z których najważniejszym zdecydowanie była nowa podstawowa broń głównego bohatera — łuk. Gameplay Crysis 3 uległ nieznacznej zmianie — studio z Frankfurtu skupiło się bardziej na elementach składankowych. Rozbudowano także multiplayer. Twórcy oddali w ręce graczy aż 8 trybów gry oraz 12 różnych map. Jak na dłoni widać, że rozgrywka sieciowa jest najważniejszą częścią produkcji. Crysis 3 to też najkrótsza gra w całej serii.

najlepsze gry fps

Crysis: Remastered Trilogy

Crysis: Remastered to odnowiona wersja pierwszej części cyklu. Crytek postarał się wyłącznie o odświeżenie grafiki. Oznacza to, że oprócz nowych animacji cząsteczek, systemu oświetlenia i paru mniejszych elementów związanych z wyglądem, twórcy nie dodali żadnych nowych treści. Poza brakiem zmian w rozgrywce, grę prześladowała masa bugów spowodowanych zawirowaniami związanymi z wyciekiem danych firmy.

Niemieckie studio musiało nie tylko opóźnić premierę tego remastera, ale także niezapowiadanego wcześniej odnowienia pozostałych części trylogii. Crysis: Remastered Trilogy miał ukazać się w okolicach lata tego roku. Na chwilę obecną fani przewidują, że odświeżona wersja pełnej kolekcji gier Crysis pojawi się w sprzedaży dopiero na jesień.

Inne gry Crytek

Niemieckie studio jest odpowiedzialne nie tylko za futurystyczną strzelankę. Spod szyldu Crytek wyszły takie produkcje jak:

far cry

Seria Far Cry

Wspomniana wcześniej seria była pierwszym projektem braci Yerli. Po sukcesie pierwszej części studio kontynuowało pracę nad udoskonalaniem silnika gry, gameplayu i ogólnej jakości gry. W drugiej odsłonie tego cyklu pozbyto się spowalniających sprzedaż błędów. Najbardziej skupiono się na poprawie AI i powiększeniu świata. Efekt? Jedna z najlepszych gier w historii branży! Od premiery Far Cry 2 każda kolejna gra z serii budziła zainteresowanie praktycznie wszystkich ludzi interesujących się gamingiem. Dziś Far Cry jest flagowym produktem Crytek i Ubisoft. Seria sprzedała się w ponad 50 milionach kopii i to z wyłączeniem szóstej części, którą aktualnie można zamówić w preorderze.

ryse of rome

Ryse: Son of Rome

Ryse to przygodowa gra akcji z trzecioosobową kamerą. Produkcja opisuje alternatywną historię starożytnego Rzymu śledząc losy centuriona Mariusa Titusa. Protagonista ma za zadanie pomścić swoją zamordowana rodzinę. W dosięgnięciu celu Rzymianin musi przebić się przez wciąż napływające fale wrogów. Tytuł pierwotnie planowany był pod współpracę z Kinectem, jednak w trakcie produkcji zrezygnowano z tego pomysłu. Obecnie gra dostępna jest na Xbox One oraz PC.

inne gry crytek

Zobacz też: Wszystko o S.T.A.L.K.E.R. 2 – kiedy premiera, trailer, rozgrywka

Hunt: Showdown

Hunt: Showdown jest pierwszoosobowym shooterem skupiającym się na rozgrywce online. Wcielimy się w nim w łowcę nagród polującego na różnego rodzaju maszkary oraz… innych graczy. Produkcja utrzymana jest w steampunkowej koncepcji z twistem w postaci motywów westernowych. Gra Cryteku to wymagająca produkcja, która może łatwo odtrącić nowych graczy. Jeśli nasza postać zostanie pokonana, tracimy ją na zawsze. Pracę nad wieloosobową strzelanką wciąż trwają, a każdy kolejny patch dodaje do gry nową zawartość.

Przyszłość serii

Po marketingowej wtopie, jaką był Crysis: Remastered fani zaczęli martwić się o dalsze losy serii. Na odpowiedź studia nie trzeba było czekać długo. Crytek od wydania odnowionej „jedynki” co jakiś czas puszcza do graczy oczko, publikując materiały świadczące o pracy nad Crysis 4. Na chwilę obecną potwierdzona jest wyłącznie premiera Crysis: Remastered Trilogy. Mimo że fani wciąż czekają na zwiastun Crysis 4 to rychłe pojawienie się kolejnej części futurystycznej strzelanki jest niemal pewne.

Gry Crysis z roku na rok otrzymywały gorsze oceny, jednak żadna z nich (poza remasterem) nie otrzymała złych not. Czy Crytek udźwignie ciężar wyprodukowania godnego następcy kultowej już trylogii? Czy kompletna edycja odświeżonej serii będzie kolejnym niewypałem? Na odpowiedź musimy jeszcze trochę poczekać!

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *