1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Historia serii Crash Bandicoot — jednej z najlepszych gier platformowych

Rozrywka

2 miesiące temu

Historia serii Crash Bandicoot — jednej z najlepszych gier platformowych

Gry
4
0
0
4
0

Crash Bandicoot to marka, którą wielu utożsamia z PlayStation, nawet pomimo tego, że gra od dawna działa na innych konsolach. Seria przygód zwierzaka cieszyła się ogromną popularnością, a różnorodność części była ogromna! Od znanej wszystkim trylogii, po wyścigówki i spin-offy. 

Crash Bandicoot — historia powstania

W latach 90. Sony potrzebowało gier na nową konsolę PlayStation. W tym czasie amerykański producent gier komputerowych (Naughty Dog) został oficjalnym partnerem japońskiej firmy i obiecał stworzyć coś wyjątkowego, co przyciągnie uwagę do tych urządzeń. Wtedy właśnie rozpoczęło się tworzenie gry na PS1.

crash bandicoot

Zobacz też: Top 10 gier na PSX – najlepsze gry na PlayStation 1

Nad pomysłami nieustannie pracowali: programista gier komputerowych Andrew Scott Gavin oraz reżyser i twórca komiksów — Jason Rubin. Wreszcie jeden z nich okazał się strzałem w dziesiątkę! W ten sposób, po prawie dwóch latach powstała gra platformowa, której bohaterem został… zwierzak! 

Czy właśnie przez głowę przeszła Ci myśl „Crash Bandicoot — jakie to zwierzę”? Podpowiedź: jest wyjątkowe, mało znane i spotykane w niewielkiej liczebności w Australii. Bandicoot to po polsku jamraj pręgowany. To ssak o niewielkich rozmiarach, który żyje głównie w lasach i na obszarach trawiastych. Jest aktywny głównie nocą.

Premiera gry odbyła się w 1996 roku. Od tej pory Sony miało wreszcie swoją maskotkę! Początkowo cieszyła się ona ogromną popularnością i przez kilka lat nie schodziła z ust wielu graczy na całym świecie. Z czasem, gdy seria trafiła w ręce innych twórców, zainteresowanie nieco spadło. Wreszcie japońska marka ogłosiła wielki powrót pierwszych trzech części. Od tamtej pory o Crash Bandicoot znów jest głośno!

Wszystkie główne gry z serii Crash Bandicoot

Pokrótce przedstawiliśmy już historię powstania Crash Bandicoot. Najwyższy czas na poznanie gier wchodzących w skład tej wyjątkowej serii!

crash bandicoot


Crash Bandicoot

Gra toczy się na południe od Australii, na archipelagu wysp o nazwie Wumpa Islands. Zły Doktor Neo Cortex i jego pomocnik Nitrus Brio chcą podbić świat i przejąć nad nim kontrolę. Aby zbudować silną armię, rozpoczynają serię eksperymentów na zwierzętach. 

W tym celu wybierają właśnie  jamraje, w szczególności parę przyjaciół – Crasha i Tawnę. W trakcie eksperymentów naszemu bohaterowi udaje się uciec. Jednak myśl o pozostawionej ukochanej nie daje mu spokoju. Postanawia wrócić, uwolnić ją i pokonać doktorka. Naszym zadaniem jest mu w tym pomóc. 

Wspólnie przechodzimy przez kolejne poziomy, walczymy z wrogami. Zbieramy owoce Wumpa, a w wyprawie wspomaga nas maska Aku-Aku.

crash bandicoot

Crash Bandicoot 2: Cortex Strikes Back

Druga część gry Crash Bandicoot ukazała się w grudniu 1997 roku. Okazało się, że Cortex przeżył i znowu próbuje zapanować nad światem. Do zrealizowania swojego nikczemnego planu potrzebne są mu kryształy. Dzięki nim chce stworzyć maszynę Cortex Vortex, której moc będzie nieograniczona! 

Aby jego plan się powiódł, wzywa on do pomocy… tytułowego jamraja! Tym razem naszym zadaniem jest zdobycie 25 kryształów. Co 5 poziomów na naszej drodze staje boss, którego musimy pokonać.

Gramy również na nieco bardziej rozbudowanym terenie. Oprócz dżungli i starożytnych ruin mamy m.in. stację kosmiczną czy śnieżną krainę. Producenci zadbali, by gra wciągnęła jeszcze bardziej i znacznie zwiększyli liczbę zadań specjalnych. W Cortex Strike Back można latać z jetpackiem, a nawet pływać pod wodą! Crash nauczył się także robić wślizg, którym nie tylko możemy likwidować napotkanych wrogów, ale umożliwia on nam na dalsze i wyższe skoki.

crash bandicoot 3


Crash Bandicoot 3: Warped

Trylogię zamyka Crash Bandicoot 3: Warped. Tytuł zadebiutował grudniu 1998 roku. Gdy w drugiej części nasz pomarańczowy bohater przyczynił się do zniszczenia stacji kosmiczną, Cortex spadł w przepaść i wylądował w miejscu uwięzienia Uka Uka, złowrogiego brata kompana Crasha, czyli Aku-Aku. Odtąd zyskał nowego sojusznika, który przywołał Trophy’ego, twórcę wehikułu czasu. 

W trzeciej części otrzymujemy także możliwość sterowania siostrą głównego bohatera – Coco Bandicoot, która została uwolniona w pierwszej części. Pomaga bratu przejąć maszynę, aby zebrać diamenty i kryształy, niezbędne do pokonania wrogów.

Producenci zadbali, by była wciągająca. Nie można w niej narzekać na nudę, poziomy są coraz bardziej wymagające, możemy kierować motocyklem czy latać statkiem kosmicznym, a Crash ma kilka nowych umiejętności, m.in. potrafi strzelać wumpa z bazooki.

gry playstation

Crash Bandicoot: Wrath of Cortex

W kolejnej części Dr Neo Cortex wciąż nie daje za wygraną. Wraz z Uka Uka kolejny raz próbują przejąć władzę nad światem. Tym razem nie są sami! Pomaga im duch żywiołów, który tworzy złowrogiego klona głównego bohatera – Cruncha Bandicoota. Dzięki maszynie służącej do teleportacji, zbudowanej przez Coco, Crash kolejny raz wyrusza w poszukiwaniu kryształów mocy. A co nowego? 

Przede wszystkim gra stała się dostępna nie tylko na PlayStation, ale również na Xboxa i GameCube. Wrath of Cortex był podobny do poprzednich części, szczególnie do trzeciej. Jednak nie zabrakło nowych dodatków! To m.in. dziki zachód, kosmos, przejazd wózkiem na węgiel i przede wszystkim zupełnie inne poziomy, w których plansza pokonywana jest w dużej szklanej kuli.

playstation gry

Crash Twinsanity

To następna część przygód, w której Dr Neo Cortex nieustannie próbuje zniszczyć głównego bohatera. Jednak w tej części los się odwraca i odwieczni wrogowie zmuszeni są do współpracy. Wszystko dlatego, że w trakcie walki niespodziewanie pojawiają się tajemnicze drzwi, z których wyszli kosmiczni bliźniacy z dziesiątego wymiaru. Nastąpił jeszcze jeden przełom – seria przeniosła się w pełen trójwymiar! W Crash Twinsanity szukamy skarbów w całkiem sporej krainie czy też rozwiązujemy skomplikowane łamigłówki wspólnie z doktorkiem.

crash of the titans


Crash of the Titans

Współpraca Cortexa i Crasha nie trwała długo. Neo, chcąc pokonać swojego rywala, nasyła na niego zmutowane potwory. Postanawia porwać Aku Aku i Coco, tym samym sprawia głównemu bohaterowi kolejne zmartwienie. Musi on nie tylko walczyć o swoje życie, ale także ratować przyjaciół.

W tej części wprowadzono wiele nowości, jak chociażby standardowy i ikoniczny obrót głównego bohatera został zastąpiony zwykłymi ciosami! Poza tym całą grę można ukończyć w trybie kooperacji.

mind over mutant


Crash Mind Over Mutant

W tej części Cortex buduje maszynę, dzięki której może kontrolować umysły wszystkich istot. To kolejny niecny plan podboju świata, który zadziwił wszystkich! Tytuł jest kontynuacją Crash of the Titans z przeóżnymi nowościami, jak na przykład przechowywanie mutantów, jakby były pokemonami! Tym razem postawiono ponownie na pół-otwarty świat 3D, niczym w Twinsanity. Niestety z przeróżnych powodów, seria nigdy nie doczekała się trzeciej części, która miała być zwieńczeniem trylogii o tytanach.

gry playstation 4

Crash Bandicoot 4: It’s About Time

Crash Bandicoot 4 to kontynuacja oryginalnej trylogii. Szata graficzna wykonana została w kreskówkowej stylistyce. Zachowuje ona specyficzny klimat marki, jednak jest zupełnie inna niż w poprzednich częściach gry. Tutaj również nie brakuje nowości i zaskakujących umiejętności głównego bohatera. 

Crash nauczył się biegać po ścianach, zjeżdżać po poręczach czy bujać się na linach. W trakcie gry zbiera się kwantowe maski, dzięki którym możemy naginać rzeczywistość i igrać z czasem. Możemy wcielić się w rolę Crasha, Coco, Cortexa. Po raz pierwszy w historii serii można też zagrać Dingodile’em, który do tej pory odgrywał rolę bossa.

Crash Bandicoot 4: Najwyższy czas na PS4

Crash Bandicoot a spin-offy

Zainteresowanie trylogią Crash Bandicoot przerosło najśmielsze oczekiwania Naughty Dog i Sony. Po pewnym czasie niektóre części zostały uznane za najlepsze platformówki w historii. Choć początkowo gra miała składać się tylko z trzech części, sukces zmotywował twórców do stworzenia nowego produktu na bazie Crasha.

crash team racing

Crash Team Racing

Swego czasu popularnym gatunkiem gry były gokarty, co zainspirowało Naughty Dog do przygotowania nowego produktu. I tak powstał Crash Team Racing. Najlepszy rajdowiec wszechświata – Nitrus Oxida – wzywa do pojedynku mieszkańców Ziemi. 

Zasada jest prosta: jeśli przegrają, staną się niewolnikami, a ich planeta zostanie przerobiona w wysypisko. Do wyścigu stają najbardziej znane postacie serii. Dzięki ciekawym trasom, pułapkom i bonusom dającym przewagę nad resztą, gra jest świetną odskocznią.

crash bash

Crash Bash

Uka Uka zakłada się z Aku Aku, że jego drużyna będzie najlepsza i zwycięży w kilkunastu różnych konkurencjach. Do rywalizacji staje drużyna dobrych w składzie: Crash, Coco, Dingodile, Tiny oraz drużyna złych: Cortex, Rio, Rill Roo i Koala King. Crash Bash składa się z kilkunastu mini gier, w których rywalizujemy z maksymalnie trzema przeciwnikami. Musimy np. wysadzić ich w powietrze czy zrzucić z tafli lodu.  

crash nitor kart

Crash Nitro Kart

Nasz bohater i jego paczka znajomych zostają porwani przez kosmitę imieniem Velo na nieznaną planetę. Tam zostają zorganizowane wyścigi gokartów. Uczestników przydzielono do trzech drużyn. Ta, która przegra… przyniesie zniszczenie swojej planecie! Ten spin-off, choć podobny do poprzedniego, który polegał na wyścigach gokartami, różni się od niego pod kilkoma względami, co daje pewność, że się nie zanudzicie.

crash tag team racing

Crash Tag Team Racing

Von Clutch’s MotorWorld, największy na świecie park wyścigów, został okradziony z drogocennych kamieni. To one utrzymywały przy życiu organizatora. Tylko wygrana w wyścigu pomoże je odzyskać! Ten spin-off jest połączeniem platformówki z wyścigówką. Aby udoskonalić swój pojazd i być jak najlepszym podczas wyścigów, należy zbierać z planszy różne przedmioty. Gra potrafi wciągnąć, zwłaszcza gdy jedna osoba kieruje, a druga… strzela.

Jamraj w kieszeni, czyli Crash Bandicoot na urządzenia przenośne

Spin-offy cieszyły się dużą popularnością. Dla twórców wniosek był prosty: najwyższy czas, by Crash Bandicoot był z nami wszędzie!

crash the huge adventure

Crash Bandicoot: The Huge Adventure

Dr Neo Cortex nie odpuszcza! Ku zdziwieniu wszystkich stworzył specjalną broń, która sprawiła, że Ziemia w mgnieniu oka się skurczyła. Tylko Coco może wszystko naprawić! By tak się stało, niezbędne są jej fioletowe kryształy, które czym prędzej spieszy zdobyć jej brat. Choć gra była dwuwymiarowa, niekiedy przynosiła więcej frajdy niż Crash na PS4. Może dlatego, że umilała czas zawsze i wszędzie?

gry gameboy

Crash Bandicoot 2: N-Tranced

W Crash Bandicoot 2: N-Tranced za nikczemne plany nie jest odpowiedzialny Cortex, a jeden z jego sojuszników — Nefarious Trophy. Zahipnotyzował on mieszkańców Ziemi i zmusił do ciężkiej pracy, a Crash spieszy z pomocą. Główny bohater pędzi przed siebie, walcząc z przeciwnikami i pokonując liczne trudności. Niekiedy, by dotrzeć do celu, musi wykorzystać latający dywan czy helikopter.

Spyro the dragon

Crash Bandicoot Purple: Ripto’s Rampage

Cortex podejmuje współpracę z Ripto. Razem stawiają sobie za cel zniszczenie głównego bohatera i niebieskiego smoka. Ripto’s Rampage łączy ze sobą dwa uniwersa, dzięki czemu gra jest jeszcze ciekawsza i bardziej wciągająca. Szczególnie dla fanów obu serii, którzy czekali na takie połączenie również w grach na konsoli.

Nowa jakość Crash Bandicoot — wielki powrót serii

Od 2008 roku o serii Crash Bandicoot było cicho. Choć pozostała w sercach wielu osób, dla części z nich pozostała jedynie miłym wspomnieniem. Aż do roku 2018, kiedy japońska firma zapowiedziała wielki powrót!

Nsane trilogy

Crash Bandicoot N-Sane Trilogy

Crash Bandicoot N-Sane Trilogy miało swój debiut w czerwcu 2017 roku. To połączenie kultowej trylogii w jednym wydaniu. Pozycja przypadła do gustu nie tylko wielkim fanom pierwszych trzech serii, ale również młodym graczom, którzy przez brak odpowiedniego sprzętu nie mogli poznać gry sprzed dwudziestu lat. Od tej pory gra dostępna jest na komputerach, Sony PlayStation 4, Xbox one czy Nintendo Switch.

crash team racing nitro fueled

Zobacz też: Top 10 gier na PS2 – najlepsze gry na PlayStation 2

Crash Team Racing: Nitro-Fueled

Kultowy Crash Team Racing również doczekał się nowej odsłony. Jego premiera odbyła się w czerwcu 2019 roku, pod nazwą Crash Team Racing Nitro-Fueled. Podobnie jak N-Sane Trilogy podbiła serca wszystkich, którzy zagrali w nią chociaż raz. Niestety nie ukazała się na PC, ale zagramy w nią na Xbox One, Sony PlayStation 4 czy Nintendo Switch.

Gdy tylko ogłoszono datę nowego wydania najlepszych części Crash Bandicoot, miliony osób czekały z niecierpliwością na całą trylogię! A według Was, która seria kultowej gry jest najlepsza i dlaczego? Dajcie nam znać w komentarzach!

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.