gry fabularne

Rozrywka

22.08.2023 13:23

Gry fabularne – poznaj najlepsze tytuły z absorbującą fabułą

Gry
8
0
0
1 rok temu
Gry fabularne – poznaj najlepsze tytuły z absorbującą fabułą
8
0
0
8
0

Gry fabularne mają swoich oddanych fanów. Doskonała grafika i odpowiednio zaprojektowane mechaniki to jedno – wciąż dla wielu liczy się fabuła. Ten tekst przybliży Ci najlepsze tytuły gier, w których opowiadana historia wciąga niczym dobra książka.

Gry urzekają nas na wiele sposobów – jednym z nich jest z pewnością opowiadana fabuła. Przygotowaliśmy dla Was tekst z najlepszymi propozycjami gier fabularnych, które warto poznać. Znajdziecie tu zarówno RPG-i, horrory, symulatory, jak i klasyczne TPS-y. Nie przedłużając już, poznajmy najlepsze gry fabularne na konsole oraz PC-ty. 

Najlepsze gry fabularne w historii gamingu – znasz je?

Poniżej przygotowaliśmy 20 gier, które zaskakują opowiadaną historią. Począwszy od klasyków gatunku, po hity ostatnich lat – każdy fan opowiadanej historii znajdzie tu coś dla siebie.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Sprawdź też: Gry AAA – co to jest? Wyjaśnienie i przykłady gier AAA

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Tak, można wypomnieć to, że Dziki Gon to stały bywalec rankingów gier fabularnych. Również to, że jego obecność tu można przewidzieć bez czytania artykułu. Niemniej jednak Wiedźmin 3: Dziki Gon jest przykładem fantastycznej gry pod wieloma względami. Również (a może wypada stwierdzić, że: przede wszystkim) za sprawą opowiadanej w grze fabuły.

Dziki Gon to bez wątpienia jeden z najlepszych fabularnych RPG-ów ostatnich lat. Wpływ na to w ogromnym stopniu ma poprowadzona fabuła. W przeciwieństwie do typowej gry fabularnej, wybory nie zawsze są tu oczywiste. Nie mamy do czynienia z wyborami „dobro-zło”. Świat Wiedźmina, wykreowany przez Sapkowskiego, udało się fantastycznie przenieść do gry – nieoczywiste wybory i decyzje, które wywołują nieprzewidziane konsekwencje to główna siła fabuły. Fabuły, która zaskakuje i wywołuje wiele emocji, również w 2023 roku.

  • Twórcy: CD Projekt Red
  • Data premiery: 2015
  • Platforma: PlayStation 5, PlayStation 4, Nintendo Switch, Xbox One, Xbox Series X/S, Microsoft Windows
  • Ocena Metacritic: 93
gry fabularne - Dziki Gon
Dziki Gon to jedna z najlepszych gier, jakie powstały w Polsce

Red Dead Redemption 2

Rockstar od zawsze znał się na opowiadaniu historii. Choć nie można tego powiedzieć o każdej odsłonie serii GTA (Tak GTA V, patrzę na ciebie), to już oba tytuły z historią ulokowana na Dzikim Zachodzie to w zasadzie wzorce gry z fenomenalną historią. Choć zarówno RDR, jak i druga część w zupełności można polecić pod tym względem, dwójka naszym zdaniem wyróżnia się tu w szczególności.

Przygoda Arthura Morgana, którym kierujemy w grze, prowadzi do wydarzeń znanych z jedynki. Myliłby się jednak ten, kto określi Red Dead Redemption 2 jako „tylko” prequel. To głęboka historia o desperacji i ludziach, którzy zostali uformowani przez nią. W grze lądujemy w czasach nieuchronnego postępu cywilizacyjnego, który wiąże się ze schyłkiem wolności prawdziwego Dzikiego Zachodu. Poprowadzona fabuła sprawia, że czujemy się niczym prawdziwy członek gangu Van Der Lindego w jego ostatnich chwilach. Dla wielu graczy RDR 2 i fabuła tego tytułu są nie tyle grą komputerową, ile rozbudowanym doznaniem – praktycznie pod każdym względem. 

  • Twórcy: Rockstar Games
  • Data premiery: 2018
  • Platforma: PlayStation 4, Xbox One, Google Stadia, Microsoft Windows
  • Ocena Metacritic: 97
RDR2
RDR 2 urzeka jako całość – nie tylko fenomenalną fabułą, ale również wszystkim pozostałym

Portal 2

Kontynuacja udanej gry z 2007 roku stworzonej przez Valve przeszła wszelkie oczekiwania. W zasadzie koncept zabawy fizyką dla wielu twórców mógł być wystarczającym magnesem na graczy do stworzenia pustej kontynuacji. Valve nie skorzystało jednak z taryfy ulgowej, tworząc grę, która wyszła poza sprawdzone i docenione już wcześniej mechanizmy.

Portal 2 jest grą, która znacznie bardziej intryguje i wciąga pod względem fabularnym, niż robiła to jedynka. W grze udało się wykreować interesujący świat sci-fi, który potrafi zaabsorbować swoją opowieścią. Dodatkowo, mamy tu do czynienia z jednym z największych plot-twistów w historii gier. Z pewnością Wam go tu nie zaspoilerujemy, jeżeli jeszcze nie mieliście okazji zagrać w Portala 2.

  • Twórcy: Valve
  • Data premiery: 2011
  • Platforma: Nintendo Switch, PlayStation 3, macOS, Xbox 360, Microsoft Windows, Linux, System Software 5
  • Ocena Metacritic: 95
gry fabularne - Portal 2
Portal 2 to przykład gry, w której twórcy nie ograniczyli się jedynie do kopiowania ciepło przyjętej pierwszej części

BioShock

„Czy mógłbyś łaskawie…” (lub jak kto woli w oryginale „would you kindly…”) to legendarne słowa kojarzone z grą, która według samych twórców jest duchowym spadkobiercą serii System Shock. I choć obie gry Looking Glass Studios są fantastycznymi survival horrorami, to właśnie BioShock zasługuje na najwięcej uznania. W grze udało się wykreować spójny i ciekawy świat, który wciąga gracza na całego historią, jaką opowiada.

A sama historia jest z pewnością niebanalna. Gra porusza tak poważne tematy, jak próby stworzenia utopii. Przemierzając podwodne korytarze miasta Rapture, poznajemy jego mroczne tajemnice i to, co stało się z mieszkańcami. Co więcej, konfrontacja z głównym szwarccharakterem jest tutaj z pewnością nietuzinkowa. W mało której grze zwrot akcji związany z wpływem głównego złego na akcje gracza był tak zaskakujący i nieprzewidziany. Z pewnością fabułę tej gry warto poznać nawet dziś – 14 lat po jej premierze.

  • Twórcy: Irrational Games, 2K Marin
  • Data premiery: 2007
  • Platforma: Microsoft Windows, Xbox 360, PlayStation 3, Xbox One, PlayStation 4, macOS
  • Ocena Metacritic: 96
gry fabularne - BioShock
Choć sercem cenię sobie serię System Shock, BioShock to istny fenomen

Disco Elysium

W kwestii wyborów, które każe podejmować graczom Disco Elysium mamy tu wiele podobieństw do trzeciego Wiedźmina. Przede wszystkim nie mamy tu klasycznego starcia dobra ze złem. Gra wprowadza gracza do świata, w którym nic nie jest kolorowe, a podejmowane wybory zawsze wiążą się z długim zastanowieniem. Główny bohater to żaden rycerz w lśniącej zbroi – Harry jest detektywem w kryzysie wieku średniego, którego nie cechuje skłanianie się ku złu lub dobru. To dopiero wybory gracza kształtują go jako człowieka i określają wartości, jakimi kierował się w tej opowieści.

Świat wykreowany w grze cechuje przede wszystkim nieszablonowość i rozbudowanie. Miasto zdewastowane wojną jest ciekawym miejscem do prowadzenia sprawy morderstwa przez naszego bohatera. Motywacje, jakimi kierują się bohaterowie niezależni, są sensowne i niekiedy niełatwe do odgadnięcia. W grze napotkamy również przeciwników, ale zamiast ukazywać ich w charakterze maszkar, są tak doskonale napisani, że z wieloma można zacząć nawet sympatyzować. Disco Elysium to fantastyczna przygoda dla każdego, kto oczekuje od gier więcej pod względem fabularnym.

  • Twórcy: ZA/UM
  • Data premiery: 2019
  • Platforma: Microsoft Windows, macOS, PlayStation 4, PlayStation 5, Stadia, Nintendo Switch, Xbox One, Xbox Series X/S
  • Ocena Metacritic: 91
Disco Elysium
Disco Elysium – czyli bardziej doskonała książka, niż sama gra!

Firewatch

Firewatch to z pewnością gra, która nie przypadnie do gustu każdemu. Nie doświadczymy tu wartkiej akcji, długiej rozgrywki lub pompowania adrenaliny w żyły pod sam korek. Niechętni grze twierdzą nawet, że zaciekawi ona jedynie fanów symulatorów chodzenia. Pomijając jednak te zarzuty, Firewatch potrafi ująć specyficznym stylem graficznym, pięknymi widokami oraz bardzo interesującą fabułą.

W grze wcielamy się w rolę Henry’ego, który właśnie zaczął swoją pracę w Shoshone National Forest jako strażnik przeciwpożarowy. Jego jedynym kontaktem ze światem zewnętrznym są rozmowy przez walkie-talkie z Delilah, przełożoną Henry’ego. Konwersacje potrafią być interesujące, głównie za sprawą płynnych przejść z tematów humorystycznych do tych poważniejszych. Co więcej, podczas pierwszego dnia pracy w lesie zaczynają dziać się dziwne rzeczy… W Firewatch poznawanie fabuły nie różni się niczym do lektury dobrej książki – czy może być lepsza rekomendacja dla gry fabularnej?

  • Twórcy: Campo Santo
  • Data premiery: 2016
  • Platforma: Linux, OS X, PlayStation 4, Microsoft Windows, Xbox One, Nintendo Switch
  • Ocena Metacritic: 85
Firewatch
Firewatch udowadnia, że nawet prosty symulator chodzenia potrafi mieć interesującą fabułę

Silent Hill 2

Osoby niezaznajomione z serią Silent Hill mogą ze zdziwieniem przyjąć obecność dwójki na tej liście. Jeżeli do tej pory kojarzyliście gry spod szyldu Cichego Wzgórza jako survival horrory, dwójka będzie dla Was sporym zaskoczeniem. Gra zaczyna się jako tajemnicze love story – jako James Sunderland otrzymujemy list od żony, która od trzech lat powinna być martwa. W celu wyjaśnienia tej zagadki bohater udaje się do miasteczka Silent Hill. Fabuła z czasem rozwija się jednak w znacznie mroczniejszą i bardziej skomplikowaną niż mogliśmy to przypuszczać.

Silent Hill 2 jest często określany mianem melancholijnego horroru psychologicznego, w którym udało się wywrócić utarte schematy do góry nogami. Każdy napotkany wróg w grze jest swoistą manifestacją psychiki naszego bohatera, którą cechuje wiele odchyleń od normy. Jestem przekonany, że kończąc grę, nie będziecie mieć jednak żadnych złudzeń co do tego, kto jest prawdziwym potworem – zdecydowanie warto, gdy zależy Wam na nieszablonowym podejściu, jakie może oferować horror.

  • Twórcy: Team Silent
  • Data premiery: 2001
  • Platforma: Playstation 2, Xbox, Microsoft Windows
  • Ocena Metacritic: 89
gry fabularne - Silent Hill 2
Silent Hill 2 wyróżnia się na tle pozostałych gier z tej serii

Mass Effect 2

W ogólnych założeniach, drugi Mass Effect może się wydawać do bólu wręcz sztampowy. Mamy tu za zadanie zebrać drużynę wyrzutków i uratować galaktykę, co może się wydawać zadaniem niewykonalnym. Jak od kliszy, nieprawdaż? Mimo tego Mass Effect 2 jest grą, która fabularnie zainteresuje Cię do granic. W starciu z przeważającymi siłami będziemy musieli zawrzeć wiele sojuszy, których utrzymanie nie będzie łatwe. 

Każdy z bohaterów niezależnych został wykreowany tak, by być kimś więcej niż zwykłym „quest giverem”. Co ważniejsze, każdy z Twoich towarzyszy ma własne cele, oczekiwania względem Ciebie i swoją własną, głęboką historię. Chęć pomocy jednemu może rodzić antagonizmy z drugim członkiem naszej drużyny, a gdy jednego utracimy w trakcie misji, z pewnością poczujemy żal. To świetny wyznacznik tego, jak fantastycznie wykreowane zostały postacie w tej grze. Choć całą serię Mass Effect można uznać za arcyciekawe gry fabularne, dwójka zdecydowanie wyróżnia się na ich tle.

  • Twórcy: BioWare
  • Data premiery: 2010
  • Platforma: Microsoft Windows, Xbox 360, PlayStation 3
  • Ocena Metacritic: 94
Seria Mass Effect
Seria Mass Effect ma z pewnością specjalne miejsce w sercach wielu graczy

Planescape: Torment

Gra, która ma już 24 lata na liście najlepszych gier fabularnych? Czy taka skamielina ma tu rację bytu? Nie będzie przesadą stwierdzić, że lista ta nie mogłaby być kompletną bez obecności tego klasyka. Zagłębiając się w dzieło Black Isle Studios poznamy przede wszystkim odpowiedź na pytanie: co może zmienić naturę człowieka. Scenariusz tej gry składa się z niemal 800 tysięcy słów – nie mamy tu do czynienia jednak z nudną opowieścią, która będzie się nam dłużyć.

Poznając losy głównego bohatera, Bezimiennego, staramy się uzyskać odpowiedzi na wiele pytań. Choć początek gry jest klasyczny (amnezja bohatera), to jest on dobrym wstępem do zarysowania świata, w którym liczba pytań przewyższa odpowiedzi. Kim jest Bezimienny? Czy jego towarzysze są godni zaufania? Wreszcie, czy samemu Bezimiennemu można zaufać? Ta gra to istne doświadczenie, które po jej ukończeniu pozostanie w Was na zawsze. Klasyk przez ogromne K.

  • Twórcy: Black Isle Studios
  • Data premiery: 1999
  • Platforma: Microsoft Windows, Android, iOS, Linux, macOS, Nintendo Switch, PlayStation 4, Xbox One
  • Ocena Metacritic: 91
gry fabularne - P:T
Planescape: Torment to jedna z pierwszych gier, która oferowała tak rozbudowaną i głęboką fabułę

Death Stranding

Mówi się, że japońskie gry, a w szczególności te od Hideo Kojimy nie są dla każdego. Twórcy z Kraju Kwitnącej Wiśni nie można jednak odmówić doskonałego stylu, który wielu graczy pokochało między innymi w serii Metal Gear Solid. Grając w grę reprezentującą MGS, wiecie z pewnością, że nie brakowało tam wielu zaskakujących zwrotów fabularnych. W przypadku Death Stranding, nowej marki Kojimy, jest również bardzo podobnie.

W grze wcielamy się w Sama Bridgesa, którego zadaniem jest dostarczanie ważnych przesyłek między poszczególnymi lokacjami w zdewastowanej Ameryce. I choć sama gra mocno kojarzy się z symulatorem chodzenia, to wcale nie musi być to czymś złym. Przemierzymy tu piękne lokacje, poznamy wielu ciekawych bohaterów i doświadczymy historii, która w wielu momentach z pewnością zaskoczy. Nietypowych zabiegów, czyli znaku rozpoznawczego Hideo Kojimy, jest tu pod dostatkiem.

  • Twórcy: Kojima Productions
  • Data premiery: 2019
  • Platforma: Microsoft Windows, Playstation 4, Playstation 5, macOS
  • Ocena Metacritic: 82
Death Stranding
Death Stranding to z pewnością bardzo nietypowy tytuł

Cyberpunk 2077

Techniczne piekło, w jakim Cyberpunk 2077 spędził wiele czasu po swojej premierze, było z pewnością złym doświadczeniem dla graczy. Pomijając jednak aspekty optymalizacji tego tytułu, należy oddać CDPR fakt, że są unikatowi na skale światowo, gdy idzie o opowiadanie historii w swojej grze. Trzy Wiedźminy są tego doskonałym przykładem, wraz z perłą w koronie w formie trójki. Cyberpunk 2077 nie jest tu wyjątkiem. Ponownie CDPR stworzyło grę na fundamentach znanej marki, jednak wykreowało w niej świat, który w indywidualny sposób zaciekawia odbiorcę.

Świat Night City, które przyjdzie nam zwiedzić jako V potrafi zaciekawić. CD Projekt Red jest studiem, które zna się na kreowaniu głębokich światów gry, oferujących znacznie więcej poza głównym wątkiem fabularnym. Najnowsza gra AAA CDPR stoi interesującymi zadaniami pobocznymi. Z pewnością nie mamy tu do czynienia z klasycznym: przynieś paczkę z punktu A do B. Zabieg ten z pewnością dodaje więcej głębi do naszych poczynań w mieście. Cyberpunk 2077 to z pewnością jeden z najbardziej udanych RPG-ów ostatnich lat, który w obecnej formie jest diabolo grywalny.

  • Twórcy: CD Projekt Red
  • Data premiery: 2020
  • Platforma: Microsoft Windows, Playstation 4, Playstation 5, Stadia, Xbox One, Xbox Series X/S
  • Ocena Metacritic: 86
gry fabularne - Cyberpunk 2077
Trudne początki to już przeszłość – Cyberpunk 2077 nareszcie jest grą, którą można polecić w zupełności

Yakuza 0

Szósta odsłona serii, która debiutowała w 2005 roku, jest prequelem pierwszej części. Zabieg ten sprawił, że pozwoliło to odpowiedzieć na wiele pytań związanych głównymi bohaterami. Mowa tu rzecz jasna o Kazuma Kiryu i Goro Majima. Fabularnie produkcja skupia się na ukazaniu ich początków podczas wspinania się w hierarchii yakuzy. Może brzmi to klasycznie, ale sposób, w jaki robi to gra można porównać do największych klasyków kina gangsterskiego.

I nie ma w tym przesady, ponieważ duch Ojca chrzestnego jest tu bardziej niż wyczuwalny. Nie brakuje tu prawdziwych gangsterskich dramatów, wbijania noży w plecy, postępowania według kodeksu honorowego japońskich przestępców. No i akcja, której nie brakuje w tej odsłonie, co skutecznie podnosi intensywność rozgrywki.

  • Twórcy: Ryu Ga Gotoku Studio
  • Data premiery: 2015
  • Platforma: Playstation 3, Playstation 4, Microsoft Windows, Xbox One
  • Ocena Metacritic: 85
Yakuza 0
Yakuza 0 często jest porównywana do gier z serii GTA

Spec Ops: The Line

Bezsprzecznie jedna z najlepszych wojennych opowieści wśród gier wideo. Jeżeli spodziewałeś się po niej klasycznego patosu, walki „z tymi złymi” w celu uratowania „tych dobrych” to gra niemieckiego studia Yager zaskoczy Cię – i to niezwykle. W grze wcielamy się w rolę kapitana Martina Walkera, który wraz ze swoim małym oddziałem ma za zadanie przeprowadzenia misji zwiadowczej.

To, co początkowo wydaje się rutynowym wypadem, szybko przemienia się w prawdziwy horror wojny. Produkcja ta jest silnie inspirowana takimi klasykami literatury, jak Jądro ciemności oraz filmem Czas apokalipsy. W zasadzie jest to jedna z niewielu gier, które tak dobitnie pokazują okropieństwa wojny i jej wpływu na psychikę nawet najtwardszych żołnierzy. Z wielkim żalem przyznajemy, że Spec Ops: The Line jest dziś tytułem nieco zapomnianym. Stworzenie tej gry z pewnością było ogromny ryzykiem (gra została oficjalnie usunięta ze sprzedaży np. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich), ale z pewnością nie jest to typowy shooter.

  • Twórcy: Yager
  • Data premiery: 2015
  • Platforma: Microsoft Windows, Linux, Playstation 3, Xbox 360, macOS
  • Ocena Metacritic: 76
gry fabularne - Spec Ops: The Line
Spec Ops: The Line poszedł pod prąd w stosunku do typowych shooterów wojennych

Ghost of Tsushima

Duch Akiry Kurosawy z pewnością unosi się i spogląda łaskawym okiem na tę grę, która jest swoistym hołdem dla tego reżysera. Opowieść o samurajach i ninja jest epicką przygodą, która wymieniana jest wśród najlepszych gier debiutujących na PS4. To jedna z tych gier, które oprócz doskonałej fabuły łączą w sobie fenomenalną walkę, głęboko zarysowane postacie, nastrojową muzykę i ciekawy świat, który wręcz chce się poznawać.

Wcielamy się w niej w samuraja o imieniu Jin Sakai, który podnosi swój oręż w celu wyparcia inwazji Mongołów z Cuszimy, swojej ojczystej wyspy. Wiąże się to z wieloma rozterkami, ponieważ przyjdzie mu przy tym porzucić kodeks wojownika w celu ukarania swoich wrogów. Wybór między praktycznymi metodami, które pozbawione są honoru, będzie tu nader częsty, co ostatecznie będzie mieć wpływ na główny cel bohatera – uzyskanie tytułu Ducha, legendarnego wojownika. Rozmach tej gry jest ogromny – to jedna z najciekawszych tego rodzaju opowieści na rynku, o ile nie najlepsza.

  • Twórcy: Sucker Punch Productions
  • Data premiery: 2020
  • Platforma: Playstation 5, Playstation 4
  • Ocena Metacritic: 83
Ghosts of Tsushima
Ghost of Tsushima – exclusive z Playstation, którego mogą zazdrościć posiadacze konsol Microsoftu i PC

Uncharted 4: A Thief’s End

Naughty Dog z pewnością nie można odmówić tego, że serią o przygodach Nathana Drake’a przyczynili się do popularności gier opartych na narracji. Zwieńczenie przygód Drake’a to nie tylko cyfrowe arcydzieło gamingowe, ale również ostateczne zakończenie przygód jednego z najbardziej interesujących bohaterów gier. I samo to sprawia, że A Thief’s End powinien znaleźć się na liście najlepszych gier fabularnych.

Każda z czterech gier z serii Uncharted to interesujące doświadczenie fabularne, ale czwórka zdecydowanie wybija się na ich tle. To właśnie w tej grze udało się idealnie oddać to, jak Drake rozwinął się względem poprzednich część. Co więcej, tytuł ten przedstawia wiele informacji na temat jego przeszłości i relacji z bliskimi osobami. To opowieść o człowieku, który musi zmierzyć się ze swoją burzliwą przeszłością i zrobić wszystko by móc wybaczyć samemu sobie. Zdecydowanie najlepsza odsłona z serii Uncharted.

  • Twórcy: Naughty Dog
  • Data premiery: 2016
  • Platforma: Playstation 5, Playstation 4, Microsoft Windows
  • Ocena Metacritic: 93
Uncharted 4: A Thief's End
Uncharted 4: A Thief’s End to godne zwieńczenie przygód Nathana Drake’a

Star Wars: Knights Of The Old Republic

KOTOR przez wielu fanów Gwiezdnych Wojen jest uważany za jedną z najlepszych gier, jakie reprezentują to uniwersum. To nie bierze się z niczego, ponieważ pierwszy KOTOR to fantastyczna przygoda fabularna, jaką możemy doświadczyć, będąc fanami Star Wars. Co więcej, jeden z głównych zwrotów akcji w grze został przez wiele fachowych pism, uznany za najlepszy i najmniej spodziewany wśród gier wideo.

W Star Wars: Knights Of The Old Republic znalazły się wszystkie elementy, które pozwoliły na stworzenie pełnej immersji Gwiezdnych Wojen. Na wiele lat, zanim Disneyowi udało się wzbudzić zainteresowanie marką za pomocą The Mandalorian, BioWare stworzył w zasadzie najlepszą gamingową opowieść skupiającą się na Mocy. Oprócz interesującej historii nie zabrakło tu również bohaterów, którzy potrafią nas zaciekawić – dwa główne znaki rozpoznawcze gier BioWare są tu więc zdecydowanie obecne,

  • Twórcy: BioWare
  • Data premiery: 2003
  • Platforma: Xbox, Microsoft Windows, Mac OS X, iOS, Android, Nintendo Switch
  • Ocena Metacritic: 93
Gry fabularne - KOTOR
KOTOR mimo wielu lat na karku nadal pozostaje jedną z najlepszych gier z uniwersum SW

Batman: Arkham Knight

Wydajny w 2009 roku Batman: Arkham Asylum był grą, która zaskoczyła wielu swoim kunsztownym wykonaniem. Apogeum swoich umiejętności tworzenia scenariusza, twórcy z Rocksteady osiągnęli jednak w trzeciej części, czyli Arkham Knight. Choć tytuł ten był torpedowany za zbyt nadmierne skupienie się na Batmobilu (mocno podzieliło to społeczność serii), jest to jedna z najlepszych opowieści o Mrocznym Rycerzu wśród gier.

Gra rozebrała na czynniki pierwsze relacje na linii Wayne-Joker, co pozwoliło pokazać ich rywalizacje z innej strony. Scenarzystom udało się poprowadzić wątek fabularny w tak interesujący sposób, że gracze doświadczą tu zaskakujących momentów. Nie tylko podamy w wątpliwość własny zdrowy rozsądek, ale również poważnie zaczniemy się zastanawiać czy przypadkiem rola dobry i zły nie jest przez nas błędnie przypisywana. Twórcom udało się tu wycisnąć wiele świeżości z jednej z najbardziej znanych rywalizacji ze świata kultury masowej. 

  • Twórcy: Rocksteady Studios
  • Data premiery: 2015
  • Platforma: PlayStation 4, Microsoft Windows, Xbox One, Nintendo Switch
  • Ocena Metacritic: 87
Arkham Knight
Rocksteady udało się dokonać niemożliwego – Batman: Arkham Knight to przykład fenomenalnie rozrysowanego konfliktu Batmana i Jokera, który nie sprowadza się jedynie do wzajemnego wymieniania ciosów

Brothers: A Tale Of Two Sons

Wzruszająca opowieść o dwójce braci, którzy udają się w niebezpieczną wyprawę w celu zdobycia leku dla chorującego ojca. Produkcja stworzona przez Starbreeze Studios (twórcy między innymi serii Payday) klasyfikowana jest jako przykład artyzmu wykorzystanego w grach komputerowych. Dla wielu graczy opowieść o dwóch braciach i ich niebezpiecznym zadaniu jest dowodem na to, że gry komputerowe potrafią chwytać za serce. Produkcja jest chwalona za wykreowanie ciekawych bohaterów, wątki kooperacyjne oraz zbudowanie swoistej więzi, jaką gracze z łatwością nawiązują z postaciami w grze.

  • Twórcy: Starbreeze Studios
  • Data premiery: 2013
  • Platforma: Android, iOS, Microsoft Windows, Playstation 3, Playstation 4, Windows Phone, Xbox 360, Xbox One, Nintendo Switch
  • Ocena Metacritic: 90
Brothers: A Tale Of Two Sons
Brothers: A Tale Of Two Sons i seria Payday – dwie świetne gry od tych samych twórców. Jak bardzo różnią się od siebie!

Hades

Gra z gatunku roguelike, która oferuje interesujące podejście do kwestii walki oraz ogromny arsenał mocy na użytek głównego bohatera. To, co jednak błyszczy najbardziej w koronie Hadesu, to opowiadana historia oraz arcyciekawe wykreowani bohaterowie poboczni. Poznamy tu w zasadzie cały panteon greckich bóstw z mitów. W grze wcielamy się w Zagreusa, syna Hadesa, który stara się uciec z podziemnego świata umarłych.

Jego wyprawa najeżona jest licznymi niebezpieczeństwa, co czyni z gry niezwykle trudne doświadczenie. Opowiadana historia jest jednak warta poświęceń, ponieważ poznamy tu multum interesujących opowieści. Zgłębimy losy nieszczęśliwie zakochanych, doświadczymy cichej złości milczącego człowieka i zakochamy się w personifikacji samej śmierci. Fabuła gry Hades to fantastyczne doświadczenie, którego warto jest spróbować.

  • Twórcy: Supergiant Games
  • Data premiery: 2020
  • Platforma: macOS, Nintendo Switch, Microsoft Windows, Playstation 4, Playstation 5, Xbox One, Xbox Series X/S
  • Ocena Metacritic: 93
gry fabularne - Hades
Hades to przykład gry indie ze świetną fabułą

Soma

Soma jest rzadkim dowodem na to, że ciekawa narracja może iść w parze z klasycznymi chwytami znanymi z horrorów. Dzieło twórców gry Amnesia: The Dark Descent to jeden z najlepszych horrorów ostatnich lat, nie tylko pod względem zastosowanych mechanik. Przede wszystkim, o jej fenomenie stanowi to, jakie pytania zadaje graczowi – a te w zupełności orbitują w sferze tych filozoficznych. Wszystko to czyni z tej gry doświadczenie, które wykracza poza utarte schematy.

Eksploracja podwodnych korytarzy obiektu PATHOS-II sprawi, że z pewnością zaczniesz zastanawiać się nad tym, co czyni człowieka człowiekiem. Gra zadaje liczne pytania dotyczące wartości, jakie powinny cechować człowieka oraz wielu innych dotyczących życia samego w sobie. Są one na tyle głębokie i pochłaniające, że z łatwością można zapomnieć o czyhającym w ciemności niebezpieczeństwie. Mocna rekomendacja dla każdego, kto oczekuje od horroru nieco więcej niż klasycznego straszenia.

  • Twórcy: Frictional Games
  • Data premiery: 2015
  • Platforma: Microsoft Windows, OS X, Linux, Playstation 4, Xbox One
  • Ocena Metacritic: 84
gry fabularne - Soma
Soma stawia wiele poważnych pytań dotyczących sensu człowieczeństwa – to nie jest kolejny powtarzalny horror, który straszy tanimi chwytami

Gry fabularne wciąż mają rzesze fanów – jeżeli jesteś jednym z nich, mamy nadzieję, że nasza lista podpowiedziała Ci nowe tytuły, które warto jest sprawdzić. Natomiast jeżeli do tej pory omijałeś gry fabularne, polecamy zapoznanie się z wybranym tytułem z naszej listy. Każda propozycja z niej to mocna rekomendacja dla każdego, komu zależy na opowiadanej historii. Podzielcie się z nami w komentarzach swoimi ulubionymi grami fabularnymi!

Sprawdź też: W jakie gry można grać na zintegrowanej karcie graficznej?

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *