Rozrywka

20.09.2022 09:56

God of War: Ragnarök — kiedy premiera? Zwiastun, rozgrywka

Gry Konsole
11
1
0
11
1

God of War Ragnarök, czyli dziewiąta odsłona znanej serii God of War, zmierza na konsole Sony. Co wiemy o kolejnych przygodach Kratosa, siejącego razem ze swoim synem zniszczenie wśród nordyckich bóstw?

Ragnarök stanowić będzie kontynuację God of War z 2018 roku – gry bardzo ciepło przyjętej, głównie ze względu na powiew świeżej bryzy do tego odrobinę skostniałego uniwersum. Chodzi o sam setting, gdyż Kratos przeniósł się w niej w odrobinę mroźniejsze klimaty – jej akcja rozgrywa się w Skandynawii, natomiast sam panteon bogów jest nordycki.

Nadchodząca kontynuacja podąży tą samą ścieżką i jak wskazuje sama nazwa, wydarzenia, które zostaną opowiedziane w grze, z pewnością będą przedstawione z wielkim rozmachem. Wszak Ragnarök będzie dotyczył końca świata! Co wiemy o tym tytule?

God of War Ragnarök – premiera

Omawiana gra zadebiutuje 9 listopada 2022 roku na konsolach PS4 i PS5. Oznacza to, że do momentu, gdy trafi ona w ręce graczy, nie pozostało wiele czasu. Prawdą jest, że początkowo nowy tytuł od Santa Monica Studio miał pojawić się w 2021 roku, jednak w połowie roku zdecydowano, że premiera zostanie przeniesione na 2022 rok – dlaczego?

Jak pewnie się domyślacie, wpływ na to miała pandemia, aczkolwiek nie była ona jedynym powodem zmiany terminu premiery. O samym przesunięciu poinformował również Christopher Judge (aktor, który użyczył głosu Kratosowi w grze z 2018 roku) za pośrednictwem postu na Twitterze. Przekazał w nim, że to on był powodem przesunięcia debiutu gry – miało to związek z problemami zdrowotnymi aktora.

Fenrir
Fenrir, ogromny wilk z pewnością pojawi się w grze – jest jednym z ważnych elementów Ragnaröku

Chodzi o dolegliwości związane z kręgosłupem – sam aktor dodał, że w sierpniu 2019 roku z tego powodu nie mógł nawet chodzić. W związku z tym Judge musiał poddać się operacji pleców, kolana oraz wymiany obu bioder. Tak poważne zabiegi sprawiły, że Judge długo dochodził do siebie, a sama rehabilitacja się przeciągała. Jak dodaje na końcu, wydawca i twórcy poczekali z grą specjalnie dla niego.

Zwiastun God of War Ragnarök

Po raz pierwszy o God of War Ragnarök usłyszeliśmy niemal równe 2 lata temu, we wrześniu 2020 roku. Pojawił się wtedy teaser produkcji, jednak jak to z teaserami bywa, nie dowiedzieliśmy się z niego praktycznie niczego. Poznaliśmy tytuł oraz przybliżoną datę premiery w postaci 2021 roku (jak wiadomo, uległa ona zmianie). Jak to zwykle bywa, fani musieli uzbroić się w cierpliwość.

Ta została zaspokojona podczas wydarzenia PlayStation Showcase 2021, gdzie pokazano ponad trzyminutowy zwiastun z rozgrywki z nadchodzącej gry. Możecie go obejrzeć poniżej.

Przed paroma dniami, na polskim kanale PlayStation na serwisie YouTube, pojawił się zwiastun fabularny produkcji. Prezentujemy go poniżej – daje on ogólny wgląd do historii, jaka opowiedziana zostanie w nowej grze od Santa Monica Studio.

Poniżej jeszcze jeden zwiastun produkcji, znany jako Ojciec i Syn.

Co wiemy o fabule nowej gry God of War?

God of War Ragnarök będzie sequelem God of War z 2018 roku i stanowić ma zwieńczenie opowieści o przygodach Kratosa i jego syna w starciu z nordyckimi bóstwami. Wydarzenia mają się rozgrywać parę lat po tych znanych z poprzedniej odsłony. Tutaj ostrzegamy przed spoilerami, gdyż poruszymy kilka wydarzeń, które rozegrały się w God of War.

Wszelkie znaki wskazują na to, że głównym antagonistą w tytule, który zwieńczy opowieść Kratosa i Atreusa w Skandynawii, będzie sam Thor. Bóg błyskawic ma ku temu doskonałe powody, aby chcieć się zemścić na Duchu Sparty i jego synu. W poprzedniej grze doprowadziliśmy do śmierci jego dwóch synów (Modiego i Magniego) oraz Baldura, który był jego bratem.

Kogo zobaczymy ponownie? Oprócz dwóch głównych bohaterów, czyli Kratosa i Atreusa, w grze powinni pojawić się Sindri, Freya, Mimir oraz Brok. Nie zabraknie również nowych twarzy w postaci wspomnianego boga grzmotów Thora, Tyra, Angrbody, a także samego Odyna, głównego boga z panteonu nordyckiego.

God of War: Ragnarök
Svartalfheim – królestwo krasnoludów. Ma w nim nie zabraknąć różnego rodzaju zagadek środowiskowych

Fani mitologii nordyckiej doskonale wiedzą, że Yggdrasil łączy w sobie dziewięć różnych światów. W Ragnaröku odwiedzimy je wszystkie! Choć mieliśmy okazję zrobić to w grze z 2018 roku, poza naszym zasięgiem był Vanaheim, Asgard oraz Svartalfheim. Nadchodząca gra ma je udostępnić, sprawiając, że cała dziewiątka stanie przed nami otworem.

Kratos i Atreus wyruszą na swoją nową przygodę już wkrótce – początek listopada pokaże nam, czy dwójce bohaterów uda się przeżyć Ragnarök, czyli zmierzch bogów i całego świata.

Platformy – czy doczekamy się God of War Ragnarök na PC?

Odpowiadając na pytanie zadane w tytule paragrafu, nie będzie przesadą stwierdzić, że są ku temu duże szanse. W obecnej formie gra pojawi się docelowo na PS4 oraz PS5, jednak patrząc na ostatnie poczynania firmy, obstawiam, że Ragnarökiem będą mogli się cieszyć również gracze PC, jednak najwcześniej w 2023 roku (przy dobrych wiatrach).

Przykładem jest tutaj choćby recenzowany przez nas Marvel’s Spider-Man Remastered w wersji na PC oraz wspomniany już God of War. Oba tytuły są niezwykle ważne dla Sony i jeszcze pewien czas temu nikt nie przypuszczał, że Japończycy zgodzą się na porty PC. Obecnie są jednak one faktem i gracze pecetowi mogą się cieszyć obiema grami. Przypuszczenia o pojawieniu się Ragnaröka na PC są zatem słuszne, choć obecnie nie mają żadnego oficjalnego potwierdzenia ze strony Sony.

God of War: Ragnarök - Thor
Głównym antagonistą nowej gry God of War ma być Thor

Warto wspomnieć, że w drugiej połowie 2021 roku Sony przejęło holenderskie studio Nixxes Software. Jest ono znane z portów na PC i odpowiada m.in. za wspomniany remaster Spider-Mana. Japończycy tym przejęciem celują w wyznaczony sobie cel: do 2025 roku chcą, aby połowa wydawanych co roku tytułów na konsole PlayStation pojawiała się także na PC.

Wspominaliśmy, że jeżeli God of War Ragnarök zmierza na PC, najwcześniej zrobi to w 2023 roku. To założenie jednak najbardziej optymistyczne, gdyż port God of War pojawił się ponad 3 lata po premierze gry, natomiast remaster przygód Człowieka-Pająka – niemal 4 lata! Przejęcie wspomnianego studia przez Sony powinno jednak przyspieszyć cały proces – jeżeli nowy God of War będzie zmierzał również na PC, powiadomimy Was o tym niezwłocznie.

Sprawdź też: God of War (PC, PS4)

Przedsprzedaż gry – co wiemy o cenach i edycjach?

Zamawianie preorderów jest możliwe już od pewnego czasu. Gracze mają do wyboru cztery różne edycje. Omówimy każdą z osobna wraz z tym, co oferuje, oraz przedstawimy jej cenę. Punktem wspólnym, który łączy każdą edycję, są bonusy. Niezależnie od tego, jaką edycję wybierzesz, zamawiając preorder, otrzymasz kod, który umożliwi odblokowanie unikatowego pancerza Kratosa oraz śnieżnej tuniki Atreusa.

Edycja Premierowa – dostępna w dwóch opcjach (dla PS4 lub PS5), które różnią się od siebie ceną (299 i 339 złotych), nie zawiera żadnych dodatków oprócz gry (poza dodatkami kosmetycznymi, o ile zamówimy preorder). Kupując wersję PS4, mamy możliwość przejścia do wersji PS5 za dodatkową opłatą (40 złotych).

Cyfrowa Edycja Deluxe – siła edycji tkwi w cyfrowych bonusach, gdyż oprócz gry otrzymujemy tu również masę dodatków. Wśród nich znajdziemy m.in. bonusy kosmetyczne dla bohaterów, nowe skórki broni, oficjalny soundtrack gry, cyfrowy artbook, skórkę w klimatach GoW na profil PS4 oraz zestaw awatarów. Edycja wyceniona została na kwotę 389 złotych.

Reklama

Edycja Kolekcjonerska – za 999 złotych otrzymujemy tu m.in. steelbook, dwie figurki Wanów (5 cm wysokości), zestaw krasnoludzkich kości do gry, replikę oręża Thora, czyli młota Mjölnira (40 cm) oraz Ołtarz Strażniczki Wiedzy (duże pudełko na zawartość). Do tego rzecz jasna zawartość cyfrowa taka sama jak w Cyfrowej Edycji Deluxe oraz sama gra w wersji na PS4 i PS5.

Sprawdź też: Historia serii gier God of War – najważniejsze informacje o brutalnej grze Santa Monica Studios

Edycja Jötuńska – najdroższa edycja, za którą przyjdzie nam zapłacić 1299 złotych. W jej wnętrzu znajdziemy wszystkie dodatki fizyczne z Edycji Kolekcjonerskiej. Oprócz nich znajdziemy jeszcze płytę winylową z muzyką Beara McCreary’ego, przypinki z sokołem, niedźwiedziem i wilkiem, pierścień Draupnir, kości do gry Broka oraz mapę drzewa życia wykonaną na płótnie. Reszta cyfrowych dodatków pozostaje taka sama, jak w przypadku Edycji Kolekcjonerskiej.

Poniżej możecie obejrzeć oficjalny unboxing Edycji Kolekcjonerskiej i Jötuńskiej przez aktora wcielającego się w rolę Thora i dyrektora artystycznego gry.

GoW doczeka się adaptacji w formie serialu?

Wraz z premierą Uncharted Sony udało się zekranizować swoją pierwszą, wielką produkcję. To pierwszy tytuł PlayStation Productions, jednak firma nie zamierza zwalniać tempa – jednym z kolejnych tytułów, który doczeka się ekranizacji, jest właśnie God of War! Choć oficjalna informacja nie została jeszcze ogłoszona, Sony potwierdziło takie plany podczas majowego (2022) spotkania z inwestorami. Serial docelowo ma się pojawić na platformie streamingowej Prime Video, która należy do Amazona.

Taka decyzja jest zaskakująca z uwagi na fakt, że w 2021 roku Sony twardo zakomunikowało, że przygody Kratosa nie zostaną przeniesione na szklany ekran. Jak widać, wiara w markę urosła i rada nadzorcza firmy postanowiła zmienić zdanie. Póki co nie posiadamy jednak żadnych informacji na temat tej produkcji – nie wiemy, czy serialowy Bóg Wojny będzie o przygodach Kratosa w Skandynawii czy w Grecji. W przypadku pojawienia się dodatkowych informacji na temat serialu God of War z pewnością Was o nich powiadomimy.

Reklama

Sprawdź też: God of War na PC – wymagania sprzętowe budzą respekt

God of War Ragnarök, czyli kontynuacja przygód Kratosa i Atreusa w Skandynawii, już wkrótce zawita na konsole PS4 i PS5. Czy macie duże oczekiwania względem tego tytułu? Szykuje się kolejny wielki tytuł w repertuarze Sony? Dajcie nam znać w komentarzach, co o nim sądzicie!

Źródło obrazów: mat. prasowe

11
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.