god of war ragnarok

Rozrywka

16.01.2023 13:41

God of War Ragnarök – premiera, platformy, fabuła

Gry Konsole
16
1
0
16
1

God of War Ragnarök, czyli najnowsza odsłona serii God of War, okazała się komercyjnym sukcesem. Poniżej znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje o drugiej wyprawie Kratosa i Atreusa do krain nordyckich.

Najnowsze dzieło Santa Monica Studio stanowi sequel ciepło przyjętej gry God of War z 2018 roku. Kontynuując wątek nordycki, Ragnarök ponownie przenosi nas w mroźne klimaty Skandynawii, gdzie przyjdzie nam zmierzyć się z panteonem bóstw nordyckich. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej przydatnych informacji na temat God of War Ragnarök, zapraszamy do lektury niniejszego tekstu.

Oprócz daty premiery, która miała już miejsce, dowiesz się więcej na temat tego, czy trzeba uprzednio ograć GoW z 2018, by móc cieszyć się Ragnarökiem, zastanowimy się, czy gra ukaże się również na PC, omówimy zawartość poszczególnych edycji i ich ceny oraz poruszymy kwestie serialu w uniwersum God of War.

God of War Ragnarök – premiera

Omawiana gra zadebiutowała 9 listopada 2022 roku na konsolach PS4 i PS5. Prawdą jest, że początkowo nowy tytuł od Santa Monica Studio miał pojawić się w 2021 roku, jednak w połowie roku zdecydowano, że premiera zostanie przeniesione na 2022 rok – dlaczego?

Jak pewnie się domyślacie, wpływ na to miała pandemia, aczkolwiek nie była ona jedynym powodem zmiany terminu premiery. O samym przesunięciu poinformował również Christopher Judge (aktor, który użyczył głosu Kratosowi w grze z 2018 roku) za pośrednictwem wpisu na Twitterze. Przekazał w nim, że powodem zmiany terminu premiery jest on sam – miało to związek z problemami zdrowotnymi aktora.

god of war ragnarok - Svartalfheim
Svartalfheim to nowa kraina do zwiedzania dostępna w grze

Chodzi o dolegliwości związane z kręgosłupem – sam aktor dodał, że w sierpniu 2019 roku z tego powodu nie był w stanie nawet chodzić o własnych siłach. W związku z tym Judge musiał poddać się operacji pleców, kolana oraz wymiany obu bioder. Tak poważne zabiegi sprawiły, że Judge długo dochodził do siebie, a sama rehabilitacja się przeciągała. Jak dodaje na końcu, wydawca i twórcy poczekali z grą specjalnie dla niego.

Czy mogę zagrać w God of War: Ragnarök, jeśli nie grałem w God of War z 2018 roku?

Rzecz jasna, nic nie stoi na przeszkodzie, by zagrać w najnowsze przygody Kratosa bez uprzedniego ogrania gry z 2018 roku. Jeżeli interesuje Cię jedynie mechanika, nowe widoki i rozkoszowanie się grą bez zwracania uwagi na fabułę, God of War Ragnarök stoi przed Tobą otworem.

Nie rekomendujemy takiego działania w przypadku, gdy fabuła odgrywa dla nas istotną rolę. Choć twórcy zaimplementowali w niej specjalny recap, który przed rozpoczęciem najnowszej przygody, streszcza graczowi wydarzenia z poprzedniej odsłony, to poznanie wydarzeń z wcześniejszego tytułu pomoże zwiększyć naszą wiedzę na temat najważniejszych wydarzeń. Głównie dlatego gdyż gra z 2018 roku, jest pierwszą, która skupia się na nowej mitologii – wcześniej Kratos eliminował zastępy Olimpu, czyli bogów greckich. Nowe ulokowanie fabuły to jednak zupełnie inni bohaterowie, bogowie do pokonania, nowi towarzysze do poznania… Naszym zdaniem, zapoznanie się z nową historią na własną rękę będzie lepszym rozwiązaniem.

Sprawdź też: Historia serii gier God of War – najważniejsze informacje o brutalnej grze Santa Monica Studios

Jeżeli jednak palisz się do rozgrywki, chcąc poznać jedynie ogólny zarys wydarzeń, które miały miejsce w poprzedniej odsłonie, poniżej przygotowaliśmy krótki opis, który pomoże Ci poznać wydarzenia, jakie miały miejsce podczas pierwszej wizyty w Skandynawii. Rzecz jasna obligatoryjnie ostrzegamy przed spoilerami.

God of War w nowych „okolicznościach przyrody” to wciąż klasyczna gra-podróż. Po wydarzeniach z Grecji, gdzie Kratos zabija Zeusa, Duch Sparty może udać się na zasłużoną emeryturę. Opuszczając królestwo bogów, zamieszkuje wraz ze swoją żoną Faye w ustronnej dziczy. Po pewnym czasie Kratos i Faye zostają rodzicami – na świat przychodzi Atreus. Na pewnym etapie, Faye jednak umiera – Kratos decyduje się na wyprawę, w której chce osiągnąć najwyższy szczyt Ziemi, aby rozsypać z niego prochy ukochanej. Wyprawę, którą początkowo chce dokonać w pojedynkę.

Kratos nie wierzy w swojego syna, uważając, że jest zbyt słaby i niedoświadczony, by podołać trudom. Co więcej, Arteus choruje na tajemniczą chorobę, której źródłem jest postępowanie Kratosa – ukrywa on przed synem swoje boskie pochodzenie, chcąc go w ten sposób chronić. Kratos musi jednak zmienić swoje plany w momencie, gdy Baldur najeżdża ich odosobnione schronienie. Atak nordyckiego bóstwa na dotychczasowe miejsce zamieszkania obu bohaterów, wymusza na nim konieczność zabrania ze sobą Arteusa.

Rozpoczyna się wielka podróż na dach świata, w której bohaterowie poznają wielu reprezentantów nordyckiego panteonu i nie tylko. Wśród nich należy wymienić wiedźmę Frigg, mędrca Mimira, Freję, wspomnianego Baldura, Magniego i Modiego, synów Thora oraz wielu innych. W toku wydarzeń Kratos wraz z synem docierają do najwyższego szczytu na świecie, po czym wdowiec ze Sparty rozsypuje prochy swojej ukochanej żony. Wydarzenia te jednak doprowadzają do rozpoczęcia tytułowego Ragnaröku, czyli końca świata. Choć jednym z czynników rozpoczęcia tego wydarzenia było również zabicie Baldura przez Kratosa, bohaterowie muszą przygotować się na nieuniknione – God of War Ragnarök opowiada o ich losach podczas apokalipsy.

Sprawdź też: God of War (PC, PS4)

Platformy – czy doczekamy się God of War Ragnarök na PC?

Odpowiadając na pytanie zadane w tytule paragrafu, nie będzie przesadą stwierdzić, że są ku temu duże szanse. W obecnej formie gra pojawiła się na PS4 oraz PS5, jednak patrząc na ostatnie poczynania firmy, obstawiam, że Ragnarökiem będą mogli się cieszyć również gracze PC, jednak najwcześniej w 2023 roku (a to i tak, przy dobrych wiatrach).

Przykładem jest tutaj choćby recenzowany przez nas Marvel’s Spider-Man Remastered w wersji na PC oraz wspomniany już God of War. Oba tytuły są niezwykle ważne dla Sony i jeszcze pewien czas temu nikt nie przypuszczał, że Japończycy zgodzą się na porty PC. Obecnie są jednak one faktem i gracze pecetowi mogą się cieszyć obiema grami. Przypuszczenia o pojawieniu się Ragnaröka na PC są zatem słuszne, choć obecnie nie mają żadnego oficjalnego potwierdzenia ze strony Sony.

god of war ragnarok
W grze nie mogło zabraknąć Fenrira, który odgrywa ważną rolę w trakcie apokalipsy

Warto wspomnieć, że w drugiej połowie 2021 roku Sony przejęło holenderskie studio Nixxes Software. Jest ono znane z portów na PC i odpowiada m.in. za wspomniany remaster Spider-Mana. Japończycy tym przejęciem celują w wyznaczony sobie cel: do 2025 roku chcą, aby połowa wydawanych co roku tytułów na konsole PlayStation pojawiała się także na PC.

Wspominaliśmy, że jeżeli God of War Ragnarök zmierza na PC, najwcześniej zrobi to w 2023 roku. To założenie jednak najbardziej optymistyczne, gdyż port God of War pojawił się ponad 3 lata po premierze gry, natomiast remaster przygód Człowieka-Pająka – niemal 4 lata! Przejęcie wspomnianego studia przez Sony powinno jednak przyspieszyć cały proces – jeżeli nowy God of War będzie zmierzał również na PC, powiadomimy Was o tym niezwłocznie.

Sprawdź też: PS Plus – styczeń 2023. Darmowe gry w PlayStation Plus

Edycje God of War Ragnarök – ceny i zawartość

Jeżeli przymierzasz się do zakupu najnowszej gry Santa Monica Studio, z pewnością interesuje Cię aspekt cenowy oraz zawartościowy danej edycji. W ramach sprzedaży gry w Playstation Store jest ona dostępna w trzech wariantach. Poniżej opisujemy je wszystkie, łącznie z tym, ile kosztują oraz co oferują graczowi po zakupie.

  • Edycja Standardowa (PS4) – zawiera samą grę, pozbawioną wszelkich dodatków w formie cyfrowej i przeznaczona jest jedynie dla posiadaczy Playstation 4. Koszt edycji standardowej PS4 to 299 złotych.
  • Edycja standardowa (PS4, PS5) – podobnie jak edycja wyżej, otrzymujemy jedynie grę, jednak dostosowaną do możliwości PS4, jak i wersji odświeżonej dla najnowszych konsol Sony. Przyjdzie nam za nią zapłacić 339 złotych.
  • Cyfrowa Edycja Deluxe (PS4, PS5) – oprócz gry God of War Ragnarök dla konsol PS4 i PS5, Edycja Deluxe została wyposażona w szereg cyfrowych dodatków, które czynią ją atrakcyjniejszą dla każdego oddanego fana przygód Kratosa. Zawiera m.in. Pancerz Czarnej Doliny, Strój Czarnej Doliny (skin), rękojeść topora i ostrzy Czarnej Doliny, cyfrowy artbook od Dark Horse, oficjalny soundtrack i zestaw awatarów do użycia w PSN. Za to wszystko należy dokonać płatności w wysokości 389 złotych.
Thor
Thor to główny antagonista odsłony – napędzany zemstą, ze względu na wydarzenia, które miały miejsce w poprzedniej grze

GoW doczeka się adaptacji w formie serialu?

Wraz z premierą Uncharted, Sony udało się zekranizować swoją pierwszą, wielką produkcję. To pierwszy tytuł PlayStation Productions, jednak firma nie zamierza zwalniać tempa – jednym z kolejnych tytułów, który doczeka się ekranizacji, jest właśnie God of War! Choć oficjalna informacja nie została jeszcze ogłoszona, Sony potwierdziło takie plany podczas majowego (2022) spotkania z inwestorami. Serial docelowo ma się pojawić na platformie streamingowej Prime Video, która należy do Amazona.

Taka decyzja jest zaskakująca z uwagi na fakt, że w 2021 roku Sony twardo zakomunikowało, że przygody Kratosa nie zostaną przeniesione na szklany ekran. Jak widać, wiara w markę urosła i rada nadzorcza firmy postanowiła zmienić zdanie. Na razie nie posiadamy jednak żadnych informacji na temat tej produkcji – nie wiemy, czy serialowy Bóg Wojny będzie o przygodach Kratosa w Skandynawii, czy w Grecji. W przypadku pojawienia się dodatkowych informacji na temat serialu God of War z pewnością Was o nich powiadomimy.

God of War Ragnarök został doceniony nie tylko przez krytyków i recenzentów, ale przede wszystkim przez graczy. Już w pierwszym tygodniu od premiery na konsolach PS, gra rozeszła się w ponad 5 milionach egzemplarzy, co uczyniło z niej najszybciej rozchodzący się tytuł w historii japońskich konsol. Mamy nadzieję, że nasz tekst odpowiedział na wszystkie Twoje pytania, związane z tą produkcją.

Źródło obrazów: mat. prasowe

16
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *