Dustin Moskovitz

Rozrywka

12.04.2022 13:21

Dustin Moskovitz – od Facebooka do fundacji grantodawczej

Online
7
0
0
7
0

Dustin Moskovitz, czyli człowiek, który pomagał Zuckerbergowi stworzyć Facebooka od strony technicznej. Prześledzimy dziś jego losy, od wczesnych projektów po stworzenie programu Asana.

Dustin Moskovitz – życie prywatne i wykształcenie

Dustin Moskovitz urodził się w 1984 roku na Florydzie. Amerykański przedsiębiorca i programista ma żydowskie korzenie. Jego rodzina należała do inteligenckich kręgów. Ojciec zajmował się psychiatrią, a matka była nauczycielką oraz artystką. Dustin Moskovitz od najmłodszych lat interesował się natomiast branżą IT.

Będąc nastolatkiem Moskovitz skończył Vanguard High School. Wziął również udział w kursie edukacyjnym IB Diploma Program, który zapewnia kwalifikacje do podjęcia studiów wyższych na całym świecie. Jako młody chłopak zaczął również rozwijać swoje umiejętności programistyczne. Pierwsze pieniądze zarobił dzięki budowaniu stron internetowych i pomocy w obsłudze technicznej systemów informatycznych.

Kolejnym krokiem w edukacji Moskovitza była nauka na Harvardzie. Jako kierunek kształcenia wybrał ekonomię. Studiując na prestiżowym uniwersytecie, mieszkał w akademiku. To właśnie tam poznał Marka Zuckerberga, który był jego współlokatorem. Dustin i Mark szybko zostali przyjaciółmi.

Etap założenia Facebooka

W trakcie studiów Mark Zuckerberg wpadł na pomysł stworzenia sieci społecznościowej, która zrzeszałaby uczniów Harvardu. Dustin Moskovitz postanowił wesprzeć Zuckerberga w realizacji projektu. Nauczył się języka kodowego PHP, aby wraz z Markiem i dwoma innymi kolegami rozpocząć prace nad portalem. Z tym wydarzeniem związana jest pewna historia – otóż Moskovitz początkowo nauczył się języka Perl. Zuckerberg powiedział mu dopiero po fakcie, że strona napisana jest w PHP. Jego kolega jednak się nie zniechęcił i jak wspomina szef Meta Platforms, nauczył się PHP w zaledwie „kilka dni” (Moskovitz znał język C, stąd miał ułatwione zadanie, choć to wciąż wyczyn).

Dustin Moskovitz i Mark Zuckerberg
Moskovitz i Zuckerberg w 2005 roku, w trakcie studiowania na Harvardzie | Źródło: arkansasonline.com

Niedługo po założeniu serwisu o nazwie Facebook na stronie zarejestrowało się kilka tysięcy studentów. Skrzynki pocztowe programistów zapełniły natomiast setki maili z prośbami o udostępnienie portalu uczniom innych college’ów. Nikt nie przewidział, że Facebook zyska tak ogromną popularność. Twórcy prawdopodobnie nie śnili nawet o tym, że portal wyjdzie poza uczelniane mury. Kodowanie i obsługa stale rosnącego serwisu były tak czasochłonne, że twórcy postanowili rzucić studia.

W 2004 r. Dustin Moskovitz, Mark Zuckerberg i Chris Hughes przenieśli bazę operacyjną Facebooka do Palo Alto w Kalifornii (dotychczas znajdowała się ona w… pokoju akademika). W nowej siedzibie zatrudniono ośmiu pracowników, którzy pomagali w technicznej obsłudze strony. Pierwsze skrzypce odgrywał jednak Dustin Moskovitz. Został on liderem w zespole informatyków, a następnie dyrektorem ds. technologii platformy i wiceprezesem ds. inżynierii oprogramowania. Pod jego kuratelą znajdowała się też strategia mobilna firmy.

Sprawdź też: Osobistości branży IT: Larry Ellison. Informacje o twórcy Oracle Corporation

Decyzja o opuszczeniu Facebooka

Cztery kolejne lata to okres, który Dustin Moskovitz poświęcił intensywnej pracy na rzecz rozwoju Facebooka. Dzięki jego rozwiązaniom serwis społecznościowy rozwinął się w niesamowitym stopniu. Moskovitz stworzył jedne z najważniejszych rozwiązań, z których serwis korzysta do dziś. Zaprogramował m.in. menedżer zadań, dzięki któremu możliwe było zarządzanie procesami Facebooka.

W 2008 r. Dustin Moskovitz postanowił opuścić szeregi firmy Zuckerberga i stworzyć własny biznes. Wraz z Justinem Rosensteinem – byłym pracownikiem Facebooka – założył firmę Asana. Celem organizacji było stworzenie narzędzi do efektywnego zarządzania projektami i zespołem.

Asana – program do zarządzania projektami i optymalizacji pracy zespołowej

Nazwa „Asana” nawiązuje do języka perskiego i hindi. W tamtejszej mowie oznacza „łatwy do nauczenia się/do zrobienia”. Dewiza ta przyświecała projektowi Moskovitza, którego owocem był program do zarządzania i optymalizacji pracy zespołowej. W 2011 r. ukazał się pierwszy prototyp aplikacji Asana w formie desktopowo-mobilnej. Udostępniono go w bezpłatnej wersji. Po roku powstał udoskonalony model komercyjnego programu, na którym Dustin Moskovitz zaczął zarabiać.

Dustin Moskovitz z żoną
Moskovitz i Cari Tuna | Źródło: medalofphilanthropy.org

Aplikacja Asana, z której do dziś korzysta wielu klientów na całym świecie, pozwala tworzyć projekty oraz przypisywać do ich wykonania członków grupy zespołowej. Program daje też możliwość ustalania terminu zakończenia pracy oraz wzajemnego informowania się o zadaniach. Narzędzie posiada m.in. wbudowany kalendarz i opcję raportowania o poczynionych postępach. Autorski projekt programisty, podobnie jak Facebook, odniósł ogromny sukces.

Dustin Moskovitz i Cari Tuna – założenie organizacji dobroczynnej Good Ventures

Dustin Moskovitz jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie, z majątkiem wycenianym na ponad 13 miliardów dolarów (2022). W 2011 r. magazyn Forbes ogłosił go najmłodszym w historii self-made miliarderem. Fortuna nie uderzyła mu jednak do głowy. Gigant Doliny Krzemowej inwestuje swój majątek w organizacje i akcje charytatywne.

Dustin Moskovitz i jego żona – Cari Tuna, założyli nawet własną organizację filantropijną o nazwie Good Ventures. Jej celem jest wspomaganie stowarzyszeń, które przyczyniają się do pozytywnego rozwoju ludzkości. Finansowane przez nich fundacje pomagają w leczeniu i wychodzeniu ze skrajnego ubóstwa. Małżeństwo skupia się również na temacie dobrostanu zwierząt hodowlanych. Dotacje przekazują też organizacjom dążącym do reformy wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych w USA. Finansują również badania naukowe, które skupiają się m.in. na bezpieczeństwie biologicznym.

Web Summit
Moskovitz w trakcie konferencji Web Summit (2017) | Źródło: pl.wikipedia.org

Open Philanthropy – kontynuacja Good Ventures

W 2014 r. Good Ventures nawiązało współpracę z GiveWell – organizacją charytatywną Karnofsky’ego i Hassenfeld. Partnerstwo stowarzyszeń zaowocowało wspólnym projektem o nazwie Open Philanthropy. Fundacja zajmuje się badaniami nad obszarami, które potrzebują wsparcia finansowego. Celem organizacji jest mądre inwestowanie o zmaksymalizowanej efektywności. Open Philanthropy identyfikuje wartościowe inicjatywy, a następnie doradza darczyńcom w wyborze grantobiorcy. Organizacja pośredniczy też w przekazywaniu darowizn oraz śledzeniu postępów, jakie zapewniło każde dofinansowanie.

Sprawdź też: Gabe Newell — kim jest twórca Steam i założyciel Valve? Jakie plany ma na przyszłość Gabe Newell, czyli Lord Gaben

Dustin Moskovitz odniósł ogromny sukces w biznesie. Współautorstwo Facebooka oraz stworzenie środowiska Asana zapewniło mu spełnienie zawodowe i niebotyczne zyski finansowe. Ogromny majątek nie zawrócił jednak miliarderowi w głowie. Moskovitz do dziś mądrze i hojnie dzieli się swoją fortuną, m.in. poprzez dotacje na rzecz organizacji dążących do zrównoważonego rozwoju ludzkości.

Źródło obrazu głównego: thesoftwarereport.com

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *