Rozrywka

06.12.2021 19:34

Kiedy wyjdzie Dragon Age 4? Informacje o premierze gry

Gry
5
1
0
5
1

Dragon Age 4 już się zbliża, już puka do twych drzwi. Czy aby na pewno? Produkcja gry trwa co najmniej od 3 lat, a BioWare kontynuuje swoje milczenie w tej sprawie. Kiedy można spodziewać się Dragon Age 4? Premiera może być bliżej, niż się wydaje.

Dragon Age 4 – kiedy premiera czwartej odsłony?

Pierwsze informacje na temat nowej odsłony serii kultowych RPG-ów ujrzały światło dzienne już w 2018. Podczas gali The Game Awards BioWare zaprezentowało zwiastun prezentujący minimalne informacje na temat wyczekiwanej kontynuacji Dragon Age. Trailer był zaledwie teaserem, który de facto potwierdził prace nad grą, jednak nie wniósł nic poza tym. Po plebiscycie TGA ponownie zapadła długa cisza.

Studio dopiero po dwóch latach uchyliło rąbka tajemnicy. W sierpniu zeszłego roku, na oficjalnym kanale BioWare, pojawił się materiał ukazujący pracę nad grą zza kulis. Niestety, fani ponownie nie otrzymali żadnych konkretów na temat daty premiery. Wideo otwiera komunikat Caseya Hudsona, odpowiedzialnego za pracę nad seriami Dragon Age i Mass Effect. Deweloper zapewnia, że zespół ciężko pracuje nad nowymi pomysłami, które wraz z next-genową technologią ożywią świat gry.

Dragon Age 4
Dragon Age 4 czyli RPG, który każdy wyczekuje | Źródło: pcworld.pl

Sprawdź też: Baldur’s Gate – najlepsza seria RPG w historii? Co musisz wiedzieć, zanim zagrasz w Baldur’s Gate 3

Jedynych wzmianek o potencjalnej dacie premiery Dragon Age 4 można doszukiwać się w transkrypcie okresowego omówienia wyników finansowych EA z drugiego kwartału 2020 roku. Podczas podsumowującego spotkania Blake Jorgensen (dyrektor finansowy i operacyjny Electronic Arts) podejrzewał, że nowy Dragon Age ukaże się dopiero w 2023. Jednocześnie podkreślił, że firma zwykle nie przygotowuje wieloletnich planów finansowych. Wszystko wskazuje na to, że Dragon Age 4 można spodziewać się najwcześniej za 2 lata.

Informacje na temat miejsca akcji i fabuły

Nieco więcej informacji otrzymaliśmy na temat fabuły czwartej części Dragon Age. News, który chyba najbardziej poruszył fanów, to wieści o powrocie Solasa – zbuntowanego elfiego maga. Postać jest dobrze znana każdemu, kto grał w Dragon Age: Inquisition oraz dodatek Tresspasser. DLC kończyło się cliffhangerem, zapowiadającym kolejny epizod przedstawiający bohatera. Unikając zbędnych spoilerów dotyczących nadchodzącej części i jej fabuły, trzeba nadmienić, że Solas jest kluczową postacią w jej rozwoju. Właśnie przez to jego powrót w Dragon Age IV spotkał się z tak ciepłym przyjęciem fanów. Co więcej, każdy z udostępnionych materiałów wspomina o przyjściu Fen’Harel Straszliwego Wilka. Elifickie bóstwo znane jest jako orędownik rebelii i zdrady. Jego obecność w Dragon Age 4 nie może wiązać się z niczym dobrym dla Thedas.

Fabuła w najnowszej grze BioWare - jaka będzie?
Fabuła w najnowszej grze BioWare – jaka będzie? | Źródło: planetagracza.pl

W najnowszym trailerze z grudnia 2020 oraz z wypowiedzi scenarzystów możemy dowiedzieć się, że w Dragon Age 4 przedstawiona zostanie historia „postaci pozbawionej mocy”. Może to oznaczać, że w nowej produkcji wejdziemy w buty swego rodzaju underdoga, wykonującego polecenia kogoś wyżej postawionego. Sam zwiastun dobitnie wskazuje na zmianę dotychczasowej koncepcji: „Nadszedł czas na nowego bohatera. Żadnych wybrańców, żadnych pradawnych przepowiedni… tylko ktoś, kogo nigdy by się nie spodziewali”. Jedno jest jednak pewne – „czwórka” zabierze graczy na kontynent Thedas, któremu ponownie zagraża ogromne niebezpieczeństwo.

Czy Dragon Age 4 będzie grą multiplayer?

Według doniesień Jasona Shreirera – jednego z najbardziej wiarygodnych dziennikarzy zajmujących się gamingiem dla – wszystkie elementy multiplayer zostały raptownie usunięte z najnowszego Dragon Age. Jest to spowodowane dwoma czynnikami. Jednym z nich jest ogromny sukces innej gry od EA, a konkretniej Star Wars Jedi: The Fallen Order, która oferowała wyłącznie zabawę dla jednego gracza. Drugim powodem usunięcia multi i live-service z Dragon Age 4 jest finansowa porażka gry Anthem. Ostatnia produkcja Electronic Arts skupiająca się na grze wieloosobowej okazała się kompletnym niewypałem. Zainteresowanie produkcją wciąż malało, przez co, po zaledwie dwóch latach EA zamknęło projekt. Wydawca z racji tej klęski postanowił skupić się wyłącznie na stworzeniu świetnego singleplayerowego doświadczenia.

Platformy, na których będzie dostępna gra

Według informacji IGN najnowszy Dragon Age będzie wyłącznie next-genową produkcją. Oznacza to, że posiadacze innych konsol niż PS5 i Xbox Series X/S nie będą w stanie w niego zagrać. Produkcja oczywiście ukaże się także na PC. Dlaczego jesteśmy pewni, że zagramy na komputerach w nadchodzącą produkcję BioWare? Gry wideo spod ich szyldu prawie zawsze trafiają na „stacjonarki”, a zwłaszcza te z gatunku RPG.

Taki scenariusz wydaje się bardzo prawdopodobny, mimo że EA niczego jeszcze nie potwierdziło. Jeśli Dragon Age 4 wyjdzie dopiero w 2023, to bardzo możliwe, że nowa generacja w pełni przejmie rynek konsol. Tę transformację jesteśmy w stanie zaobserwować już dziś: coraz więcej graczy decyduje się wymienić swój sprzęt na nowszy.

Dragon Age 4 na next-geny!
Dragon Age 4 na next-geny! | Źródło: comicbook.com

Jak na razie nie wiemy za dużo o Dragon Age 4. Kiedy tylko twórcy decydują się udostępnić jakiekolwiek materiały, to za każdym razem zawierają w nich tylko śladowe ilości konkretów. Miejmy nadzieję, że za niedługo BioWare szerzej uchyli rąbka szaty tajemnicy Strażników, Inkwizytorów, Pomiotów i smoków.

Źródło obrazka głównego: polygon.com

5
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.