Diuna 2

Rozrywka

22.06.2022 14:32

Diuna 2 – co musisz wiedzieć o drugiej części Diuny?

Filmy i seriale
6
0
0
6
0

Diuna 2 nadchodzi – już wkrótce odwiedzimy piaski Arrakis po raz kolejny. Co musisz wiedzieć o kontynuacji jakże udanego filmu science fiction w reżyserii Denisa Villeneuve?

Diuna zadebiutowała na ekranach kin w październiku 2021 roku i natychmiast okrzyknięta została wielkim sukcesem. Zarówno krytycy, jak i fani zgodnie przyznawali, że kanadyjskiemu reżyserowi udało się osiągnąć to, czego oczekiwano: właściwej i rzetelnej adaptacji niezwykle bogatego uniwersum Diuny. Choć początkowo nie brakowało głosów, że karkołomne zadanie zakończy się niepowodzeniem, ostatecznie Diuna okazała się komercyjnym sukcesem, zdobywając łącznie 6 Oscarów.

To już jednak przeszłość, teraz pora popatrzeć w to, co przyniesie nam przyszłość. Pomimo obaw reżysera związanych z opóźnieniami spowodowanymi sytuacją pandemiczną powstanie Diuny 2 jest formalnością. Oto co wiemy o niej do tej pory.

Diuna 2 – data premiery

Wszyscy, którzy oglądali Diunę, są świadomi tego, że kontynuacja musi powstać. Oficjalną informację dotyczącą drugiej części otrzymaliśmy 26 października 2021 roku. To właśnie wtedy Legendary Pictures (jeden z producentów filmu) opublikowało tweeta, którego prezentujemy poniżej.

W wolnym tłumaczeniu mówi on o podziękowaniach za obejrzenie pierwszej części i podekscytowaniu dotyczącym tego, że podróż trwa. Zdjęcie dołączone do tweeta przedstawia tzw. image teaser, który potwierdza istnienie części drugiej. Sukces pierwszej Diuny sprawił, że Warner Bros. i Legendary Pictures postanowili kuć żelazo – druga część trafi do kin 20 października 2023 roku (USA). Co do polskiej premiery nie mamy jeszcze informacji, jednak nie powinna być mocno oddalona od tej zza oceanu.

Co ciekawe, Villeneuve postawił na swoim, gdyż druga część nie będzie miała premiery hybrydowej, tak jak miało to miejsce w przypadku filmu z 2021 roku (zarówno kinowej, jak i za pośrednictwem serwisu streamingowego HBO Max). Twórcy udało się wynegocjować 45-dniowy okres wyłączności dla filmu w kinach. Oznacza to, że wszyscy zainteresowani nie będą mogli go obejrzeć w innym miejscu.

Obsada filmu Diuna 2

Ten paragraf może zawierać potencjalne spoilery – jeśli nie oglądałeś pierwszej części, polecamy ominięcie go. W kwestii obsady, choć ta nie została jeszcze oficjalnie przedstawiona, wydaje się, że zobaczymy każdego, kto zdołał przeżyć wydarzenia rozegrane na Arrakis w Diunie. Oznacza to, że z pewnością zobaczymy Timothée Chalameta w roli Paula Atrydy, Zendayę odgrywającą Chani oraz Rebeccę Ferguson, która grała matkę Paula, czyli Lady Jessikę, członkinię zakonu Bene Gesserit.

Diuna 2 - Gurney Halleck
Czy Gurney Halleck powróci w drugiej części Diuny? | Źródło: materiały prasowe

Wśród innych powrotów w scenariuszu drugiej części filmu powinno się znaleźć miejsce także dla Stilgara (Javier Bardem), Barona Harkonnena (Stellan Skarsgård) oraz Bestii Rabbana (w tej roli Dave Bautista). Jeżeli macie świadomość wydarzeń z pierwszego filmu, to wiecie, że raczej nie zobaczymy ojca Paula (Oscar Isaac), Duncana Idaho (Jason Momoa) oraz Dżamisa, Fremena, który został pokonany w pojedynku z Paulem Atrydą.

Jest pewna szansa, że Leto Atryda pojawi się w postaci wspomnień jego syna lub żony. Sprawa inaczej ma się w przypadku Duncana – bohater ten został przywrócony do życia w formie klonu. Wydarzenia te nie rozegrały się jednak w pierwszej książce Franka Herberta, zatem nie mamy pewności, czy Villeneuve sięgnie po ten zabieg.

Sprawdź też: Diuna – recenzja. „Gościnne” piaski Arrakis

Co z Gurneyem Halleckem (Josh Brolin) i Thufirem Hawatem (Stephen McKinley Henderson)? Ich los nie został przypieczętowany podczas inwazji Harkonnenów na Arrakis, zatem są spore szanse, że zarówno mistrz broni, jak i mentat pojawią się w kontynuacji.

Czy w produkcji pojawią się nowe twarze? Owszem, na chwilę obecną mamy trójkę potwierdzonych bohaterów. Wśród nich znajdziemy m.in.:

  • Christophera Walkena (wcieli się w rolę Padyszacha Imperatora Szaddama IV),
  • Florence Pugh (jako córka Szaddama IV, księżniczka Irulana),
  • Austina Bultera (jako Feyd-Rautha Harkonnen, bratanek Barona Harkonnena. O tym aktorze jest ostatnio głośno z racji jego głównej roli w filmie Elvis).
Diuna 2 - Harkonnenowie
Ród Harkonnenów ma zyskać na znaczeniu w kolejnej części filmu | Źródło: materiały prasowe

Nie wiemy natomiast, kto wcieli się w Alię, siostrę Paula, która jest całkiem ważną postacią w książce. Jej występ w drugiej części jest bardziej niż prawdopodobny.

Co wiemy o fabule filmu?

Pierwszy film skończył się mniej więcej w środku książki, w momencie, gdy Paul (wraz z matką) został zaakceptowany przez Fremenów (po pojedynku z Dżamisem) i wspólnie kontynuują z nimi podróż do Siczy Stilgara. Diuna zakończyła się upadkiem rodu Atrydów po inwazji rodu Harkonnenów (wspieranych przez elitarne oddziały Sardaukarów służących Imperatorowi). Druga część przedstawi więc budowę potęgi Paula i wypowiedzenie wojny Padyszachowi przez młodego Atrydę.

W Diunie 2 ma być także więcej miejsca dla rodu Harkonnenów. Możemy się więc spodziewać rozwinięcia tego wątku poprzez głębsze przedstawienie Barona, Bestii oraz Feyd-Rautha. W dwójce powinniśmy zdobyć więcej informacji na temat ich motywów działania i wrogości do rodu Atrydów. Oprócz Harkonnenów bohaterami, których poznamy w większym stopniu, mają być Chani oraz Stilgar. Zwłaszcza ta pierwsza z pewnością zyska: w samej książce bohaterka ta urasta do rangi jednej z najważniejszych postaci.

Sprawdź też: Denis Villeneuve – kim jest reżyser Diuny?

Czy Diuna 3 powstanie?

Na chwilę obecną rozważania dotyczące trzeciej części to gdybanie. Gdybanie to nie jest jednak pozbawione sensu, gdyż sam reżyser nie wyklucza stworzenia trylogii. Materiału źródłowego jest pod dostatkiem – Kroniki Diuny składają się z sześciu książek autorstwa Herberta. Jak dotąd, reżyser finalizuje pierwszą książkę, oznacza to więc, że materiału, na którym można bazować, nie zabraknie przez lata. Potwierdzają to zresztą słowa Kanadyjczyka:

Druga książka Diuny, czyli Mesjasz Diuny mogłaby być świetnym materiałem na niecodzienny film. Zawsze uważałem, że można z tego zrobić trylogię, jednak póki co nie wybiegam tak daleko myślami – to po prostu lata pracy.

Christopher Walken
Christopher Walken wcieli się w rolę Padyszacha Imperatora. To jedna z trzech głównych nowych twarzy w nadchodzącym filmie | Źródło: huffingtonpost.fr

Zatem niewykluczone, że doczekamy się trzeciej (lub więcej!) części osadzonych w uniwersum Diuny. Wszystko zależy od sukcesu, jaki uda się wypracować kolejnej części. Diuna z 2021 roku wykonała tytaniczną pracę – mimo niezaprzeczalnej popularności książek udało jej się przekonać do siebie widzów, którzy wcześniej nie byli świadomi jej istnienia. Dość powiedzieć, że ostatni duży film z tego uniwersum miał swoją premierę w 1984 roku! Osiągnięcie sukcesu wcale więc nie było takie pewne.

Choć może się wydawać, że druga część ma zapewnione powodzenie, przed twórcami stoi spore wyzwanie. Choć widownia jest zainteresowana losami Paula Atrydy, wykonanie Diuny 2 musi dorównywać filmowi z 2021 roku. Jeżeli uda się to osiągnąć, Mesjasz Diuny może okazać się kolejną ekranizacją w dorobku Denisa Villeneuve.

Jeżeli jednak tak by się nie stało, mamy już pewność, że powstanie przynajmniej jeden spin-off, o którym więcej poniżej.

David Lynch odpowiada za Diunę z 1984 roku. Poświęciliśmy temu reżyserowi osobny artykuł, w którym dowiecie się więcej o jego twórczości.

Dune: The Sisterhood – spin-off w świecie Diuny

Producenci filmu już od dłuższego czasu planowali rozszerzenie uniwersum Diuny na szklanym ekranie o serial. Według pewnych informacji chęć stworzenia spin-offu w postaci serialu istniała jeszcze przed premierą Diuny z 2021 roku. Projekt znany pod nazwą Dune: The Sisterhood będzie serialem, który docelowo ma trafić na platformę HBO Max.

Nie posiadamy jednak wielu informacji w chwili pisania tego tekstu. Nie wiemy, kiedy produkcja miałaby się pojawić na platformie streamingowej oraz tego, czy w serialu pojawią się bohaterowie znani z filmu.

Diuna 2
Paul Atryda przeciwko wszystkim? Czy z garstką sojuszników uda mu się odzyskać Arrakis? | Źródło: materiały prasowe

Wiemy natomiast co nieco o fabule. The Sisterhood, jak sama nazwa wskazuje, będzie skupiać się na zakonie Bene Gesserit i będzie pełnić funkcję prequela filmu Diuna. Być może jedną z głównych bohaterek będzie Lady Jessica i jej szkolenie w kobiecym zakonie? Zaznaczam, że to jednak tylko przypuszczenia i fabuła może poruszać kompletnie inne kwestie.

Showrunnerem serialu jest obecnie Diane Ademu-John, która zastąpiła Jona Spaihtsa. Ten drugi wrócił do prac przy drugiej części Diuny. Mocną rekomendacją dla produkcji był sam Denis Villeneuve, który miał reżyserować pierwszy odcinek Dune: The Sisterhood. Choć nie zostało to potwierdzone oficjalnie, Kanadyjczyk raczej nie podejmie się tego zadania w związku z trwającymi pracami przy Diunie 2, które rozpoczęły się wraz z latem tego roku.

Sprawdź też: Diuna już na Blu-Ray, Blu-Ray 3D, 4k Ultra HD Blu-Ray oraz DVD!

Serial jednak wciąż warto śledzić – za reżyserię dwóch pierwszych odcinków odpowiadać ma Johan Renck. Kojarzyć go możecie z serialu Czarnobyl, gdzie był jednym z reżyserów. Wiedząc, jaki świetnie przyjęła się produkcja o katastrofie w elektrowni atomowej, możecie być spokojni co do jakości tej produkcji.

Diuna 2 powstaje i już w przyszłym roku będziecie mogli ją obejrzeć w kinach. Czekacie na ten film? Jak zawsze, komentarze są Wasze!

Lubicie filmy i seriale o kosmosie? Sprawdźcie nasz artykuł z polecanymi produkcjami, które mogą Was zainteresować.

Źródło obrazu głównego: materiały prasowe

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *