
Spis treści
Diablo IV to jedna z najbardziej wyczekiwanych premier w branży gier wideo. Kiedy ona nastąpiła, jakie wymagania sprzętowe ma Diablo 4 i co wiemy na temat najnowszej produkcji studia Blizzard Entertainment?
Trzeba przyznać, że fani serii Diablo nie mają lekkiego życia. Ci wychowani na dwóch pierwszych edycjach, których premiery miały miejsce jeszcze w XX wieku, gdyż Diablo I wyszło w 1996 roku, a Diablo II w 2000, musieli czekać potem 12 lat na kolejną grę. Diablo III światło dzienne ujrzało dopiero w 2012 roku po wielu latach czekania. Po drodze wydano remaster drugiej odsłony, a także grę Diablo: Immortal, czyli jedno wielkie nieporozumienie, które zostało bardzo źle odebrane przez fanów z racji, że to gra mobilna. Wielkie oczekiwanie jednak dobiegło końca.
Diablo 4 – kiedy premiera
Oczekiwanie na dzień, w którym miało zostać wydane Diablo 4, było niesamowicie trudne dla fanów tej serii. Pierwsza zapowiedź została pokazana jeszcze w 2019 roku podczas BlizzConu. Wtedy można było liczyć na to, że gra wyjdzie jeszcze w 2021 roku. Wtedy jednak gracze nie dostali do swoich rąk nowego Diablo 4. Premiera nie miała też miejsca w 2022 roku. Oficjalna premiera będzie jednak miała miejsce już 6 czerwca 2023 roku. Wtedy wszyscy fani serii zakończyli 11-letni okres oczekiwania na nową edycję ulubionej rodziny gier wideo i przeszło do spędzania czasu przed ekranem z nowym Diablo 4.

Dlaczego jednak to wszystko tak długo trwało? Problematyczne jest między innymi planowane przejęcie firmy Activision Blizzard, czyli właściciela studia Blizzard Entertainment przez Microsoft. Długie rozmowy nad takim przejęciem trwają już od kilku lat i Microsoft chce wyłożyć ogromną sumę wynoszącą 69 miliardów dolarów. W ten sposób zyskałby prawo między innymi do serii Diablo. Na przejęcie nie zgadzają się jednak instytucje takie jak Parlament Europejski, czy Federalna Komisja Handlu w Stanach Zjednoczonych. Transakcja miałaby zostać odroczona aż o 10 lat. To wszystko negatywnie wpływa na sprawność działania całego Activision Blizzard.
Diablo 4 – beta testy
Ci, którzy nie mogli się doczekać i nie chcieli czekać aż do czerwca na premierę gry, mieli możność uczestniczyć w beta testach. Twórcy Diablo 4 beta testy uruchomili przede wszystkim dla osób, które kupiły w przedsprzedaży cyfrową wersję gry. One mogły uzyskać już dostęp do otwartej bety. Wystarczyło w tym celu otrzymać i wykorzystać specjalny kod. Oczywiście z bety nie można było korzystać bez przerwy.

Druga tura beta testów Diablo IV zaplanowana została na drugi weekend maja. Rozpoczęła się dokładnie o godzinie 21:00 czasu polskiego w dzień 12 maja, a zakończyła równo dwa dni później, czyli 14 maja również o godzinie 21:00 czasu polskiego. Każda osoba posiadająca dostęp do bety mogła więc w trakcie weekendu zapoznać się z grą jeszcze przed jej premierą, a do tego pomóc w wyłapaniu wszelkich błędów, które mogłyby być obecne w produkcji.
Zwiastun i gameplay Diablo IV
Diablo IV zostało pokazane także na wielu zwiastunach. Już a maju było wiadomo, że możliwe będzie zdobycie 100 poziomu swojej postaci, czy też walka z bossem Aszawą. Do wyboru są wszystkie klasy postaci, których jest 5, a także podobnie jak podczas pierwszych beta testów gracze będą mogli przejść jedynie prolog i pierwszy akt.
Z końcem kwietnia i początkiem maja twórcy Diablo wypuszczali do tego zwiastuny, które zapowiedziały poszczególne klasy postaci. Kolejno pokazano graczom klasę łotra, czarodziejki, druida i nekromanty. Na większości trailerów nie było jednak zbyt wiele przykładów obecnego w Diablo IV gameplayu. Trzeba było więc zdać się na przykład na materiały dostępne w sieci, których jest całkiem sporo i pochodzą między innymi z poprzedniej otwartej bety.
Obecnie możemy się już dokładnie zaznajomić ze wszystkim, co kryje gra. Tysiące, jeśli nie miliony gameplay’ów dostępne są na przeróżnych platformach. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę odpowiednią frazę i gotowe!
Diablo 4 – postacie i umiejętności
Rozwój swojego bohatera to bardzo ważny element gry w Diablo IV. Postacie mogą należeć do jednej z pięciu klas. Można być barbarzyńcą, druidem, łotrem, czarodziejką lub nekromantą. Każda z dostępnych w Diablo IV klas postaci wyróżnia się oczywiście różnorodnym zestawem umiejętności, czy też dostępnego oręża. W ten sposób rozgrywka jest unikalna dla każdej z klas i jej wybór ma naprawdę spore znaczenie, a przede wszystkim znacząco wpłynie na przebieg rozgrywki, dokładniej na to, w jaki sposób będzie trzeba grać.
Barbarzyńca (Barbarian)
Pierwsza klasa to barbarzyńca. Jak można się domyślić po samej nazwie, jest to zaprawiony w boju wojownik skupiający się na wykorzystaniu walki w bliskim kontakcie. Korzysta głównie z ciężkiego oręża, mając dostęp do jego czterech typów. Najczęściej są to różnorodne miecze i inne bronie oburęczne, przez co w walce jest niesamowicie groźny, ale jednocześnie sam musi uważać na obrażenia w bliskim kontakcie.
Sprawdź też: Historia serii gier Diablo — najważniejsze informacje o kultowej grze hack’n’slash
Barbarzyńca ma też do dyspozycji zestaw zdolności, które mogą być bardzo przydatne w trakcie wszelkich potyczek. Mowa tu o okrzyku wojennym, wzmocnieniu umiejętności oraz tąpnięciu. To ostatnie jest szczególnie użyteczne, gdyż pozwala ogłuszyć wrogów, a także przez pewien czas zblokować ich ataki.
Druid
Kolejna klasa, która jednocześnie była ogłoszona jako jedna z pierwszych to druid. W tym wypadku walka w bliskim kontakcie nie jest aż tak dobrym pomysłem. Druid korzysta z mocy przyrody, używając wiatru, piorunów, czy nawet ziemi na swoją korzyść. Do tego może przemieniać się w różne zwierzęta oraz przywoływać je do pomocy. Dzięki temu druid pozwala uzyskać bardzo dobry balans pomiędzy walką w kontakcie i dystansową.
Łotr (Rogue)
Łotr, czy też łotrzyk to oczywiście mistrz skrytej walki. Ta klasa powraca po naprawdę długiej przerwie, gdyż ostatni raz łotrzykiem można było grać w pierwszej odsłonie serii, jeszcze w latach 90. XX wieku. W Diablo IV zalicza więc wielki powrót. Twórcy przy tworzeniu tej klasy wedle własnych słów chcieli połączyć nieco postacie łowcy demonów i zabójczyni, które były obecne w poprzednich odsłonach serii.
Łotr skupia się na walce dystansowej, używając do tego broni takich jak noże, łuk, a także sprytnie wykorzystując pułapki. W ten sposób może zaskakiwać swoich przeciwników i skutecznie ich eliminować.
Czarodziejka (Sorceress)
Czarodziejka/Czarodziej to kolejna klasa w Diablo, której po prostu nie mogło zabraknąć. Postacie wykorzystujące magię to absolutny mus w tego typu grach i z tego powodu jest to jedna z klas postaci do wyboru w Diablo IV. Czarodzieje i czarodziejki wykorzystują przede wszystkim swoje umiejętności magiczne w celu kontrolowania żywiołów, takich jak ogień, błyskawice, czy zimno. W ten sposób mogą atakować swoich wrogów.
W trakcie walki jako czarodziej trzeba niesamowicie uważać, gdyż jest to postać mocno narażona na ataki przeciwnika. Dlatego czarodziej powinien trzymać swoich rywali na dystans i atakować ich z odległości potężnymi czarami.
Nekromanta (Necromancer)
Ostatnia klasa zaprezentowana przez twórców Diablo IV. O obecności nekromanty gracze dowiedzieli się dopiero w 2022 roku. Nekromanta w trakcie walki wykorzystuje esencję, której potrzebuje do korzystania ze swoich umiejętności. Do tego zbiera zwłoki, które następnie może przywołać jako swoje sługi w formie szkieletów. Dzięki temu możliwe jest, by praktycznie z niczego wystawić całą armię, która poradzi sobie z przeciwnikiem.
Drzewko umiejętności
W grze znajdzie się też oczywiście drzewko umiejętności. Jest to jeden z najważniejszych elementów Diablo 4. Gameplay będzie mocno zależny od tego, w którą stronę rozwiniemy swoją postać. Co ciekawe drzewko jest skonstruowane w taki sposób, by odblokowanie większości było możliwe dopiero bardzo późno w grze. To jest sposobem na zwiększenie różnorodności i elastyczności podczas tworzenia idealnego buildu postaci. Dodatkowo kupione umiejętności można wzmocnić, wydając punkty pasywne w korzeniach swojego drzewa umiejętności.
System Paragon
W Diablo 4 znajdziemy też system Paragon, który debiutował w Diablo 3. Każdy gracz otrzyma do niego dostęp po zdobyciu 50 poziomu postaci. Tam można odblokowywać kolejne kafelki, a także nowe tablice, które je zawierają. Jest to dodatkowa droga rozwoju swojej postaci. Potem w kafelkach można używać również tak zwanych glifów. Są to specjalne zaklęte kamienie, dzięki którym można jeszcze bardziej wzmocnić swoją postać.
Diablo 4 – wymagania sprzętowe
Komputery osobiste to jedna z platform, na której dostępne będzie Diablo 4. PC to jednocześnie jedyna platforma, na której trzeba zapoznać się z wymaganiami. Oto jak wygląda komputer spełniający minimalne wymagania sprzętowe:
- System operacyjny: Windows 10 (64-bit),
- Dysk: co najmniej 55 GB,
- Pamięć RAM: 8 GB,
- Procesor: Intel Core i5-4460 3.2 GHz lub AMD FX-6300 3.5 GHz,
- Karta graficzna: 2 GB na karcie GeForce GTX 760 lub Radeon R7 260X,
- Wersja sterowników: DirectX 11.
Sprawdź też: Diablo 2: Resurrected (PC, PS5, PS4, XSX, XOne, Switch)
W wypadku graczy chcących nieco lepszą grafikę w Diablo 4 wymagania zalecane prezentują się następujące.
- System operacyjny: Windows 10 (64-bit),
- Dysk: co najmniej 55 GB,
- Pamięć: RAM 16 GB,
- Procesor: Intel Core i7-3770 3.4 GHz lub AMD Ryzen 5 1500X 3.5 GHz,
- Karta graficzna: 3 GB na karcie GeForce GTX 1060 lub 4 GB na karcie Radeon RX 570X,
- Wersja sterowników: DirectX 11.
Najmocniejszy komputer korzystający z topowych podzespołów nie jest więc wymagany. Mimo wszystko trzeba mieć przynajmniej solidny sprzęt.
Multiplayer i co-op
Diablo IV to przede wszystkim gra jednoosobowa, lecz ma elementy gier MMO. Oczywiście w celu połączenia się z innymi wykorzystywana jest sieć BattleNet należąca do studia Blizzard.
Czy fabuła wiąże się z poprzednimi częściami Diablo?
Fabuła Diablo IV jest powiązana z poprzednimi częściami. W tej skupia się na Lilith, czyli demonicznej córce Mefista, która przez rytuał powróciła do świata śmiertelników. Misje rozgrywają się w pięciu różnych lokacjach na terenie Sanktuarium, które zostało wyniszczone po wydarzeniach z trzeciej części.
Gry podobne do Diablo 4
Istnieje całkiem sporo gier PC podobnych do Diablo 4. Są to takie tytuły jak Path of Exile, Last Epoch, Grim Dawn, czy też Book of Demons. Każda jest zdecydowanie warta sprawdzenia w oczekiwaniu na premierę nowej odsłony tej kultowej serii.
Diablo 4 – cena i edycje
W przypadku Diablo 4 cena jest dokładnie taka sama jak obowiązująca na rynku w wypadku wszystkich nowych produkcji. Wiele zależy oczywiście od platformy. Jak wiadomo gry na starszą generację konsol, zazwyczaj są nieco tańsze. W przypadku tej produkcji tak się jednak nie stało. Diablo 4 PS4 i XONE kosztowało początkowo 350 złotych. Dokładnie tak samo wyceniane było Diablo 4 PS5. Na PC grę wyceniono na nieco ponad 300 złotych. Aktualnie te ceny są już znacznie niższe, dzięki czemu bez kłopotu odnajdziemy oferty za mniej niż 300 złotych, zarówno w przypadku PS4, PS5, jak i Xbox One.
Sprawdź też: Diablo III (PC, X360, PS3)
Ceny dotyczą jednak standardowych edycji. Oprócz tego dostępna jest Diablo 4 edycja kolekcjonerska, a nawet dwie takie wersje. Pierwsza to Digital Deluxe Edition, która kosztowała 409 złotych. W wypadku takiej wersji Diablo 4 preorder zapewniał dokładnie te same bonusy, co szybsze zamówienie standardowej edycji, a do tego wcześniejszy dostęp do gry, wierzchowca z pancerzem i sezonowy karnet bojowy. W edycji Ultimate wycenianej na 459 złotych dodatkowo można było liczyć na emotkę i 20 pominięć poziomów w sezonowym karnecie bojowym.