1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Deluxe Ski Jump — najlepszy symulator skoków narciarskich? Adam Małysz już nie skacze, ale my tak — w Deluxe Ski Jump!

Rozrywka

28.09.2021 11:04

Deluxe Ski Jump — najlepszy symulator skoków narciarskich? Adam Małysz już nie skacze, ale my tak — w Deluxe Ski Jump!

Gry
6
0
0
6
0

Adama Małysza nie trzeba nikomu przedstawiać, tak samo jak gry studia Mediamond — Deluxe Ski Jump, czyli symulatora skoków narciarskich. Teraz kiedy gra jest dostępna na telefonach z systemem Android, znowu święci triumfy! Sprawdźmy dlaczego!

Deluxe Ski Jump — gra popularna dzięki Małyszomanii

Deluxe Ski Jump zadebiutowała w 1999 roku, a jej twórcą jest Jussi Koskela. Pomimo upływu ponad 20 lat od daty premiery pierwszej gry z serii, produkcja ta jest nadal uważana za najlepszy symulator skoków narciarskich.

Gra zawdzięcza popularność prostemu sterowaniu, odwzorowaniu praw fizyki lotu oraz naprawdę niewielkim wymaganiom sprzętowym. Gra sama w sobie również nie jest skomplikowana. Do dyspozycji dostajemy skoczka narciarskiego, którym kierujemy tylko za pomocą myszki. 

Koskela w swoim projekcie postawił na przyjemność płynącą z gry, dlatego zbytnio nie chciał jej utrudniać skomplikowanymi kombinacjami klawiszy. Nasz skoczek może występować w Pucharze Świata oraz Pucharze Drużynowym. Do walki stanąć możemy z zawodnikami sterowanymi przez komputer, jak i kolegami, którzy przyszli pograć z nami „w Małysza”.

Zastanawiacie się pewnie, dlaczego piszę „pograć w Małysza”? Już spieszę z odpowiedzią. 

Kiedy Adam Małysz wygrał 49. Turniej Czterech Skoczni, w Polsce zapanowała prawdziwa Małyszomania. Każdy chciał być jak Małysz, a gra Deluxe Ski Jump pozwalała poczuć się jak prawdziwy skoczek narciarski i to nie wychodząc z domu! 

Sprawdź też: Niepozorna Tibia i jej ogromny sukces. Informacje o popularnym MMORPG

Wszystkie trzy odsłony serii wychodziły, kiedy Adam Małysz święcił największe triumfy, dlatego gra stała się u nas prawdziwym viralem. Młodsi czytelnicy mogą sobie nie zdawać z tego sprawy, ale Orzeł z Wisły stał się prawdziwym fenomenem kulturowym. Przyciągał w każdą niedzielę miliony widzów przed telewizory.

Czy nadal warto zagrać w Deluxe Ski Jump?

Seria gier firmy Mediamond, która podbiła serca wielu graczy, liczy sobie obecnie 4 tytuły. Każdy z nich dostarczał niejednemu z nas mnóstwo zabawy oraz emocji. Po bardzo dobrze przyjętej jedynce, w 2001 roku przyszedł czas na drugą odsłonę Deluxe Ski Jump. 

Deluxe Ski Jump 2 nie wprowadzała zbyt wielu innowacji, jednak nadal była powielana w milionach egzemplarzy. Gra była w Polsce tak popularna, że w dwutygodniku Komputer Świat ukazała się specjalna wersja Deluxe Ski Jump 2, w której dodano pięć skoczni wzorowanych na polskich i zagranicznych obiektach, choć ich wygląd nie miał odbicia w rzeczywistości. 

W 2003 roku na rynek trafiła Deluxe Ski Jump 3, która z marszu została ochrzczona godnym następcą dwójki. Twórcy z Mediamond poszli za ciosem i dodali większą ilość skoczni oraz uwaga, uwaga — możliwość gry przez Internet! 

Choć grafika nadal nie powalała, a sama gra była prosta, jak budowa cepa, to tytuł cieszył się ogromną popularnością. Jednak wraz z pojawieniem się Deluxe Ski Jump 3 pierwszy raz również pojawiły się schody. 

Twórcy raz za razem wypuszczali kolejne aktualizacje gry. Pomyślicie „super”, ale niestety z każdą kolejną widać było, że gra zaczyna robić się coraz bardziej przekombinowana. Powiedzenie „więcej nie znaczy lepiej” w przypadku Deluxe Ski Jump 3 sprawdza się idealnie.

Niestety, pomimo że gra odniosła sukces, gigant upadł. O serii zapomniano na długie lata, aż do 2011 roku. Deluxe Ski Jump 4 nie odniosło sukcesu swoich poprzedniczek, a w grze zmieniło się naprawdę dużo. Odświeżono szatę graficzną i zdecydowanie postawiono na rywalizację online. 

Zapytacie, dlaczego seria, która odnosiła spektakularne sukcesy, nagle upadła tak nisko? Powodów może być kilka. Przede wszystkim Adam Małysz przestał skakać i bum na skoki wśród młodszego pokolenia już nie jest taki duży. Może brakuje też elementu nostalgii, bo „wtedy” całe osiedla spotykały się w jednym domu, żeby pograć w Małysza… a może zwyczajnie formuła się wyczerpała.

Jedno jest pewne, jeśli jesteś fanem retro grania, to seria Deluxe Ski Jump jest zdecydowanie dla Ciebie, bo pomimo wielu niedociągnięć, gra nadal potrafi wciągnąć na wiele godzin.

Sprawdź też: Gratka dla strategów — seria gier Europa Universalis

Przypomnij sobie Deluxe Ski Jump na Androidzie — za darmo

W 2020 roku Deluxe Ski Jump 2 dostało drugie życie. Gra pojawiła się na smartfonach. Tu niestety muszę Was zmartwić — jest ona dostępna tylko na urządzeniach z Androidem i tylko z usługami Google. 

Można w tym momencie zapytać, co się zmieniło po tylu latach w kultowym już symulatorze skoków narciarskich. Tu z radością wykrzyknę, że nic! Gra to czysta pikseloza, a ścieżka dźwiękowa to zamierzchła przeszłość, ale gra ma swój klimat i nie zawsze 3D jest do szczęścia graczowi potrzebne. Ważne: by pograć w Deluxe Ski Jump, potrzebujemy sprzętu z żyroskopem!

Gra jest do pobrania za darmo. Owszem, pojawiają się w niej reklamy, ale przecież twórca  musi na czymś zarabiać. Zanim zaczniemy swoją karierę skoczka narciarskiego, warto zapoznać się z instrukcjami zawartymi w sekcji „jak skakać?”. Tam dowiemy się, jak manipulować smartfonem oraz co i kiedy naciskać, aby zdobyć Kryształową Kulę. 

Wielu z Was, a na pewno fani wersji komputerowej, zastanawiają się, czy wygodnie gra się na smartfonie? Według opinii ze sklepu Google i mnie jest naprawdę OK. Balansowanie skoczkiem jest dość proste i samo lądowanie też po kilku podejściach będzie nam przychodziło bez trudu. Na początku wyjście z progu sprawia trochę problemu, ale to też kwestia wprawy.

Podsumowując! Deluxe Ski Jump na smartfony to gra dla fanów wersji komputerowej. Większość graczy pobiera grę z nostalgii, rzadko zdarza się, że po grę sięgają młodsze pokolenia. Zapewne chodzi o grafikę i jednak dosyć męczący system sterowania, który wymaga trochę ćwiczeń (szczególnie wyjście z progu).

Deluxe Ski Jump na Windows 10 – skąd pobrać?

Jeśli ktoś poczuł chęć zagrania w Deluxe Ski Jump po przeczytaniu tego tekstu to pewnie się zastanawia, jak to zrobić mając na komputerze Windows 10? Spieszę z pomocą i odpowiedzią!

Na stronie Komputer Świat jest dostępny do pobrania Deluxe Ski Jump 2 2.1. Jednak nie wystarczy pobrać samej gry, dodatkowo należy pobrać program DOSBox, który pozwoli nam ją odpalić. Na stronie znajdziecie również poradnik, który krok po kroku przeprowadzi Was przez instalację. 

Skoki narciarskie w przeglądarce? Czy zagramy w Deluxe Ski Jump online?

Teraz wielu z Was pewnie stwierdzi, że jednak nie bardzo chce bawić się w instalacje jakichś programów i w tym momencie zrezygnuje z dalszych starań. Jest inne rozwiązanie!

Jakiś czas temu za sprawą inicjatywy Archive.org ponad 2 tysiące gier MS-DOS trafiło do sieci i można zagrać w ich wersję przeglądarkową. Jednak, jak to czasem bywa, nie każdy tytuł po emulacji działa tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Na razie Deluxe Ski Jump jest na liście tytułów, w które gra się z trudem. Miejmy nadzieję, że wkrótce dostaniemy w pełni grywalne DSJ w przeglądarce!

Sprawdź też: Czym jest OptiFine i jaki ma związek z Minecraftem?

Deluxe Ski Jump — jak skakać dalej?

Temat rzeka — jak skakać dalej w DSJ? Jeśli zapytasz fana, jak skakać, aby wygrywać, to każda zapytana osoba sprzeda Ci inny patent na zwycięstwo. Serio! Za dzieciaka przeprowadziłam wiele takich rozmów.

Pierwsza kwestia to wyjście z progu. Wszystko zależy od punktu K skoczni. Jeśli zawody rozgrywamy na skoczni poniżej K170 to należy wybić się przed końcem rozbiegu, a na skoczniach większych należy odbić się ciut wcześniej i koniecznie kliknąć dwa przyciski myszki jednocześnie! Następną kwestią jest balansowanie skoczkiem! 

Kiedy nasz skoczek leci, podziwiając widoki, przychodzi czas na lądowanie. Możemy to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy to oczywiście telemark. Uzyskujemy go, gdy klikniemy myszką przed samą ziemią. Jednak ten sposób lądowania jest trudny do ustania i przy dłuższych skokach lepiej wylądować na obu nogach. Ten styl lądowania uzyskujemy, klikając oba klawisze myszki jednocześnie. 

Teraz i Ty możesz zostać królem skoczni!

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.