1. Scroll
 2. /
 3. Rozrywka
 4. /
 5. Death Stranding (PS4, PS5, PC)

Rozrywka

29.10.2021 11:01

Death Stranding (PS4, PS5, PC)

Gry
8
0
0
8
0

Death Stranding to gra autorstwa zasłużonego dla branży Hideo Kojimy i jego Kojima Productions. Jak każde z dzieł reżysera, jest na swój sposób unikalna i wykorzystuje mechaniki znane z wielu typów gier.

Data premiery i twórcy

Death Stranding zostało wydane przez Sony 8 listopada 2019 roku, z początku ekskluzywnie na konsolę PS4. Zmieniło się to 14 lipca 2020, gdy za sprawą 505 Games premierę miała wersja na PC. W obu przypadkach twórcami było studio Kojima Productions, z Hideo Kojimą na czele.

death stranding metal gear solid
Hideo Kojima i dziwaczna produkcja? Ten człowiek zawsze zaskakuje | źródło: materiały prasowe

Sprawdź też: Historia serii gier Metal Gear Solid — najważniejsze informacje o kultowej skradance Hideo Kojimy

Gry podobne do Death Stranding

Death Stranding z założenia miało być grą wyjątkową. Sam Kojima reklamował ją jako przedstawiciela zupełnie nowego gatunku gier – “strand”, opierającego się na budowaniu więzi między graczami. Szukających podobnych doświadczeń mogą zainteresować jednak inne gry tego twórcy:

 • Metal Gear Solid (PS1, PS3, PSP, PSV, PC)
 • Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty (PS2) / Metal Gear Solid 2: Substance (PS2, PS3 Xbox, X360, PC)
 • Metal Gear Solid 3: Snake Eater (PS2)
 • Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots (PS3)
 • Metal Gear Solid: The Phantom Pain (PS3, PS4, X360, XONE, PC)

Seria Metal Gear, zapoczątkowana jeszcze w 1987 roku, niewątpliwie spopularyzowała gatunek skradanek. Podobną drogą idzie Death Stranding z konceptem “strand”. W grach z serii znajdziemy też podobną, charakterystyczną dla Kojimy filmowość, oryginalne rozwiązania i specyficzny klimat. 

Death Stranding –  oceny i opinie 

Death Stranding otrzymało w większości pozytywne oceny od recenzentów, obecnie mogąc pochwalić się średnią 82 ze 111 recenzji na Metacritic. Jednak średnia od użytkowników, wynosząca 7.3 pokazuje, że tutaj opinie były już bardziej podzielone. 

I w żadnym wypadku nie oznacza to, że najnowsza gra Kojimy była grą słabą, wręcz przeciwnie. Jest to jednak jeden z tych tytułów, które bardzo polaryzują graczy. Death Stranding to gra szalenie specyficzna i to, co odpowiadało jednym, dla drugich było wadą. 

Reklama

Gameplay polegający na samotnym, mozolnym przemierzaniu pustkowi przez część graczy określany był „symulatorem kuriera”. Dla innych była to kameralna, ale pełna emocji podróż, oferująca piękne, ważne i niezapomniane momenty. To samo tyczyło się odbioru fabuły, obecnych w grze mechanik i typowych dla Kojimy dziwactw. 

Aspekty, co do których społeczność była zgodna to robiące wrażenie oprawa graficzna, świetna ścieżka dźwiękowa i wzorowe dopracowanie aspektów technicznych, czyniące Death Stranding tytułem kompletnym w momencie premiery.

“Całkowicie inna gra od wszystkich, jedna z niewielu, w której poboczne zadania dają nie tyle, co korzyści w rozgrywce, ale przede wszystkim fun i satysfakcje nie mniejszą niż standardowa fabuła” (DamianL, SteamCommunity.com)

“Death Stranding urzeka swoją filmowością i tym, że gracz cały czas ma poczucie brania udziału w czymś więcej, niż tylko grze. Wykreowany przez Kojimę świat intryguje, fascynuje i zachęca do zgłębiania jego tajemnic. Prosta z pozoru praca kuriera daje dużo satysfakcji” (Amareth, SteamCommunity.com)

DLC i edycje specjalne

Gra otrzymała 24 września 2021 edycję rozszerzoną w postaci Death Stranding: Director’s Cut. Oprócz na PC i PS4 wersja ta pojawiła się także na PlayStation 5, wykorzystując jej moc i oferując rozdzielczość 4K oraz płynniejszą animację, do 60 FPSów (w zależności od preferowanego trybu grafiki). Dodatkowo gra oferowała dodatkowe misje poboczne, rozszerzające fabułę, oraz liczne nowe elementy urozmaicające i ułatwiające gameplay. Zarówno w kwestii eksploracji i poruszania się po mapie, jak i walki z przeciwnikami. 

Zwiastun i gameplay

Blisko 9-minutowy zwiastun opublikowany przy okazji zapowiedzi daty premiery gry pokazuje, jak wygląda zarys fabuły i gameplay w Death Stranding. Poznajemy także szereg ciekawych postaci, które napotkamy na naszej drodze. 

Jak widać na zwiastunie, w wiele z nich wcielają się osoby związane z filmem. Głównego bohatera gra Norman Reedus, a w jedną z postaci pobocznych wciela się nawet sam Guillermo del Toro. Jednocześnie po obejrzeniu trailera ma się zdecydowanie więcej pytań, niż odpowiedzi, co nie powinno dziwić znających twórczość Hideo Kojimy.

Fabuła i rozgrywka w Death Stranding

W Death Stranding, obserwując akcję z perspektywy trzeciej osoby, towarzyszymy głównemu bohaterowi, Samowi Bridges w jego podróży przez postapokaliptyczne pustkowia dawnej Ameryki w celu ponownego połączenia ze sobą jej mieszkańców. Scenariusz jest zdecydowanie jednym z najmocniejszych, ale i najbardziej enigmatycznych i trudnych do opisania punktów produkcji. Jego tajemnice przyjdzie nam poznać głównie poprzez długie, ale i świetnie wyreżyserowane przerywniki filmowe. Co jednak ważne, fabuła bardzo zgrabnie łączy się z samym gameplayem. 

Eksplorowanie świata i odbudowywanie więzi między ludźmi poprzez najzwyklejsze dostarczanie paczek, jakkolwiek abstrakcyjnie by nie brzmiało, ma tutaj swoje uzasadnienie i urozmaicone jest szeregiem dopieszczonych i doskonale zazębiających się ze sobą mechanik. 

death stranding directotrs cut
Niedawno wydana została wersja reżyserska Death Stranding nieco usprawniająca rozgrywkę | źródło: materiały prasowe

Sprawdź też: State of Play – tutaj Sony pokazuje nowe gry na PlayStation. W co grać na PS5? Dowiesz się ze State of Play!

Przyjdzie nam poczuć się jak prawdziwy logistyk, planując kolejną daleką podróż i wybierając najlepiej przystosowany do trasy sprzęt, a następnie jak odkrywca i akrobata, gdy obładowani masą przesyłek będziemy manewrować po nieprzyjaznym terenie. Od czasu do czasu będziemy też uciekać lub walczyć z wrogami korzystając z pokaźnego ekwipunku. 

A gdy spadnie deszcz, poczujemy się jak w horrorze, skradając się pomiędzy budzącymi grozę, niewidzialnymi „wynurzonymi”. Możemy też do nich strzelać z broni zasilanej własną krwią. Brzmi dziwnie? Tak, ale po zagraniu w Death Stranding to wszystko ma swoje wytłumaczenie i miejsce w misternie wykreowanym przez Hideo Kojimę świecie.

Całości dopełnia przepiękna oprawa graficzna i dźwiękowa, dzięki której nieraz, podczas podróży, przy akompaniamencie muzyki islandzkiego zespołu Low Roar, przystaniemy, napawając się niesamowitymi widokami i atmosferą świata. Na jego wygląd mamy zresztą niemały wpływ za sprawą możliwości budowania własnych konstrukcji, takich jak autostrady, schrony czy sieci kolejki górskiej.

Multiplayer

Multiplayer w Death Stranding przybrał niecodzienną formę, zwłaszcza że paradoksalnie jest nieodłączną częścią doświadczenia płynącego z gry w pojedynkę. Na swojej drodze nie spotkamy ani jednego gracza, jednak po podłączeniu kolejnych regionów świata do sieci naszym oczom ukażą się owoce pracy setek ludzi. 

To za sprawą ciągłego połączenia między graczami, gdzie każdy oddziaływając na swój świat, wpływa także na świat innych osób. Po pewnym czasie samemu zauważamy jaką ulgę czujemy na widok pozostawionej przez kogoś drabiny, czy wybudowanej wspólnymi siłami i pozwalającej na chwilę wytchnienia stacji postojowej. 

Wtedy niemal instynktownie zaczynamy myśleć nie tylko o sobie, ale też o całej społeczności graczy, tworzącej naprawdę ciekawy ekosystem wyróżniający się na tle postapokaliptycznych krajobrazów. Widok pokazujący, jak wiele można zdziałać wspólnymi siłami.

Reklama

Wymagania sprzętowe Death Stranding

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • System operacyjny: Windows® 10
 • Procesor: Intel® Core™ i5-3470 or AMD Ryzen™ 3 1200
 • Pamięć: 8 GB RAM
 • Karta graficzna: GeForce GTX 1050 3 GB or AMD Radeon™ RX 560 4 GB
 • DirectX: Wersja 12
 • Miejsce na dysku: 80 GB dostępnej przestrzeni
 • Karta dźwiękowa: kompatybilna z DirectX
 • Dodatkowe uwagi: Wymagany zestaw instrukcji AVX

Zalecane wymagania sprzętowe:

 • System operacyjny: Windows® 10
 • Procesor: Intel™ Core i7-3770 or AMD Ryzen™ 5 1600
 • Pamięć: 8 GB RAM
 • Karta graficzna: GeForce GTX 1060 6 GB or AMD Radeon™ RX 590
 • DirectX: Wersja 12
 • Miejsce na dysku: 80 GB dostępnej przestrzeni
 • Karta dźwiękowa: kompatybilna z DirectX
 • Dodatkowe uwagi: Wymagany zestaw instrukcji AVX

Aby zainstalować grę na konsolach, potrzebujemy około 55 GB wolnego miejsca na dysku PS4, oraz około 68 GB w przypadku edycji rozszerzonej na PS5.

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.