pogchamp kto to

Rozrywka

28.09.2021 13:59

Czym jest PogChamp i dlaczego usunięto go z Twitcha?

Online
12
0
2
12
0

Internet przepełniony jest własnym slangiem, który rozwija się i zmienia na każdej platformie. Spędzając czas na Twitchu, bez wątpienia chociaż raz natknąłeś się na wyrażenie i emotkę PogChamp. Czym jest i skąd się wzięła? Odpowiadamy!

PogChamp — wyjaśnienie

Co to jest PogChamp? Słowo Pogchamp pochodzi z połączenia dwóch innych wyrazów — skrótu POG (Play of Game) oraz Champ (z angielskiego champion znaczy mistrz).

Emotikona PogChamp pojawiła się w sieci w 2012 roku — dwa lata po tym, jak Gootecks, popularny streamer i youtuber, opublikował na platformie YouTube filmik, na którym widać było jego zaskoczony wyraz twarzy. Podekscytowanie, zaskoczenie, czy też niedowierzanie to emocje, które emotikona z charakterystycznym grymasem twarzy streamera przez wiele lat wyrażała na Twitchu. 

pogchamp emotka

Zobacz też: Skróty młodzieżowe, ale beka, XD. Co to znaczy XD, LOL, boomer czy cringe?

Przez lata PogChamp używany był zarówno jako emotka, jak i fraza, przez co na stałe wszedł do slangu internetowego, znanego nie tylko wśród użytkowników Twitcha. Wkrótce jednak stał się najczęściej używaną emotikoną na tejże platformie. 

Po wielu latach twórcy zdecydowali się jednak na jej usunięcie. Co się wydarzyło i co miał z tym wspólnego sam Ryan Gutierrez, znany w sieci jako Gootecks? 

Kim jest Ryan „Gootecks” Gutierrez?

Ryan Gutierrez to youtuber i streamer, grający w Street Fightera, znany pod pseudonimem Gootecks. To właśnie jego zdziwiona twarz stała się jedną z najczęściej używanych emotek na Twitchu oraz jednym z największych memów ery internetu. 

Co ciekawe, Guttierez przez pewien czas nie był świadomy tego, że jego reakcja ukazana na filmiku na YouTube stała się tak popularna wśród użytkowników platform streamingowych. 

Największą popularność PogChamp zyskała jednak na Twitchu — stronie, na której znaleźć można streamerów z całego świata, zajmujących się graniem w gry i czatowaniem z oglądającymi, dlatego też same gry wideo stały się najczęstszym kontekstem występowania emotki oraz wyrażenia PogChamp. Emotikona używana była między innymi wtedy, gdy streamer dokonał imponującej lub zaskakującej akcji w trakcie gry.

Przez dekadę gracze na całym świecie używali PogChampu, przyswajając wyrażenie do swojego języka i stosując je w coraz szerszym znaczeniu. Mimo ogromnej popularności i rozpoznawalności, na początku 2021 roku Twitch usunął emotikonę w związku z komentarzami Gootecksa na temat spraw, które w tamtym czasie zajmowały całe Stany Zjednoczone.

pogchamp usunięty

Dlaczego PogChamp został usunięty z Twitcha?

6 stycznia 2021 roku w Stanach Zjednoczonych miały miejsce wydarzenia znane jako atak na Kapitol. Były one następstwem niezadowolenia zwolenników ustępującego prezydenta Donalda Trumpa i wkroczenia na stanowisko prezydenta Joe Bidena. 

Protestujący wdarli się do siedziby Kongresu Stanów Zjednoczonych, niszcząc i rabując budynek. W wyniku ataku aż 5 osób poniosło śmierć, a 138 zostało rannych, co spotkało się z reakcją ludzi na całym świecie. W mediach społecznościowych zawrzało. 

Jedną z najszybciej reagujących na aktualne wydarzenia platform jest Twitter i to właśnie tam swój komentarz na temat wydarzeń w Kapitolu zamieścił Ryan „Gootecks” Gutierrez. Jego wypowiedź została uznana za zachęcanie do dalszej przemocy, na co zareagował nie tylko Twitter, lecz także Twitch, na którym to znajdowała się emotikona z jego twarzą. W bardzo krótkim czasie platforma wydała oświadczenie, że w związku z wcześniej wspomnianymi wydarzeniami, emotka zostanie usunięta. 

pogchamp gootecks
Ryan „Gootecks” Gutierrez obecnie – trochę się zmienił 🙂

Zobacz też: Twitch – wszystko, co musisz wiedzieć o platformie social media dla graczy. Jak streamować na Twitchu?

Nie da się jednak ukryć, że sam PogChamp stał się kultowy w slangu internautów i dla wielu ciężko było porzucić jego używanie. Twitch rozpoczął więc inicjatywę, która polegała na codziennym zmienianiu emotikony, która miała PogChamp tymczasowo zastępować. Przez pewien czas fani mogli używać twarzy innego popularnego streamera. Okazało się jednak, że użytkownicy platformy nie przyjęli zmian z zadowoleniem. 

Pojawiły się także głosy o przywrócenie starego PogChampa, na co Twitch nie mógł się zgodzić. Aby uniknąć dalszych dyskusji i zamknąć sprawę, zdecydowano się na przedstawienie nowej, permanentnej emotikony, która na zawsze miała zastąpić twarz Gootecksa sprzed lat. 

Jej wyborem zajęli się sami użytkownicy Twitcha, dla których przygotowano specjalną ankietę z wyborem nowego PogChampa. Z ogromną przewagą głosów (aż 81%) głosowanie wygrała istniejąca już emotka KomodoHype przedstawiająca zdziwionego warana z Komodo.

12
0

Podziel się:

Komentarze (2)

Kiedyś coś u was kupiłem i jakoś z przyzwyczajenia kupuje w innym sklepie ale po tym wpisie na waszym blogu, będę spoglądał na waszą ofertę i ceny w razie potrzeby.
Prooopsy <3
Ps. powinniście robić więcej materiałów wideo, ostatnio skorzystałem z waszego porównania past termo do procka. Mega fajnie zrobione, powinniście takie materiały odświeżać co roku!
Miłego dnia!

Tworząc taki artykuł chyba wypadałoby napisać co takiego dodał na twittera, przecież sama informacja, że COŚ napisał to chyba jednak za mało?
„Will there be civil unrest for the woman who was executed inside the Capitol today or will the #MAGAMartyr die in vain?”
Czyli w tłumaczeniu – „Czy po zabiciu kobiety na Kapitolu będą zamieszki, czy zginęła na marne?”
No i źródło: https://twitter.com/gootecks/status/1346945376318746626

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *