minecraft na telefon

Rozrywka

02.11.2021 12:48

Co to Minecraft: Pocket Edition? Najważniejsze informacje

Gry
98
8
2
98
8

Minecraft: Pocket Edition od niedawna jest częścią multiplatformowego Minecraft: Bedrock Edition. Czy w parze z tą zmianą modyfikacjom uległ także gameplay kwadratowego sandboxa? Dowiedz się najważniejszych informacji o Minecraft na telefon.

Minecraft: Pocket Edition – co to jest?

Kieszonkowa edycja gry Mojang to nic innego jak port Minecraft na telefon. Początkowo gra ukazała się jedynie na smartfonie Xperia Play. Następnie premierę miały edycje na inne urządzenia mobilne – w 2011 światło dzienne ujrzała wersja na Androida, później gra zawitała na AppleStore, Fire OS, Windows Phone, a finalnie w 2014 na Windows 10. Cel rozgrywki w Minecraft: Pocket Edition niczym nie różnił się od komputerowej i konsolowej wersji gry – zapełnić sandboxowy świat własnymi budowlami, dbając przy okazji o swoje przetrwanie.

Minecraft pod ręką? Rozwiązanie idealne! | źródło: minecraftforum.net

Jeśli chcesz spotkać swoich znajomych na tym samym serwerze, upewnij się, że posiadacie tę samą wersję gry. W trybie multiplayer zagrać ze sobą mogą wyłącznie posiadacze właśnie tej samej wersji. Chcesz wspólnie z przyjaciółmi zdobywać Nether, pokonywać moby, albo budować domki? Minecraft: Bedrock Edition pozwala na zabawę aż na siedmiu różnych platformach. Wydania różnią się cenowo, jednak nieznacznie zawartością. Co więcej, twoje konto może być przenoszone między platformami. Jeśli posiadasz Minecraft na telefon oraz na Nintendo Switch, to bez problemu przetransferujesz między nimi swój świat.

Sprawdź też: Minecraft – poradnik w pigułce. Czym jest Minecraft, jak grać, crafting, strategie

Wydajność w Minecraft na telefon – czy da się grać?

Jedną z największych bolączek gier wideo jest dobra optymalizacja. Świetna grafika, czy silnik fizyczny na nic się nie przydadzą, jeśli produkcja będzie działać w 5 klatkach na sekundę lub wieszać się przy ładowaniu każdej nowej tekstury. Chyba każdy, kto słyszał o grze Mojang, wie, jak ogromne potrafią być zbudowane w nim struktury. Jak z płynnością rozgrywki radzi sobie Minecraft na telefon?

Minecraft: Pocket Edition od samego początku pisany był w języku C++, co pozwoliło twórcom przystosować produkcję do wielu różnych urządzeń i systemów. Nowy silnik z miejsca zapewnił Mojang lepszą optymalizację, W momentach, w których na ekranie znajduje się naprawdę dużo bloków, edycja oparta o Javę potrafi gubić klatki. Minecraft: Bedrock Edition w takich momentach wyciąga nawet o kilkadziesiąt FPS-ów więcej.

Jeśli stawiałeś zakup mobilnej wersji gry pod znakiem zapytania ze względu na kwestie techniczne, nie masz się czego obawiać. Gra napisana w C++ uznawana jest za o wiele płynniejszą i stabilniejszą wersję od Minecraft Java. Edycja Bedrock jest także znacznie lepiej przystosowana do działania na starszym sprzęcie. Spowolnienie rozgrywki jest bardzo rzadko zauważalne, nawet na największych staruszkach branży gamingowej. Dzieje się to dzięki podziałowi renderowania i aktywacji chunków, którego nie zaznamy w Javie. Gra, generując otaczający nas teren, automatycznie dzieli go na aktywny i nieaktywny, Dzięki możliwościom ustawień w Minecraft na telefon możemy dowolnie wybierać zasięg generowania światu oraz liczbę chunków, które pozostają aktywne, nawet gdy gracz znacznie się od nich oddali.

Aktywność tych fragmentów terenu polega na ciągłym działaniu wszystkich możliwych procesów. Oznacza to, że użytkownik może oddalić się od swojej farmy zboża na ogromne dystanse, a po powrocie zastanie swoją uprawę gotową do zbioru. Proces wzrostu roślin pozostaje aktywny, przez co gracz nie musi ciągle doglądać swojego pola. Co więcej, jeśli przypadkiem przed daleką podróżą zapomnimy dobrze oświetlić swojego domku, może czekać nas przykra niespodzianka. Bardzo często w ciemności pojawiają się różne potwory, a nieustannie aktywny chunk, na którym znajduje się nasza baza, będzie ciągle spanował nowe maszkary. Ograniczenie liczby aktywnych chunków znacznie przyspiesza rozgrywkę, co jest szczególnie przydatne na urządzeniach o małej pamięci RAM, takich jak np., telefony.

Sprawdź też: Minecraft za darmo — czy to możliwe? Wszystko o cenie i dostępności

Oryginalny Minecraft i Minecraft: Pocket Edition – różnice

Główną zaletą Minecraft: Pocket Edition, czy według obecnego nazewnictwa – Bedrock, jest jego wieloplatformowość. Rozgrywka online w wersji przygotowanej na Javę ogranicza wspólną zabawę tylko dla posiadaczy peceta lub laptopa. Natomiast gra napisana w C++ pozwala na multiplayer wszystkim użytkownikom, bez podziału na system. Oznacza to, że Minecraft Android i Minecraft iOS to ta sama produkcja zrzeszająca zarówno fanów sympatycznego robocika, jak i nadgryzionego jabłka. Tak samo jest w przypadku wszystkich konsolowych portów gry.

Największe różnice pomiędzy edycjami można zauważyć w strefie personalizacji naszej postaci. Otóż w edycji Bedrock istnieje tzw. Sklep Minecraft wprowadzający do gry mikrotransakcje. Oczywiście zakupy wewnątrz gry nie wpływają jakkolwiek na rozgrywkę. Produkty z Minecraft Store wyłącznie zmieniają opcje kosmetyczne takie jak skiny, czy tekstury. Nie oznacza to, że byłe Pocket Edtiion pozwala jedynie na personalizację poprzez mikrotransakcje. Tak sam, jak w przypadku Java Edition wciąż można wgrywać swoje skórki, czy resources packi. Minecraft Bedrock wprowadził także tzw. Behaviour Pack, kompletnie zmieniający wygląd oraz niektóre mechaniki gry. Paczka tych elementów wzorowana na popularnym serialu „Pora na przygodę” to jeden z czołowych produktów w Sklepie Minecraft.

Nie ma zbyt wielu różnić pomiędzy wersją na telefony, a „mocniejsze” sprzęty | źródło: materiały prasowe

Różnice pomiędzy produkcjami można także odczuć podczas rozgrywki multiplayer. W Bedrock Edition o wiele łatwiej jest postawić swój własny serwer oraz zaprosić na niego znajomych. W kontrze do prostoty tego procesu wychodzi mnogość otwartych serwerów gry PC. W 2015 wersja napisana w Javie mogła liczyć ich aż ponad 50 tysięcy! Minecraft Java Edition jest także bardziej podatne na modyfikacje – zarówno te dotyczące gry dla pojedynczego gracza, jak i wszelkiego rodzaju plug-inów dostępnych na serwerach.

Rozgrywka, choć oparta na tych samych zasadach, także różni się w paru aspektach. Najważniejsza różnica leży w systemie walki, który dla wielu fanów wydaje się prostszy w mobilnych i konsolowych wydaniach. W tym przypadku należy pamiętać o kontrolerach, do których Mojang musiał przystosować gameplay. Zarówno gamepad, jak i ekran dotykowy nie należą do najdokładniejszych urządzeń. Tym samym niektóre bardziej hardcorowe mechaniki, takie jak np. zaawansowany parkour, czy speed bridging mogą być po prostu niewykonalne na niektórych urządzeniach. Zmianom uległy także niektóre komendy i mechanizmy stworzone z redstone (co więcej, dzięki lepszej optymalizacji gry, można sprawnie tworzyć jeszcze bardziej zaawansowane sekwencje bez obaw o utratę FPS).

Sprawdź też: Minecraft: komendy i kody do gry. Jak je aktywować?

Czy Minecraft: Pocket Edition jest darmowy?

Nie, nie można dostać Minecraft za darmo. Obie edycje wymagają zakupu Minecraft Premium, aby w pełni cieszyć się ich możliwościami. Jeśli wciąż nie możesz się zdecydować, którą edycję gry wybrać, wypróbuj ich darmową wersję próbną. Trial Minecrafta pozwala na poznanie większości mechanik zawartych w produkcji przez okres 90 minut. Mojang przygotował także ofertę specjalną dla wszystkich graczy, którzy zakupili Java Edition przed 19 października 2019. Jeśli należysz do tego grona, to możesz odebrać bezpłatną kopię edycji Bedrock na Windows 10. Wystarczy zalogować się na stronie studia i kliknąć przycisk redeem.

Nieistniejący już Minecraft: Pocket Edition pozwolił twórcom rozwinąć skrzydła i zaadaptować gameplay do każdej możliwej platformy. Edycja Bedrock to jeden z najlepszych portów gry PC na inne systemy. Pozostaje zadać pytanie: która z wersji jest lepsza? Niestety, jeden kwadratowy rabin powie Bedrock, a drugi powie Java. Ten dylemat najlepiej rozwiązać samemu, testując obie opcje.

98
8

Podziel się:

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *