karawaning

Rozrywka

13.10.2021 20:03

Co to jest karawaning? Najważniejsze informacje

Online
7
3
0
7
3

Karawaning, czyli podróż na własną rękę! Czym jeździć i gdzie szukać porad przed urlopem na kółkach? Dla kogo taka forma wypoczynku i jak wyglądają kempingi w Polsce? Podpowiadamy. Zalety, wady i koszta – dowiedz się wszystkiego o wakacjach w trasie.

Karawaning – co to jest?

Czym jest karawaning? Jeśli w pierwszej kolejności na myśl przychodzi Ci przyczepa kempingowa, to dobry trop. Karawaningiem nazywa się podróż kamperem, samochodem z przyczepą kempingową lub innym autem przygotowanym do takich wojaży. Ta forma turystyki umożliwia pełną niezależność od bazy noclegowej i częstą zmianę miejsca wypoczynku, a co za tym idzie – odkrywanie nieznanych miejsc. W pojeździe przygotowanym do wakacyjnej trasy znajduje się wszystko, co potrzebne do życia kempingowego – zaplecze gastronomiczne, noclegowe i sanitarne. Karawaning możesz praktykować na kilka sposobów bez konieczności zakupu kampera lub przyczepy kempingowej, wystarczy, że zadbasz o potrzebne wyposażenie samochodu.

karawaning
Źródło: motofakty.pl

Zobacz: Ułatwienie w podróży — jakdojade.pl. Fenomen aplikacji oraz czym jest i do czego służy

Karawaning – możliwości

Styl karawaningu zależy od Twoich wymagań względem komfortu, budżetu, a także uprawnień do prowadzenia określonego typu pojazdu. Nie każda osoba odnajdzie się w warunkach kempingowych, choć możliwość aranżacji pojazdów i przyczep wedle najwyższych standardów może zadowolić nawet najbardziej wymagających wczasowiczów. Jeśli takie wakacje wciąż masz przed sobą, możesz skorzystać z wynajmu przyczep kempingowych lub wypożyczenia kampera, dzięki czemu zaoszczędzisz na kosztach i sprawdzisz, czy ten typ wypoczynku jest dla Ciebie. Alternatywą jest również przerobienie busa lub samochodu wieloosobowego na auto do karawaningu. Sprawdź, która z opcji najbardziej Cię przekonuje do wyruszenia w świat.

Przyczepa kempingowa

Wyruszenie na wakacje z przyczepą kempingową to jedna z popularniejszych form karawaningu, jednak ten model wyjazdu podlega prawnym regulacjom określanym przez przepisy ruchu drogowego. Dostępne są różne rodzaje przyczep kempingowych, a poza ilością udogodnień możesz je sklasyfikować też na podstawie wagi. Przyczepę do 750 kg może prowadzić każda osoba z prawem jazdy kat. B. Ustalono także maksymalną, dopuszczalną wagę samochodu z pasażerami i wyposażeniem – 3500 kg. Połączone pojazdy nie mogą łącznie przekroczyć 4250 kg.

Druga opcja to karawaning z przyczepą ciężką, czyli przekraczającą 750 kg. Do prowadzenia auta z naczepą o takiej masie potrzebny jest kod 96 do prawa jazdy kategorii B. Adnotację możesz uzyskać po zdaniu praktycznego egzaminu państwowego. W tym przypadku przyczepa i samochód nadal mogą ważyć łącznie maksymalnie 4250 kg, a całkowita masa samochodu musi być większa od przyczepy o min. ⅓ jej masy.

Przyczepa kempingowa
Źródło: kampi.pl

Jazda z przyczepą kempingową wymaga wprawy za kierownicą i obycia z dodatkowym wyposażeniem na haku. Ważne jest równomierne rozłożenie bagażu, które wyeliminuje zjeżdżanie przyczepy z drogi. W Polsce nie wszędzie jednak możesz zatrzymać się takim pojazdem, a większość postojów musi odbywać się na kempingach, kemping parkach lub specjalnych placach. Wyjątkiem jest zorganizowanie postoju na terenie prywatnym, np. jak parking sklepu, ale pod warunkiem uzyskania zgody od właściciela. W podróży przez Europę łagodniejsze regulacje co do noclegów „na dziko” odnajdziesz w krajach Skandynawii.

Kamper

Kampery to wygodna forma podróżowania, która pozwala na większą spontaniczność. W przystosowanym do karawaningu pojeździe znajdują się łóżka, kuchenka, toaleta, a często nawet prysznic. Takie wyposażenie samochodu wpływa na jego całkowitą masę i może utrudniać manewrowanie samochodem, jednak zaletą kampera jest jego lepsze przystosowanie do jazdy i możliwość osiągania większych prędkości na drogach.

Kamper
Źródło: polskicaravaning.pl

Do prowadzenia kampera uprawnia prawo jazdy kat. B, jeśli masa całkowita pojazdu nie przekracza 3500 kg. W Polsce większość dostępnych samochodów na sprzedaż lub w wypożyczalniach spełnia ten warunek. Zdarza się, że bardziej luksusowe pojazdy ważą więcej niż 3500 kg – w takich przypadkach niezbędne jest prawo jazdy kat. C1 lub C. Zasady noclegu w kamperze i miejsca postoju są takie same jak w przypadku przyczepy kempingowej i w większości europejskich lokalizacji możesz zatrzymać się tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Kamper kamperowi nie równy, a pojazdy różnią się od siebie typem, wielkością i liczbą funkcjonalności.

Kamper bus

Kamper bus to w zasadzie bus przekształcony na pojazd z miejscem noclegowym i akcesoriami campingowymi, które mogą Ci się przydać w podróży. To świetna alternatywa dla osób, które nie dysponują funduszami wystarczającymi na zakup profesjonalnego kampera i niskim kosztem chcą przekształcić swoje auto w użyteczny wóz wakacyjny. Zaletą takiego samochodu jest większa mobilność – bez problemu możesz korzystać z miejskich parkingów, łatwiej też manewrować pojazdem i zyskać na czasie, poruszając się z prędkością określoną w przepisach. Dobrze, jeśli kamper bus będzie wyposażony w instalację wodną podłączoną do umywalki i toaletę, choć nie możesz oczekiwać zbyt wielu udogodnień od tego rodzaju pojazdu.

Kamper van

Kamper van to najmniejszy z tej rodziny pojazdów. Posiada tylko podstawowe wyposażenie ułatwiające podróżowanie i najczęściej powstaje poprzez ponowne zaaranżowanie przestrzeni mini samochodów dostawczych lub busów. W takim wydaniu możesz zobaczyć Volkswagena Transportera, Mercedesa Sprintera, Fiata Ducato czy Renault Traffic. Atutem takiego rozwiązania jest mniejszy rozmiar pojazdu, a co za tym idzie, również mniejsze zużycie paliwa. Kompaktowy samochód zmieści się bez problemu na parkingu i przejedzie wąskimi uliczkami. Wyposażenie można wymontować w okresie poza podróżami, dzięki czemu będziesz korzystać z samochodu na co dzień bez dodatkowego zaplecza.

Kamper van
Źródło: auto-motor-i-sport.pl

Kamper truck

Jeśli masz prawo jazdy kategorii C, możesz pomyśleć o karawaningu kamper truckiem. To ciężarówka wyposażona w potrzebne zaplecze kempingowe, która umożliwia podróżowanie na wielką skalę. Ten typ pojazdu wymaga większego wkładu finansowego, jednak koszta przekładają się na komfort podczas życia na wyjeździe. Kamper truck dysponuje całym zapleczem niezbędnym do gotowania, utrzymania higieny i noclegu, a przy tym zapewnia dużo więcej miejsca niż zwykły kamper. Wyposażony jest w zbiorniki umożliwiające odpływ zużytej wody i ścieków, a często nawet może pomieścić samochód osobowy, który zapewni Ci przyjemne zwiedzanie po dotarciu na miejsce docelowe. Samochód o dużym rozmiarze jest bardziej wymagający, jeśli chodzi o parkowanie i przemieszczanie się węższymi drogami.

Karawaning w Polsce

Podróżowanie kamperem lub samochodem z przyczepą kempingową staje się coraz popularniejsze wśród Polaków, choć trzeba przyznać, że krajowej infrastrukturze kempingowej brakuje trochę do standardów znanych z zagranicy. Podróżując przez Polskę, główną opcją zatrzymania się na dłużej są kempingi lub miejsca postojowe, np. w pobliżu marin żeglarskich. Większym problemem jest znalezienie miejsca zatrzymania w okresie zimowym. Ośrodki z polami kempingowymi są pozamykane, choć w ostatnich latach powoli widać tendencję otwierania się tego sektora na przyjmowanie turystów o każdej porze roku.

Karawaning w Polsce
Źródło: motorhome.pl

Dużym udogodnieniem jest również stale powiększająca się liczba wypożyczalni kamperów i przyczep kempingowych. Bogata oferta umożliwia wybór pojazdu odpowiadającego liczbie pasażerów w dogodnym terminie wyjazdu bez konieczności kupowania samochodu.

Akcesoria campingowe

Jakich akcesoriów nie może zabraknąć podczas wypoczynku na kempingu? Poza miejscem do spania warto pamiętać o krzesłach. Takie meble powinny być praktyczne i składane, aby nie zajmowały dużo miejsca. Przyda się również stolik o podobnej konstrukcji, a dla większego komfortu możesz także zabrać ze sobą matę, którą wyścielisz przestrzeń pod nogami.

Akcesoria campingowe
Źródło: camprest.com

Do utrzymania porządku posłużą Ci jednorazowe naczynia i sztućce. Pamiętaj o zestawie garnków i podstawowych produktach ułatwiających gotowanie. Czajnik również okazuje się niezastąpiony. Na dłuższy wyjazd warto zabrać ze sobą suszarkę do ubrań, szybkoschnące ręczniki i wygodne klapki. Nie możesz pominąć zestawu ładowarek i baterii, latarki oraz przydatnych narzędzi.

Historia caravaningu

Początki karawaningu wiążą się z historią Romów, ponieważ właśnie ta społeczność około XIX wieku zaczęła wykorzystywać swoje wozy nie tylko do przemieszczania, ale również noclegu. Przebywanie w zamkniętym pojeździe chroniło od nieprzyjemnych temperatur i opadów w chłodnych miesiącach. W tym samym czasie skonstruowano pierwszą przyczepę kempingową o nazwie „Wędrowiec”. Modele, które znane Ci są dziś to kontynuacja turystycznych przyczep kempingowych produkowanych po 1920 roku w USA i Kanadzie. Kolejno w latach 30. i 40. XX wieku powstała w pełni mieszkalna wersja pojazdu, natomiast w latach 1950-1960 ukształtował się podział na dwa rodzaje kempingowych samochodów – kampery i naczepy kempingowe oznaczane do dziś RV (Recreational Vehicle).

Wady i zalety karawaningu

Niepodważalną zaletą karawaningu jest niezależność. Nie musisz z wyprzedzeniem rezerwować zakwaterowania i masz pełną kontrolę nad tym, gdzie zatrzymać się konkretnego dnia podróży. Jeśli dysponujesz pojazdem na własność, jedyne koszty, które Cię czekają to wynajem miejsca na kempingu i opłata za paliwo. W przypadku osób, które wynajmują kamper, takie wakacje również mogą wyjść korzystniej cenowo, jeśli wyjazd zaczniesz planować z dużym wyprzedzeniem. Na plus wyjazdów karawaningowych jest bliższe obcowanie z naturą i możliwość integracji z innymi turystami przybywającymi na kempingu.

karawaning nocą
Źródło: hobbyhood.pl

Karawaning wymaga większej sprawności za kierownicą pojazdu, a takim samochodem nie wszędzie możesz wjechać i zaparkować. Nie każdy model wyposażony jest w udogodnienia sanitarne jak np. prysznic, a dodatkowo trzeba pamiętać o utylizacji zgromadzonej wody lub ścieków.

Karawaning forum – społeczność karawaningowa

Na temat karawaningu znajdziesz wiele wpisów na forach internetowych pochodzących od osób z doświadczeniem w podróżach z przyczepą lub kamperem. To doskonałe źródło wiedzy, jeśli zależy Ci na zdobyciu cennych rad przed pierwszą trasą. W polskiej części internetu możesz szukać podpowiedzi na stronach forum.karawaning oraz polskicaravaning, które dysponują bazą wpisów ułatwiających zaplanowanie karawaningu marzeń. Ludzie wymieniają się między sobą doświadczeniami, pomysłami i wieloma cennymi wskazówkami na temat kosztów postojów, dróg i wartych odwiedzenia lokalizacji.

Jakie są koszta karawaningu?

Koszta karawaningu mogą być dopasowane do Twojego budżetu, ponieważ to Ty wybierasz, czym podróżować. Na początek sprawdzi się wynajem kampera lub przyczepy w wypożyczalni. Cena takiego wyjazdu w sezonie może odpowiadać kwocie wakacji w dobrym standardzie w przypadku modelu z wieloma udogodnieniami. Starsze samochody bez łazienki cechuje dobowy wydatek niższy nawet o kilkaset złotych.

Jeśli podoba Ci się taka turystyka, pomyśl o zakupie nieużywanego samochodu i przekształceniu go własnoręcznie na auto do podróży. Gotowe elementy wyposażenia bezproblemowo znajdziesz w marketach z akcesoriami do domu lub w sklepach budowlanych. Koszt zakupu nowego kampera przekracza 100 tysięcy zł, choć zawsze, decydując się na nowy nabytek, możesz mieć pewność, że inwestycja zwróci się wraz z kolejnymi podróżami.

Dla kogo jest karawaning?

Karawaning jest dla Ciebie, jeśli lubisz odkrywać nieznane, poznawać nowych ludzi, a do życia na wakacjach nie potrzebujesz luksusowego apartamentu. Podróż w kamperze lub z przyczepą wymaga cierpliwości w poszukiwaniu miejsc przeznaczonych do postoju, a także zaradności podczas samodzielnego przygotowywania posiłków. To świetny pomysł na wakacje dla osób, które lubią obcować z przyrodą i nie boją się wyzwań w każdych warunkach atmosferycznych.

przyczepa kempingowa koło ogniska
Źródło: bosch-press.pl

Tak jak każda forma turystyki karawaning ma swoje wady i zalety. Jednak eksplorowanie świata na własną rękę zdecydowanie przeważa nad wszelkimi niedogodnościami. Wczasy all inclusive czy spokojny odpoczynek bez planu? Napisz w komentarzu, które wakacje są Ci bardziej bliskie!

Źródło obrazka głównego: gazeo.pl

7
3

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *