
Spis treści
William Sanford Nye, znany jako Bill Nye, to amerykański dydaktyk, komik, prezenter telewizyjny, aktor, pisarz, naukowiec. Zdobył sławę jako gospodarz programu dla dzieci, którego celem jest popularyzacja nauki.
Bill Nye — podstawowe informacje, młodość, wykształcenie
Jeśli po raz pierwszy słyszysz to nazwisko i zastanawiasz się kim jest Bill Nye, to postaramy się przybliżyć Ci podstawowe informacje o nim. Urodził się 27 listopada 1955 roku w Waszyngtonie. Uczęszczał na Cornell University, gdzie studiował Sibley School of Mechanical Engineering and Mechanic Arts. Jego zapał do nauki znacznie się pogłębił po zajęciach astronomii u Carla Sagana. Studia z inżynierii mechanicznej ukończył w 1977 roku.

Swoją karierę zawodową rozpoczął jako inżynier mechaniki w firmie Boeing Corporation w Seattle. Wynalazł rurę tłumika rezonansu hydraulicznego, której używano w samolotach 747. Jednak w 1986 r. postanowił opuścić firmę i zająć się komedią i dowcipami.
Niedługo potem znalazł zatrudnienie w serialu Almost Live!, gdzie przeprowadzał zwariowane eksperymenty naukowe. Jak się okazało, to był dopiero początek jego nowej drogi! Jako naukowiec Bill Nye występował w programie dla dzieci Bill Nye the Science Guy, który bardzo szybko zyskał ogromną popularność.
Kariera telewizyjna
Gdy na ekranie publicznej stacji KCTS-TV w Seattle pojawił się program Bill Nye the Science Guy, wiele osób zastanawiało się nad tym, kto to Bill Nye? Od tej pory kojarzony był już nie jako inżynier, a naukowiec, który w prosty sposób przekazuje swoją ogromną wiedzę dzieciom. Jego program był pierwszym, który z wielką ochotą emitowały zarówno stacje publiczne, jak i komercyjne.
Seria została wyprodukowana przez Walt Disney Television i Rabbit Ears Productions, a dystrybuowana była przez Disneya. W latach 1993–1998 był to jeden z najczęściej oglądanych programów w Stanach Zjednoczonych. Bill Nye wcielił się w rolę zwariowanego naukowca, który nosił pudrowo-niebieski fartuch laboratoryjny i… muszkę!

Chciał zwrócić uwagę głównie młodych widzów, zachęcić ich do nauki i poznawania świata, jednak robił to w taki sposób, że również dorośli chętnie oglądali każdy odcinek. Miał niebywałą zdolność łączenia nauki z zabawą, nic więc dziwnego, że podbił serca również największych krytyków. Program był nominowany do 23 nagród Emmy, z czego wygrał aż 19!

Jego kariera telewizyjna jest długa i wydaje się nie mieć końca. Do najważniejszych wystąpień bez wątpienia można zaliczyć:
- w latach 2000-2002 Nye był ekspertem technicznym ds. BattleBotów,
- w 2004 i 2005 roku był gospodarzem 100 Greatest Discoveries, wielokrotnie nagradzanej serii wyprodukowanej przez THINKFilm dla The Science Channel, emitowanej w Discovery HD Theater,
- w 2007 roku był gospodarzem ośmioczęściowej serii Discovery Channel, Greatest Inventions with Bill Nye,
- w 2008 roku wystąpił w Stuff Happens, programie w sieci Planet Green,
- w 2013 roku Nye wystąpił gościnnie w odcinku The Big Bang Theory The Proton Displacement.
Obecnie jego program Billy Nye Saves The World można obejrzeć na Netflix.
Podejście do kwestii GMO
Według Billy’ego genetyczne modyfikowanie organizmów ma o wiele więcej zalet niż wad. Jako przykład podaje bataty, kukurydzę, bawełnę czy soję, które powstały poprzez naturalne połączenie DNA dwóch odmiennych organizmów. Jako główne zalety podaje nie tylko zupełnie nowe organizmy, ale także możliwość przystosowania już istniejących do warunków środowiska.

Według niego, wszczepiając naturalnie bytującą w glebie bakterię Bacillus thuringiensis do kukurydzy, nie uzyskamy nowego, spektakularnego gatunku, a jedynie wzmocnimy uprawę. W efekcie genetycznie modyfikowana kukurydza nie będzie wymagała stosowania insektycydów, które mogą prowadzić do skażenia środowiska i negatywnie wpływać na inne organizmy. Szczegółowo wyjaśnia kwestię GMO w swoim programie na Netflixie.
Życie osobiste
Bill Nye mieszka w swojej rezydencji w jednej z dzielnic Los Angeles — Studio City. Co ciekawe, jego dom w Kalifornii jest zasilany energią słoneczną, która często dostarcza dodatkową moc do sieci publicznej. Za czasów prezydentury Baracka Obamy spotykali się w sprawach konsultacji naukowych, a jego słynne selfie z ówczesnym prezydentem i Neilem deGrasse Tysonem w Białym Domu obiegło całe Stany Zjednoczone!

Nye poparł Jaya Inslee podczas prawyborów Demokratów w 2020 r., a 28 października 2020 r. wsparł kandydaturę Joe Bidena na prezydenta, wzywając swoich zwolenników na Twitterze do głosowania w imieniu zmian klimatycznych i nauki.
3 lutego 2006 r. Nye poślubił Blair Tindall, jednak siedem tygodni później akt małżeństwa został unieważniony. W 2007 roku kobieta dostała zakaz zbliżania się do naukowca po tym, jak włamała się do jego domu i ukradła kilka rzeczy, w tym jego laptopa, którego użyła do wysyłania zniesławiających e-maili podszywających się pod naukowca. Ze względu na genetyczne problemy o podłożu neurologicznym, z którymi zmagała się cała rodzina, Nye postanowił, że nie będzie mieć dzieci.
Polscy popularyzatorzy nauki
W Polsce również nie brakuje osób, które zajmują się popularyzacją nauki. Co roku odbywa się konkurs organizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Jest podzielony na 5 kategorii: animatorzy, naukowcy, media, instytucje i zespoły. W każdej wyłaniana jest grupa kandydatów, a z nich jeden laureat, który w danym roku najbardziej przyczynił się do popularyzacji nauki w Polsce.
Billy Nye to barwna postać, której wysiłek, zaangażowanie i pasja w przekazywanie wiedzy zostały docenione na całym świecie. To jeden z niewielu programów, które można oglądać na okrągło!
Jak sądzicie, czy „The science Guy” zaskoczy nas kolejnym programem na Netflixie? Czy zgadzacie się z jego opiniami o GMO? Dajcie nam znać w komentarzach!