Spis treści
Assassin’s Creed: Valhalla to RPG akcji wydane na konsolę Xbox Series X, Xbox One, PlayStation 4, PlayStation 5 oraz komputery PC.
Data premiery i twórcy
Assassin’s Creed: Valhalla została wydana 10 listopada 2020 roku. Twórcą i jednocześnie wydawcą jest studio Ubisoft mające na swoim koncie takie tytuły jak: Silent Hunter, Watch Dogs czy seria Far Cry.
Gry podobne do Assassin’s Creed: Valhalla
Assassin’s Creed: Valhalla to już dwunasta odsłona gier z serii Assassin’s Creed i jednocześnie następczyni Assassin’s Creed Odyssey z 2018 roku. Aby przygotować się do przygody z wikingami w Assassin’s Creed: Valhalla, warto sięgnąć po pozostałe tytuły tej bardzo popularnej serii, chociażby dla nakreślenia bogatego tła fabularnego i niezwykle rozbudowanej mitologii uniwersum. Wprawdzie zaawansowana znajomość serii nie jest jakimś szczególnym wymaganiem, by móc w pełni cieszyć się wikińskimi przygodami w Valhalli, ale wzbogaca odbiór gry i pozwala docenić pewne smaczki, których gracze nieznający serii mogą nie wyłapać.
Gry z podobnym klimatem oraz gameplayem:
- God of War – opracowana przez Santa Monica Studio przygodowa gra akcji wydana w 2018 roku na konsolę PS4. W najnowszej odsłonie God of War Kratos staje do walki z najbardziej okrutnymi i potężnymi bogami z mitologii nordyckiej w pięknie opowiedzianej historii. Nie inaczej niż w Valhalli, ta epicka gra oferuje nam ekscytującą podróż po Europie Północnej, podczas której będziemy zabijać hordy wrogów tępymi przedmiotami i zyskiwać w ten sposób moc. Podobieństwo do Assassin’s Creed: Valhalla polega też na otwartym świecie. Choć God of War kładzie niewielki nacisk na cechy sandboksowe, to wciąż jest to ogromne miejsce do eksploracji.
- Hellblade: Senua’s Sacrifice od studia Ninja Theory – trzecioosobowa gra akcji wydana w 2017 roku na konsolę PS4, XOne, XSX, Switch oraz komputery PC.

Jeśli szukacie opowieści o wikingach, to nie szukajcie już dalej – Hellblade to jedna z najbardziej unikalnych gier, w jaką możecie zagrać. Gra stawia nas w centrum wydarzeń i pozwala wcielić się w tytułową Senuę, która musi udać się do krainy Hel i odzyskać duszę ukochanego. To, co następuje potem, to wyczerpująca i przerażająca podróż w głąb złamanej psychiki bohaterki. Trzeba przyznać, że twórcy wykonali świetną robotę, przedstawiając mitologię nordycką w wyjątkowo przerażający, ale i piękny sposób.
- Middle-Earth: Shadow of War od studia Monolith – to przygodowa gra akcji wydana w 2017 roku na konsolę PS4, XOne oraz komputery PC. Brutalna, miażdżąca kości walka w Assassin’s Creed: Valhalla jest na innym poziomie niż w większości gier z serii — dzięki temu w Śródziemiu fani Valhalli poczują się jak w domu. Wcielamy się w Taliona, człowieka, który ma w sobie ducha elfa i postanawia walczyć z siłami Saurona w nadziei na zemstę. Dopracowany, płynny system walki zdecydowanie przypomina mechanikę, którą stosuje Eivor. Różnorodność dostosowań, przedmiotów kolekcjonerskich i ulepszeń broni również jest dość podobna do Valhalli. Ogromne otwarte pustkowia Mordoru można również porównać do lodowato zimnych, wrogich krain średniowiecznej Europy Północnej.
Assassin’s Creed: Valhalla – oceny i opinie
Na stronie Metacritic krytycy minimalnie wyżej ocenili grę niż gracze. I tak krytycy przyznali jej 82 punkty, podczas gdy gracze ocenili ją na 7,4 punkty.
Jak to się ostatnio często zdarza w przypadku produkcji Ubisoft, pośród niezadowolonych znowu pojawiły się głosy na temat zbytniego rozbudowania gry. Zwolennicy AC uważają, że problemy ze zrozumieniem gry wynikają z braku chęci do zagłębienia się w niej, a także z zalewających rynek gier nudnych i prostych pozycji.
Ponieważ na Game Developers Conference w 2019 roku Ubisoft i Epic Games Store rozszerzyły swoją umowę wydawniczą dla przyszłych tytułów, nie uświadczymy Assassin’s Creed: Valhalla na Steamie, a co za tym idzie także i opinii o grze.

DLC i edycje specjalne
Gra została wydana w pięciu edycjach: standardowej, deluxe, gold, ultimate i kolekcjonerskiej. Edycje specjalne rozszerzone są o pakiety zawierające dodatkowe bronie, runy itp. oraz o przepustkę sezonową.
Zostały wydane również dwa DLC fabularne:
- Assassin’s Creed: Valhalla – Gniew druidów
- Assassin’s Creed: Valhalla – Oblężenie Paryża
Assassin’s Creed: Valhalla – Gniew druidów (oryg. Wrath of Druids) to pierwszy dodatek wydany 13 maja 2021 roku na konsolę PS4, PS5, XOne, XSX oraz komputery PC. Rozszerzenie to koncentruje się na konflikcie w Irlandii. Kuzyn Eivora, który na dobre zapuścił korzenie w Dublinie, prosi go o pomoc dla siebie i nowo koronowanego króla. Druidzi powiązani z mistycznym kultem, dla spełnienia własnego celu próbują uniemożliwić zjednoczenie Irlandii. Wrath of Druids nie jest samodzielnym DLC i wymaga do działania podstawowej wersji gry.
Assassin’s Creed: Valhalla – Oblężenie Paryża (oryg. The Siege of Paris) to drugi dodatek wydany 12 sierpnia 2021 roku na konsolę PS4, PS5, XOne, XSX oraz komputery PC. Rozszerzenie koncentruje się na ekspansji imperium króla Karola Grubego we Francji i jego wkroczeniu na ziemie, które Eivor i jego klan Wikingów nazywają domem. Obawiając się, że Karol i jego armia mogą wkrótce przedostać się do Anglii, Eivor udaje się do Francji, aby poprosić Karola o zmianę swoich planów. Oczywiście sprawy nie idą zgodnie z planem. The Siege of Paris również nie jest samodzielnym DLC i wymaga do działania podstawowej wersji gry.
Zwiastun i gameplay
Oficjalny zwiastun gry ukazał się w 2020 roku i zawiera warstwę fabularną gry.
Fabuła i rozgrywka w Assassin’s Creed: Valhalla
W dwunastej już odsłonie serii Assassin’s Creed wcielamy się w męskie lub żeńskie wcielenie Eivora, Wikinga i jednocześnie przywódcy klanu. Prowadząc swój klan do nowego domu (w Anglii, gdzie toczy się większość gry), Eivor jest zmuszony do zajęcia niektórych ziem siłą. To prowadzi Eivora do konfliktu z Alfredem Wielkim, w tym momencie historii znanym jako król Wessexu. Podczas swej podróży spotka Ukrytych (Asasynów) i przyłączy się do ich walki z Zakonem Starożytnych (Templariuszami).
W grze, oprócz tego, że możemy wybrać płeć naszej postaci, możemy również dostosować włosy, brodę, barwy wojenne, ubranie, zbroję i tatuaże Eivora. Różnorodność dostępnych broni została rozszerzona między innymi o cepy i wielkie miecze, a także Ukryte Ostrze, które nie było dostępne od czasu Origins.
Walka w Assassin’s Creed: Valhalla została przebudowana, aby symulować styl walki wojownika Wikingów, zamiast bardziej skradankowej walki z poprzednich odsłon. Nasze drzewko umiejętności dzieli się teraz na trzy gałęzie: Wilk, Kruk i Niedźwiedź. Im więcej zainwestujemy w jedną gałąź, tym więcej korzyści daje sprzęt dostosowany do tego samego stylu gry. Na przykład, będąc wyposażonymi we wszystkie przedmioty powiązane z Krukami, otrzymamy bonusy, inwestując więcej w tę gałąź.

Valhalla drastycznie zmniejsza również liczbę broni i zbroi, które można znaleźć w całym świecie gry, faworyzując ulepszanie, które może pomóc uczynić przedmioty wyjątkowymi, zamiast polegać na poziomach, aby określić ich wartość.
Szturmy przypominają bitwy podboju z Assassin’s Creed: Odyssey. Mechanika pozwala nam wziąć udział w bitwach na dużą skalę przeciwko potężnym fortyfikacjom, najczęściej podczas desantu z rzeki wykonywanego za pomocą drakkara. Ten element gry jest niezwykle klimatyczny i oddaje ducha „chodzenia na wiking”.
Eivor może rozwijać własną osadę oraz budować i ulepszać struktury, dzięki czemu odblokuje się nowe misje i uzyskuje dostęp do różnych aktywności, takich jak wędkarstwo. Możesz także rekrutować nowych członków swojego klanu i szkolić własną armię do rajdów lub innych misji.
W grze pojawiają się również inne elementy otwartego świata, takie jak polowanie na zwierzęta. Można zwiedzać starożytne świątynie i rzymskie ruiny, a przy okazji wydobywać z nich specjalne przedmioty.
Mały pokaz z rozgrywki można podziwiać pod poniższym linkiem.
Multiplayer
Assassin’s Creed: Valhalla nie posiada trybu wieloosobowego w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, ponieważ nie ma elementów kooperacji lub gracz kontra gracz. Jednak gra zawiera komponent online, w którym możemy dostosowywać i udostępniać najemnika Wikingów, aby inni mogli go zatrudniać do najazdów.
Wymagania sprzętowe Assassin’s Creed: Valhalla
Minimalne wymagania sprzętowe:
- Intel Core i5-4460 3.2 GHz / AMD Ryzen 3 1200 3.1 GHz
- 8 GB RAM
- karta grafiki 4 GB GeForce GTX 960 / Radeon R9 380 lub lepsza
- 50 GB HDD
- Windows 10 64-bit
Zalecane wymagania sprzętowe:
- Intel Core i7-4790 3.6 GHz / AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHz
- 8 GB RAM
- karta grafiki 6 GB GeForce GTX 1060 / 8 GB Radeon RX 570 lub lepsza
- 50 GB SSD
- Windows 10 64-bit
Gra zajmuje następująca ilość miejsca na konsolach: PS4 – 46,20 GB, XOne – 50 GB, PS5 – 47.18 GB, natomiast w przypadku konsoli XSX – 47,1 GB.

Sprawdź też: Assassin’s Creed: Odyssey (PC, PS4, XOne, Switch)