assassins creed unity paryż

Rozrywka

27.10.2021 10:28

Assassin’s Creed: Unity (PS4, XONE, PC)

Gry
9
1
0
9
1

Assassin’s Creed: Unity to kolejna odsłona znanej na całym świecie serii przygodowych gier akcji o Bractwie Asasynów. Tym razem akcja przenosi nas do Paryża w czasach rewolucji francuskiej. Gra została wydana na konsolę PS4 i XONE oraz komputery PC. 

Data premiery i twórcy

Assassin’s Creed: Unity został wydany w listopadzie 2014 roku. Twórcą oraz wydawcą gry jest francuski koncern Ubisoft. Jest to jedna z najstarszych oraz największych firm na świecie zajmująca się wydawaniem gier na konsole, komputery PC oraz urządzenia mobilne. Ubisoft posiada kilkadziesiąt oddziałów na całym świecie, a seria Assassin’s Creed rozsławiła firmę już na dobre wśród graczy. Ubisoft jest również znany z wyprodukowania takich serii jak: Prince of Persia, Rayman czy Far Cry. 

Assassin’s Creed: Unity zabiera graczy do czasów Wielkiej Rewolucji Francuskiej | źródło: materiały prasowe

Sprawdź też: Wszystko o Assassin’s Creed. Assassin’s Creed to nie tylko kultowa seria gier od Ubisoft

Gry podobne do Assasin’s Creed: Unity

Assasin’s Creed: Unity posiada bardzo przyjemny i satysfakcjonujący gameplay. Oto przykłady innych gier w podobnym stylu:

 • poprzednie odsłony cyklu Assassin’s Creed od studia Ubisoft, które opowiadają o trwającej wieki wojnie Bractwa Asasynów z Zakonem Templariuszy.
 • Middle-earth: Shadow of Mordor od studia Monolith Productions — wydana w 2014 roku gra akcji osadzona w tolkienowskim Śródziemiu. W tytule tym stajemy do walki z mrocznymi siłami, próbując zostać bohaterem, którego będą sławić niezliczone pieśni. 
 • seria Prince of Persia od studia Ubisoft, czyli przygodowe gry akcji inspirowane klimatem i kulturą Bliskiego Wschodu. Razem z tytułowym Księciem pokonujemy niezliczone pułapki oraz żądnych krwi wrogów z wręcz ekwilibrystyczną dokładnością.   
 • Ryse: Son of Rome od studia Crytek — wydana w 2013 roku niezwykle wciągająca gra akcji z widokiem z perspektywy trzeciej osoby zabierze nas do starożytnego Rzymu. Bohaterem gry jest Mariusa Titus, który szuka zemsty za śmierć swoich bliskich. Gra dostarcza efektownych potyczek oraz pozwala dowodzić grupą żołnierzy. 

Assassin’s Creed: Unity — oceny i opinie

Na portalu Metacritic krytycy oceniają Unity dosyć wysoko, bo na aż 70 punktów. Gra jest przede wszystkim chwalona za warstwę graficzną oraz za odwzorowanie Paryża, gdzie możemy z bliska przyjrzeć się wszystkim ważniejszym zabytkom. Krytycy zwracają również uwagę, że system walki stał się bardziej wymagający dla gracza, co znacząco poprawia rozgrywkę.

Niestety Assassin’s Creed: Unity posiada również wady. Do głównych przewinień tej odsłony krytycy zaliczają brak innowacyjności w serii. Ubisoft nie daje odczuć, że seria ruszyła do przodu, szczególnie że to pierwszy Asasyn na konsolę nowej generacji. Gracze natomiast nie zostawiają na Unity suchej nitki. Obecna ocena na Metarcitic to zaledwie 5.5. 

Gracze, tak jak krytycy skarżą się na brak zmian w serii oraz odtwórczość. Dodatkowo wskazują, że produkt posiada liczne błędy, które odbierają radość z gry. Sterowanie również pozostawia wiele do życzenia, a sama dobra historia i rewelacyjna oprawa graficzna to za mało, żeby uznać Unity za grę dobrą. Użytkownicy Steama w większości również wypowiadają się o grze w negatywny sposób.

„(…) Unity sprawia, że odżywają stare wspomnienia związane z trylogią życia Ezio — niestety, nie zawsze są one pozytywne. Assassin’s Creed: Unity przy premierze zostało skazane na porażkę i okrzyknięte niewdzięczną nazwą „bugity”, którą zawdzięczało przeogromnej ilości błędów.” (Szynka013, SteamCommunity.com)

„Nie jest zła, ale…no właśnie gra sama w sobie nie jest jakaś mega zła. Mamy tutaj średnią fabułę no ale nie jest jakaś najgorsza. Problem w tym, że ta gra jest jakaś nijaka i monotonna. Do tego dochodzi zła optymalizacja i milion bugów. (…) W dzisiejszych czasach mamy już większe wymagania co do gier.” (SELL, SteamCommunity.com)

Nie brakuje jednak bardziej pozytywnych opinii:

„Gra wciągająca, mająca fajny klimat i w fajnej jakości. Czasem występują bugi, ale szczerze, nie wpływa to negatywnie na moje postrzeganie ogółu. Jeśli ktoś lubi taką fabułę to polecam serdecznie.” (Drago, SteamCommunity.com)

„gitowa (…) najlepszy asasyn jezeli chodzi o mechanike, silnik i parkour oraz wybor ekwipunku, polecam” (Aryjski, SteamCommunity.com)

assassin's creed unity recenzja
Wirtualny Paryż naprawdę potrafi zachwycić klimatem | źródło: materiały prasowe

DLC i edycje specjalne

Assassin’s Creed: Unity otrzymało łącznie trzy DLC, jedno bardziej rozbudowane fabularnie, a także dwa pomniejsze:

 • Assassin’s Creed: Unity — Dead Kings (wydany w 2015 roku) 
 • Secrets of the Revolution
 • Pakiet Rewolucyjne Uzbrojenie

Assassin’s Creed: Unity — Dead Kings (wydany w 2015 roku)

Dodatek wydany w ramach przepustki sezonowej. Akcja Dead Kings dzieje się zaraz po właściwej fabule gry i przenosi nas do katakumb Saint-Denis. Tym razem Arno ma za zadanie powstrzymać frakcję łupieżców, którzy plądrują wspomniane już katakumby. Do dyspozycji naszego asasyna została również oddana nowa broń — Guillotine Gun, czyli skrzyżowanie granatnika z toporem.

Zwiastun i gameplay

Premiera zwiastuna nowej odsłony Assassin’s Creed miała miejsce w 2014 roku i daje nam wgląd w warstwę fabularną gry.

Fabuła i rozgrywka w Assassin’s Creed: Unity

W Assassin’s Creed: Unity twórcy przenoszą nas do XVIII w. Paryża. Bohaterem tej odsłony jest Arno Dorian, młody członek Bractwa Asasynów, który po śmierci swojego przybranego ojca szuka zemsty na mordercach. Bardzo ciekawym zabiegiem twórców jest osadzenie historii podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Dosłownie jesteśmy świadkami, jak ubodzy mieszkańcy miasta stają do walki z arystokracją i to w dosyć krwawy sposób. Arno będąc wciągnięty w sam środek przemian społecznych, wykonuje kolejne misje mające na celu znalezienie mordercy ojca oraz pokrzyżowania planów Zakonu Templariuszy.

Jeśli chodzi zaś o samą rozgrywkę, to do dyspozycji dostajemy kolejny ogromny odkryty świat, który możemy dowolnie eksplorować. System walki również został znacząco ulepszony, a sportowa szermierka posłużyła jako inspiracja do stworzenia nowego systemu walki.  Do naszej dyspozycji otrzymujemy również nowy rodzaj broni — Widmowe Ostrze, które na zasadzie działania kuszy wystrzeliwuje zabójczy i bezszelestny pocisk. Twórcy postanowili również dopracować nawigację w grze. 

Sprawdź też: Historia serii gier Prince of Persia — najważniejsze informacje o klasycznych platformówkach

Wraz z postępem w grze Arno uczy się nowych umiejętności, jednak jeśli chcemy mamy możliwość zakupienia nowych zdolności i to jest kolejne nowość w grze. Po raz pierwszy do dyspozycji dostajemy tzw. drzewko umiejętności. Dzięki zdobytym punktom możemy decydować o poprawie umiejętności w ukryciu się, walce wręcz i dystansowej oraz zdrowiu. Unity daje również, zdecydowanie szerszy i bogaty wybór broni i wyposażenia. 

Twórcy postanowili również przywrócić bezpieczeństwo ekonomiczne naszego bohatera. Arno dostaje możliwość renowacji i zarządzania Cafe Theatre, który w przyszłości zacznie przynosić stały dochód.  Jak dokładnie wygląda gameplay możecie zobaczyć poniżej.

Multiplayer

 Assassin’s Creed: Unity wprowadza kooperacyjny tryb wieloosobowy. Gracze mają możliwość udania się do tawerny, gdzie inni gracze zabierają nas na misję. W ten sposób mogą grać maksymalnie 4 osoby. 

Wymagania sprzętowe w  Assassin’s Creed: Unity

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • Procesor: Intel Core i5-2500K 3.3 GHz/AMD Phenom II x4 940 3.0 GHz
 • Karta graficzna: karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660/3 GB Radeon HD 7970 lub lepsza
 • Pamięć RAM: 6 GB RAM
 • Dysk: 50 GB HDD
 • System operacyjny i inne: Windows 7(SP1)/8/8.1 64-bit

Zalecane wymagania sprzętowe

 • Procesor: Intel Core i7-3770 3.4 GHz/AMD X8 FX-8350 4.0 GHz
 • Karta graficzna: karta grafiki 3 GB Geforce GTX 780/Radeon R9 290X lub lepsza
 • Pamięć RAM: 8 GB RAM
 • Dysk: 50 GB HDD
 • System operacyjny i inne: Windows 7(SP1)/8/8.1 64-bit

Jeśli chcemy zainstalować grę na PlayStation 4, potrzebujemy około 41 GB wolnego miejsca. Instalując grę na Xbox One, będziemy potrzebowali niecałych 38 GB.

9
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *