1. Scroll
 2. /
 3. Rozrywka
 4. /
 5. Assassin’s Creed: Odyssey (PC, PS4, XOne, Switch)

Rozrywka

25.11.2021 11:48

Assassin’s Creed: Odyssey (PC, PS4, XOne, Switch)

Gry
4
0
0
4
0

Assassin’s Creed: Odyssey to gra akcji z elementami RPG wydana na konsolę PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch oraz komputery PC.

Data premiery i twórcy

Assassin’s Creed: Odyssey została wydana 5 października 2018 roku. Twórcą i jednocześnie wydawcą jest studio Ubisoft mające na swoim koncie takie serie jak Far Cry, Tom Clancy czy Rayman.

Gry podobne do Assassin Creed: Odyssey

Assassin’s Creed: Odyssey to jedenasta już odsłona kultowej serii Assassin’s Creed wydawanej od 2007 roku. Serię wykreował francuski Ubisoft. Skupiamy się w niej przede wszystkim na odwiecznej walce zakonu Asasynów z Templariuszami. Każda z odsłon jest osadzona w realiach historycznych, lecz odpowiednio zmodyfikowanych do potrzeb producenta. W cyklu pojawiają się także motywy fantasy, które najczęściej nawiązują do mitologii, religii czy lokalnych tradycji.

Gry z podobnym klimatem oraz gameplayem:

 • Mass Effect: Andromeda od studia BioWare to fabularna gra akcji wydana w 2017 roku na PC, PS4 oraz XOne. Choć sceneria bardzo różni się od Odyssey, Mass Effect: Andromeda to także przygodowa gra akcji z otwartym światem, która obejmuje skomplikowaną budowę świata i niezwykłą historię. Decyzje, które podejmujesz, wpłyną na fabułę i wątek postaci. Grę rozpoczynamy jako Sara lub Scott Ryder, którzy budzą się w Andromedzie po ponad 600 latach podróży. Nasza postać ma za zadanie znaleźć nowy świat, w którym ludzkość będzie mogła żyć, co zresztą utrudniają ataki Kettów.
 • Wiedźmin 3: Dziki Gon od studia CD Projekt Red to fabularna gra akcji wydana w 2015 roku na PC, PS4,XOne oraz Nintendo Switch. Jest to z pewnością jedna z najlepszych gier z otwartym światem, jakie kiedykolwiek stworzono. Wyjątkowo zaprojektowane lokacje gry i nieziemskie bestie są dodatkowo uzupełnione obsadą dobrze napisanych postaci i wciągającą narracją skupioną na Geralcie z Rivii, Wiedźminie, który szuka swojej adoptowanej córki. Fani Odyssey nie będą zawiedzeni zaczynając przygodę z Wiedźminem i najprawdopodobniej zachwycą się rozgałęzionymi, ciężkimi zadaniami pobocznymi, które wzbogacają jego zachwycający średniowieczny świat w taki sposób, że Assassin’s Creed wciąż próbuje to uchwycić. 
 • Assassin’s Creed: Origins od studia Ubisoft wydana w 2017 roku na PC,PS4, XOne to przygodowa gra fabularna, której akcja toczy się w starożytnym Egipcie. Podobnie jak Odyssey, AC Origins różni się od poprzednich gier z serii ze względu na otwarty świat. W grze wcielamy się w Medjay’a o imieniu Bayek. Gra nie jest tak masywna, jak Odyssey, ale fabuła jest bogata i satysfakcjonująca. Zadania poboczne co prawda pozostawiają wiele do życzenia, ale ogólnie rzecz biorąc, Origins jest jedną z najlepszych gier Assassin’s Creed i zapewnia nam wiele godzin rozrywki.
W Assassin's Creed Odyssey możesz wybrać jedno z rodzeństwa - Kassandrę lub Alexiosa.
Kassandra czy Alexios? Z czyjej perspektywy poznasz historię?

Assassin’s Creed: Odyssey – oceny i opinie

Na stronie Metacritic krytycy bardziej niż gracze docenili grę. I tak krytycy przyznali jej 87 punktów, podczas gdy gracze ocenili ją na 6,3 punkty.

Co najciekawsze, że pośród wszystkich (słusznych zresztą) głosów wychwalających pomysł, zadania, grafikę etc. negatywne emocje wzbudziło jej… rozbudowanie, a dokładniej przepełnienie zawartością.

Na Steamie miażdżącą wręcz przewagę mają pozytywne opinie. Zdarzają się oczywiście negatywne głosy jak:

Reklama

“(…) AC Odyssey daje dużo frajdy z walki, eksploracji, dialogów. Właściwie wszystko co robi, robi świetnie, ale robi to tak przez około 100-120 godzin. Później stopniowo, ale dość szybko przestaje. (…)” (Raiso, SteamCommunity.com)

Ale są to zaledwie krople w oceanie takich opinii jak:

„Gra jest genialna, kozacka fabuła z ciekawymi wyborami, wiele fajnych zadań pobocznych. Super grafika, świetna ścieżka dźwiękowa, statki, bitwy morskie, ogromny świat, system walki, można wymieniać w nieskończoność. (…)” (Majs7er. SteamCommunity.com)

”Świetna gra! Po rozegraniu ponad 125 godzin mogę ją zdecydowanie polecić. Fabuła jest bardzo ciekawa, jest wiele możliwości zakończenia gry. Rozległy, klimatyczny grecki świat ma wiele do zaoferowania.” (Mateo, SteamCommunity.com)

DLC i edycje specjalne

Gra została wydana w ośmiu edycjach: standardowej, deluxe, gold, ultimate, Medusa, Spartan, Pantheon oraz Ubisoft+. Większość z tych edycji oprócz podstawowej wersji gry zawiera pakiety z dodatkowym uzbrojeniem, wierzchowcami czy skórkami, a także przepustki sezonowe. W przepustkach sezonowych zawarta jest zremasterowana wersja trzeciej odsłony Assassin’s Creed, a także dwa DLC:

 • Dziedzictwo pierwszego ostrza (Legacy of the First Blade) – to pierwsze rozszerzenie fabularne wydane 4 grudnia 2018 roku na PC, PS4 oraz XOne. Dodatek składa się z trzech epizodów: Hunted, Shadow Heritage oraz Bloodline. W rozszerzeniu spotykamy Dariusa – pierwszego (oficjalnego) właściciela Ukrytego Ostrza, dowiemy się również czegoś nowego o historii Asasynów i być może zmienimy bieg historii.
 • Los Atlantydy (The Fate of Atlantis) – drugie rozszerzenie wydane 23 kwietnia 2019 roku na PC, PS4 oraz XOne. Dodatek ten również został podzielony na trzy epizody: Fields of Elysium, Torment of Hades i Judgment of Atlantis. W tym rozszerzeniu poznamy bliżej świat greckiej mitologii, a także odkryjemy swoją prawdziwą moc.

Obydwa dodatki były również dostępne w sprzedaży regularnej.

Zwiastun i gameplay

Oficjalny zwiastun gry ukazał się w 2018 roku i zawiera warstwę fabularną gry,

Fabuła i rozgrywka w Assassin’s Creed: Odyssey

Assassin’s Creed: Odyssey jest już co prawda jedenastą częścią serii, ale bez obaw możemy w nią grać bez znajomości poprzednich odsłon, ponieważ stanowi zupełnie odrębną historię. Akcja Odyssey rozgrywa się przed założeniem bractwa asasynów, w 431 roku p.n.e. i opowiada historię Wojny Peloponeskiej, toczonej między Spartą i Atenami. Protoplaści Templariuszy kombinują, by zdobyć władzę nad światem. I w to wszystko (niby przypadkiem) zostaje wplątany nasz bohater lub…bohaterka – tak, w tej odsłonie możemy decydować czy będziemy kierować losami Alexiosa, czy Kassandry. Nie pozostaje nam więc nic innego jak dołączyć do trwającego konfliktu i w międzyczasie próbować odnaleźć swoich bliskich.

Podobnie jak w Assassin’s Creed Origins, Odyssey kładzie większy nacisk na elementy RPG niż poprzednie gry z serii. Aby ulepszyć i dostosować Alexiosa lub Kassandrę, w Assassin’s Creed Odyssey, korzystamy z drzewka umiejętności podzielonego na trzy kategorie: Hunter, Warrior i Assassin. Te trzy gałęzie pozwalają na wydawanie zdobytych punktów umiejętności na nowe zdolności i ulepszenia do walki z łukiem, walki wręcz i skradania się. Cztery umiejętności mogą być w każdej chwili przypisane do przycisków na kontrolerze, co daje nam możliwość wyciągnięcia kilku zabójczych sztuczek, gdy zostaniemy przytłoczeni w pojedynku.

W miarę wykonywania przez nas „nielegalnych” działań najemnicy będą nas szukać, a gdy ich pokonamy, inni zajmą ich miejsce. To, którzy najemnicy będą nas ścigać, zależy od naszych relacji z Ateńczykami i Spartanami – możemy co prawda próbować współpracować z obydwoma, ale zbytnie skupienie się na jednym z nich doprowadzi do wybuchu konfliktu.

w Assassin's Creed Odyssey artyści mogli pokusić się o urozmaicenie krajobrazu o elementy fantastyczne.
Artyści mogli popuścić wodze fantazji przy kreowaniu antycznej Grecji.

System walki opiera się w dużej mierze na wyczuciu czasu, blokowaniu i wiedzy o tym, kiedy uderzyć, a kiedy przejść do defensywy, a ponadto możemy wzbogacić swoją broń o pewne specjalne umiejętności, aby uzyskać przewagę. Powracają także ruchy kończące, dzięki którym otrzymamy wspaniałą, choć z lekka przesadzoną animację, gdy w końcu uda nam się powalić wroga.

Miernik adrenaliny, podobny do tego z Origins, jest również uwzględniony w tej odsłonie i ładuje się w miarę atakowania w walce, ale tym razem jest powiązany z super potężnymi umiejętnościami Włóczni Leonidasa. W ten sposób możemy wykorzystać specjalne ruchy, takie jak Spartan Kick.

Walka morska znana z Assassin’s Creed IV: Black Flag i Assassin’s Creed Rogue triumfalnie powraca! Możemy rekrutować nowych członków załogi – w tym Evie Frye, co jest ukłonem w stronę fanów Assassin’s Creed Syndicate – aby obsadzić swój statek i zyskać wsparcie w bitwach, a ponadto możemy dostosować swój statek do własnego stylu gry. Wahania pogody utrudniają żeglugę.

Odyssey z pewnością nie cierpi na brak treści, zawierając dziesiątki zadań pobocznych, unikalnych wrogów i mityczne stworzenia rozsiane po państwach greckich. Każdy obszar jest pełen życia, a walczący przywódcy i podteksty polityczne napędzają interakcje z cywilami, politykami, kultami religijnymi, żołnierzami i bandytami.

Skromną zajawkę z gameplaya znajdziecie w poniższym linku.

Multiplayer

Gra nie posiada trybu multiplayer, jest jednak na tyle rozbudowana, że jego brak wcale nie przeszkadza.

Reklama

Wymagania sprzętowe Assassin’s Creed: Odyssey

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • Intel Core i5-2400 3.1 GHz / AMD FX-6300 3.8 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon R9 285 lub lepsza
 • 46 GB HDD
 • Windows 7(SP1)/8.1/10 64-bit

Zalecane wymagania sprzętowe:

 • Intel Core i7-3770 3.5 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon R9 290 lub lepsza
 • 46 GB HDD
 • Windows 7(SP1)/8.1/10 64-bit

Żeby zainstalować grę na PS4 i XOne potrzebujemy około 46 GB wolnego miejsca, natomiast w przypadku konsoli Nintendo Switch 40 GB.

Sprawdź też: Ghost of Tsushima (PS4, PS5)

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.