
Spis treści
Assassin’s Creed: Odyssey to jedenasta już odsłona kasowej serii od Ubisoftu, a także kontynuacja wątku Layli Hassan. Co wiadomo o grze? Jakie są jej wymagania sprzętowe? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu!
Wydane w 2007 roku pierwsze Assassin’s Creed okazało się hitem. Raczej nikt nie spodziewał się, że seria ta doczeka się aż tylu odsłon – a kolejne są już w drodze! Niemniej dopiero Assassin’s Creed: Origins nieco zmieniło formułę rozgrywki, a Odyssey wprowadza do niego kolejne zmiany. Co takiego warto wiedzieć na temat tej produkcji Ubisoftu?

Assassin’s Creed: Odyssey – data premiery i twórcy
Assassin’s Creed: Odyssey została wydana 5 października 2018 roku. Twórcą i jednocześnie wydawcą jest studio Ubisoft mające na swoim koncie takie serie jak Far Cry, Tom Clancy czy Rayman.
Prace nad grą rozpoczęły się wkrótce po wydaniu Assassin’s Creed Syndicate, także produkcja Assassin’s Creed: Odyssey zajęła trzy lata. Jak już wcześniej zostało wspomniane – w Origins postanowiono nieco zmienić format rozgrywki. Odyssey natomiast wprowadziło kolejne zmiany, jak chociażby wybory dialogowe.
Gry podobne do Assassin Creed: Odyssey
Assassin’s Creed: Odyssey to jedenasta już odsłona kultowej serii Assassin’s Creed wydawanej od 2007 roku. Serię wykreował francuski Ubisoft. Skupiamy się w niej przede wszystkim na odwiecznej walce zakonu Asasynów z Templariuszami. Każda z odsłon jest osadzona w realiach historycznych, lecz odpowiednio zmodyfikowanych do potrzeb producenta. W cyklu pojawiają się także motywy fantasy, które najczęściej nawiązują do mitologii, religii czy lokalnych tradycji. Jeśli jednak te kilkanaście odsłon Ci nie wystarcza, to specjalnie dla Ciebie przygotowałem kilka propozycji tytułów, które są podobne do Assassin’s Creed:
Mass Effect: Andromeda
Mass Effect: Andromeda od studia BioWare to fabularna gra akcji wydana w 2017 roku na PC, PS4 oraz XOne. Sceneria bardzo różni się od Odyssey, bo produkcja zabiera nas w sam kosmos! Niemniej Mass Effect: Andromeda to także przygodowa gra akcji z otwartym światem, która obejmuje skomplikowaną budowę świata i niezwykłą historię. Decyzje, które podejmujesz, wpłyną na fabułę i wątek postaci. Grę rozpoczynamy jako Sara lub Scott Ryder, którzy budzą się w Andromedzie po ponad 600 latach podróży. Nasza postać ma za zadanie znaleźć nowy świat, w którym ludzkość będzie mogła żyć, co zresztą utrudniają ataki Kettów.
Warto też wspomnieć, iż dostępna jest odświeżona trylogia Mass Effect. Zawiera ona trzy produkcje, które dzieją się przed wydarzeniami z Andromedy. Kolekcja ta całkiem niedawno była dostępna w ramach usługi PlayStation Plus oraz obecnie wchodzi w skład Xbox Game Pass.
Wiedźmin 3: Dziki Gon
Wiedźmin 3: Dziki Gon od studia CD Projekt Red to fabularna gra akcji wydana w 2015 roku na PC, PS4, XOne oraz Nintendo Switch. Jest to z pewnością jedna z najlepszych gier z otwartym światem, jakie kiedykolwiek stworzono. Wyjątkowo zaprojektowane lokacje gry i nieziemskie bestie to mocny aspekt tej gry. Wszystko to dodatkowo uzupełnione obsadą dobrze napisanych postaci i wciągającą narracją skupioną na Geralcie z Rivii. Wiedźminie, który szuka swojej adoptowanej córki – Ciri.
Fani Odyssey nie będą zawiedzeni zaczynając przygodę z Wiedźminem. Najprawdopodobniej zachwycą się rozgałęzionymi, ciężkimi zadaniami pobocznymi, które wzbogacają jego zachwycający średniowieczny świat. Seria Assassin’s Creed wciąż próbuje to uchwycić.
Wartym uwagi jest fakt, że po dłuższym czasie oczekiwania, gra otrzymała także aktualizacje na PlayStation 5 oraz Xbox Series S / X. Update dodał do produkcji także nieco nowej zawartości, zarówno kosmetycznej, jak i technicznej. Świetny moment, aby zapoznać się (albo odświeżyć sobie!) z przygodami Geralta z Rivii.
Assassin’s Creed: Origins
Assassin’s Creed: Origins od studia Ubisoft wydana w 2017 roku to przygodowa gra fabularna, której akcja toczy się w starożytnym Egipcie. Podobnie jak Odyssey, AC Origins różni się od poprzednich gier z serii ze względu na otwarty świat. W grze wcielamy się w Medjay’a o imieniu Bayek. Gra nie jest tak masywna, jak Odyssey, ale fabuła jest bogata i satysfakcjonująca. Zadania poboczne co prawda pozostawiają wiele do życzenia, ale ogólnie rzecz biorąc, Origins jest jedną z najlepszych gier Assassin’s Creed i zapewnia nam wiele godzin rozrywki.

Assassin’s Creed: Odyssey – oceny i opinie
Jak w ogóle przyjął się Assassin’s Creed: Odyssey wśród graczy? Na stronie Metacritic krytycy, bardziej niż gracze docenili grę, przyznając jej 87 punktów. Natomaist ta druga grupa oceniła ją na 6,5 punktów. Co najciekawsze, że pośród wszystkich (słusznych zresztą) głosów wychwalających pomysł, zadania, grafikę etc. negatywne emocje wzbudziło jej… rozbudowanie, a dokładniej przepełnienie zawartością.
Na Steamie miażdżącą wręcz przewagę mają pozytywne opinie. Zdarzają się oczywiście negatywne głosy jak:
“(…) AC Odyssey daje dużo frajdy z walki, eksploracji, dialogów. Właściwie wszystko co robi, robi świetnie, ale robi to tak przez około 100-120 godzin. Później stopniowo, ale dość szybko przestaje. (…)”
Raiso, SteamCommunity.com
Ale są to zaledwie krople w oceanie takich opinii jak:
„Gra jest genialna, kozacka fabuła z ciekawymi wyborami, wiele fajnych zadań pobocznych. Super grafika, świetna ścieżka dźwiękowa, statki, bitwy morskie, ogromny świat, system walki, można wymieniać w nieskończoność. (…)”
Majs7er. SteamCommunity.com
”Świetna gra! Po rozegraniu ponad 125 godzin mogę ją zdecydowanie polecić. Fabuła jest bardzo ciekawa, jest wiele możliwości zakończenia gry. Rozległy, klimatyczny grecki świat ma wiele do zaoferowania.”
Mateo, SteamCommunity.com
Dodatki DLC i edycje specjalne Assassin’s Creed Odyssey
Assassin’s Creed Odyssey zostało wydane w ośmiu edycjach: standardowej, deluxe, gold, ultimate, Medusa, Spartan, Pantheon oraz Ubisoft+. Większość z tych edycji oprócz podstawowej wersji gry zawiera pakiety z dodatkowym uzbrojeniem, wierzchowcami czy skórkami, a także przepustki sezonowe. W przepustkach sezonowych zawarta jest zremasterowana wersja trzeciej odsłony Assassin’s Creed, a także dwa DLC:
- Dziedzictwo pierwszego ostrza (Legacy of the First Blade) – to pierwsze rozszerzenie fabularne wydane 4 grudnia 2018 roku na PC, PS4 oraz XOne. Dodatek składa się z trzech epizodów: Hunted, Shadow Heritage oraz Bloodline. W rozszerzeniu spotykamy Dariusa – pierwszego (oficjalnego) właściciela Ukrytego Ostrza, dowiemy się również czegoś nowego o historii Asasynów i być może zmienimy bieg historii.
- Los Atlantydy (The Fate of Atlantis) – drugie rozszerzenie wydane 23 kwietnia 2019 roku na PC, PS4 oraz XOne. Dodatek ten również został podzielony na trzy epizody: Fields of Elysium, Torment of Hades i Judgment of Atlantis. W tym rozszerzeniu poznamy bliżej świat greckiej mitologii, a także odkryjemy swoją prawdziwą moc.
Obydwa dodatki były również dostępne w sprzedaży regularnej.
Zwiastun i gameplay
Oficjalny zwiastun gry ukazał się w 2018 roku i skupił się przede wszystkim na warstwie fabularnej produkcji. Omawiany materiał możesz obejrzeć poniżej:
Fabuła w Assassin’s Creed: Odyssey
Assassin’s Creed: Odyssey jest już co prawda jedenastą częścią serii, ale bez obaw możemy w nią grać bez znajomości wszystkich prawie wszystkich poprzednich odsłon. Origins zapoczątkowało nowy wątek i stanowi zupełnie odrębną historię. Wprawdzie mogą Ci umknąć pewne smaczki, ale nawet bez nich możesz w pełni rozkoszować się historią.
Akcja Odyssey rozgrywa się przed założeniem bractwa asasynów, w 431 roku p.n.e. i opowiada historię Wojny Peloponeskiej, toczonej między Spartą i Atenami. Protoplaści Templariuszy kombinują, by zdobyć władzę nad światem. I w to wszystko (niby przypadkiem) zostaje wplątany nasz bohater lub…bohaterka! Owszem – w tej odsłonie możemy decydować czy będziemy kierować losami Alexiosa, czy Kassandry. Nie pozostaje nam więc nic innego jak dołączyć do trwającego konfliktu i w międzyczasie próbować odnaleźć swoich bliskich.
Rozgrywka w AC: Odyssey
Podobnie jak w Assassin’s Creed Origins, Odyssey kładzie większy nacisk na elementy RPG niż poprzednie gry z serii. Aby ulepszyć i dostosować Alexiosa lub Kassandrę, w Assassin’s Creed Odyssey, korzystamy z drzewka umiejętności podzielonego na trzy kategorie: Hunter, Warrior i Assassin. Te trzy gałęzie pozwalają na wydawanie zdobytych punktów umiejętności na nowe zdolności i ulepszenia do walki z łukiem, walki wręcz i skradania się. Cztery umiejętności mogą być w każdej chwili przypisane do przycisków na kontrolerze. Daje to nam możliwość wyciągnięcia kilku zabójczych sztuczek, gdy zostaniemy przytłoczeni w pojedynku.
W miarę wykonywania przez nas „nielegalnych” działań najemnicy będą nas szukać, a gdy ich pokonamy, inni zajmą ich miejsce. To, którzy najemnicy będą nas ścigać, zależy od naszych relacji z Ateńczykami i Spartanami – możemy co prawda próbować współpracować z obydwoma, ale zbytnie skupienie się na jednym z nich doprowadzi do wybuchu konfliktu.

System walki i potyczki morskie
System walki opiera się w dużej mierze na wyczuciu czasu, blokowaniu i wiedzy o tym, kiedy uderzyć, a kiedy przejść do defensywy. Ponadto możemy wzbogacić swoją broń o pewne specjalne umiejętności, aby uzyskać przewagę. Powracają także ruchy kończące, dzięki którym otrzymamy wspaniałą, choć z lekka przesadzoną animację, gdy w końcu uda nam się powalić wroga.
Miernik adrenaliny, podobny do tego z Origins, jest również uwzględniony w tej odsłonie. Ładuje się on w miarę atakowania w walce, ale tym razem jest powiązany z super potężnymi umiejętnościami Włóczni Leonidasa. W ten sposób możemy wykorzystać specjalne ruchy, takie jak Spartan Kick.
Walka morska znana z Assassin’s Creed IV: Black Flag i Assassin’s Creed Rogue triumfalnie powraca! Możemy rekrutować nowych członków załogi – w tym Evie Frye, co jest ukłonem w stronę fanów Assassin’s Creed Syndicate. Obsadź swój statek i zyskaj wsparcie w bitwach! Ponadto możemy dostosować swój statek do własnego stylu gry. Wahania pogody utrudniają żeglugę.
Odyssey z pewnością nie cierpi na brak treści. Zawiera dziesiątki zadań pobocznych, unikalnych wrogów i mityczne stworzenia rozsiane po państwach greckich. Każdy obszar jest pełen życia, a walczący przywódcy i podteksty polityczne napędzają interakcje z cywilami, politykami, kultami religijnymi, żołnierzami i bandytami.
Multiplayer
Gra nie posiada trybu multiplayer, jest jednak na tyle rozbudowana, że jego brak wcale nie przeszkadza.
Wymagania sprzętowe Assassin’s Creed: Odyssey
Minimalne wymagania sprzętowe:
- Procesor: Intel Core i5-2400 3.1 GHz / AMD FX-6300 3.8 GHz
- Pamięć RAM: 8 GB RAM
- Karta graficzna: GeForce GTX 660 / Radeon R9 285 lub lepsza
- Miejsce na dysku: 46 GB HDD
- Pozostałe: Windows 7(SP1)/8.1/10 64-bit
Zalecane wymagania sprzętowe:
- Procesor: Intel Core i7-3770 3.5 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz
- Pamięć RAM: 8 GB RAM
- Karta graficzna: GeForce GTX 970 / Radeon R9 290 lub lepsza
- Miejsce na dysku: 46 GB HDD
- Pozostałe: Windows 7(SP1)/8.1/10 64-bit
Żeby zainstalować grę na PS4 i XOne potrzebujemy około 46 GB wolnego miejsca, natomiast w przypadku konsoli Nintendo Switch 40 GB.
