1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Activision-Blizzard zarobił krocie dzięki mikropłatnościom w 2021

Rozrywka

08.02.2022 12:48

Activision-Blizzard zarobił krocie dzięki mikropłatnościom w 2021

Newsy Online
4
0
0
4
0

Rok 2021 okazał się najlepszym w historii firmy, jeśli idzie o przychody i zyski. Activision dzięki samym mikrotransakcjom w grach, zarobiło 5,1 miliarda dolarów. Oznacza to, że dzięki samym opłatom w grach, na konto firmy wpłynęło więcej pieniędzy niż kiedykolwiek wcześniej.

Zarząd Activision ma powody do radości. Firma w 2021 roku zarobiła ogromne ilości pieniędzy, bijąc przy tym kilka rekordów. Przychody netto wyniosły 8,804 miliarda dolarów, co oznacza, że jest to kolejny rok rekordowego wyniku przychodów netto całej firmy. Zysk operacyjny (czyli ten przed odliczeniem podatków) wyniósł 3,26 miliarda dolarów – to najwyższy wynik w historii całej branży gier live service. Ile wyniósł czysty zysk firmy? Oszałamiające 2,7 miliarda dolarów – najwięcej w historii całej firmy.

Co jednak najbardziej niesamowite, lwią częścią przychodów netto stanowiły przychody z mikrotransakcji. Wyniosły one 5,1 miliarda (61% przychodów netto) dolarów i stanowią nowy rekord w branży. Activision-Blizzard wygenerował tę oszałamiająca kwotę ze swojego dużego wachlarza tytułów, które nastawione są na płatności dokonywane w sklepach gry: dodatki kosmetyczne, skiny, lootboxy etc.

W kwocie tej znajdują się zatem opłaty za subskrypcję World of Warcraft, różne DLC do swoich gier, no i gry mobilne. CoD: Mobile to najpopularniejsza gra mobilna, która jest kurą znoszącą złote jaja dla Activision.

Co ciekawe, Activision zdolne było bić rekordy pomimo raczej słabego przyjęcia Call of Duty Vanguard i szybkiego obniżenia cen gry. Wydawać by się mogło, że jedna z najważniejszych serii strzelanego na PC i konsolach wcale nie jest motorem napędowym swojej firmy.

Sprawdź też: Microsoft przejmuje Activision Blizzard. Wkrótce wyskoczy z lodówki? Oczywiście, takiej z logo Xbox

Widząc zyski jakie osiąga Activision-Blizzard, nie powinna zatem dziwić ostatnia decyzja Microsoftu o zakupie firmy (przypominamy, firma z Redmond zapłaciła prawie 69 miliardów dolarów za kupno Activision).

Pokazuje to także główne powody dla których MS dokonał swojego ostatniego wielkiego zakupu. Activision zostało przejęte z powodu modelu subskrypcji i opłat płynących z gier mobilnych (czyli głównie CoDa), które idealnie pasują do modelu biznesowego gamingowej dywizji Microsoftu.

Reklama

Sprawdź też: Blizzard zapowiada nowego Warcrafta… na smartfony

Zadziwiające jest to, jak dobrze radzi sobie firma Koticka pomimo wielu problemów, które mają miejsce w jej wnętrzu. Opóźnienia swoich wielkich tytułów jak Diablo IV czy Overwatch 2, wypuszczanie mniejszej ilości gier, klapa w postaci Vanguarda no i nadużycia seksualne – to wszystko nie spowolniło Activision w roku 2021. Zobaczymy jak w dłuższej perspektywie czasu będzie się układać ich współpraca z Microsoftem, lecz wątpliwym wydaje się być to, aby ktokolwiek był tu stratny.

Price Man

Odwiedź nasze social media! Jeśli lubisz zamieszczane przez nas materiały i chcesz być na bieżąco ze wszystkimi nowościami na scroll.morele.net – koniecznie zajrzyj na nasz facebookowy profil. Zapraszamy też na scrollowy instagram, gdzie bliżej zapoznasz się z naszą redakcją!

Źródło obrazu głównego: barrons.com

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.