oczyszczacz powietrza Electrolux Pure A9

Recenzje

11.01.2022 14:02

Oczyszczacz powietrza Electrolux Pure A9 – recenzja. Zagłębiowski test inteligentnego oczyszczacza!

AGD i IoT Gadżety
31
1
1
31
1

O powietrzu na południu Polski można by było wiele mówić – lecz na pewno w niezbyt pozytywnym tonie. Jak poradził sobie z nim oczyszczacz powietrza Electrolux Pure A9?

Uważam, że oczyszczacz powietrza to must have dla osób mieszkających w miejscowościach, które narażone są na bardzo szkodliwe, zanieczyszczone powietrze. Jak wygląda, w jaki sposób działa i czym może zaskoczyć oczyszczacz powietrza Electrolux Pure A9? Czy polecam ten produkt?

Jak wygląda oczyszczacz powietrza Electrolux Pure A9?

Oczyszczacz powietrza Electrolux Pure A9 jest wizualnie schludny i elegancki. Urządzenie ma 565 cm wysokości, 315 cm szerokości oraz waży niecałe 8 kg. Posiada on dwie rączki imitujące skórę do łatwiejszego przenoszenia oraz panel manualnego sterowania na górnej części oczyszczacza. Do części wewnętrznych, do których jako użytkownicy mamy umiarkowany dostęp zaliczyć można jeszcze sporej wielkości filtr oraz wiatrak, który odpowiada za poprawną wentylację. Całość dopełnia kabel, którego długość jest według mnie odpowiednia do komfortowego korzystania z oczyszczacza.

panel sterowania oczyszczacza
Oczyszczacz prezentuje się i działa doskonale!

Oczyszczacz powietrza Electrolux Pure A9 zdecydowanie wyróżnia się na tle innych oczyszczaczy. Na półkach sklepowych możemy spotkać nudne, oczywiste urządzenia – w tym przypadku mamy do czynienia z modnym, stylowym sprzętem. Ten oczyszczacz prezentuje się jak elegancki, futurystyczny dodatek dopełniający wnętrze – nie sposób nie zawiesić na nim oka.

Electrolux Pure A9 – jak się za niego zabrać?

Aby rozpocząć korzystanie z oczyszczacza należy pozbyć się wszystkich tasiemek ochronnych oraz usunąć plastikowa folię z filtra, który znajduje się od nowości wewnątrz oczyszczacza. Demontaż tego elementu jest prosty – wystarczy chwycić za materiałowy uchwyt w dolnej części urządzenia i delikatnie pociągnąć go do siebie. Drzwiczki, za którymi znajduje się filtr mocowane są na magnes – stąd wyciągnięcie ich nie powinno stanowić najmniejszego problemu. Następnie należy wysunąć filtr, zdjąć z niego folię i zamontować z powrotem zamykając dokładnie panel – od tego momentu oczyszczacz jest gotowy do pracy.

Sprawdź też: Filtr HEPA – do czego służy, jak działa, jak wybrać? Wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Producent wspomina, że urządzenie nie powinno stać zbyt blisko innych przedmiotów – odstęp musi wynosić minimum 30 cm aby powietrze miało swobodny przepływ.

Sterowanie ręczne oczyszczaczem powietrza Electrolux Pure A9

Panel sterowania umieszczony na górze urządzenia jest bardzo prosty w obsłudze. Posiada on dwa dotykowe przyciski – włącznik/wyłącznik oraz ikonę “mode”. Z boku panelu znajduje się lampka, której barwa na bieżąco wskazuje poziom zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniu. Kolor zielony oznacza brak zanieczyszczeń, żółty niskie zanieczyszczenie, pomarańczowy średnie zanieczyszczenie, a czerwony bardzo wysoki poziom zanieczyszczenia.

Kliknięty włącznik/wyłącznik reaguje momentalnie – uruchamia urządzenie oraz odpowiednio je wyłącza, natomiast przycisk “mode” pozwala na zmianę pracy urządzenia. Do wyboru jest opcja manualna lub smart.

oczyszczacz powietrza Electrolux Pure A9 - ekran dotykowy
Korzystanie z ekranu dotykowego jest dziecinnie proste!

Opcja manualna pozwala na własnoręczny wybór nasilenia pracy wentylatora. Polega ona na samodzielnym przesuwaniu suwaka, którego ustawienie odpowiada danym mocom pracy. Do wyboru mamy aż 9 trybów – od najsłabszego do najsilniejszego. Warto dobierać je na podstawie barwy lampki, która sygnalizuje jakość powietrza.

Wybierając opcję smart nie musimy już nic więcej robić – urządzenie dzięki systemowi PureSense dostosowuje się na bieżąco do panujących wokół warunków, a jeśli połączymy ją z aplikacją pozwala na znacznie więcej! 

Oczyszczacz powietrza Electrolux Pure A9 – aplikacja Electrolux Wellbeing

Aby móc w pełni korzystać z opcji smart w oczyszczaczu – należy pobrać ze sklepu Play lub z App Store’u aplikację “Wellbeing”. Następnie wystarczy ją włączyć i połączyć oczyszczacz z naszym telefonem poprzez zeskanowanie kodu znajdującego się w komorze z filtrem. Aplikacja przekierowuje nas do połączenia z wifi i w tym momencie trzeba wpisać hasło do naszej sieci. Oczyszczacz łączy się z aplikacją i otwiera przed nami nowe możliwości.

Sprawdź też: Najważniejsze wynalazki, które zmieniły świat. Przełomowe dokonania wynalazców

Dzięki aplikacji możemy włączyć oczyszczacz z dowolnego miejsca i ustawić go w opcji smart lub dostosować moc według własnego uznania. Oprócz tego dostajemy możliwość włączenia jonizacji – co nie jest możliwe jeśli operujemy jedynie wbudowanym panelem. W aplikacji również wyświetla nam się dokładny pomiar jakości powietrza w pomieszczeniu (parametry PM2,5, PM1, PM10 oraz TVOC), a także odczyt z najbliższej stacji pomiarowej. Możemy tam także sprawdzić temperaturę oraz wilgotność panującą w naszym mieszkaniu.

Jak sprawuje się oczyszczacz powietrza Electrolux Pure A9?

Niezależnie, czy wybieramy sterowanie manualne, czy opcję smart – oczyszczacz jest bardzo intuicyjny. Natychmiast wychwytuje szkodliwe substancje w powietrzu i alarmuje o tym – dzięki temu zawsze wiemy kiedy należy podwyższyć moc lub w którym momencie oczyszczacz ustawi się samoczynnie na wyższe obroty.

Tu warto wspomnieć o samej głośności pracy oczyszczacza – ustawiony na 1 lub 2 prędkość jest on niemal niesłyszalny. Moc na poziomie 3-6 jest już nieco hałaśliwa, natomiast oczyszczacz ustawiony na 7-9 jest bardzo głośny. Jednak nie powiedziałabym, że taka głośność pracy urządzenia to jego minus – może raz podczas całego czasu użytkowania oczyszczacza włączył on się na maksymalną moc po czym niezwykle szybko obniżył ją do pracy na poziomie 1-2 prędkości. Pracując non stop utrzymuje najlepszą jakość powietrza w pomieszczeniu.

oczyszczacz powietrza Electrolux Pure A9 - rączka
Rączka imitująca skórę prezentuje się doskonale

Od początku testowania oczyszczacza żywotność jego filtra nie obniżyła się nawet o 1% – w dalszym ciągu wynosi 100% więc uważam, że jest to bardzo wydajny produkt. Producent zaleca wymianę filtra co 12 miesięcy jeżeli korzystamy z oczyszczacza średnio 12 godzin na dobę. Jednak uważam, że najlepiej sprawdzić stan jego żywotności w aplikacji i wymienić w razie potrzeby gdy osiągnie 5% lub 0%, ponieważ nie używamy z taką samą intensywnością oczyszczacza przez cały rok.

Czy polecam oczyszczacz powietrza Electrolux Pure A9?

Szczerze – nie zauważyłam żadnych minusów urządzenia. Jedyne co może odstraszać to jego cena, jednak to jak jest wydajny, cichy i faktycznie wyczuwalnie poprawia jakość powietrza – sprawia, że jest wart tych pieniędzy. Wygląd oczyszczacza zachęca do jego zakupu – jest prosty, lecz designerski. Idealnie dopełni wnętrza w różnym stylu, przy okazji nie rzucając się za mocno w oczy.

oczyszczacz powietrza Electrolux Pure A9 - logo Electrolux
Electrolux zadbał o każdy najmniejszy detal

Uważam że na szczególną uwagę zasługuje aplikacja Wellbeing – dzięki niej możemy na bieżąco przeglądać stopień czystości powietrza, parametry dotyczące pomieszczenia, w którym pracuje urządzenie oraz sprawdzać wyniki z poprzednich dni, a nawet kilku miesięcy wstecz. Jest prosta w obsłudze, można nią sterować urządzeniem z każdego miejsca dostosowując pracę urządzenia według naszych potrzeb.

Sprawdź też: Jak chronić sprzęt przed burzą? Czy podczas burzy trzeba wyłączać komputer?

31
1

Podziel się:

Komentarze (1)

Świeże powietrze w domu to ważna sprawa, ja mam u siebie oczyszczacz i roombę z dobrymi filtrami i zmywalnym pojemnikiem. Dzięki temu znacznie lepiej mi się oddycha i nie mam problemów z kurzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *