1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Kiedy zmiana czasu na zimowy? Podpowiadamy, kiedy będziemy spać godzinę dłużej!

Poradniki

08.10.2021 17:29

Kiedy zmiana czasu na zimowy? Podpowiadamy, kiedy będziemy spać godzinę dłużej!

Online
6
0
0
6
0

Kiedy zmiana czasu na zimowy? Zmiana czasu 2021 zaplanowana została na październik – jak co roku zresztą. Zegarki o godzinę do tyłu przestawimy w nocy z 30 na 31 października. Niestety, mimo planów UE, nie będzie to ostatnia zmiana czasu.

Kiedy zmiana czasu na zimowy?

Zastanawiasz się, kiedy jest zmiana czasu na zimowy w roku 2021? Spieszymy z odpowiedzią! O godzinę dłużej będziemy spać w nocy z soboty 30 października na niedzielę 31 października. Przestawiamy zegarki z godziny 3 na 2. Kwestie tego, kiedy będzie zmiana czasu z letniego na zimowy oraz z zimowego na letni reguluje dyrektywa Unii Europejskiej. 

Bezterminowo obowiązuje dyrektywa ze stycznia 2001 roku wskazująca, że na letni zmieniamy czas w ostatnią niedzielę marca, a na zimowy – w ostatnią niedzielę października. Na jej podstawie funkcjonuje w Polsce rozporządzenie prezesa Rady Ministrów regulujące zmiany czasu. Ostatni taki dokument wydano w listopadzie 2016 i przedłuża on stosowanie czasu letniego oraz zimowego w Polsce do końca roku 2021.

kiedy zmiana czasu

Zmiana czasu nie tylko powoduje, że śpimy o godzinę krócej lub dłużej w te dwie wyjątkowe noce w roku. Bardziej istotne są zupełnie inne efekty w zmianie czasu 2021. Kiedy przestawimy zegarki jesienią, dni zaczną wydawać się krótsze, a słońce będzie zachodzić o wcześniejszej godzinie niż przed zmianą czasu. Przykładowo, w połowie września słońce zachodzi około 19, a po zmianie czasu będzie to godzina 16:19.

Dlaczego przestawiamy zegarki – historia tej decyzji

Czemu w ogóle zmienimy czas? Wprowadzenie czasu letniego i zimowego ma długą tradycję. Podobno pierwszy na ten pomysł miał wpaść Benjamin Franklin już w wieku XVIII. Uważał on, że przesunięcie wskazówek zegara o godzinę do przodu na wiosnę i lato pozwoli lepiej dopasować harmonogram dnia człowieka do godzin słonecznych, a także przyniesie oszczędności. Benjamin Franklin to amerykański naukowiec i polityk, autor konstytucji USA, który był także ambasadorem w Paryżu. 

Właśnie podczas swojego pobytu w stolicy Francji Franklin miał wyliczyć, że na przesunięciu czasu miasto zaoszczędziłoby 30 mln kilogramów wosku rocznie. Wtedy bowiem wciąż używano świec do oświetlenia. Nie wiadomo jednak, na czym oparł swoje wyliczenia, ale wniosek wydawał się logiczny – więcej aktywności przy świetle słonecznym, to mniej zużytych świec.

przestawienie zegarków

Inicjatywa Franklina była wprowadzana w Europie stopniowo. Najpierw wprowadzili zmianę czasu Niemcy – w 1916 roku, w bardzo trudnym okresie I wojny światowej, gdy szukano oszczędności. Potem pomysł podjęły inne europejskie kraje, choć niektóre zrezygnowały z tej innowacji już po paru latach, po protestach niezadowolonych mieszkańców. Ostatecznie jednak cała Europa wprowadziła dwa tryby czasu.

Reklama

W Polsce najpierw wprowadzono letni czas w dwudziestoleciu międzywojennym, potem zarzucono tę inicjatywę, by powrócić do niej pod koniec lat 40. Następnie znów była przerwa w zmianie czasu do roku 1957, a kolejna od 1964 roku. Na stałe Polska wprowadziła czas letni i zimowy od roku 1977.

Czy zmiana czasu zostanie zniesiona?

W ostatnich latach dużo mówi się w Unii Europejskiej o tym, że zmiana czasu nie ma sensu i należy wprowadzić na stałe czas letni. W marcu 2019 roku Parlament Europejski opowiedział się za rezygnacją ze zmiany czasu. Według planów europosłów w marcu 2021 miała być ostatnia zmiana czasu. 

Zmiana czasu

Kiedy jednak wybuchła pandemia, zawieszono rozmowy nad akceptacją tego projektu. Obecnie utknął on w grupach roboczych, a w tej sprawie powinna jeszcze wypowiedzieć się Rada UE. Wiele państw wspólnoty, w tym Polska, jest przeciwnych zniesieniu zmiany czasu. Wydaje się zatem, że droga do konsensu jest daleka i jak na razie w dalszym ciągu będziemy musieli przestawiać zegarki dwa razy w roku.

Argumenty za zniesieniem zmiany czasu

Naukowcy wskazują liczne argumenty przemawiające za rezygnacją ze zmiany czasu. I nie, nie chodzi tu tylko o to, że dwa razy do roku wszyscy zastanawiają się, kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy i na odwrót. Problem jest poważniejszy.

Po pierwsze, w obecnych czasach nie zauważa się już oszczędności związanych ze zmianą czasu. Nie ma wielu raportów wskazujących, że zużywamy mniej prądu, a nieliczne badania są dość niejednoznaczne lub podważane przez instytucje naukowe. 

Można tu wskazać na raport z roku 1976 wydany przez Amerykański Departament Energii (ADE), wedle którego zmiana czasu zmniejsza konsumpcję prądu o 1 procent, ale tylko w marcu i kwietniu. Potem dzień jest tak długi, że dodatkowa godzina nie robi różnicy. 

Wiele instytucji naukowych podważało wyniki raportu ADE. Co więcej, jest on już dość stary i nieaktualny. Współcześnie w domach wykorzystuje się żarówki energooszczędne, które zużywają mniej energii. Najwięcej prądu pożerają fabryki, kopalnie czy branża transportowa, które działają niemal non stop i zmiana czasu nie wpływa tam na konsumpcję prądu. Wiele energii zużywają także sprzęty RTV, AGD i to niezależnie od godziny.

Zobacz: Czym jest przebiegunowanie Ziemi? Czy może mieć złe konsekwencje dla świata?

Po drugie, zmienianie czasu wywołuje negatywne skutki zdrowotne. Zaburzony jest rytm okołodobowy, co kiepsko wpływa zwłaszcza na osoby mające problemy ze snem. Wskazuje się na występujące w kilka dni po zmianie czasu problemy z koncentracją, gorsze samopoczucie czy większe ryzyko wystąpienia zawału serca. Według naukowców zniesienie zmiany czasu przyniosłoby pozytywne skutki zdrowotne i poprawiło jakość naszego życia.

Po trzecie, przestawienie zegarków to spore zamieszenie dla transportu lotniczego i kolejowego, a także szkół, firm, innych instytucji i zwykłych ludzi. Skoro nie ma znacznych oszczędności i widocznych pozytywnych skutków takich działań, to po co serwować milionom ludzi dwa razy do roku takie niedogodności związane z przestawianiem czasu? W Azji jest wiele krajów, które czasu nie zmieniają, np. Chiny i Japonia.

Mimo iż mieszkańcy Unii Europejskiej w referendum z roku 2018 w zdecydowanej większości opowiedzieli się za zniesieniem zmiany czasu – 80% respondentów było „za” – to na razie nie ma na to większych szans. Przez pandemię projekt utknął na etapie prac legislacyjnych. Nie pozostaje nam nic innego, jak przygotowywać się na kolejne przestawienie zegarków pod koniec października!

A Wy jak uważacie? Czas letni i zimowy to podział, który wciąż powinien występować? A może uważacie, że zmiana czasu na letni i zimowy nie ma sensu? Dajcie nam znać w komentarzach! 

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.