1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Zgubiłeś telefon? Nie panikuj! Zobacz, jak sprawdzić lokalizację telefonu w dostępnych narzędziach

Poradniki

30.10.2021 18:28

Zgubiłeś telefon? Nie panikuj! Zobacz, jak sprawdzić lokalizację telefonu w dostępnych narzędziach

Telefony i tablety
6
0
0
6
0

Nie możesz sobie przypomnieć, gdzie ostatnio korzystałeś ze smartfona? Nic straconego! Jak sprawdzić lokalizację telefonu? To proste – używając podręcznych narzędzi. Sprawdź, co zrobić, jeśli telefon został zgubiony lub skradziony!

Jak sprawdzić lokalizację telefonu? To zależy od producenta

Każdemu może zdarzyć się zgubić telefon. Konsekwencje takiego zdarzenia często są kłopotliwe, ponieważ na smartfonach przechowujemy dużo więcej niż tylko numery telefonów. Zazwyczaj w ich pamięci znajduje się także mnóstwo cennych danych, które nie powinny się dostać w niepowołane ręce.

Jak sprawdzić lokalizację telefonu? W takich sytuacjach warto zachować zimną krew i wiedzieć, że istnieją sposoby na zlokalizowanie zgubionego telefonu. Rozwiązania te oferują sami producenci sprzętu i oprogramowania oraz operatorzy sieci komórkowej. Zarówno Google, Apple, jak i Samsung mają własne sposoby na odnajdywanie zagubionego sprzętu. Zazwyczaj trzeba jednak korzystać ze stale uruchomionej transmisji danych oraz włączyć usługę lokalizacji.

Sprawdź też: Płatności zbliżeniowe – jak płacić telefonem? Wszystko o płatnościach NFC

Znajdź telefon przy pomocy konta Google

Lokalizacja telefonu z Google jest dość prosta, trzeba jednak spełnić pewne wymagania. Aby Google wskazało lokalizację urządzenia, musi mieć zapewniony dostęp do internetu, włączoną lokalizację oraz pozostawać zalogowanym na koncie Google. W przypadku gdy zgubiony telefon się rozładuje, wciąż istnieje duża szansa na jego odnalezienie – Google zapisuje ostatnie lokalizacje urządzenia na bieżąco.

Wystarczy w wyszukiwarce wpisać frazę „Znajdź telefon” i wejść w pierwszy link, który pojawi się w wynikach. Google poprosi o zalogowanie na konto, z którego korzystaliśmy na zgubionym telefonie. Po udanym logowaniu zyskasz dostęp do poszczególnych możliwości. Opcja „Zadzwoń” uruchomi dzwonek telefonu, zaś „Znajdź” otworzy Mapy Google z naniesioną lokalizacją telefonu.

Sprawdzanie lokalizacji przedmiotów przez iCloud

Lokalizacja iPhone odbywa się z wykorzystaniem chmury iCloud. Niezbędne będzie uruchomienie funkcji „Znajdź mój iPhone”; funkcja ta działa także w innych urządzeniach Apple (iPod, iPad, MacBook). W innym wypadku jedyne, co można zrobić, to zabezpieczyć urządzenie poprzez zmianę haseł (m.in. do konta Apple ID).

Jeśli zgubisz swojego iPhone’a, możesz spróbować zlokalizować go (lub chociaż wyemitować z niego dźwięk) także przy użyciu witryny icloud.com/find. Gdy urządzenie ma dostęp do sieci, jego bieżące położenie będzie widoczne.

Istnieje także możliwość oznaczenia telefonu jako utraconego. Zostanie on wówczas zablokowany kodem; automatycznie ustawi się też śledzenie położenia wraz z zablokowaniem usługi Apple Pay. Ostatnie znane położenie będzie wyświetlane przez maksymalnie 24 godziny.

Jak sprawdzić lokalizację telefonu w chmurach innych dostawców

Producenci doskonale wiedzą, że użytkownicy czasem tracą dostęp do sprzętu. Z tego powodu starają się zabezpieczać urządzenia na różne sposoby. Jedni wspierają dedykowane aplikacje, drudzy zaś koncentrują się na kooperacji z kontem Google.

Sprawdź też: Huawei i Google — czy telefony Huawei bez usług Google są funkcjonalne?

Samsung

Samsung opracował aplikację, która umożliwia lokalizację urządzeń tego producenta: Find my Mobile. Schemat postępowania jest niemal identyczny, co w przypadku namierzania Google. Różnica polega na tym, że zamiast na konto Google logujemy się na konto Samsung. Oprócz namierzenia urządzenia, zablokowania go czy uruchomienia dźwięku, za pomocą aplikacji można dodatkowo utworzyć kopię zapasową danych w chmurze, uruchomić tryb awaryjny (by przedłużyć żywotność baterii) zablokować funkcję Samsung PAY oraz przejrzeć historię ostatnich 50 połączeń.

Xiaomi

Namierzanie urządzeń Xiaomi odbywa się za pomocą strony android.com/find. Do tego celu niezbędne jest połączenie telefonu z kontem Google. Rozpoczynając poszukiwania, należy zalogować się na konto, które jest aktywne na telefonie. Na stronie można znaleźć informacje dotyczące konkretnej lokalizacji urządzenia oraz stanu baterii. Możliwe jest także zablokowanie sprzętu lub wykasowanie danych.

Huawei

Lokalizacja telefonu Huawei jest dość prosta. Urządzenia Huawei posiadają dedykowaną im funkcję „Znajdź mój telefon”. Aby się do niej zalogować, należy wejść na stronę cloud.huawei.com i zalogować się na konto. Pozwoli to zlokalizować urządzenie, zablokować je lub wymazać dane.

Co robić, jeśli telefon został zgubiony/skradziony?

W przypadku zgubienia telefonu istnieje kilka sposobów na zabezpieczenie danych. Jeśli telefon został skradziony, oprócz wykonania niezbędnych czynności (kopia zapasowa, zmiana haseł), warto zgłosić sprawę na policję.

Blokada zdalna na koncie Google/iCloud

Możliwość zdalnego zablokowania telefonu przez konto Google lub iCloud to niezwykle przydatna funkcja – zwłaszcza w czasach, w których w pamięci telefonów znajdują się wrażliwe dane. Smartfon blokujemy z poziomu panelu sterowania konta Google/iCloud powiązanego z urządzeniem.

Sprawdź też: Kopia zapasowa iPhone – jak zrobić backup iPhone?

Blokada aplikacji bankowych i używanych kart

W niektórych przypadkach (np. w urządzeniach Samsung i Apple), zarówno aplikacja Find my Mobile, jak też Find my iPhone umożliwiają zdalne blokowanie nie tylko telefonu, lecz także cyfrowego portfela. W razie utraty urządzeń innych producentów warto w pierwszej kolejności zablokować kartę SIM u operatora telekomunikacyjnego – wówczas złodziej nie będzie mógł skorzystać również z pieniędzy na koncie powiązanym z danym numerem. Zaleca się również zmianę haseł do logowania oraz do autoryzowania transakcji.

Kopia zapasowa

Tworzenie zdalnej kopii zapasowej w chmurze umożliwia aplikacja Find my Mobile od Samsung. Użytkownicy telefonów tego producenta mogą więc czuć się bezpiecznie, ponieważ ich dane nie ulegną zniszczeniu.

Lokalizator telefonu to niezaprzeczalnie niezwykle potrzebne narzędzie, które staje się nieocenione w przypadku zawieruszenia się naszego smartfona. Pomaga nam odnaleźć położenie urządzenia i zapewnia różnorodne możliwości skutecznego postępowania w przypadku kradzieży.

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.