wniosek 500+ online

Poradniki

02.11.2021 15:45

Wniosek 500+ – jak go złożyć online? Co jest niezbędne do złożenia wniosku online?

Online
15
0
0
15
0

Składanie wniosków 500+ online jest ogromnym udogodnieniem dla tysięcy rodzin. Wyeliminowanie potrzeby stania w kolejkach czy kontaktu z ludźmi oszczędza czas oraz poprawia bezpieczeństwo Twojej rodziny. Zobacz, jak to możesz zrobić.

Czym jest program 500+? Kto się kwalifikuje?

Program 500+ to świadczenie wychowawcze przysługujące wszystkim rodzinom, w których gospodarstwie znajdują się dzieci do 18 roku życia. 500+ może uzyskać każdy, niezależnie od dochodu osiąganego przez rodzinę. Świadczenie mogą otrzymać: matka lub ojciec, opiekun prawny lub opiekun faktyczny. Jeśli dziecko przebywa w ośrodku wychowawczym, do odebrania świadczenia ma prawo dyrektor ośrodka.

Zmiany wprowadzone na przestrzeni lat umożliwiły pobieranie świadczenia również osobom z jednym dzieckiem. Świadczenie to nie jest jednorazowe – środki są wypłacane rodzinie każdego miesiąca, aż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.

wniosek 500+ online
Program 500+ w Polsce / Źródło: gov.pl

Zobacz: Rozliczenie PITu przez internet krok po kroku – poradnik

Teraz możesz w kilku prostych krokach złożyć wniosek 500+ online. Są na to dwa sposoby – przez portal emp@tia i przez PUE ZUS. Dzięki możliwości złożenia wniosku przez internet zaoszczędzisz dużo czasu i wypełnisz wniosek w kilka krótkich chwil dzięki danym zapamiętanym przez system. Od 2022 roku środki wypłacane będą tylko na konto bankowe, nie będzie już możliwości odebrania gotówki lub przekazu pocztowego.

Składanie wniosku przez portal emp@tia – główny portal Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej

Do założenia konta w portalu emp@tia trzeba mieć profil zaufany, a o tym, jak go założyć, dowiesz się w dalszej części artykułu. Jak złożyć wniosek przez emp@tię?

Składanie wniosku online przez rodzinę
Składanie wniosku online przez rodzinę / Źródło: przegladprawny.pl
 • Po wejściu na stronę znajdź zakładkę „eWnioski” i zaloguj się do portalu.
 • Wybierz opcję „Świadczenie Wychowawcze (Program Rodzina 500+)”. Rozwinie się lista dokumentów potrzebnych do złożenia wniosku – przygotuj je.
 • Kiedy skompletujesz wszystkie potrzebne informacje, kliknij „OK” – wyświetli się pole, w które musisz wpisać miejscowość zgodną z miejscem zamieszkania.
 • Zobaczysz listę urzędów obsługujących wnioski online. Wybierz swoją placówkę i zacznij wypełniać wniosek.
 • Sprawdź, czy dane wypełnione automatycznie są poprawne i w razie potrzeby zaktualizuj je. Uzupełnij dane dzieci – wybierz je z rozwijanej listy lub wpisz własnoręcznie, jeśli nie ma ich w systemie.
 • Złóż oświadczenie dotyczące miejsca pobytu dzieci i potwierdź świadomość odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
 • Sprawdź, czy wszystkie dane są prawdziwe, a następnie je zatwierdź.
 • Teraz możesz wysłać wygenerowany wniosek lub podpiąć najpierw do niego potrzebne załączniki.

Składanie wniosku przez PUE ZUS – alternatywa dla emp@tii

Znajdź zakładkę „Rodzina 500+”, w której jest opcja „utwórz wniosek”. System wypełni niektóre dane automatycznie, ale resztę uzupełnisz za pomocą intuicyjnego kreatora wniosku. Na końcu musisz podpisać wniosek – możesz to zrobić na cztery sposoby: kwalifikowanym podpisem elektronicznym, profilem zaufanym, podpisem osobistym, jeśli posiadasz e-dowód, lub profilem PUE.

Co jest niezbędne do założenia konta PUE ZUS?

Żeby założyć konto PUE ZUS, niezbędne jest posiadanie profilu zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub konta w bankowości elektronicznej w placówce, która ma podpisane porozumienie z ZUS. Jeśli jednak nie masz możliwości założenia konta przez jeden z wyżej wymienionych sposobów, możesz się też zarejestrować, wypełniając wszystkie dane w formularzu własnoręcznie. Takim sposobem założysz profil niezaufany – w ciągu 7 dni musisz udać się do placówki ZUS w celu potwierdzenia swojej tożsamości.

Zakładanie konta online przez rodziców
Zakładanie konta online przez rodziców

Przy rejestracji należy wybrać kanał komunikacji – numer telefonu lub adres e-mail. Następnie ustal hasło, którym będziesz się logować do swojego konta. Na końcu kliknij „zarejestruj profil” i poczekaj na e-mail lub SMS z loginem. Następnie zaloguj się na stronie PUE ZUS.

Jak założyć profil zaufany?

Profil zaufany umożliwia załatwianie ważnych spraw bez potrzeby wychodzenia z domu. Jest kilka sposobów na jego założenie, dlatego na pewno uda się to zrobić każdemu.

 • Zaloguj się do swojego konta w banku. Sprawdź najpierw listę dostępnych banków. Następnie znajdź opcję stworzenia profilu zaufanego i wypełnij dane potrzebne do założenia konta.
 • Jeśli nie masz konta w banku, ale posiadasz e-dowód i smartfon z czytnikiem NFC (większość nowych urządzeń ma tę opcję), możesz po prostu przyłożyć dowód do urządzenia z pobraną wcześniej aplikacją eDO. Możesz się do niej zalogować za pomocą kodu wygenerowanego na stronie po wybraniu opcji zakładania profilu zaufanego z e-dowodem. Następnie postępuj zgodnie z informacjami pokazującymi się na ekranie.
 • Jeśli nie masz ani konta w banku, ani e-dowodu, możesz wypełnić wniosek i spotkać się z urzędnikiem przez rozmowę wideo. Potwierdzi on wtedy Twoją tożsamość.
 • Ostatnim sposobem na założenie profilu zaufanego jest wypełnienie wniosku i potwierdzenie swojej tożsamości osobiście w jednym z urzędów.
Profil zaufany czyli portal, którego potrzebujesz przy składaniu wniosku 500+
Profil zaufany czyli portal, którego potrzebujesz przy składaniu wniosku 500+ / Źródło: wodzislaw-slaski.pl

Jak widać, aby złożyć wniosek 500+ online, nie trzeba wykonywać wielu skomplikowanych kroków. Jest to wygodne rozwiązanie – nie musisz stać w kolejkach oraz narażać zdrowia swojego i bliskich. Do załatwienia najważniejszych spraw najczęściej potrzebny jest profil zaufany, dlatego nie czekaj i załóż go w wolnej chwili!

Źródło obrazka głównego: pamietnikmamy.pl

15
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *