Poradniki

12.08.2021 18:35

Ułatwienie w podróży — jakdojade.pl. Fenomen aplikacji oraz czym jest i do czego służy

Programy i aplikacje
12
1
1
12
1

Z jakdojade.pl konieczność korzystania z rozkładów jazdy staje się zbędna. Jak działa, do czego służy i na czym polega fenomen tego narzędzia? Dziś pochylimy się nad serwisem do wyszukiwania połączeń komunikacyjnych.

Charakterystyka jakdojade.pl — czym jest i jakie były początki tego serwisu?

Jakdojade.pl to jeden z najpopularniejszych planerów podróży po polskich miastach. Darmowy serwis, za który odpowiada firma City-nav, dostępny jest w wersji przeglądarki internetowej oraz aplikacji mobilnej. Podstawową funkcjonalnością jakdojade.pl jest wskazanie użytkownikowi, jak najlepiej dostać się z punktu A do punktu B przy użyciu komunikacji miejskiej.

jakdojade.pl

Skąd pomysł na narzędzie, które pozwoli zaplanować miejską podróż? Idea serwisu ułatwiającego codzienny transport do pracy, szkoły czy domu powstała w 2008 roku na Politechnice Poznańskiej. Pomysł szybko zyskał zainteresowanie, co poskutkowało założeniem firmy — jej współudziałowcami byli profesorowie oraz absolwenci uczelni. Jakdojade, będące pomocą w planowaniu dojazdów, to udogodnienie, bez którego dziś część osób nie wyruszyłaby do dużych miast takich jak Warszawa, Wrocław, Kraków czy Poznań.

Co obecnie oferuje serwis jakdojade.pl — wszystkie funkcje

Od czasu powstania jakdojade.pl wciąż się rozwija i stara się odpowiadać na aktualne zapotrzebowanie pasażerów komunikacji miejskiej. Strona internetowa jakdojade.pl oprócz wskazania odpowiedniego środka komunikacji — autobusu, tramwaju czy metra, pokaże Ci również, jak dojść na najbliższy przystanek, ile czasu to zajmie i czy będziesz musiał się przesiadać. Nic nie szkodzi, jeśli nie znasz miasta i nie wiesz, pod jakim adresem aktualnie się znajdujesz — serwis ma funkcję GPS, która zlokalizuje Cię i wskaże, gdzie powinieneś się udać.

Oprócz wyboru miejsca docelowego, na stronie możesz zobaczyć też swoją historię wyszukiwania połączeń. Ponadto możesz też zapisać najczęściej wyszukiwane adresy. Znajdziesz je pod zakładkami „dom”, „szkoła” i „praca”, które możesz samodzielnie ustawić oraz edytować w dowolnej chwili.

Zobacz: Kompas online, w telefonie, wirtualny kompas… Jak się nimi posługiwać?

Serwis internetowy daje również możliwość przejrzenia rozkładów jazdy konkretnych linii komunikacji miejskiej. Klikając w zakładkę „Rozkłady”, znajdziesz listę tramwajów czy autobusów i ich poszczególnych przystanków.

Mobilna wersja jakdojade.pl — opcje

Alternatywą dla serwisu internetowego jest aplikacja mobilna. Powstała 10 lat temu i sprawiła, że planowanie podróży stało się możliwe nie tylko z domu, ale i z jakiegokolwiek miejsca na mieście. Dlatego też stale aktualizowana mobilna wersja serwisu to bardziej rozbudowana i popularniejsza opcja niż strona internetowa.

Aplikacja mobilna jakdojade.pl jest dostępna do pobrania na telefony z systemem Android oraz iOS. Mobilna wersja daje użytkownikowi wiele funkcji, które sprawiają, że podróż po mieście jest wygodna. Możesz wybrać miejsce docelowe podróży, zobaczyć historię wcześniej sprawdzanych przez Ciebie tras, a także podejrzeć rozkłady jazdy interesujących Cię linii.

Dodatkowo w opcjach wyszukiwania trasy znajdują się filtry pozwalające na wybór preferowanych linii. Można też wybrać rodzaj konkretnego połączenia — wygodnego, optymalnego lub szybkiego. Opcja przydatna dla osób niepełnosprawnych lub posiadających małe dzieci to filtr pokazujący jedynie połączenia z pojazdami niskopodłogowymi. W mobilnym jakdojade znajduje się też opcja ustawienia minimalnego czasu na przesiadkę, przez co nie będziesz stresować się, że nie zdążysz na kolejny autobus lub tramwaj.

Kolejnym udogodnieniem aplikacji jest funkcja realtime, dzięki której informacje o opóźnieniach i zmianach w rozkładzie jazdy aktualizowane są na bieżąco. Poza tym we współpracy z przewoźnikami niektórych miast została wprowadzona też opcja zakupu biletu, dzięki czemu nie musisz już szukać biletomatu.

Wśród licznych funkcji aplikacji mobilnej można też znaleźć taką, która pozwala na wybór konkretnego przewoźnika. Operatorzy współpracujący z aplikacją różnią się w zależności od miasta. Dzięki zaangażowaniu regionalnych przewoźników możesz skorzystać z wyszukiwarki tramwajów, autobusów, metra, a nawet kolei — to wszystko w jednej aplikacji. Zobacz, z usług których przewoźników skorzystasz w większych miastach:

Sprawdź: Opóźnienia PKP – jak sprawdzić? Jaka rekompensata?

  • Jak dojade — Wrocław oferuje przejazdy MPK, Kolejami Dolnośląskimi, Siechnicką Komunikacją, Busem Marco Polo oraz POLREGIO;
  • Operatorzy w jak dojade Warszawa to Koleje Mazowieckie, ZTM i WKD Warszawa, POLREGIO;
  • Jak dojade — Kraków współpracuje z KM Kraków, Kolejami Małopolskimi i POLREGIO,
  • W jak dojade — Poznań pojedziesz z ZTM Poznań, Kolejami Wielkopolskimi, UM Swarzędz oraz POLREGIO.

W odpowiedzi na aktualne potrzeby związane z pandemią twórcy wprowadzili do aplikacji funkcję pokazującą natężenie ruchu na konkretnych przystankach. Opcja dostępna jest w czasie rzeczywistym, ale zapewnia też prognozowanie ruchu w innych godzinach na podstawie danych historycznych. Dzięki tej funkcjonalności użytkownicy mogą ominąć duże skupiska ludzi i zaplanować bezpieczniejszą podróż.

Alternatywy dla jakdojade.pl

Jakdojade.pl stanowi jedną z najlepszych i najpopularniejszych aplikacji do planowania podróży po mieście. Swój sukces zawdzięcza ciągłym udoskonaleniom, adaptacji do nowych potrzeb użytkowników i przejrzystemu interfejsowi. Jednak na rynku mobilnych aplikacji znajdują się też alternatywne dla jakdojade serwisy. Dowiedz się, co mają do zaoferowania swoim użytkownikom.

Take&drive

Ta aplikacja to jeden z nowszych projektów na rynku do planowania podróży. Take&drive nie opiera się jedynie na komunikacji miejskiej. Aplikacja oferuje zaplanowanie podróży przy użyciu transportu współdzielonego — elektrycznych hulajnóg, rowerów miejskich czy aut na minuty. Mobilny serwis pokazuje użytkownikowi, które pojazdy znajdują się w jego otoczeniu i ile czasu zajmie dojazd w wybrane miejsce. Przy planowaniu tras możesz filtrować środki transportu, które chcesz uwzględnić w trakcie podróży.

jakdojade

Kiedyprzyjedzie.pl

Ten serwis internetowy, który posiada również wersję mobilną, to rozwiązanie oferujące bieżące informacje na temat lokalizacji autobusów. Kiedyprzyjedzie.pl współpracuje z wieloma mniejszymi przewoźnikami i pomaga pasażerom dowiedzieć się o opóźnieniach związanych z przyjazdem transportu. Twórcy chwalą się, że informacje aktualizowane są co 15 sekund, więc powinieneś szybko wiedzieć o ewentualnym spóźnieniu Twojego autobusu.

BusLive

BusLive działa podobnie jak kiedyprzyjedzie.pl, ale obsługuje głównie większe miasta. Aplikacja pozwala zobaczyć aktualne położenie tramwajów i autobusów, co ułatwia podróżowanie i planowanie przesiadek. Przy użyciu serwisu dowiesz się o ewentualnych opóźnieniach, a także znajdziesz najbliższe auto lub rower miejski do wypożyczenia.

Może Cię zainteresować: Aplikacja Booksy — dla klientów i dla firm. Czy warto z niej korzystać, jak działa?

Choć na rynku jest wiele aplikacji mobilnych planujących podróż po mieście, jakdojade.pl niezmiennie znajduje się wśród najpopularniejszych opcji. Jeśli nie znałeś wcześniej tego serwisu z wieloletnim stażem, wypróbuj go przy najbliższej okazji i przekonaj się, jaką zapewnia wygodę.

Źródło zdjęć: jakdojade.pl

12
1

Podziel się:

Komentarze (1)

Używał często aplikacji i ostatnio zostałem niemile zaskoczony zmianą. Przy wyborze biletu usunięty został znak + umożliwiający do kupienie od razu kolejnych biletów. Jadąc w trzy osoby to duże utrudnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.