1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Screenshot – jak zrobić zrzut ekranu na laptopie i telefonie? Zobacz, jakie są sposoby na zrobienie screena na Windowsie, Macu, Androidzie i iOS

Poradniki

2 miesiące temu

Screenshot – jak zrobić zrzut ekranu na laptopie i telefonie? Zobacz, jakie są sposoby na zrobienie screena na Windowsie, Macu, Androidzie i iOS

Programy i aplikacje
1
0
0
1
0

Czym jest screenshot? Jak zrobić screena? Zrzut ekranu możesz wykonać na każdym urządzeniu, ale sposób zależy od systemu operacyjnego. Poznaj szybkie i proste metody dostępne w najpopularniejszych programach na rynku.

Co to jest screenshot?

Screenshot to plik w formacie zdjęciowym, który można kopiować i wykorzystywać dla własnych celów. Okazuje się on przydatny, kiedy zachodzi potrzeba zapisania obrazu wyświetlanego na monitorze komputera stacjonarnego, laptopa lub smartfona. Zrzut ekranu stanowi bardzo wygodny sposób na uwiecznienie określonego ujęcia z użytkowanej aplikacji, przeglądanej strony internetowej czy odtwarzanego materiału wideo.

Jak zrobić zrzut ekranu? Producenci sprzętu elektronicznego i systemów operacyjnych implementują w nich różne rozwiązania. Znaczenie ma przede wszystkim marka Twojego urządzenia oraz typ zainstalowanego na w nim oprogramowania – od tych czynników zależy odpowiedź na wspomniane pytanie. Przeczytaj dalszą część artykułu, aby poznać szybkie i proste triki na wykonywanie screenów.

Screenshot – jak zrobić zrzut ekranu na laptopie i telefonie - Minecraft
Szczególnie gracze upodobali sobie możliwość zachowania ładnych ujęć z ulubionych produkcji

Najlepsze laptopy z systemem Windows

Jak zrobić screena na komputerze z Windows?

Jeśli chodzi o zrobienie screenshota, Windows 10 oferuje kilka opcji. Znanym powszechnie sposobem jest używanie przycisku PrintScreen umieszczonego w górnej sekcji klawiatury, lecz nie zapewnia on pełnego komfortu. Jego działanie polega bowiem na kopiowaniu obrazu z ekranu do schowka. W celu zapisania zdjęcia musisz otworzyć aplikację, taką jak na przykład Paint i wkleić do niej wcześniej uwiecznioną zawartość wyświetlacza. Konieczność każdorazowego uruchamiania oddzielnego narzędzia potrafi irytować, ale na szczęście istnieją wygodniejsze metody. 

Windows + PrintScreen + Alt

Jak inaczej zrobić screena na komputerze z systemem operacyjnym Windows 10? O ile korzystanie wyłącznie z PrintScreena stanowi dość problematyczne rozwiązanie ze względu na czas przeprowadzania operacji, to jednoczesne naciśnięcie go wraz z guzikami Windows i Alt trwa już o wiele krócej. Kiedy włączasz tę kombinację, żeby przechwycić zrzut ekranu, Windows 10 automatycznie tworzy w domyślnym folderze plik w formacie PNG. Nie ma wtedy potrzeby ręcznego wykonywania tej czynności z pomocą Painta lub innego środowiska graficznego. Warto wspomnieć, że w układzie Windows + PrintScreen system operacyjny fotografuje cały widok, a po dodaniu klawisza Alt rejestruje tylko okno programu aktywnego w danym momencie.

Sprawdź też: Programy do przeglądania zdjęć dla Windows 10 – najlepsze i darmowe

Windows + Shift + S

Połączenie przycisków Windows, Shift i S uruchamia specjalną nakładkę, w której pulpit jest zamrożony. Na górze znajdują się dostępne opcje, pozwalające na uwiecznienie screena wyświetlacza bądź zaznaczenie jego dowolnego fragmentu. Po określeniu, jaki obszar Cię interesuje, z prawej strony zobaczysz powiadomienie o możliwości edycji nowego screenshota. Wciśnięcie go sprawi, że Twoim oczom ukaże się panel z funkcjami służącymi do zapisania albo udostępnienia obrazu oraz nanoszenia własnych notatek w różnych kolorach.

Wbudowane narzędzie Windows do wycinania

Windows 10 posiada jeszcze wbudowane narzędzie o nazwie Wycinanie. Wystarczy, że wejdziesz w Start w lewym, dolnym rogu ekranu i wyszukasz w nim folder Akcesoria systemu. Tam powinieneś mieć do dyspozycji wspomnianą aplikację, implementowaną fabrycznie w Windows 10. Cała procedura wygląda bardzo podobnie do tej opisanej wyżej, lecz trwa nieco dłużej, ponieważ Narzędzie Wycinanie włącza dodatkowy program, natomiast wprowadzanie ewentualnych zmian w screenie wymaga skorzystania z Painta.

Również oprogramowanie dostarczone przez producentów sprzętu (np. Nvidia GeForce Experience) pozwala na wygodne robienie zrzutów ekranu

Jak zrobić screenshot na Macu? Jakie są skróty klawiszowe?

Jak zrobić screena na laptopie marki Apple z MacOS? W przypadku swojego urządzenia amerykański producent zdecydował się na opracowanie kilku bardzo podobnych kombinacji klawiszowych, wykonujących zrzuty ekranu na różne sposoby. Łatwo je zapamiętać, dzięki czemu jako aktualny lub przyszły użytkownik sprzętu Apple możesz sprawnie zapisywać dowolny screenshot. Mac zapewnia pod tym kątem pełen komfort.

Shift + Command + 3

W trakcie robienia screenshota skrót Shift + Command + 3 pozwala uwieczniać cały obraz z wyświetlacza razem z widocznymi na nim oknami poszczególnych aplikacji. Po krótkim przytrzymaniu przycisków Shift, Command i 3 usłyszysz charakterystyczny dźwięk, który przypomina brzmienie migawki aparatu. Po chwili plik w formacie PNG zawierający fotografię zobaczysz na pulpicie. W międzyczasie masz jeszcze opcję uruchomienia edycji poprzez kliknięcie wyskakującej w rogu miniaturki.

Shift + Command + 4

Kombinacja klawiszy Shift, Command i 4 działa identycznie do opisanej powyżej konfiguracji, lecz służy do wykonywania zrzutu wycinka ekranu, czyli częściowego screenshota. Jak zrobić go prawidłowo? MacOS udostępnia Ci nakładkę – zamraża ona prezentowane treści multimedialne i daje szansę na zaznaczenie interesującego Cię fragmentu. Wystarczy, że za pomocą myszki przeciągniesz krzyżyki, wskazując odpowiedni obszar.

Shift + Command + 4 + Spacja

Jeśli razem z przyciskami Shift, Command i 4 przytrzymasz jeszcze Space, to system operacyjny MacOS umożliwia zapisanie pliku w formacie PNG przedstawiającego obraz z wybranego przez Ciebie okna lub menu. Po skorzystaniu z tego skrótu wskaźnik przyjmuje postać aparatu. Nakierowanie go na dany program wywołuje podświetlenie widoku w obrębie tej aplikacji, a kliknięcie LPM powoduje zatwierdzenie wyboru. Później masz jeszcze opcję edycji zdjęcia.

Najlepsze oferty na laptopy Apple

Robienie zdjęcia ekranu telefonem nie jest najlepszym sposobem na robienie screenshota

Zrzut ekranu na telefonie z Androidem

W przypadku telefonów komórkowych z panelem dotykowym i nowoczesnym interfejsem istnieje bardzo dużo metod, za pomocą których wykonasz screenshot. Android to niezwykle popularne środowisko instalowane w zdecydowanej większości smartfonów dostępnych na rynku, a każda firma posiada własne pomysły na funkcję uwieczniania pulpitu. Wiele zależy zatem od marki urządzenia oraz od jego budowy zewnętrznej.

Zazwyczaj opisywane sposoby polegają na jednoczesnym wciśnięciu fizycznych klawiszy umieszczonych na obudowie – chodzi o elementy służące do blokady i zwiększania bądź zmniejszania głośności. Wybrane sprzęty mają jednak autorskie nakładki od producentów, wyposażone w specjalne opcje do zapisywania screenshota. Samsung oferuje na przykład robienie zrzutów ekranu z wykorzystaniem zaprogramowanych gestów.

Jak zrobić screen na iPhonie?

W smartfonach od Apple znaczenie ma to, czy model posiada Touch ID, czy Face ID. Jeśli w Twoim urządzeniu zaimplementowano Face ID, obraz z wyświetlacza da się uwieczniać za pomocą kombinacji przycisku bocznego z tym przeznaczonym do zmiany poziomu mocy dźwięku. Jak zrobić zrzut ekranu, jeżeli w użytkowanym przez Ciebie telefonie zainstalowano Touch ID? Wtedy skrót wygląda identycznie, lecz zamiast drugiego z wymienionych guzików stosujesz czytnik linii papilarnych. W obu przypadkach, aby przechwycić screenshot, iPhone wymaga krótkiego przytrzymania wspomnianych części konstrukcji.

Programy i wtyczki do robienia screenshotów

Poza przedstawionymi tutaj narzędziami, wbudowanymi w systemy operacyjne Windows 10, MacOS, iOS i Android, możesz jeszcze skorzystać z zewnętrznych aplikacji pozwalających na wykonanie cyfrowej fotografii. Program typu screenshot app zazwyczaj wygląda i pracuje bardzo podobnie do opisanych funkcji, ale często oferuje więcej opcji edycji zdjęcia. Nierzadko nawet bezpłatne wersje zapewniają szeroką gamę ustawień.

Na Twoją uwagę zasługują przede wszystkim takie produkty jak FastStone Capture, LightShot, Greenshot, PicPick czy Screenshot Captor. Wymieniony software da się pozyskać za darmo ze stron internetowych twórców. Każdy z nich daje duży komfort pod kątem robienia zrzutów ekranu bez względu na to, w jakim środowisku cyfrowym działają.

Jak widać, każdy system operacyjny oferuje szereg opcji pozwalających na wykonywanie screenshotów. Które z nich są najlepsze? To zależy od Twoich preferencji. Wypróbuj wszystkie i wypracuj sobie własną opinię. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby za każdym razem korzystać z innej metody.

Sprawdź też: Program Canva – poradnik o prostym programie graficznym. Jak działa Canva, ile kosztuje, jak jej używać?

1
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.