1. Scroll
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Ranking darmowych programów do faktur – TOP 5 prostych programów do fakturowania

Poradniki

5 miesięcy temu

Ranking darmowych programów do faktur – TOP 5 prostych programów do fakturowania

Programy i aplikacje
3
0
0
3
0

Najlepsze programy do wystawiania faktur przydają się każdemu przedsiębiorcy. Jak działają i dla kogo są odpowiednie? Zapoznaj się z naszym rankingiem i dowiedz się, które z nich sprawdzą się u Ciebie!

Program do wystawiania faktur – podstawowe informacje 

Programy do fakturowania ułatwiają funkcjonowanie małym i średnim przedsiębiorcom. Narzędzia te służą do wystawiania faktur i rachunków bez potrzeby zatrudniania firmy zajmującej się księgowością. Programy do wystawiania faktur dostępne są zazwyczaj zarówno w wersji płatnej, jak i darmowej. Niekiedy oprogramowanie oferuje możliwość testowania wszystkich jego funkcji przez pewien czas bezpłatnie, aby następnie zachęcić użytkownika do zakupu wersji premium. Pewna część z nich posiadaja swój odpowiednik w aplikacji mobilnej na tablet lub telefon, co niektóre osoby uważają za wygodniejszą metodę.

Programy do fakturowania umożliwiają wystawianie faktur kontrahentom i korzystanie z systemu CRM, który przydaje się w gromadzeniu danych klientów i zarządzaniu nimi. Innymi zadaniami tego rodzaju aplikacji jest wysyłanie dokumentów mailem, obsługa magazynów, automatyzacja płatności lub prowadzenie księgowości online. Oczywiście to tylko niektóre z szeregu funkcji, do których dostęp ma każdy użytkownik programu do faktur.

Program do fakturowania
Program do fakturowania pomoże zaoszczędzić sporo cennego czasu

Wybierając odpowiedni program dla siebie, warto zwrócić uwagę również na typy dokumentów, które będą potrzebne. Zazwyczaj są to:

 • faktura marża,
 • faktura ekspresowa,
 • wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT),
 • korekty,
 • proformy,
 • zaliczki,
 • zamówienia,
 • paragony.

Niektóre z programów oferują możliwość wystawienia faktury w obcym języku i walucie, dlatego przed jego wyborem zwróć uwagę na swoje potrzeby i dobrze je przeanalizuj. Niekiedy w zupełności wystarczy Ci darmowa wersja, czasami jednak warto postawić na płatne rozszerzenie, które zaoferuje Ci więcej dodatkowych funkcji.

Najlepsze darmowe programy do fakturowania – jakie oferują funkcjonalności? 

Dobry program do wystawiania faktur powinien posiadać między innymi prosty interfejs, tak, aby z jego obsługą nie miał problemów nawet największy laik internetowy. Jakie możliwości charakteryzują najlepsze programy do fakturowania?

Automatyczne uzupełnianie danych

Prosty program do wystawiania faktur powinien oferować możliwość automatycznego wystawiania danych kontrahenta. Samodzielne wpisywanie danych mogłoby zająć sporo czasu, co z pewnością nie byłoby wygodne dla przedsiębiorcy. Ważne, aby program do fakturowania wypełniał wszystkie informacje sam po wpisaniu NIP-u, KRS-u lub REGON-u. Takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwia funkcjonowanie temu, kto musi wystawić rachunki.

Możliwość edycji faktur

Każdemu czasami zdarza się popełniać błędy, a przy wypisywaniu faktury nietrudno na przykład o popełnienie literówki. To właśnie dlatego bardzo ważne jest, aby program miał możliwość edycji danych. Wtedy bez problemu poprawisz wystawioną już wcześniej fakturę. Taka opcja przyda się niejednemu, nawet doświadczonemu przedsiębiorcy.

Brak limitu ilości faktur

Niestety, ale darmowe programy do wystawiania faktur często mają ustawiony limit. Zwykle wynosi on od 3 do 10 rachunków miesięcznie. Przed wyborem konkretnego oprogramowania warto zwrócić na to szczególną uwagę.

Możliwość wystawiania innych dokumentów 

To kolejna bardzo ważna funkcjonalność dobrego programu do fakturowania. Dobrze, gdy ma on opcję wystawienia faktury marży korygującej, zaliczkowej, proformy lub paragonów, a nawet rachunków.

Sprawdź: Funkcja BitLocker w Windows 10 – najlepszy sposób na szyfrowanie dysku komputera

Łatwa obsługa

Przyjazny użytkownikowi interfejs to podstawowa cecha, jaką powinien mieć prosty program do faktur. Nikt nie ma ochoty tracić czasu na szukanie potrzebnych opcji i naukę obsługi oprogramowania. Warto skorzystać ze strony, która jest intuicyjna i nie sprawia większych problemów podczas wystawiania dokumentów.

Automatyczne wysyłanie faktur

Świetnym narzędziem, które powinien mieć program do faktur online i nie tylko jest ich automatyczne wysyłanie. Funkcja umożliwia dostarczenie rachunku na pocztę elektroniczną kontrahenta za pomocą tylko jednego przycisku.

Fakturowanie w języku obcym

Często zdarza się, że przedsiębiorcy muszą wystawić fakturę klientowi zza granicy w obcym języku i w obcej walucie. Jeżeli Twoim kontrahentem są ludzie z innych krajów, koniecznie zwróć uwagę na tę możliwość przy wybieraniu programu do wystawiania faktur.

Integracja z innymi aplikacjami

Istnieją oprogramowania, które łączą się, na przykład z bankowością internetową. Takich opcji zwykle nie można spodziewać się w darmowych programach do wystawiania faktur. Są to zaawansowane funkcje, które czasami mogą bardzo ułatwić prowadzenie księgowości małych lub średnich firm.

Wsparcie pracowników

Osoby, które niekoniecznie biegle obsługują internet, bardzo cenią sobie wsparcie asystentów online. Mimo że obsługa darmowych programów do wystawiania faktur nie powinna stanowić problemu, czasami każdemu zdarzy się jakaś gafa i prośba o pomoc. Dobrze, gdy w łatwy sposób można skontaktować się z obsługą klienta.

Ranking darmowych programów do faktur 

Wymienione cechy programów do fakturowania są bardzo istotne dla każdego, kto musi prowadzić własną księgowość. Oto ranking najlepszych darmowych programów do wystawiania faktur.

Sprawdź także: Evernote – wszystko, co musisz wiedzieć o najlepszej aplikacji do notatek

 1. Fakturownia

Fakturownia to jeden z najlepszych programów do wystawiania faktur. Działa zarówno na poziomie przeglądarki internetowej, jak i aplikacji dostępnej na systemy iOS i Android. Darmowa wersja pozwala na wystawienie 3 faktur miesięcznie, nielimitowaną liczbę klientów, umieszczenie własnego szablonu oraz logo i wysyłki dokumentów pocztą elektroniczną. Firma proponuje swoim klientom darmowe przetestowanie 30-dniowego darmowego okresu próbnego, który pozwala na wypróbowanie wszystkich opcji programu. W tym czasie umożliwi Ci otrzymanie raportów, założenie 10 użytkowników, obsługę wielu magazynów, automatyczne płatności oraz ich import z banku, automatyczne wystawianie dokumentów i wiele więcej. Ponadto, od 2014 roku Fakturownia daje możliwość wystawienia faktur zwolnionych z VAT.

 1. InFakt

Kolejnym darmowym programem do pisania faktur jest InFakt. Bezpłatne korzystanie dotyczy możliwości wystawienia 3 faktur w miesiącu dla maksymalnie 3 klientów. Gdy potrzebujesz wystawić więcej dokumentów, wybierz wersję premium. Zaletą systemu jest to, że działa nie tylko w przeglądarce, ale również jako aplikacja mobilna na telefon z system iOS i Android. Oprogramowanie idealnie sprawdzi się dla osób, które obsługują zagranicznych kontrahentów. InFakt oferuje tłumaczenie faktur i wystawianie ich w obcych walutach. Oprócz tego można dodawać współpracowników, co z pewnością przyda się nieco większym przedsiębiorstwom. InFakt sprawdzi się jako darmowy program do wystawiania faktur bez VAT, jak i z zawartym opodatkowaniem. 

 1. Faktura XL 

Faktura XL to kolejny program, który jest polecany do wystawiania faktur online. Zdecydowanie wyróżnia się spośród swoich konkurentów całodobowym wsparciem konsultantów. W tym przypadku masz możliwość wystawienia 10 dokumentów miesięcznie na nielimitowanej liczbie klientów. Program umożliwia w darmowej wersji aż 32 rodzaje faktur, takich jak na przykład VAT, pro forma, rachunki, paragony, zamówienia i wiele innych. Korzystając z usług serwisu, otrzymujesz automatyczne sprawdzenie statusu podatnika w VAT, a także funkcję wysyłania faktur w 7 językach i walutach obcych. Faktura XL oferuje również dostęp do podstawowych raportów i współpracy z księgowym. Dzięki temu programowi możesz mieć własne logo firmy widoczne na fakturze oraz zapisywać faktury w formacie PDF i je drukować. Doskonale sprawdzi się jako darmowy program do wystawiania faktur bez VAT oraz innych ważnych dla każdego przedsiębiorcy dokumentów.

 1. Firmino

Firmino to kolejne w naszym rankingu dobre oprogramowanie do fakturowania. Użytkownicy darmowej wersji mogą wystawiać nielimitowaną liczbę dokumentów nieograniczonej liczbie kontrahentów. Idealnie sprawdzi się jako program do faktur JPK, umożliwia także posiadanie swojej bazy klientów, analiz oraz systemu CRM. Firmino oferuje wystawienie faktury marży, ekspresowej, WDT, korekty oraz pro formy. Jeżeli poszukujesz właśnie tych funkcjonalności – koniecznie postaw na to oprogramowanie, które dostępne jest także w wersji aplikacji mobilnej na systemy Android. 

Program do faktur
 1. iFirma

Następny na naszej liście darmowy program do wystawiania faktur VAT i innych to iFirma. Użytkownik uzyskuje możliwość wystawienia wszystkich rodzajów faktur, a dodatkowym plusem jest fakt, że może on korzystać z bezpłatnego systemu CRM. Dzięki temu jesteś w stanie zarządzać swoją bazą kontrahentów, towarów oraz usług. Limit darmowej wersji wynosi 3 faktury miesięcznie, aczkolwiek po założeniu darmowego konta, internauta otrzymuje możliwość bezpłatnego testowania systemu przez 30 dni.

Serwis powinien sprawdzić się świetnie u osób, które na przykład sprzedają swoje produkty na Allegro. iFirma integruje się z witryną i automatycznie wysyła faktury do klientów. Poza tymi funkcjami pozwala również na kontrolę stanów magazynowych, co jest niewątpliwie kolejnym plusem oprogramowania. Program jest dostępny również na urządzenia Android i iOS.

„Jaki program do faktur polecacie” to fraza, którą użytkownicy bardzo często wpisują w przeglądarkę Google. Istnieje wiele tego rodzaju narzędzi, nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy chcą dowiedzieć się, który z dostępnych na rynku oferuje najwięcej możliwości. Powyższy ranking przedstawia 5 najlepszych programów do fakturowania i to właśnie z nich warto skorzystać, gdy ma się zamiar prowadzić księgowość małej lub średniej firmy.

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.