jak przywrócić system windows 11

Poradniki

14.06.2024 10:48

Przywracanie systemu Windows 11. Jak go odzyskać?

Programy i aplikacje Windows
2
0
0
2
0

Przywracanie systemu Windows 11 do ustawień fabrycznych to często lekarstwo na wiele jego bolączek. Nie wiesz, jak to zrobić? W takim razie czytaj dalej, by dowiedzieć się wszystkiego o odzyskiwaniu plików i systemu. 

W ramach wstępu chciałbym przypomnieć, że zanim się zabierzesz za przywracanie systemu, to koniecznie stwórz kopię zapasową. Funkcja odzyskiwania umożliwia reinstalację Windowsa, zachowując pliki użytkownika, ale nie zawsze jest w pełni niezawodna. Dlatego warto również sprawdzić, czy wszystkie niezbędne licencje na oprogramowanie są dostępne (jak np. to na MIcrosoft Office), aby można było je ponownie zainstalować po odnowieniu systemu operacyjnego.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Przywracanie systemu Windows 11 – jak to zrobić?

Aby przywrócić Windows 10 lub Windows 11 do ustawień fabrycznych, wykonaj następujące kroki:

 1. Otwórz aplikację Ustawienia. W Windows 10 wybierz sekcję Aktualizacja i zabezpieczenia, natomiast w Windows 11 przejdź do sekcji System.
 2. Znajdź i kliknij Odzyskiwanie.
 3. W sekcji Opcje odzyskiwania kliknij przycisk Resetuj ten komputer przy opcji Resetuj ustawienia komputera osobistego.
 4. System zapyta, czy zachować pliki użytkownika, czy usunąć wszystkie dane. Dla większego bezpieczeństwa i czystego startu zalecane jest usunięcie wszystkich danych, pod warunkiem że masz kopię zapasową (np. w chmurze).
 5. Następnie system zapyta o źródło, z którego ma być przywrócony Windows. Możesz wybrać Chmurę, co spowoduje pobranie najnowszej wersji systemu, lub źródło lokalne, czyli obraz systemu z partycji serwisowej, który jest już dostosowany do twojego komputera, lecz wymaga późniejszej aktualizacji.
 6. Na kolejnym ekranie zobaczysz podsumowanie dokonanych wyborów z możliwością wprowadzenia zmian.
 7. W ostatnim kroku kliknij przycisk Resetuj. Komputer rozpocznie proces przywracania systemu do ustawień fabrycznych.

Postępując zgodnie z tymi krokami, zresetujesz system Windows 11 do jego pierwotnych ustawień fabrycznych.

Ile trwa przywracanie systemu Windows 11?

Jeśli masz laptop lub komputer stacjonarny z dyskiem SSD, to przywracanie systemu bez zachowania plików zazwyczaj zajmuje tylko kilkanaście minut. Oczywiście, czas ten nie obejmuje dodatkowej konfiguracji oraz instalacji gier i aplikacji.

W przypadku, gdy proces przywracania obejmuje zachowanie plików użytkownika, a dodatkowo jest realizowany na starszym modelu komputera z dyskiem HDD, całość może trwać znacznie dłużej. W zależności od specyfikacji i ilości danych do zachowania proces może wydłużyć się nawet do kilku godzin.

Sprawdź też:

Punkt przywracania w Windows 11

Aby przywrócić system Windows do wcześniejszego stanu za pomocą punktu przywracania, wykonaj następujące kroki:

 1. Uruchom systemową wyszukiwarkę, naciskając klawisz Windows i wpisując „Panel sterowania”.
 2. Otwórz Panel sterowania, który powinien pojawić się w wynikach wyszukiwania.
 3. W prawym górnym rogu Panelu sterowania znajdź wyszukiwarkę i wpisz „Odzyskiwanie”. Następnie kliknij wynik na samej górze.
 4. Zostaniesz przekierowany do kreatora. On poprosi Cię o wybranie daty, z której system ma być przywrócony. Wybierz odpowiedni punkt przywracania.
 5. Rozpocznij proces przywracania, który może zająć sporo czasu w zależności od wydajności komputera i ilości danych do przetworzenia.

Pamiętaj, że korzystanie z punktu przywracania zaleca się tylko w sytuacji, gdy inne opcje naprawy systemu zawiodły, ponieważ proces ten może nie być idealny i pewne aplikacje lub pliki mogą nie działać poprawnie po przywróceniu. Warto też wspomnieć, że najpierw warto się upewnić, czy w ogóle opcja tworzenia punktów jest aktywna. Jeśli tak nie jest, to niestety – jest duża szansa, że nie odzyskasz tego, czego potrzebujesz. 

2
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *