1. Scroll
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Przywracanie systemu Acer – jak zresetować laptopa marki Acer do ustawień fabrycznych?

Poradniki

1 miesiąc temu

Przywracanie systemu Acer – jak zresetować laptopa marki Acer do ustawień fabrycznych?

Komputery Zrób to sam
6
1
0
6
1

Przywracanie systemu, to coś, czego raczej każdy stara się uniknąć. Co zrobić, gdy jednak znajdziesz się w sytuacji, w której procedura ta jest konieczna? W niniejszym artykule dowiesz się jak przebiega przywracanie systemu Acer na Windows 10.

Przywracanie systemu Acer – co to znaczy?

Przywracanie systemu to narzędzie, które służy do chronienia oraz naprawiania oprogramowania komputera. Za jego pomocą można cofnąć się do stanu pierwotnego systemu operacyjnego, aby na przykład przywrócić komputer do stanu przed występującą awarią, albo by przygotować sprzęt na ewentualną odsprzedaż. 

Jeżeli decydujesz się na ten krok właśnie ze względu na problemy z laptopem, to warto wcześniej wykonać kopię bezpieczeństwa, aby nie utracić ważnych dla siebie plików, gdyż po całej procedurze zostaną one trwale usunięte.

Jeżeli jesteś świadom, iż dany problem zaczął występować w konkretnym czasie, to warto napomnieć, iż narzędzie Przywracanie systemu umożliwia również wybranie konkretnego punktu, które standardowo są generowane automatycznie podczas instalacji nowych aplikacji lub sterowników. Można ustawić także, aby tworzyły się automatycznie lub każdorazowo robić to samodzielnie.

Laptopy Acer – jak przywrócić ustawienia fabryczne?

Zanim rozpoczniesz przywracanie systemu Acer, należy wcześniej sprawdzić ustawienia BIOS. W celu uzyskania do niego dostępu, należy podczas uruchamiania laptopa wcisnąć klawisz F2.

Sprawdź też: Brak dostępu do internetu. Co robić, gdy internet nie działa jak należy?

Alternatywną metodą jest wejście do BIOS z poziomu Windows 10. Oto poradnik, jak to zrobić:

 • Przytrzymać klawisz Shift i następnie wcisnąć Uruchom Ponownie
 • Wybrać opcję Rozwiąż Problemy;
 • Wybrać opcję Ustawienia zaawansowane;
 • Wybrać Ustawienia oprogramowania układowego UEFI;
 • Wcisnąć Uruchom Ponownie.
Reset laptopa Acer

Gdy już uzyskasz dostęp do BIOS, sprawdź następujące funkcje:

 1. Acer disk-to-disk recovery – musi być aktywna
 2. D2D Recovery – ustawiona na opcji

Jeżeli wszystko się zgadza, zapisz zmiany i wyjdź z ustawień BIOS. W celu uruchomienia procedury odzyskiwania systemu, należy zresetować laptopa. Gdy na ekranie pojawi się logo producenta, czyli w tym przypadku Acer, wciśnij klawisze Alt + F10, co skutkuje przejściem w tryb przywracania systemu Acer.

Sprawdź też: Klonowanie dysku i kopia systemu operacyjnego krok po kroku. Klonowanie dysku z Windows 10 na inny nośnik

W ten sposób uzyskasz dostęp do Acer eRecovery, gdzie do wyboru będą cztery opcje:

 1. Restore system to factory default – przywracanie systemu Windows do ustawień fabrycznych;
 2. Restore system from user backup – przywracanie systemu Windows z kopii zapasowej systemu utworzonej przez użytkownika;
 3. Restore system from CD/DVD – przywracanie systemu Windows z nośnika CD/DVD
 4. Exit – wyjście bez wprowadzania zmian

Przywracanie systemu Windows do ustawień fabrycznych

Po wybraniu pierwszej opcji, system zażąda od Ciebie hasła dostępu, które zostało utworzone podczas Acer eRecovery (domyślne hasło to 6 zer). Następnie zostanie wyświetlony komunikat, po którego lekturze wybierasz opcję Tak, a następnie Dalej, co rozpocznie przywracanie systemu Acer. Po zakończeniu, nastąpi automatyczne ponowne uruchomienie komputera, a następnie komputer dokończy instalację systemu Windows. 

Przywracanie systemu Windows

Przywracanie systemu Windows z zapasowej kopii systemu utworzonej przez użytkownika

Procedura ta jest możliwa wyłącznie w momencie, kiedy utworzyłeś kopię zapasową systemu. Jeżeli ją posiadasz, to po wybraniu tej opcji wskazujesz odpowiedni plik i postępujesz zgodnie z informacjami wyświetlanymi na ekranie. Po zakończeniu całego procesu, laptop uruchomi się ponownie i dokończy instalację systemu Windows 

Sprawdź też: Jak zablokować strony internetowe? Wszystko o blokowaniu stron internetowych na komputerze i w telefonie

Przywracanie systemu Windows z nośnika CD/DVD

Przywracanie systemu acer z nośnika CD/DVD jest możliwe tylko wtedy, kiedy takowy posiadasz. Na płycie powinna znajdować się kopia zapasowa systemu, dzięki której przywrócisz system do pierwotnego stanu. Po włożeniu krążka do napędu i rozruchu komputera, postępuj zgodnie z instrukcjami. 

Reset systemu na laptopie Acer

Procedura przywracania systemu na laptopach marki Acer nie powinna stanowić większego problemu. Najważniejsze, aby przed wszystkim przygotować sobie kopię bezpieczeństwa danych, aby nie utracić najważniejszych dla siebie plików. 

Laptopy w dobrych cenach


Warto dodać, że jeżeli na laptopie pierwotnie był zainstalowany Windows 8.1, którego zaktualizowałeś do Windows 10, to procedura przywracania systemu może spowodować cofnięcie do tej wersji systemu, z którą komputer był kupiony. W takim przypadku warto przygotować sobie nośnik z kopią zapasową systemu.

Źródło obrazka głównego: acer.com

6
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.