jak schłodzić telefon

Poradniki

19.07.2021 09:16

Jak schłodzić telefon? Przegrzany smartfon – poradnik

Android i iOS Telefony i tablety
13
3
8
13
3

Jak schłodzić telefon? Smartfony zupełnie, jak inne urządzenia, są narażone na przegrzewanie, a co z tym idzie – na uszkodzenia. Co należy zrobić, by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji upałów?

Dlaczego w ogóle smartfony się przegrzewają? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Na temperaturę telefonu wpływają zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne, dlatego w poniższym artykule podpowiem, jak poprawnie zdiagnozować problem ze zbyt wysoką temperaturą w Twoim smartfonie oraz jak skutecznie temu zaradzić.

jak schłodzić telefon

Zobacz też: Problem z LTE w telefonie – jak naprawić brak LTE w telefonie z systemem Android?

Przegrzany smartfon – powody i objawy

Naturalnie pierwszym objawem przegrzania się smartfona, będzie wzrost temperatury jego obudowy, co można poczuć poprzez samo trzymanie telefonu w ręce. Bardzo często dzieje się tak wyłącznie przez krótką chwilę, dlatego też wielu od razu ignoruje ten problem, który może nieść ze sobą nieprzyjemne konsekwencje – od uszkodzeń, których naprawa może nieco kosztować, aż po konieczność wymiany telefonu na nowy.

Rozgrzany telefon wyczuwa się najczęściej w upalne dni lata – smartfon się grzeje, a jego wydajność i bateria spada w dużo szybszym tempie. Taki przypadek to nie jest nic dziwnego i nie powinieneś się go obawiać – problem może zacząć się w momencie, kiedy sprzęt w takim stanie podłączy się do ładowania.

jak schłodzić telefon

Taki zabieg może skutkować ucieczką termiczną i po prostu spaleniem się telefonu. Jest to oczywiście skrajny przypadek, gdyż w ramach zabezpieczeń, przegrzany smartfon po prostu ładuje się dużo wolniej, byleby uniknąć takiego złego scenariusza, jednakże warto mieć z tyłu głowy świadomość, że i taka sytuacja mogłaby się zdarzyć.

Kolejnym powodem przegrzewania się telefonu, szczególnie latem, może być zwykłe surfowanie po sieci będąc na zewnątrz. W takim przypadku praca systemu jest wzmożona, co przekłada się naturalnie na większe wykorzystanie akumulatora. Żeby uniknąć problemów, zaleca się po prostu, aby jak najmniej używać telefonu będąc poza mieszkaniem, a po każdorazowym skorzystaniu z sieci, koniecznie odciąć smartfon od wykorzystywania danych komórkowych. Analogicznie na podobny problem można napotkać się podczas oglądania filmów lub grania w gry w trakcie upalnej pogody.

przegrzany smartfon

Jak sprawdzić temperaturę telefonu?

W jaki sposób w ogóle sprawdzić temperaturę swojego telefonu? Od razu warto zaznaczyć, że nie obędzie się bez dodatkowych aplikacji, na Androida będą to Cooler Master oraz CPU Cooler, a na iOS Bateria HD+ oraz Battery Life. Wszystkie z nich są darmowe i umożliwiają mierzenie temperatury w błyskawiczny sposób. Dzięki nim dowiemy się także jak schłodzić telefon, bo przedstawiają one procesy, które pobierają najwięcej energii, dzięki czemu wiadomo, które z nich można wyłączyć, aby zoptymalizować pracę smartfona.

Jaką temperaturę w ogóle powinien mieć telefon? Dopóki nie przekracza ona 40 stopni, to zazwyczaj nie ma co się martwić, jeżeli jednak liczba ta jest notorycznie większa, to znak, że coś jest nie tak. 

przegrzany smartfon

Jak schłodzić telefon latem?

Co zrobić by w ogóle zapobiec nieszczęściu i w jaki sposób przeciwdziałać przegrzewaniu się telefonu? Koniecznie zapoznaj się z poniższą listą, dzięki której prawdopodobnie unikniesz nieprzyjemnych konsekwencji związanych z „gorączką” smartfona.

  1. Wyłącz wszystkie niepotrzebne aplikacje i procesy w tle, które zbędnie przeciążają telefon. Możesz to zrobić z poziomu ustawień, albo dodatkowych aplikacji, które konkretnie Ci wskażą co najbardziej obciąża smartfon.
  2. Telefon musi oddychać! jeżeli wiesz, że Twój sprzęt ma problem z wysokimi temperaturami, to staraj się go nie trzymać cały dzień w kieszeni lub torbie.
  3. Ogranicz wykorzystywanie danych komórkowych i WI-Fi podczas przebywania na zewnątrz w upalne dni.
  4. Nie trzymaj telefonu w pobliżu innego sprzętu elektronicznego, jak np. przegrzany laptop. Nie korzystaj też z niego z podłączonym powerbankiem, gdy na zewnątrz jest skwar.
  5. Analogicznie nie pozostawiaj smartfona na pełnym słońcu, czyli np. plaży lub wewnątrz nagrzanego samochodu
  6. Warto także regularnie aktualizować aplikacje – wiele z update’ów często zawiera poprawki, które mogą pozytywnie wpłynąć na wydajność Twojego sprzętu.
jak schłodzić telefon

Co robić, gdy telefon się przegrzał?

Jeżeli jednak zdarzy się sytuacja, że Twój smartfon już się przegrzał, to najważniejsze jest, aby reagować jak najprędzej. Im szybciej się za to zabierzesz, tym większe jest prawdopodobieństwo, że uratujesz swój sprzęt. Co zrobić w takim wypadku?

  1. Powyłączaj wszystkie niepotrzebne aplikacje
  2. Zdejmij etui, jeżeli takowe posiadasz
  3. Zabierz telefon od innych urządzeń, które wytwarzają ciepło
  4. Zabierz telefon w zacienione i przewiewne miejsce.

POD ŻADNYM POZOREM nie wkładaj telefonu do lodówki! Jeżeli chcesz błyskawicznie schłodzić swój smartfon, to dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie podkładki chłodzącej do smartfona, o ile oczywiście takową posiadasz.

13
3

Podziel się:

Komentarze (8)

Co mogę zrobić jeśli mój telefon jest przegrzany i co chwilę się włącza ale zaraz znowu wyłącza i tak ok. godziny?

Co w przypadku jeżeli telefon leżał na słoncu i zaczęła mi szwankować matryca mam taką długą kreske na całą długość telefonu i próbowałem go urochomić ponownie i zrestartować nic nie pomaga

Trudno stwierdzić – być może doszło do odłączenia konektora, jednak największą pewność da rozebranie telefonu i sprawdzenie go w serwisie.

Mam pytanie przegrzal mi się telefon na słońcu aż pokazał się komunikat. Po kilku dniach bateria zaczęła mi się słabo ładować nawet jak używam ładowarki szybko ładującej. Proszę powiedzieć czy mam do wymiany telefon czy wystarczy tylko wymienić baterie?

Jak długo telefon leżał na Słońcu? Jeżeli coś miałoby zostać uszkodzone to raczej tylko bateria. Takie przypadki obniżają jej żywotność, stabilność ładowania w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do wycieku, a nawet zapłonu.

I takie artykuly lubie proste szczegolowe ze fizyki sie nie oszuka a kazdy smartfon sie zagrzeje a nie komentarze i hejt niektorych recenzentow ze samsung oszukuje klientow bo na europe pcha exynosy bzdura wszystkie sie grzeja pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *