1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Programy antyplagiatowe dla studentów – czy warto z nich korzystać? Jak działają? Czy są za darmo?

Poradniki

4 miesiące temu

Programy antyplagiatowe dla studentów – czy warto z nich korzystać? Jak działają? Czy są za darmo?

Online
2
0
0
2
0

Piszesz pracę i chciałbyś sprawdzić ją pod kątem plagiatu? Zastanawiasz się, czy jest sens korzystać z narzędzi online? Wyjaśniamy wszystkie wątpliwości.

Jak działa program antyplagiatowy?

Antyplagiat to program do sprawdzania plagiatu, czyli powielenia czyjegoś utworu. Porównuje on Twoje dzieło do innych, które ma w swoim systemie (np. do starszych prac dyplomowych, literatury, treści na stronach internetowych czy aktów prawnych), wychwytuje zapożyczenia i podobieństwa między nimi, a na końcu otrzymujesz raport antyplagiatowy z informacjami o procentowym wyniku podobieństwa oraz szczegółami na temat tego, co zostało skopiowane oraz z jakiego źródła. Co ważne, narzędzie nadal pokazuje wyniki tych treści, które się pokrywają, nawet jeśli został do nich podany przypis.

Warto wiedzieć, że, programy antyplagiatowe potrafią zweryfikować tylko teksty pisane – nie za bardzo sprawdzą się więc w przypadku utworów innego rodzaju. Na szczęście istnieją inne sposoby na wykrycie, czy dane dzieło zostało już stworzone. Jeśli chodzi o obrazy, możesz to zrobić na przykład za pomocą Grafiki Google i funkcji wyszukiwania obrazem. Natomiast w przypadku utworu muzycznego są dostępne dedykowane aplikacje na telefon, które po rozpoznaniu melodii, podają jej tytuł.

program antyplagiatowy dla studenta

Sam plagiat popełniasz wtedy, kiedy całkowicie bądź częściowo kopiujesz czy przerabiasz czyjś gotowy utwór (np. tekst, grafikę, pracę naukową) i nie podajesz ani skąd pochodzi, ani kto jest jego autorem oraz/albo publikujesz go pod swoim nazwiskiem, tym samym przywłaszczając sobie do niego prawa autorskie. Plagiat oznacza więc kradzież cudzego dzieła, a za dopuszczenie się jej grożą surowe konsekwencje – grzywna czy ograniczenie, a nawet pozbawienie wolności do lat 3.

Z kolei to, co plagiatem nie jest, to na przykład wykorzystanie w swoim dziele czyjejś koncepcji (ale tylko, jeśli nie została już wcielona w życie), ponieważ sam pomysł jest dopiero początkiem, a nie gotowym utworem. Nie popełniasz go także w przypadku kontynuowania wcześniej stworzonego utworu, tj. dopóki nie robisz jego kopii, a wkładasz własną pracę twórczą. Plagiatem nie jest także używanie tego samego stylu, określeń czy środków stylistycznych oraz sytuacja, w której różni ludzie w tym samym czasie tworzą podobne do siebie dzieła, ale nie są tego świadomi. 

Jednolity System Antyplagiatowy – czym jest i jak działa

Od 1 stycznia 2019 r. na każdej uczelni wyższej w Polsce obowiązuje Jednolity System Antyplagiatowy (JSA), w którym obowiązkowo sprawdzana jest każda praca dyplomowa, którą napisał student. To wynik z tego narzędzia decyduje o tym, czy Twoja praca zostanie zaakceptowana. Program ten jest darmowy, ale dostęp do niego mają jedynie promotorzy oraz osoby do tego upoważnione – nie możesz więc wcześniej samodzielnie sprawdzić pracy.

JSA ma dostęp nie tylko do źródeł internetowych, baz aktów prawnych i dokumentów OpenAccess, lecz także do Ogólnopolskiego Repozytorium Pisemnych Prac Dyplomowych (ORPPD), czyli do wszystkich wcześniejszych obronionych prac dyplomowych (także w językach obcych!), oraz do prywatnej bazy danych JSA. Wszystko to sprawia, że łatwo jest zakwalifikować daną pracę jako plagiat, jednak uczelnie same ustalają, jaki procent zapożyczeń użytych w pracy to plagiat (w większości z nich jest to 30-40%). 

Sam proces sprawdzania pracy zaczyna się od pozbycia tego, co nie jest tekstem pisanym, np. grafik czy rycin. Następnie system przechodzi do wykrywania podobieństw (skopiowany tekst, zapożyczenia), manipulacji (przekształcanie czcionki w tekście, białe znaki, zmiany spacji, szyku zdań itp.), a nawet do oceny tego, czy praca pisana była samodzielnie – robi to poprzez sprawdzanie stylu całego tekstu. Po analizie, której maksymalny czas wynosi 24 godziny, system przesyła raport do promotora. JSA pozwala na 3 sprawdzenia jednej pracy z plagiatem. 

antyplagiat dla studenta

Antyplagiaty dostępne w sieci

Ostatnio popularność zyskują strony oferujące programy antyplagiatowe dla studentów online, bardzo często darmowe albo ewentualnie dostępne za niewielkie pieniądze. To swego rodzaju błyskawiczne wykrywacze plagiatu, bo dostarczają natychmiastową informację zwrotną o popełnionych błędach. Nie zastępują one jednak JSA, którego użycie jest wymagane, ale mogą pomóc w dokonaniu korekty pracy przed jej oddaniem. Jakie są najpopularniejsze antyplagiaty w internecie?

  • Wrona narzędzie w całości sprawdza, czy dany tekst jest kopią, wykrywa przestawny szyk w zdaniu, a także zmianę co czwartego oraz co piątego słowa. Ponadto fragmentarycznie ocenia, czy użyte wyrażenie brzmi naturalnie. Co ważne, do wykonania powyższych operacji program potrzebuje mieć tekst źródłowy, który porównuje z tym napisanym na jego podstawie. W trakcie skanowania pliku pod kątem plagiatu często usuwa formatowanie tekstu.
  • Plagiat.plto narzędzie antyplagiatowe dla studenta stworzone przez Polaków, które bez problemu wykrywa, czy dane dzieło jest kopią, natomiast do spostrzeżenia zmiany co czwartego lub piątego słowa potrzebuje fragmentu tekstu. Nie potrafi wykryć plagiatu w przestawnym szyku zdania. W trakcie skanowania pliku pod kątem plagiatu często usuwa formatowanie tekstu. Do wykrycia oszustwa nie potrzebuje tekstu źródłowego. 
  • Plag.plkoszt zakupu qusługi wynosi około 36 zł, możesz skorzystać też z wersji darmowej. Również całościowo rozpoznaje, czy tekst stanowi kopię. Nie jest w stanie wykryć szyku przestawnego w zdaniu oraz zmiany co czwartego słowa. Z kolei plusem jest fakt, że potrafi ocenić naturalność użytego sformułowania oraz spostrzec zmianę co piątego słowa na podstawie obszernych fragmentów tekstu. Do wykrycia plagiatu nie potrzebuje tekstu źródłowego. Program nie usuwa formatowania tekstu, zaznacza zdania oraz pozwala na pobieranie sprawdzonego pliku w formacie doc. i docx. 
  • Anty-Plagiat.net cena za program waha się w zależności od dostępnych promocji, ale dostępna jest również darmowa wersja demo. Jest ona niestety ograniczona – za jej pomocą można sprawdzić tylko określoną część pracy. Natomiast wersja premium oferuje pełne możliwości programu. Narzędzie ułatwia pracę poprzez podkreślanie na czerwono wyników z plagiatem oraz wskazanie oryginalnego źródła tekstu.

Sprawdź: Najlepsze programy do pisania – darmowe edytory tekstu on-line oraz do pobrania

Strony sprawdzające prace pod kątem plagiatu dostępne w sieci – czy warto z nich korzystać?

Antyplagiaty dostępne na stronach internetowych nie są najbardziej wiarygodnymi źródłami i nie zawsze działają dokładnie. Mogą jedynie podpowiedzieć, czy w swojej pracy właściwie wykorzystujesz źródła. Jeśli wykryły one jakikolwiek plagiat, to oznacza, że Jednolity System Antyplagiatowy wykryje go o wiele więcej – JSA ma w końcu dostęp do ogromnej bazy danych, w tym do Ogólnopolskiego Repozytorium Pisemnych Prac Dyplomowych. 

Z kolei antyplagiaty online bazują w głównej mierze tylko na internetowych źródłach, dlatego na pewno nie używaj ich jako wszystkowiedzącego narzędzia, ponieważ nie dadzą Ci one stuprocentowej pewności – inaczej wyniki z JSA mogą nie być dla Ciebie satysfakcjonujące. Dobrym pomysłem jest korzystanie z tego typu rozwiązań jedynie w trakcie pisania pracy, aby na bieżąco monitorować pojawianie się ewentualnego plagiatu. Ponadto JSA zapewnia bezpieczeństwo przechowywanych danych, czego nie można być pewnym w przypadku narzędzi online – tak naprawdę nie wiesz, co dzieje się z przesyłanymi przez Ciebie plikami.

Internetowy program antyplagiatowy dla studenta – darmowy czy też ten w niskiej cenie, zapewniający w swoim opisie skuteczność oraz natychmiastowe wyniki, z całą pewnością przekonał do siebie już niejedną osobę. Jednak zanim i Ty zdecydujesz się z niego skorzystać, pomyśl, czy naprawdę warto. Zastanów się, do czego konkretnie takie narzędzie jest Ci potrzebne, przeanalizuj wszystkie za i przeciw. Pamiętaj, że wszystkie prace dyplomowe i zaliczeniowe musisz napisać samodzielnie, a ewentualne oszustwa i tak zostaną wykryte.

2
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.