1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Print Screen MacBook – jak zrobić zrzut ekranu MacBook?

Poradniki

27.10.2021 06:49

Print Screen MacBook – jak zrobić zrzut ekranu MacBook?

Komputery
9
0
0
9
0

Print screen Macbook to szybki sposób na zrobienie zrzutu ekranu i zapisanie obrazu jako zdjęcia. Jak uruchomić tę funkcjonalność i jakie typy zrzutów można wykonywać na urządzeniach z MacOS? Podpowiadamy, jak zrobić screenshot na komputerach Apple.

Print screen MacBook – jak go wykonać?

Zrzuty ekranu to szybka i wygodna metoda zapisu obrazu wyświetlanego na monitorze. Może to być albo ciekawa strona, albo klatka z oglądanego filmu, albo nawet kuriozalny komunikat systemowy. O ile jednak większość z nas wie, jak zrobić screena na laptopie z Windowsem lub smartfonie z Androidem, tak urządzenia Apple posiadają swoje własne, nieco odmienne rozwiązania. Jak zrobić screena na MacBooku?

System operacyjny MacOS to oprogramowanie dedykowane urządzeniom Apple’a, w których ogromny nacisk położony jest na komfort użytkowania oraz intuicyjność. Z drugiej strony marka stara się zaspokoić różne potrzeby użytkowników, dzięki czemu ta prosta funkcjonalność została poszerzona o specjalne tryby, pozwalające wykonać m.in. klasyczny zrzut całego ekranu, screen jego części lub poszczególnego okna, a także umożliwiające nagrywanie ekranu Mac. Gdzie ich szukać?

Aby wykonać zrzut całego ekranu na Macu, wystarczy wcisnąć kombinację klawiszy Shift + Command + 3. Komenda uruchomi polecenie zrzutu całego obrazu wyświetlanego na ekranie komputera. Zdjęcie zostanie automatycznie zapisane w podręcznym schowku. Możesz także zapisać je na pulpicie poprzez dodatkowe przytrzymanie klawisza Control. Z pulpitu łatwo je przenieść do programu graficznego, załącznika w e-mailu lub dowolnego edytora tekstu.

Jak zrobić zrzut części ekranu na Macu?

Funkcja print screen Mac daje również użytkownikom możliwość wykonania zrzutu tylko części ekranu. Ta funkcja jest szczególnie przydatna, gdy zależy Ci na wycięciu konkretnego obszaru. Przyda się między innymi wtedy, gdy chcesz pokazać coś swoim współpracownikom lub zwrócić uwagę na daną aktywność w social mediach, bez wysyłania widoku całej przeglądarki.

Sprawdź też: Ułatwienie przy instalacji programów – Ninite. Zainstaluj wszystko za jednym zamachem

Aby wykonać częściowy screenshot na komputerze Mac, wystarczy, że wciśniesz na klawiaturze Maca, kombinację klawiszy Shift + Command + 4. Na ekranie pojawi się wówczas specjalny kursor, za pomocą którego należy zaznaczyć pożądany obszar. Po puszczeniu myszki lub touchpada uzyskasz zrzut wskazanego miejsca.

Reklama

W trybie wykonywania częściowego zrzutu ekranu możesz skorzystać z dwóch ciekawych dodatków: rozszerzenia punktu centralnego oraz rozszerzenia punktu pionowego. Pierwsza z opcji pozwolić Ci ustawić punkt centralny, od którego będzie liczone zaznaczenie. Włączysz ją naciskając klawisz Option. Rozszerzenie poziome natomiast uruchomisz przytrzymując klawisz Shift. Dzięki temu zaznaczysz dokładnie te fragmenty ekranu, które chcesz zrzucić.

Screenshot pojedynczego okna na Macu

Szczegółowe zaznaczanie obrazu ma swoje zalety i zapewnia dużą precyzję. Jest jednak łatwiejszy i szybszy sposób, jaki oferuje screen Macbook: zrzut jednego okna! Wystarczy, że ponownie przejdziesz do trybu zrzutu ekranu (kombinacja Shift + Command + 4), a w momencie, w którym pojawi się kursor, zamiast zaznaczać nim fragmenty, naciśniesz spację.

Zmieniając położenie wskaźnika, zobaczysz, które okienko zostanie uchwycone. Potem wystarczy wcisnąć lewy przycisk myszy lub touchpada – print screen Mac gotowy! Możesz jeszcze poprawić efekt wciskając dodatkowo klawisz Option, dzięki czemu zrzut nie będzie mieć dodatkowego cienia dookoła okienka.

Jak zrobić screena na MacBooku? Aplikacja Zrzut ekranu

MacOS posiada także dedykowaną aplikację do wykonywania zrzutów ekranu. Wystarczy że wejdziesz w menu, dalej „Narzędzia”, a następnie wybierzesz „Zrzut ekranu”. Aplikację możesz także uruchomić, wciskając równocześnie Shift + Command + 5.

Po naciśnięciu klawiszy zobaczysz narzędzie ekranowe służące do wykonywania zrzutów ekranu. Narzędzie to jest bardzo intuicyjne – wystarczy wybrać odpowiednią ikonę, aby wykonać print screen całego ekranu, jego części lub danego okienka. Wykonane w ten sposób zrzuty zapisują się automatycznie.

Nagrywanie ekranu Mac – więcej niż print screen

Aplikacja Zrzut ekranu zapewnia użytkownikom jeszcze jedną opcję. Jest to możliwość nagrania ekranu oraz tego, co się na nim dzieje. W celu rozpoczęcia nagrywania należy wybrać ikonę pulpitu z obiektywem, która po kliknięciu przyjmie kształt aparatu.

Aby rozpocząć nagrywanie, kliknij dowolny fragment ekranu lub wybierz przycisk „Nagraj” w narzędziach ekranowych. By zakończyć nagrywanie, naciśnij przycisk Stop na pasku menu lub użyj skrótu klawiszowego Command + Control + Esc.

Podobnie jak w przypadku zrzutów ekranu MacBook daje też możliwość nagrania części ekranu. Aby rozpocząć nagrywanie danego fragmentu, wybierz ikonę pulpitu z obiektywem, którego kontur jest zaznaczony przerywaną linią, a następnie przeciągnięciem zaznacz obszar, który chcesz nagrać. Nagrywanie rozpoczyna przyciśnij „Nagraj” w narzędziach ekranowych. Nagrywanie możesz zakończyć, klikając Stop lub ponownie używając kombinacji Command + Control + Esc.

Gdzie znaleźć zrzuty ekranu na Macu?

Obok pytania, jak zrobić zrzut ekranu na Macu, wśród początkujących użytkowników sprzętu Apple często przewija się także wątek tego, gdzie można je później znaleźć. W odróżnieniu od komputerów z systemem Windows, Mac nie zapisuje screenów w obrazach, ale w podręcznym schowku nazwanym Biurkiem, który tak naprawdę jest obszarem roboczym na ekranie głównym komputera. W przypadku pracy na kilku monitorach oznacza to pierwszy z ekranów. Zrzuty można też łatwo odnaleźć, korzystając z aplikacji Finder.

Możliwość robienia zrzutów ekranu lub nagrywania obrazu jest przydatna zarówno w pracy, jak też w życiu prywatnym. MacOS daje użytkownikom kilka możliwości. Są nimi zrzut całego ekranu, jego fragmentu lub pojedynczego okna oraz wykonywanie nagrań. Wszystkie czynności może wykonać za pomocą dedykowanej aplikacji lub szybkich, wygodnych skrótów klawiszowych. Przekonaj się sam, jakie to proste!

Sprawdź też: Twoja wirtualna asystentka Cortana – podstawowe informacje

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.