1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Prime Video – jak korzystać z platformy VOD należącej do Amazona?

Poradniki

5 miesięcy temu

Prime Video – jak korzystać z platformy VOD należącej do Amazona?

TV i VOD
3
0
0
3
0

Platforma Prime Video w Polsce zyskuje coraz większą popularność, musi jednak mierzyć się z solidnymi konkurentami, jak HBO GO czy Netflix, którzy zdominowali rynek w ostatnich latach. Co przyczynia się do jej popularyzacji w ostatnim czasie? Ile kosztuje? Jakie znajdziesz tam programy i co możesz oglądać?

Prime Video w Polsce – podstawowe informacje o usłudze VOD

Prime Video to platforma firmy Amazon, która oferuje filmy, programy i seriale, które są dostępne na wielu urządzeniach w dowolnym miejscu i czasie. Miesięczny abonament daje Ci dostęp do materiałów wideo z całego świata – zarówno do obecnie popularnych produkcji, jak i klasycznych filmów i seriali sprzed lat. 

Nawigacja w Prime Video jest intuicyjna / Źródło: androidauthority.com

Amazon Prime Video – cena. Ile kosztuje miesięczny dostęp do platformy?

Niecałe pół roku temu, w usłudze Prime Video wprowadzone zostało rozliczanie subskrypcji w walucie polski złoty. Dotychczas użytkownicy rozliczani byli w walucie euro, a za dostęp trzeba było zapłacić 5,99 euro. Ile kosztuje obecnie usługa w Polsce? Cena miesięcznej subskrypcji wynosi 25,99 złotych. Dla nowych klientów platforma oferuje darmowy okres próbny, który trwa 7 dni. Przez ten czas możesz przetestować możliwości i funkcjonalność Amazon TV. 

Jak korzystać z Prime Video – opis najważniejszych funkcjonalności

Materiały na platformie Amazon Prime Video można oglądać na kilka sposobów. Jeśli korzystasz z komputera lub laptopa, możesz użyć do tego przeglądarki internetowej. W Amazon Prime Video programy telewizyjne, seriale lub filmy możesz swobodnie oglądać również na aplikacji dostępnej na telefony i tablety z systemami iOS i Android. Posiadacze niektórych konsol do gier i telewizorów SMART również mają możliwość pobrania aplikacji firmy Amazon. Platforma VOD oferuje swoim użytkownikom możliwość oglądania filmów w trybie offline. Wystarczy, abyś w tym celu pobrał wcześniej interesujący Cię materiał wideo na swoje urządzenie.

Łatwiejsza personalizacja profili

Od dłuższego czasu użytkownicy Amazon Prime Video czekali na uruchomienie funkcji dzielenia konta. W końcu oferta platformy poszerzyła się o tę funkcję. Obecnie po zakupie subskrypcji istnieje możliwość założenia do sześciu kont użytkownika. Jedno konto jest uznawane za konto główne, reszta za dodatkowe. 

Wszystkie profile będą otrzymywały osobne rekomendacje, tworzące się na podstawie historii oglądania, listy obserwowanych seriali i filmów oraz aktywności konta. Pozwoli to zdecydowanie bardziej spersonalizować potrzeby danego oglądającego. Dostępna jest również możliwość utworzenia profilu dla dzieci, gdzie będą pokazywały się wyłącznie dostosowane dla nich programy.

Łatwa nawigacja w platformie

Platforma Amazon TV posiada wiele opcji, które ułatwiają nawigowanie oraz personalizują możliwości korzystania. Z łatwością możesz dodać interesujące Cię tytuły do „Mojej listy odtwarzania”, aby zaplanować, co obejrzeć w przyszłości. Na podstawie Twoich preferencji, platforma stara się dostosować programy, które mogą Cię potencjalnie zainteresować. Zakładka „Obejrzyj następny program, film” wyświetla tytuły, które zostały dla Ciebie wybrane przez algorytmy.

Katalog tytułów dzieli się na Seriale i Filmy. Oba działy mają swoje podkategorie jak np. filmy animowane, sensacyjne czy komediowe. Oprócz tego każdy materiał posiada swój opis oraz ocenę z serwisu IMDb. Dzięki tym funkcjom możesz swobodnie nawigować po platformie i wybrać interesujący Cię tytuł.

Podgląd każdej sceny z filmu

Gratką dla fanów gadżetów i nowości z pewnością jest funkcja X-Ray, dostępna na platformie. Jest to nakładka na odtwarzacz, dzięki której w dowolnej chwili możesz podejrzeć informacje na temat aktualnie odtwarzanej sceny w materiale wideo. Dostępne są podstawowe informacje na temat obsady produkcji, a także ścieżki dźwiękowej użytej w danej scenie czy ciekawostek na temat kręcenia. Z funkcji X-Ray możesz skorzystać w przeglądarce obsługującej HTML5 oraz w aplikacjach na telefonie czy tablecie.

Prime Video a Netflix i HBO GO – co wybrać?

Oferta Prime Video od Amazona jest z pewnością konkurencyjna wobec platform HBO GO i Netflix. Sporym atutem jest jakość, w jakiej materiały mogą być wyświetlane przez użytkownika – rozdzielczość 4K UHD oraz dźwięk przestrzenny sprawiają, że możesz cieszyć się znakomitymi doznaniami podczas oglądania. 

Oferta filmów w Amazon Prime Video jest jednak mniejsza; programy telewizyjne, seriale i filmy dostępne na platformie nie tworzą tak bogatej bazy, jak u dwóch największych konkurentów. Dużą zaletą jest jednak to, że po wykupieniu abonamentu użytkownik otrzymuje dostęp do wielu klasycznych produkcji. Dodatkowo Amazon produkuje coraz więcej własnych, znakomitych programów, jak choćby The Grand Tour, Fleabag czy The Boys. Pokazuje to, że platforma VOD cały czas się rozwija.

Filmy, seriale i programy telewizyjne na platformie Amazona – największe hity

Baza filmów i seriali, które są dostępne na Prime Video to skarbnica wysokiej jakości produkcji. Często są to wysoko oceniane i nagradzane statuetkami tytuły. Użytkownik z pewnością będzie zadowolony z klasycznych produkcji, które są dostępne w usłudze firmy Amazon. Platforma VOD od dłuższego czasu tworzy również własne, oryginalne materiały, które są niedostępne w innych mediach strumieniowych.

Znakomity wybór seriali i programów telewizyjnych

The Grand Tour

To brytyjski program motoryzacyjny, którego prowadzącymi są Jeremy Clarkson, Richard Hammond i James May. Po odejściu tej trójki z BBC Amazon zdecydował się wyprodukować program, który będzie niejako kontynuacją legendarnego programu Top Gear. Kolejne odcinki serialu realizowane są w wielu różnych krajach “przy użyciu” rozkładanego namiotu, który pełni funkcję przenośnego studia.

The Boys

To oryginalna produkcja platformy Amazon, która zyskała dużą popularność. Opowiada o grupie obrońców sprawiedliwości, którzy postanawiają walczyć z superbohaterami, przedstawiającymi się jako celebryci i nadużywający swoich mocy. Grupa czterech bohaterów postanawia zemścić się za ich niegodziwe zachowanie, odkrywając mroczne sekrety.

Opowieści z Pętli

To kolejny serial science fiction dostępny na Amazon TV. Maszyna zbudowana w celu odblokowania i odkrywania tajemnic wszechświata jest początkiem historii bohaterów z miasteczka Mercer w Ohio. To wyjątkowy serial produkcji Amazon Studios.

Zawód: Amerykanin

Świetna propozycja dla fanów intryg i szpiegowskich misji. Serial opowiada o małżeństwie mieszkającym na przedmieściach Waszyngtonu, gdy prezydentem USA był Ronald Reagan. Małżonkowie Philip i Elizabeth Jennings to agencji KGB, których zadaniem jest przechwytywanie informacji dla Związku Radzieckiego.

Hanna

Oryginalna produkcja Prime Video. Jest to historia niezwykłej dziewczyny, która została wychowana w dziczy przez ojca. Wyszkolona na zawodową zabójczynię, stara się odkryć samą siebie podczas przygody.

The Expanse

Produkcja z gatunku science fiction, która została przejęta przez Amazon w 2018 roku. Akcja serialu dzieje się w Układzie Słonecznym, gdzie ma miejsce walka polityczna pomiędzy skolonizowanym Marsem a Ziemią. 

Ponadczasowe filmy

Wściekły byk

Znakomita produkcja w reżyserii Martina Scorsese, w której połączył on swoje siły z Robertem De Niro i Joe Pescim. Opowiada o życiu boksera, u którego przemoc zmieniła nie tylko zawodową karierę, ale i całe życie. Życie Jake’a LaMotty to oparta na faktach, do bólu prawdziwa historia, w której oglądający może dostrzec, co niesie ze sobą sława i jak wpływa na rodzinne relacje.

Podejrzani

To znakomity, klasyczny tytuł z 1995 roku. W rolach głównych występują Kevin Spacey, Gabriel Byrne i Benicio del Toro. Historia opowiada o tajemniczej śmierci 27 osób w porcie Los Angeles. Przesłuchiwany kryminalista Verbal Kint sprawnie przerzuca podejrzenia na mitycznego przestępcę, którym jest Keyser Soze. Jego istnienie oraz nadprzyrodzone moce od dawna podawane są w wątpliwość.

Poszukiwacze zaginionej arki

Tytuł doskonale znany wszystkim miłośnikom filmów przygodowych. To historia, w której postać grana przez świetnego Harrisona Forda wyrusza w przygodę do Egiptu, gdzie otrzymuje tajne zadanie od służb specjalnych. Nie może on dopuścić, by starożytne miasto zostało odkryte przez Niemców.

Mulholland Drive

Pozycja z 2001 roku to ponadczasowa produkcja znanego reżysera Davida Lyncha. Historia opowiada o kobiecie, która doznała amnezji po wypadku samochodowym na ulicach Los Angeles. 

Przeminęło z wiatrem

Ekranizacja powieści Margaret Mitchell to gratka dla fanów kina, kochających kostiumowe klasyki. Vivien Leigh i Clark Gable to legendarni aktorzy Hollywood, dzięki którym ten film często nazywany jest najlepszą historią miłosną. Akcja ma miejsce podczas wojny secesyjnej, gdzie bogata Scarlett O’Hara decyduje się burzliwy związek z Rhettem Butlerem. Film otrzymał 8 Oscarów i został znakomicie przyjęty przez krytyków.

Aż poleje się krew

Daniel Day Lewis, czyli filmowy Daniel Plainview, odkupuje od miejscowych ziemię i wciela się poszukiwacza ropy naftowej. To chłodne i zimne kino, które wywołuje w oglądającym wiele emocji oraz łamie konwencje. Ta wielka produkcja została doceniona przez krytyków, otrzymując dwa Oscary.

Służąca

Film z Korei Południowej o oryginalnym tytule Ah-ga-ssi to rozgrywająca się w latach 30. XX wieku historia oszustwa na tle miłosnym. Intrygi pokazane są z wielu perspektyw, co bardzo dynamizuje akcję i z minuty na minutę wciąga oglądającego w przewrotną historię.Prime Video – czy warto? Jakość obrazu, którą otrzymuje użytkownik, oraz oferta filmów i seriali to często główne wyznaczniki przy zakupie platformy VOD. Czy warto skorzystać z usługi Amazon TV? Obecnie jest to dobrze prosperująca platforma, która z czasem powinna poszerzać swoją ofertę i dawać użytkownikowi jeszcze więcej funkcjonalności. Najbliższy czas zapewne zweryfikuje, jak bardzo konkurencyjny Prime Video będzie w stosunku do HBO GO czy platformy Netflix.

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.