1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Powiadomienia Windows 11 – co nowego? Szybkie akcje, zmiany

Poradniki

13.11.2021 20:07

Powiadomienia Windows 11 – co nowego? Szybkie akcje, zmiany

Komputery Windows
4
0
0
4
0

Windows 11 to kolejny system, w którym można korzystać z Szybkich akcji i panelu powiadomień. Sterowanie funkcjami i powiadomienia w Windows 11 przeszły jednak całkowitą metamorfozę. Jak zmieniło się Centrum akcji Windows 11?

Powiadomienia Windows 11 – szybkie akcje pod ręką. Co się zmieniło i jak działają?

Jedną z najbardziej użytecznych funkcji współczesnych systemów operacyjnych jest centrum powiadomień. Narzędzie do zbiorczego wyświetlania nieodebranych wiadomości czy terminów zapisanych w kalendarzu obecne jest również w systemach Microsoftu, począwszy od Windows 8. Centrum akcji w Windows 11, choć nadal obecne, wygląda jednak zupełnie inaczej.

W Windows 11 powiadomienia zostały oddzielone od szybkich akcji. Każda ze składowych dawnego Centrum akcji posiada osobny przycisk umożliwiający sprawdzenie wiadomości lub ustawień. W zamierzeniach twórców miało uczynić to systemowe narzędzia bardziej przejrzystymi.

Powiadomienia Windows 11
Przychodzące powiadomienie i pełen kalendarz

Zobacz: Menedżer okien Windows 11 – zarządzanie oknami w nowym Windowsie

Bardziej czytelny stał się niewątpliwie panel szybkich akcji. Włączyć go można klikając zbiorczą ikonę WiFi, regulacji głośności i (w przypadku laptopów) wskaźnika naładowania baterii urządzenia. Wygląd nowej sekcji szybkich akcji został mocno odświeżony, w efekcie czego wyglądem może przypominać wysuwane centra sterowania znane z urządzeń mobilnych.

Szybkie akcje Windows 11 można również dowolnie konfigurować, dostosowując do swoich preferencji. Domyślnie na panelu szybkich akcji dostępne są kafelki do sterowania WiFi, Bluetooth i trybem samolotowym oraz suwaki pozwalające korygować jasność ekranu i głośność dźwięku.

Szybkie akcje
Szybkie akcje

Kafelki z poszczególnymi funkcjami można przypinać i odpinać w taki sam sposób jak dodaje lub usuwa się kafelki programów w menu Start Windows 10. Wybierając Dodaj, użytkownik ma możliwość wzbogacenia panelu szybkich akcji o kafelek pozwalający na transfer obrazu do innego urządzenia (Emisja), opcję m.in. duplikacji lub rozszerzenia ekranu (Inny ekran) oraz sterowanie mobilnym hotspotem, zmianą kolorystyki ekranu (Tryb nocny), a także udostępniania plików przy użyciu Bluetooth i zmianę języka klawiatury.

Dodawanie kafelków Szybkich akcji w Windows 11
Dodawanie kafelków Szybkich akcji w Windows 11

Z poziomu tego panelu można ponadto przejść do Ustawień. Posiadacze laptopów mogą ponadto w panelu szybkich akcji sprawdzić stan naładowania akumulatora.

Dziwna zmiana – powiadomienia obok kalendarza

Rozbicie Centrum akcji na dwie części można uznać za dobry pomysł. Wysoka czytelność Szybkich akcji nie idzie jednak w parze z przejrzystością panelu powiadomień. Został on bowiem połączony z kalendarzem, co okazało się nietrafioną decyzją. Są dwa powody, by tak twierdzić.

Pierwszym z nich jest rozmiar samego kalendarza. Zajmuje on znaczną część ekranu. W sytuacji, gdy powiadomień jest dużo, kalendarz zabiera miejsce, które mogłoby zostać spożytkowane na wyświetlanie wiadomości i komunikatów systemowych.

Powiadomienie ze zminimalizowanym kalendarzem

Ilość miejsca na powiadomienia można zwiększyć. Wystarczy w tym celu zwinąć kalendarz do formy pokazującej jedynie aktualną datę i dzień. Jeżeli jednak użytkownik zechce spojrzeć na kalendarz, pozostaje mu wyczyszczenie panelu z powiadomieniami. W innym wypadku pozostaje czytanie wszystkich wiadomości na bieżąco lub wyłączanie powiadomień. Żadnego z tych rozwiązań nie można jednak uznać za optymalne.

Trudno jest zrozumieć, co kierowało twórcami systemu podczas projektowania centrum wiadomości w tym kształcie. Historia powiadomień u wielu użytkowników może być bardzo duża. Tyczy się to szczególnie osób wykorzystujących laptop w pracy. Ilość powiadomień z poczty e-mail może sprawić, że boczny kalendarz będzie często zminimalizowany, a co za tym idzie mało użyteczny. Nie jest to z resztą jego jedyna wada.

Przychodzące powiadomienie z aplikacji
Przychodzące powiadomienie z aplikacji

Co nią jest? Zupełnie niezrozumiałe stworzenie w Windows 11 dwóch osobnych kalendarzy. Ten dostępny w menu Start połączony jest z kontem Microsoft, dzięki czemu może przypominać o zapisanych wydarzeniach np. w programie pocztowym Outlook. Z kolei drugi z kalendarzy, ten z panelu powiadomień jest aplikacją działającą wyłącznie offline. Oznacza to, że nie można do niego dodawać ważnych terminów do zapamiętania. Co więcej, ze względu na to kalendarz ten nie może również synchronizować i wyświetlać powiadomień z kalendarza połączonego z kontem Microsoft.

Dwa kalendarze - na większym zapisane wydarzenie
Dwa kalendarze – na większym zapisane wydarzenie

Koncepcję likwidacji Centrum akcji i stworzenie z niego dwóch odrębnych narzędzi można uznać za dobry zamysł. Niestety, za dobrym pomysłem, nie poszło równie dobre wykonanie. Same Szybkie akcje zyskały, stając się bardziej intuicyjne. Nie zyskał jednak panel powiadomień, z niezrozumiałych powodów połączony z mało funkcjonalnym kalendarzem. Nowy widok powiadomień i Szybkich akcji, choć pomysłowy, może jednak wywoływać mieszane uczucia.

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.