telewizor

Poradniki

17.08.2021 11:23

Odległość od telewizora – jaka powinna być? Jak ją wyliczyć?

TV i VOD Zrób to sam
12
3
0
12
3

Zachowanie odpowiedniej odległości od telewizora jest niezwykle ważne i wpływa na nasze samopoczucie, kondycję oka, ale również komfort i możliwości jakie daje nam ekran. Z jakiej odległości oglądać TV? Podpowiadamy!

Chcą określić odległość przystosowaną do oglądania telewizora i ustawienia kanapy w salonie, należy wziąć pod uwagę wiele zmiennych. Postaramy się wyjaśnić, jak przeliczać odległość na wielkość telewizora, co oznacza tak właściwie oglądanie w bezpiecznej odległości oraz jak zachowywać się w przypadku telewizorów o różnych rozdzielnościach. Wskażemy też ciekawe sposoby montażu telewizji (ściana, szafka RTV) i podpowiemy czy rodzaj odbiornika ma znaczenie względem bezpieczeństwa użytkowania dla naszych oczu!

Jakie mogą być skutki nieodpowiedniej odległości od telewizora?

Dlaczego optymalna odległość jest tak ważna? Otóż nawet najnowocześniejsze telewizory emitują z matrycy określony typ światła. Co więcej – właściwości odbiornika również dostosowane są do przypisanej do nich odległości. Im lepiej dobrany dystans, tym będziemy mieli lepsze wrażenia z oglądania. Jeżeli nawet po lekturze tego tekstu nie będziemy pewni co do ustawienia TV, warto zapoznać się z wytycznymi producenta, które znajdziemy w każdej instrukcji obsługi!

salon tv
Odległość od telewizora ma niebagatelne znaczenie dla naszego zdrowia i komfortu

Skutki zdrowotne

Na początku omówmy skutki zdrowotne, z jakimi zmagają się osoby, które nie zachowały bezpiecznej odległości. Nieodpowiednia odległość od telewizora bardzo mocno wpływa na oko. Nawet najlepsze modele telewizorów nie ochronią narządu wzroku przed uszkodzeniem, jeżeli dystans od nich zostanie skrócony do niebezpiecznej wartości.

Możemy dobrać odległość od telewizora w jaki sposób, aby chronić oczy. Brak odpowiedzialności pod tym względem obniży funkcję widzenia oka, będzie generować bóle głowy, zawroty, zmęczenie i inne schorzenia natury neurologicznej. Nie warto tego lekceważyć!

Sprawdź też: Co to jest QNED? Czym się różni od telewizorów QLED lub OLED?

Komfort użytkowania telewizora

Druga sprawa, z jaką wiąże się odległość od telewizora to komfort użytkowania. Niezależnie jaki posiadamy rozmiar telewizora to to, z jakiej odległości patrzymy na ekran ma wpływ na odbiór obrazu. Wszystko zależy oczywiście również od rozdzielczości, przekątnej czy wykonania monitora, jednak nie ma co ukrywać, że dostosowanie odległości wpłynie na jakość przedstawianych barw, odbiór ostrości obrazu czy jego głębię.

Z tego powodu warto postawić na odległość od telewizora zalecaną przez producenta. Różne modele mają bowiem inaczej określoną liczbę metrów od ekranu.

Telewizory OLED – bogata oferta i niskie ceny

Z jakiej odległości oglądać telewizję?

Zacznijmy od tego, że nie ma dokładnie zdefiniowanej odległości dotyczącej oglądania telewizji. Wszystko zależy od modelu, rozmiaru, właściwości, a także kąta patrzenia na ekran. W praktyce i uniwersalnie mówi się, że na jeden cal przekątnej powinno przypadać od 4 do 4,5 cm odległości. To norma dotycząca najpopularniejszych telewizorów HD i Full HD. Trochę inaczej jest przy telewizorach 4K / Ultra HD.

Jak daleko powinien być telewizor Full HD?

Jak już wspomnieliśmy, jeden cal przekątnej określa dystans około 4-5 cm odległości widzów od telewizora. I tak rozdzielczość telewizora w granicach 100 cali determinuje, aby kanapę i widzów umieścić w odległości najlepiej większej niż 4 metry. Kupując konkretny model telewizora warto mieć to na uwadze, bo pomieszczenia nie zawsze mają tak wielką ścianę!

HD i Full HD mocno wyprzedziły starodawne rozwiązania. W kineskopowych TV i dużej przekątnej ekranu dystans powinien być większy niż 10-krotność rozmiaru. To oznacza, że telewizor posiadający 50 cali miał być ustawiony 5 metrów od widzów.

W jakiej odległości ustawić telewizor Ultra HD?

Dużo lepiej będzie wypadał tu telewizor Ultra HD 4K. To coraz popularniejsze warianty, gdzie na każdy cal ekranu przypada zdecydowanie więcej pikseli. Z tego względu odległość może być mniejsza, nawet jeżeli wielkość ekranu przypomina rozmiarowo standardowy Full HD.

Jak w tym przypadku obliczyć odległość od telewizora? Otóż w przypadku UHD telewizor powinien być oddalony od widza o 2,1 cm na jeden cal przekątnej. Rozdzielczość takiego TV to 4096×3112. To pozwala obserwować obraz z miejsca bliższego, niż w przypadku gorszego odbiornika.

Optymalna i najlepsza odległość będzie jednak zasugerowana przez producenta telewizora. Przedstawić powinna go obsługa klienta sklepu, w którym akurat kupujemy telewizory.

Czy rozmiar telewizora powinniśmy dostosować do pomieszczenia?

Jak widzisz, możliwości i rozmiar telewizora to podstawowe informacje, wskazujące jak daleko od kanapy powinny stać telewizory. Nie oznacza to jednak, że wielkość odbiornika będzie pasować do każdego pokoju. Warto wziąć też pod uwagę ilość miejsca, jakim dysponujemy. Powinniśmy przeanalizować jak daleko stanie telewizor i jak bardzo pozwoli nam na to pokój. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj telewizora będziemy używać, z jakiej matrycy telewizorem mamy do czynienia oraz wysokości ekranu – przecież coraz częściej telewizory się po prostu wiesza.

Jak obliczyć odległość od małego telewizora?

Nie jest wcale tak, że mały telewizor powinien być bardzo blisko oczu. Przykładowo niewielki telewizor, którego rozmiar to 32 cale, a rozdzielczość jest poniżej HD powinien być ustawiony bardziej niż 2,5 metra od naszej kanapy lub miejsca, z którego będziemy go oglądać.

Sprawdź też: Czym różni się QLED od OLED? Który telewizor wybrać?

Im bardziej rozdzielczość wzrasta, tym odległość jednego metra od telewizora może być bliższa. Jaka? Mały telewizor HD (również 32 cale) o rozdzielczości 1024×720 możemy ustawić około 2 metry od kanapy. Zauważmy, że na rynku mało jest niewielkich telewizorów o jakości 4K. Wynika to z faktu, że aby dobrze zauważyć wszystkie dostępne na nich szczegóły, trzeba by oglądać je z minimalnej odległości, grożących utratą wzroku. Do takich sytuacji producenci nie chcą dopuścić.

Duży telewizor, a wielkość pokoju – co to oznacza?

Czy duży telewizor oznacza, że potrzebujemy ogromny pokój, a do osiągnięcia bezpiecznej odległości trzeba postawić wersalkę kilka metrów od ekranu? Wcale nie! Posiadając małe pomieszczenie możemy pokusić się o zakup większego telewizora – a w niektórych przypadkach będzie to nawet korzystne. Jak pisaliśmy – odległości do obliczenia i informacje, jakie ten nam przekazuje bazują na rozdzielczości. Jeżeli nasz TV jest duży (powyżej 60 cali), ale wyświetla obraz w rozdzielczości HD to rzeczywiście bezpieczna odległość będzie większa niż 3,5 metra. Niekiedy lepiej jest więc wymienić telewizor niż narażać się na skutki uboczne oglądania telewizji.

Telewizory 4K w dobrych cenach

Chcąc pochwalić się dużym telewizorem najlepiej zakupić TV UHD lub 8K – wtedy nawet mając 1,5-metrowy pokój możemy pozwolić sobie na TV większej rozdzielczości. Szczegóły przedstawi nam obsługa klienta.

Czy im większy telewizor, tym dalej powinien od nas stać?

Podsumowując tę część tekstu, możliwości ustawienia i doboru telewizora do pokoju są spore. Wszystko należy dokładnie przemyśleć. Jeżeli posiadamy większe fundusze, ale interesują nas duże możliwości telewizora i ponadprzeciętna wielkość ekranu – wskazana jest inwestycja w TV UHD. Taki można wstawić nawet do pokoju 1,5 metra.

W przypadku, gdy produkty, które oglądamy nie spełniają naszych oczekiwań cenowych, to lepiej zejść z rozdzielczości sprzętu i kupić mniejszy telewizor, odpowiednio dobrany do pokoju. Najlepsza opcja przed zakupem to konsultacja ze specjalistą odnośnie ustawienia TV w domu. Powinien on podpowiedzieć najlepsze rozwiązania. W sklepach z elektroniką osoby oddelegowane do działu telewizorów mają często niezbędną wiedzę i potrafią umiejętnie doradzić, bazując na przekazanych informacjach związanych z budową pomieszczenia i planowanym rozkładzie mebli.

Wysokość – co warto o niej wiedzieć?

Specjalista weźmie jednak pod uwagę nie tylko jakość telewizora, informacje dotyczące rozdzielczości, ale też przekątną oraz dane dotyczące wysokości ekranu na ziemią. Należy bowiem wiedzieć, że również od wysokości i kąta padania obrazu zależy komfort i zdrowie oglądania telewizji!

Jeżeli chodzi o kąt, to wszystko zależy od typu ekranu. Produkty wyższej klasy umożliwiają swobodne oglądanie pod kątem nawet 120 stopni. Choć producenci często podkreślają, że ich produkty można oglądać nawet ze 170 stopni, to jest to raczej chwyt marketingowy.

W praktyce tańsze telewizory bez zaawansowanych systemów zaczynają blaknąć już przy 40 stopniach widzenia. Z tego względu najlepiej postawić miejsce do oglądania telewizji naprzeciwko samego urządzenia. To wpłynie korzystnie na nasze zdrowie i komfort używania sprzętu.

Sprawdź też: Telewizor z Ambilight – zmieni Twoje życie? Czy Ambilight to tylko ciekawy dodatek?

Jak wpływ ma wysokość na obraz?

Przekątną dobieramy podczas kupowania telewizora, ale obraz możemy przecież zamontować zgodnie z naszymi upodobaniami – i nie chodzi tu wcale o odległość od kanapy. Każdy cal ekranu powinien być bowiem ustawiony względem nas przy odpowiedniej wysokości ekranu.

Jeżeli interesujemy się zakupem niewielkiego sprzętu, którego przekątna jest nieduża, to powinien on być umieszczony na większej szafce czy innym meblu. Dlaczego? Chodzi o to, abyśmy nie musieli nienaturalnie ustawiać wzroku względem tego, jak ustawiony jest obraz. Oczywiście, można powiesić TV wyżej, ale najlepiej wtedy posiadać wyższą kanapę.

Jeżeli instalujemy telewizor na wysokości metra, to powinien być średniej wielkości. Weźmy pod uwagę, że im niższy mebel, tym większy powinien być telewizor. Wpływa to na mięśnie kręgosłupa i wygodę patrzenia w ekran. Nieprawidłowe ustawienie sprzętu odczujemy już po pół godziny obserwowania ekranu!

W jaki sposób ustawić telewizor tak, aby przekątna odpowiadała wysokości?

Dolna krawędź telewizora powinna znajdować się na wysokości naszego wzroku. W ten sposób możemy oglądać telewizję w wygodny sposób. Mówi się, że TV powinien być instalowany nie wyżej niż 1,1 metra od podłogi, jednak jeżeli nasze urządzenie jest naprawdę duże, to może być konieczne ustawienie go niżej – odwrotnie jest w przypadku, gdy ma mniej pikseli. Pamiętajmy jednak, że instalacja TV zależy również od wysokości krzeseł i kanapy, a także swobody domowników – warto wcześniej przymierzyć telewizor przed ustaleniem dokładnej wysokości.

Jak nie wolno oglądać telewizji?

A w jaki sposób nie można oglądać TV? Przede wszystkim patrząc w ekran poniżej 1 metra. Informacje analizowane przez nasz mózg są wtedy nieczytelne, mało kompletne i nie będą w stanie oddać pełnej możliwości telewizora. Zwróćmy uwagę na to, ile pikseli ma telewizor. W jednym z nich mogą być zawarte informacje na temat koloru i obrazu, które nie będziemy mogli przetworzyć przy zbyt bliskim dystansie.

Wszystkie telewizory z Ambilight w jednym miejscu

Nie wolno również oglądać telewizora pod zbyt dużym kątem, układając się w nienaturalnej pozycji. To wpływa niekorzystnie nie tylko na wzrok, ale też kręgosłup widza. Nie polecamy patrzeć na ekran z podłogi (chyba że TV ustawiony jest właśnie na niej). Pamiętajmy też, że informacje przetwarzane przez mózg mają swoją górną granicę. Wskazane jest robienie sobie regularnych przerw od patrzenia w monitor – dotyczy to również osób, które np. pracują przy komputerze.

Zasady nie są trudne i łatwo je stosować!

Jak widać, zasady oglądania telewizji nie są trudne do przestrzegania. Wystarczy tylko pamiętać o podstawowych kwestiach dotyczących ustawienia sprzętu po zakupie, umeblowania mieszkania, a w przypadku wieszania urządzenia – także wysokości nad podłogą. Radzimy również ograniczyć spoglądanie na telewizję w nienaturalnych pozycjach lub pod nieprawidłowym kątem.

Sprawdź też: Czy projektor sprawdzi się zamiast telewizora? Wszystko o projektorach

Nowoczesne urządzenia sprawiły, że niekorzystny wpływ emitowanych przez ekran promieni nie jest już tak zgubny, jak jeszcze na przełomie XX i XXI wieku. Natomiast mimo wszystko mamy do czynienia ze sprzętem, który wpływa na nasz wzrok. Ten mamy tylko jeden i trzeba go szanować. Zróbmy tak, aby oglądanie telewizji nie było utrapieniem, a rozrywką na najwyższym poziomie – niekiedy nawet z większej odległości!

12
3

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *