1. Scroll
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Minecraft – wymagania sprzętowe. Na jakim komputerze można grać w Minecraft?

Poradniki

25.02.2022 12:21

Minecraft – wymagania sprzętowe. Na jakim komputerze można grać w Minecraft?

Gry
22
2
0
22
2

Minecraft to szalenie popularna gra, która rozkochała dzieci i dorosłych. Jakie minimalne wymagania sprzętowe musi spełnić komputer, by zagrać?

Choć mijają kolejne lata, Minecraft to wciąż jedna z najpopularniejszych gier, jakie kiedykolwiek powstały. Gra, w której pozornie niewiele się dzieje, nie ma urzekającej grafiki ani wciągającej fabuły, stała się hitem na światową skalę. Dość powiedzieć, że to zdecydowanie najczęściej prezentowana gra w serwisie YouTube. Łącznie wyświetlenia filmów z gry w Minecrafta można liczyć w miliardach.

Czego potrzeba, by zagrać w tę kultową grę? O dziwo, naprawdę niewiele.

Minecraft – minimalne i rekomendowane wymagania sprzętowe

Minecraft został zaprezentowany w 2011 roku, co oznacza, że obecnie liczy sobie już 11 lat. Mogłoby to oznaczać, że jego minimalne i rekomendowane wymagania sprzętowe nie zrobią żadnego wrażenia na współczesnych komputerach, zwłaszcza kiedy weźmiemy pod uwagę skromne możliwości graficzne gry. Minimalne wymagania sprzętowe Minecraft prezentują się następująco:

 • System operacyjny: Microsoft Windows XP 32-bitowy lub nowszy;
 • Procesor: Intel Pentium 4 1,6 GHz lub AMD Athlon XP 1600+;
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce 4 MX 440 lub AMD Radeon HD 3200;
 • Pamięć RAM: 512 MB;
 • Miejsce na dysku: 1 GB.

Jednym słowem, jest dokładnie tak, jak można by się było tego spodziewać. Wymagania gry Minecraft sprawiają, że wystarczy nam nawet leciwy laptop czy komputer stacjonarny, by bez większych problemów zagrać w tę grę. Rekomendowane wymagania sprzętowe Minecraft też nie są zaporowe:

 • System operacyjny: Microsoft Windows XP 32-bitowy lub nowszy;
 • Procesor: Intel Pentium 4 3,0 GHz lub AMD Athlon XP 2500+;
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce 8600 GS lub AMD Radeon HD 6320;
 • Pamięć RAM: 1 GB;
 • Miejsce na dysku: 1 GB.
minecraft
Ten widok ujrzysz nawet na słabszym komputerze

Można zatem przyjąć, że do spokojnej i komfortowej gry w Minecraft wystarczy nawet bardzo podstawowy komputer. Odpowiednią wydajność powinny zapewnić nawet laptopy, których ceny wahają się między 1000 a 2000 złotych. Swoją drogą, Minecraft to jedna z ciekawszych propozycji właśnie dla posiadaczy nieco słabszych komputerów – wymagania sprzętowe niższe, a rozrywki wcale nie mniej.

Niestety, to wszystko nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Na przestrzeni lat otoczka wokół gry znacząco się rozrosła. Pojawiły się również takie elementy, za których sprawą wymagania minimalne nieco się zdezaktualizowały.

Reklama

Czy dodatki zwiększają wymagania Minecraft?

Mając na uwadze olbrzymią popularność gry, a także to jak długo jest dostępna, wcale nie dziwi fakt, że pojawiły się modyfikacje zmieniające wrażenia z gry. Niektóre z nich bardzo ciekawe i godne polecenia.

Niestety, w przypadku tych modyfikacji minimalne i rekomendowane wymagania sprzętowe nie mają zastosowania. Z uwagi na różny stopień optymalizacji modów, a także ich wielkość czy zapotrzebowanie na moc obliczeniową, może się zdarzyć, że gra wykroczy poza wymagania minimalne i rekomendowane. O ile? Czasem bardzo wiele, zwłaszcza weźmiemy pod uwagę te najbardziej wymagające, na czele z obsługą ray tracingu.

Ray tracing w Minecraft – to działa!

Technikę śledzenia promieni ray tracing, a także generowania obrazu z wykorzystaniem głębokiego uczenia – DLSS, możemy znaleźć w wielu nowych grach, jakie pojawiły się w sprzedaży w 2020 czy 2021 roku. W najnowszych, wysokobudżetowych tytułach, takich jak Cyberpunk 2077, możemy obserwować widowiskową grę świateł, powstającą właśnie dzięki technice śledzenia promieni.

A gdyby tak zaimplementować ją do poczciwego Minecrafta? Cóż, udało się to zrobić! Istnieje wersja gry, w której można cieszyć się ray tracingiem. Niestety, to właśnie ten moment, w którym następuje diametralny wzrost wymagań sprzętowych. Techniki ray tracing i DLSS wspierane są sprzętowo przez karty graficzne z rodziny NVIDIA GeForce RTX, dostępne zarówno jako podzespoły do komputerów stacjonarnych, jak i w laptopach przeznaczonych dla, przede wszystkim, graczy. Niestety, taki laptop to wydatek cztero-pięciokrotnie wyższy, niż sprzęt pozwalający na grę w podstawową wersję Minecrafta.

Wiele wersji, ten sam Minecraft?

Kiedy już podejmiemy decyzję o tym, że chcemy sprawdzić swoje umiejętności w grze Minecraft, pozostaje wybrać właściwą wersję. Wybór jest spory, ponieważ poza opisaną wyżej, wspierającą ray tracing, są jeszcze cztery:

 • Minecraft Classic – wersja bazująca na pierwotnym kodzie, powstałym jeszcze zanim gra zaliczyła rynkowy debiut. Nie znajdziemy w niej wielu dodatków i ulepszeń, jakie pojawiały się w kolejnych latach ewolucji gry. Oferuje za to coś, na co połakomi się wielu graczy, zwłaszcza początkujących. Minecraft Classic to tytuł darmowy, dostępny nawet w przeglądarce WWW.
 • Minecraft: Java Edition – to właśnie podstawowa wersja gry, którą zainstalować można na naszych komputerach. Co istotne, niezależnie od tego, czy korzystamy z systemu operacyjnego Microsoft Windows, Apple macOS czy Linux. To właśnie ona pozwala na korzystanie z modów i skórek, zawiera aktualizacje wydane przez producenta, a także pozwala grać z graczami z innych platform.
 • Minecraft: Windows 10 Edition – co prawda jej zawartość i możliwości personalizacji nie są tak rozbudowane jak w przypadku wersji podstawowej, ale wciąż pozwala na wiele długich godzin zabawy. Zabawy, za którą możemy zostać odpowiednio nagrodzeni, ponieważ gra w tej wersji synchronizuje się z Xbox Live, pozwalając na zdobywanie kolejnych osiągnięć. Jest również kompatybilna z goglami Oculus Rift, przez co można przenieść się do świata złożonego z bloków w wirtualnej rzeczywistości.
 • Minecraft: Pocket Edition – wersja mobilna, dostępna przede wszystkim na platformach Android i iOS.
minecraft
Minecraft – gra, w której wyobraźnia to potęga

Tu chodzi o kreatywność!

Dlaczego warto spróbować zagrać w Minecraft? Co sprawiło, że gra okazała się aż takim fenomenem, by dosłownie zalać serwis YouTube? Tu chodzi o coś zdecydowanie więcej niż tylko granie. O kreatywność graczy.

Co do zasady, większość gier toczy się w sposób liniowy i przewidywalny, a gracz ma realizować to, co wyznaczył mu twórca gry. Tutaj jest zupełnie inaczej. Minecraft to wolność tworzenia, to kopalnia możliwości, w której między innymi przy pomocy charakterystycznego, pikselowego kilofa można wyczarować cuda.
Szukasz gry, która pobudzi Twoją wyobraźnię i rozpali kreatywność? Potrzebujesz czegoś, co rozbudzi Twój zmysł twórcy? A może po prostu szukasz nowych wyzwań i chcesz stać się członkiem wielkiej społeczności? Jeśli tak, Minecraft to gra właśnie dla Ciebie.

Chcesz kupować taniej? Znamy na to kilka ciekawych sztuczek! Część z nich zebraliśmy w artykule Kody rabatowe Morele – wszystkie promocje i kody zniżkowe na Morele.net w jednym miejscu. Kody promocyjne to doskonała okazja na obniżenie cen produktów dostępnych w sklepie Morele. Dowiesz się, jak wykorzystać kod rabatowy i gdzie go w ogóle znaleźć. Prezentujemy także zasady działania Morele Outlet, grup na Facebooku oraz doradzamy, jak robić zakupy na raty w Morele.net.

Sprawdź też:

Specyfikacja komputera testowego redakcji Scroll
Specyfikacja komputera testowego redakcji Scroll
22
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.