menu start Windows 11

Poradniki

13.11.2021 19:42

Menu Start Windows 11 – wszystko o nowym Menu Start w Windows 11

Komputery Windows
12
0
5
12
0

Nowy wygląd Windows 11 od momentu premiery budzi zainteresowanie osób zainteresowanych produktem Microsoftu. Menu Start Windows 11 zostało bowiem mocno przebudowane względem tego, co znane jest z poprzednich odsłon systemu. Jak działa? Przeczytaj!

Menu Start Windows 11 – co nowego?

Najbardziej rzucającą się w oczy zmianą jest rezygnacja z aktywnych kafelek aplikacji. Charakterystyczny interfejs umożliwiający sprawdzanie całych treści powiadomień lub nagłówków wiadomości z aplikacji newsowych Microsoftu wprost z poziomu kafelka został zastąpiony przez menu złożone wyłącznie z ikon. Nie są one jednak całkowicie nieaktywne. Wzorem systemów mobilnych, ikony Windows 11 mogą wyświetlać ilość nieprzeczytanych powiadomień w kompatybilnych aplikacjach.

Tak jak w Windows 10 i 8.1 można było przypinać do obszaru startowego kafelki programów, tak w Windows 11 pulpit główny menu Start umożliwia przypinanie ikon aplikacji. Część z nich tak, jak np. Microsoft Edge, to ikony faktycznie zainstalowanych programów.

Menu start Windows 11
Menu start Windows 11

Zobacz: Pasek zadań Windows 11 – co się zmieniło?

Niektóre jednak są jedynie proponowanymi do zainstalowania aplikacjami. Wśród nich wyróżnić można dwie grupy. Pierwszą są programy Microsoft z pakietu Office, czyli m.in. Word i Excel. Można z nich korzystać w ramach bezpłatnej, czasowej subskrypcji. Na drugi zbiór składają się darmowe aplikacje takie jak Messenger i WhatsApp od Facebooka. Po kliknięciu ikony aplikacji jest ona automatycznie pobierana z Microsoft Store bez konieczności wchodzenia do samego sklepu.

Istnieje również możliwość przypinania samodzielnie pobranych programów. Tak samo, jak w Windows 10, z poziomu menu Start można je również przypiąć do paska zadań, zmienić położenia ich ikon, wejść w ustawienia aplikacji oraz ją odinstalować. Niezależnie jednak od ich ilości, rozmiar menu Start jest stały. Innymi słowy, mniejsza liczba przypiętych ikon nie umożliwia jego zmniejszenia. Gdy z kolei ich ilość jest większa, układają się one w przewijaną listę.

Przypięte programy
Przypięte programy w nowym pasku menu

Przypięte ikony aplikacji to zazwyczaj nie wszystko, co zostało zainstalowane na dysku komputera. W prawym górnym rogu menu Start jest ikona Wszystkie aplikacje, w której znajdują się pogrupowane alfabetycznie programy. Poniżej przypiętych ikon znajduje się sekcja Proponowane. W tym miejscu wyświetlają się ostatnio lub często używane programy. Tak samo, jak w przypadku sekcji Przypięte, usunięcie wszystkich ikon z tej sekcji nie umożliwia zmiany wielkości menu Start.

Kolejną nowością jest dodanie paska wyszukiwarki Microsoft Bing na górze menu. Windows 11, podobnie jak starsza wersja systemu promuje korzystanie z tej wyszukiwarki oraz przeglądarki Microsoft Edge. Innymi słowy, wpisując hasło w polu do wyszukiwania, linki do stron zostaną wyświetlone w Bing w aplikacji Edge. Ustawienie innej przeglądarki jako domyślnej nie ma znaczenia. Na marginesie warto również wspomnieć, że sama zmiana systemowej przeglądarki Edge na dowolną inną jest mocno utrudniona. Zamiast prostej zmiany programu w Ustawieniach systemu, konieczna jest ręczna zmiana dla każdego typu plików lub linków.

Wszystkie aplikacje
Łatwy dostęp do wszystkich aplikacji z menu

W Windows 11 Start można konfigurować w Ustawieniach. Użytkownik może zdecydować, czy chce, by system pokazywał mu ostatnio dodane, niedawno używane i najczęściej używane aplikacje oraz jakie foldery będą wyświetlane w głównym menu. Choć możliwości dostosowania do indywidualnych preferencji są duże, to umiejscowienie i wielkość dodanych ikon są niefortunne. Wyświetlają się one na lewo od przycisku zasilania. Są również mniejsze i niezbyt charakterystyczne (w formie prostego, monochromatycznego logo) od ikon z sekcji Przypięte i Proponowane.

Zmiana położenia menu Windows 11

Istotną nowością w najnowszym Windowsie jest umieszczenie menu Start. Domyślnie znajduje się ono na środku. Nigdy wcześniej główny interfejs Windowsa nie zajmował centralnego miejsca na pulpicie. Rozwiązanie to znane jest przede wszystkim z systemów macOS. Testowane było również w ostatecznie niewydanym Windows 10X.

Pasek zadań z menu Start po lewej stronie w Windowsie 11
Pasek zadań z menu Start po lewej stronie w Windowsie 11

Niemal trzy dekady, które minęły od premiery Windowsa 95, pierwszego systemu Microsoftu z menu Start, sprawiło, że użytkownicy przyzwyczaili się do innego jego umiejscowienia. Producent systemu o tym nie zapomniał. Dzięki temu można przesunąć Start (a także inne znajdujące się obok ikony) do lewego dolnego rogu ekranu. Niestety, w przeciwieństwie do Windows 10 są to jedyne dwie możliwości lokalizacji głównego menu systemu. Microsoft nie przewidział bowiem opcji umieszczenia paska zadań po prawej lub u góry ekranu.

Klasyczne menu w Windows 11 – jak przywrócić wygląd z Windows 10?

Osoby, które zdążyły się już przyzwyczaić do Startu z Windows 10, mogą poczuć się rozczarowane informacją, że nie da się przywrócić starego menu w Windows 11. Wszystkie aplikacje wyświetlają się tylko po naciśnięciu odpowiedniego przycisku i nie można tego zmienić.

Nie da się również wrócić do kafelków. Rezygnację z kafelkowego interfejsu można rozpatrywać więc jako przyznanie się Microsoftu do porażki. Promowane przez całą poprzednią dekadę przez Microsoft kafelki nie zyskały dostatecznej popularności wśród użytkowników systemów Windows. Rezultatem jest całkowita rezygnacja z nich nie tylko w systemie Windows 11. Nie ma ich również w Microsoft Launcher, nakładce na system Android stosowaną w smartfonach Surface Duo, choć dawniej, w smartfonach Lumia kafelki były podstawowym elementem interfejsu.

Proponowane programy i ostatnio używane pliki
Proponowane programy i ostatnio używane pliki

Niewykluczone jednak, że wraz z popularyzacją Windows 11 pojawią się programy pozwalające przywrócić stare menu Start lub znacznie je zmodyfikować tak, jak niegdyś Start Menu 7. Czy można liczyć na aktualizację od samego Microsoftu przywracającą dawny Start? Powtórka z ugięciem się pod krytyką użytkowników, jak to miało miejsce w przypadku Windows 8, jest oczywiście możliwa. Niemniej jednak spodziewać się należy promowania nowego menu Start Windows 11 przez producenta systemu i jego oczekiwania na przyzwyczajenie się do niego użytkowników.

Nowy wygląd Windows 11 jeszcze długo będzie budził zażarte spory wśród użytkowników „okienek”. Tak duża innowacja, na jaką zdecydował się Microsoft to odważna próba zmiany wieloletnich przyzwyczajeń klientów. Czy nowe menu Start zagości na dłużej w systemie Windows? Istnieje duża szansa, że tak właśnie będzie. W przeciwieństwie bowiem do nieudanego eksperymentu z kafelkami w „ósemce” Start w Windows 11 jest bardziej funkcjonalny. Ostatecznie to jednak czas pokaże, czy Microsoftowi udało się zmienić zwyczaje użytkowników Windowsa.

12
0

Podziel się:

Komentarze (5)

Juz są takie nakładki jak Start 11 lub StartAllBack. Ta druga przywraca „normalny” pasek zadań bo ten co jest to dla mnie katastrofa

Bardzo mi się nie podoba menu startowe Windows 11. Czekam na nakładkę pozwalającą na powrót do menu Windows 10. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *