1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. LinkedIn – opinie o serwisie. Przydatność profilu, bezpieczeństwo, zmiany – czy warto korzystać z LinkedIn?

Poradniki

30.07.2021 08:26

LinkedIn – opinie o serwisie. Przydatność profilu, bezpieczeństwo, zmiany – czy warto korzystać z LinkedIn?

Online
5
0
0
5
0

Jakie opinie najczęściej pojawiają się o LinkedIn? Newsy i doniesienia o wyciekach z serwisu nie napawają optymizmem. Mimo tego ilość użytkowników stale rośnie, a sam LinkedIn nie może narzekać na brak popularności. Sprawdź, czy warto z niego korzystać!

LinkedIn – jakie ogólne opinie ma serwis? Kto z niego korzysta?

Serwis LinkedIn wciąż zyskuje na popularności, a liczba użytkowników w Polsce stale rośnie. Według statystyk przeprowadzonych przez statista.com z platformy korzysta łącznie 4,46 mln Polaków (stan na czerwiec 2021 r.). Założenie konta na LinkedIn nie jest skomplikowane, dzięki czemu z serwisu może korzystać każdy, kto chce znaleźć pracę lub pracownika. Na LinkedIn oprócz profili poszczególnych osób znaleźć można konta zarówno największych światowych korporacji, jak i mniejszych przedsiębiorstw.

Zobacz też: Tryb incognito (prywatny) – co to dokładnie jest? Jak go włączyć?

Dzięki profilowi na LinkedIn możesz budować sieć kontaktów oraz zyskać szansę na szybszy rozwój i rozpoznawalność w swojej branży. Choć większość artykułów dotyczących serwisu wychwala jego funkcjonalność i mówi o niezwykłej popularności, coraz częściej spotkać się można z negatywnymi opiniami użytkowników LinkedIn. Mówi się o tym, że serwis społecznościowy dziś momentami staje się karykaturą samego siebie. Czasami ilość ofert może być dla niektórych przytłaczająca, przez co czują się tak, jakby ktoś na każdym kroku próbował im coś sprzedać. Duża liczba niepotrzebnych powiadomień, treści pełne spamu i botów tylko potęgują ten stan. Mimo wszystko portal wciąż ma swoich zwolenników, którzy traktują LinkedIn jako dobre miejsce do nawiązywania relacji biznesowych.

Jak serwis LinkedIn zmieniał się w ostatnich latach?

LinkedIn – opinie o serwisie

Oprócz tego, że LinkedIn jest największym serwisem społecznościowym skupiającym się na środowisku biznesowym, jest też jednym z najstarszych portali tego typu. Zadebiutował w 2003 roku i początkowo nie wyróżniał się na tle podobnych projektów. Dziś LinkedIn zmienił się nie tylko od strony graficznej, ale także rozwinął w zakresie rekrutacji, budowaniu marki osobistej i relacji biznesowych.

Serwis został przejęty przez Microsoft w 2016 roku — to wydarzenie nadało mu prawdziwego rozpędu, choć sama firma nie ingerowała mocno w jego działalność. Po blisko pięciu latach zdecydowano się na wprowadzenie dość zauważalnych zmian. Microsoft postawił na nowy wygląd interfejsu, aby poprawić doświadczenia użytkowników korzystających z LinkedIn. Zoptymalizowano układ elementów, zadbano o odpowiedni kontrast i dodano więcej białej przestrzeni — wszystko po to, aby serwis był możliwie najbardziej przejrzysty i czytelny.

Tablety – bogaty wybór, przystępne ceny

Reklama

Opinie o LinkedIn po wycieku danych. Czy LinkedIn jest bezpiecznym serwisem?

Drugi raz w ciągu ostatnich czterech miesięcy nagłówki wielu dużych portali informowały o rzekomym wycieku danych setek milionów użytkowników z LinkedIn. Archiwum zawierające ponad pół miliarda profili LinkedIn zostało wystawione na sprzedaż w tzw. darknecie.

W rzeczywistości baza składała się z informacji, które użytkownicy udostępnili publicznie. Wśród nich znalazły się imiona i nazwiska, adresy e-mail czy numery telefonów. Informacje te, choć nie są szczególnie wrażliwe, mogą być nadal wykorzystywane przez złośliwych cyberprzestępców.

Wyciek danych Linkedin

„Nasze zespoły zbadały zestaw rzekomych danych z LinkedIn, które zostały wystawione na sprzedaż. Chcemy jasno powiedzieć, że nie jest to naruszenie danych i żadne prywatne dane członków LinkedIn nie zostały ujawnione” – czytamy w oświadczeniu LinkedIn z 29 czerwca, dotyczącym poprzedniego wycieku danych.

Nawet jeśli żadne prywatne dane nie zostały ujawnione, zbieranie publicznie dostępnych informacji na masową skalę wciąż może narażać użytkowników, chociażby na ataki spamowe.

Czy więc LinkedIn jest bezpiecznym serwisem? Platforma nie różni się od pozostałych serwisów społecznościowych pod względem kwestii bezpieczeństwa. Nie należy więc zanadto bać się korzystania z LinkedIn. Profil użytkownika w mediach społecznościowych zawiera sporo informacji o jego właścicielu, dlatego należy upewniać się, że konto jest prawidłowo zabezpieczone, monitorując ustawienia prywatności. Zwróć też uwagę na to, aby nie przyjmować zaproszeń od ludzi, którzy są dla Ciebie absolutnie obcy lub przyjrzyj się profilowi takiej osoby. Pamiętaj też, że to, ile informacji o sobie opublikujesz, zależy tylko od Ciebie.

Sprawdź też: Program „Mój elektryk” wchodzi w życie – „Mój elektryk”, czyli samochód elektryczny z dużą dopłatą

Czy w takim razie warto korzystać z LinkedIn?

Konto na LinkedIn z pewnością może pomóc Ci w znalezieniu pracy, a profesjonalnie przygotowany profil nierzadko służy jako wizytówka lub narzędzie do budowania personal brandingu. Jedną z ważniejszych korzyści posiadania konta jest możliwość poszerzania wiedzy. Pośród często mało wartościowych postów użytkowników znaleźć można również merytoryczne treści pisane przez liderów biznesu. Masz możliwość uczestniczyć w dyskusjach i kontaktować się bezpośrednio z osobami, które mają wiedzę w interesującym Cię temacie.
Pomimo niezadowolenia pewnej grupy użytkowników niesłabnąca popularność serwisu wskazuje na to, że warto z niego korzystać. Jak każde medium społecznościowe LinkedIn ma swoje wady i zalety, jednak ilość korzyści wydaje się przewyższać minusy i pewne niedociągnięcia platformy.

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.